ovulacni kalkulacka

Ovulační kalkulačka

Spočítejte své plodné dny a dny ovulace

Spočítejte si své plodné dny a datum ovulace jen za pomoci data vaší poslední menstruace a průměrné délky vašeho cyklu.

Ovulační kalkulačka

Datum začátku vašeho posledního menstruačního cyklu

Průměrná délka vašeho cyklu

Chcete s přesností zjistit vaše plodné či neplodné dny? Stoprocentně spolehlivá ovulační kalkulačka bohužel neexistuje. Ovulační kalkulačka slouží spíše k tomu, aby vám spočítala orientační data, kdy má smysl snažit se o miminko a zvýšit tak šance otěhotnění. Určitě ovulační kalkulačku nedoporučujeme jako způsob antikoncepce pro zjišťování neplodných dní.

Chcete-li si být jista, zda se opravdu jedná o plodný či neplodný den, doporučujeme pořídit některý z ovulačních testů.

Dobrým způsobem, jak určit den ovulace s větší přesností, je kombince kalkulačky plodných dní a vnímání (či přímo měření) drobných náznaků vlastního těla. Při ovulaci totiž můžete cítit následující projevy.

Projevy ovulace

  • Zvýšená bazální teplota těla (je možné ji měřit běžným teploměrem v ústech/vaginálně nebo využít některý z přístrojů na měření plodných/neplodných dní)
  • Výtok při ovulaci je čistější s konzistencí vaječného bílku
  • Větší citlivost a vzrušivost
  • Prsa mohou být citlivá na dotek
  • Může se objevit nadýmání
  • Můžete cítit i ovulační bolesti

Více o projevech ovulace se dozvíte v článku Jak poznat ovulaci bez testu.

Nejčastější otázky ohledně plodných dní a ovulace

Jak poznat ovulaci?

Mezi spolehlivé způsoby, jak poznat ovulaci, patří měření bazální teploty, využití některého z přístrojů pro měření plodných/neplodných dní nebo ovulačního testu. K přibližnému určení ovulace a plodných dní poslouží naše online ovulační kalkulačka, vlastní výpočet nebo pozorování běžných projevů ovulace na svém těle (tyto projevy jsme zmínili v textu výše).

Kdy dochází k ovulaci?

To, kdy dochází k ovulaci, je individuální a u každé ženy jiné. Datum ovulace ovlivňuje více faktorů, ale tím hlavním je délka konkrétního menstruačního cyklu, ve kterém má ovulace nastat. V průměru platí, že den ovulace dostaneme, odečteme-li od délky vašeho průměrného menstruačního cyklu 14 dní. Trvá-li váš cyklus 28 dní, pak u vás ovulace nastane pravděpodobně kolem 14. dne cyklu.