Ruční výroba papíru je skvělá aktivita, která dětem umožňuje rozvíjet kreativitu a zároveň je učí o recyklaci. Je to aktivita, kterou mžůete zařadit doma a stejně tak třeba ve školce nebo výtvarné výchově. Zde je jednoduchý návod, jak na to:
Potřeby na výrobu ručního papíru
- Starý papír (noviny, časopisy, použité papíry, kousky balícího papíru)
- Voda
- Mixér nebo ruční mixér (ale není nutně potřeba, papír stačí i natrhat ručně)
- Síto (můžete použít rámeček s jemnou síťkou nebo síťku proti komárům a nejhorším se obejdete i bez síta)
- Misku nebo vaničku
- Utěrku nebo houbičku
- Váleček (není nutnost)
Postup na výrobu ručního papíru
1. Příprava papíru
Natrhejte starý papír na malé kousky. Doporučujeme použít různé druhy papíru pro zajímavé textury a barvy.
Vložte papírové kousky do misky s vodou a nechte je nasáknout alespoň hodinu, ideálně přes noc.
2. Výroba papírové kaše
Namočený papír přeneste do mixéru a přidejte trochu vody. Mixujte, dokud nezískáte jemnou kaši. Pokud nemáte mixér, můžete použít ruční mixér nebo papír rozmačkat ručně.
3. Příprava síta
Připravte si síto. Pokud nemáte speciální síto na výrobu papíru, můžete si jej snadno vyrobit z rámečku a jemné síťky. Já s dětmi běžně využívám síto proti komárům, které je možné zakoupit v každém hobby marketu (nebo online na Alze) a vyjde to mnohem levněji. Jindy zase použijeme jakoukoliv jinou síť, kterou zrovna najdeme doma (viz. fotka)
TIP: Pokud se vám nechce vyrábět či shanět síťka, postačí když hmotu rozetřete na plastové víko od krabičky. Jen musíte být opatrnějším, při finálním sundávání papíru.
4. Tvarování papíru
Nalejte papírovou kaši na síto a rozetřete ji rovnoměrně. Můžete ji postupně vrstvit a pak rozetřít válečkem či „hňácat“ rukama nebo lžící.
5. Sušení papíru
Přeneste síto s papírovou kaší na rovnou plochu. Pomocí utěrky nebo houbičky opatrně vysušte povrch papíru. Nechte papír na síti důkladně vyschnout, což může trvat až 24 hodin. Nejlepší je tvořit papír v létě a nechat uschnout venku na sluníčku. Takto se děti suchého papíru dočkají mnohem dříve.
6. Dokončení
Po úplném vyschnutí opatrně odlepte papír ze síta. Pokud je papír stále vlhký, ještě vyčkejte. A pokud jste místo síta využili plastové víko, buďte dvarkát tak opatrní.
7. Čas na umění
Papír je hotový. Teď je čas na umění. Nechte děti papír pokreslit jak je libo. Ideálně použít temperové barvy či výrazné fixy. Takto po odmácku ručně vyráběný papír je samozřejmě křehčí, než ten normální. Proto děti instruujte, aby byly při kreslení opatrné, aby si papír neroztrhly.
Tipy a triky
- Barevný papír: Přidejte do papírové kaše temperové barvy nebo potravinářské barvivo, abyste vytvořili barevný papír.
- Dekorace: Do kaše můžete přidat květiny, třpytky nebo esenciální oleje pro vůni a texturu.
- Vrstvení: Pro silnější papír naneste více vrstev kaše.
- Poučení: Využijte tuto činnost k povídání o důležitosti recyklace.
Ruční výroba papíru je skvělý způsob, jak trávit čas s dětmi, učit je o důležitosti recyklace a zároveň rozvíjet jejich kreativní schopnosti. Tento proces je jednoduchý a výsledný produkt lze využít na různé umělecké projekty nebo jako originální dárek pro rodinné příslušníky.