Antistresové hračky jsou pojem, který známe spíše u dospělých. Pravdou je, že i naše děti se potřebují někdy zklidnit a začít se soustředit. V tom jim mohou pomoci právě antistresové hračky pro děti. Na trhu jich sice není mnoho, ale i tak máme zkušenost s některými, které se nám osvědčily jak u školáků, tak u menších dětí. Které to jsou?
5 tipů na nejlepší antistresové hračky pro děti
1. Antistresová hračka – Natahovací nudle
Aby se vaše dítě zklidnilo, je potřeba vybrat hračku, která ho zaujme, bude se na ni soustředit a mnohdy zaměstná své ruce, aniž by nad hraním muselo hodně přemýšlet. Přesně takové jsou Natahovací nudle od značky Schylling. Jedná se o měkké nudle, které se dají mačkat, natahovat, motat do sebe nebo uzlovat. Jsou vyrobeny v pěti veselých fluorescenčních barvách a pomáhají odstranit úzkostné stavy, soustředit se a zklidnit. Zároveň podporují soustředění. My tyto nudle používáme s dcerou, která chodí do první třídy, než začneme doma psát úkoly. Většinou má hlavu plnou her nebo mobilu a natahovací nudle jí pomohou se uklidnit a začít se soustředit na úkoly.
2. Pop It Fidget Ball
Pop It je hitem posledních let. Tuto antistresovou hračku najdete snad ve všech možných obchodech, v různých barvách, velikostech a tvarech. Moje děti je milují a mají jich hned několik. Jako TOP ale označím tento Pop It Fidget Ball, což je koule s 12 otvory a 11 barevnými kuličkami, které jsou uvnitř. Jedná se o antistresovou a zároveň logickou hru, protože kuličky v kouli můžete přesouvat a umisťovat do správných otvorů podle barev, nebo se jednoduše jen tak uklidňovat jejich přesouváním a chrastivým zvukem. Tato antistresová hra je určena pro děti od 3 let, ale upozorňuji, že jak ji dostane do ruky dospělý, bude mít problém ji dítěti vrátit.
3. Pop It
Když už jsem výše popsala klasický Pop It, měla bych jej také zařadit do našeho výčtu antistresových hraček pro děti. Tyto hračky jsou vyrobeny z pružného silikonu, většinou v různých barvách a tvarech. Mají na svém povrchu vyboulené kulaté otvory, které prstem zastrkáváme dovnitř/na druhou stranu. Principem je hra pro dva či více hráčů, kdy každý vždy zmáčkne jeden otvor. Kdo mačká jako poslední vyhrál/prohrál. Na pomoc si můžete vzít i hrací kostku a mačkat podle toho, kolik vám na ní padne. Moje děti se s touto hračkou uklidňují raději samy. Mačkají si obvykle v autě nebo i doma. Krásně se zklidní a začnou se soustředit, ať už na učení, kreslení nebo na nějakou složitější společenskou hru.
4. Fidget Spinner
Možná už jste se s ním setkali. Nosí ho u sebe školáci i dospělí. Hrají si s ním ve škole o přestávkách, v práci i v parku. Při chůzi i sezení. Řeč je o antistresové hračce pro děti i dospělé – Fidget Spinneru. Jedná se o chytrou hračku, kdy je těžiště uprostřed kovového tvaru a v něm tři otvory na prsty. Cílem je naučit se s hračkou točit tak, aby neupadla. Dá se prohazovat mezi prsty a rozvíjí soustředění, koordinaci pohybu, a především skvěle uklidňuje. U malých dětí bych ale byla obezřetná, přece jen se jedná o kovový předmět, i když malý, aby jej po sobě třeba nehodily. K dostání jsou tyto antistresové hračky v různých barvách a provedeních a často je můžete přivěsit i na klíče nebo na batoh.
5. Antistresový kroucený prsten
Tento prsten, kruh či had je vyroben z malých, vzájemně spojených částí. Dá se různě tvarovat a mnohdy vyžaduje hodně soustředění, abyste ho dostali do takového tvaru, který si přejete. Je vhodný jako antistresová hračka pro děti, ale baví i mě, jako dospělou. Podporuje také kreativitu a učí nás i naše děti koncentraci i soustředění. Pokud potřebujete zklidnit hyperaktivní dítko, nebo jen chcete, aby se uklidnilo před náročnou chvílí nebo psaním úkolů, pořiďte mu tuto antistresovou hračku.
Jak vybírat antistresové hračky?
Vybrat antistresovou hračku pro děti se zdá jednoduché. Jenže pokud chceme takovou hračku koupit dítěti, měli bychom si uvědomit některá nebezpečí, která může představovat. Čím mladší dítě, tím větší pozor musíme dávat. Jak tedy antistresové hračky pro děti vybírat?
Podle věku
I když na antistresové hračky pro děti neklademe žádné velké požadavky pro jejich rozvoj – chceme jen, aby je zklidnily a pomohly se soustředěním, je nutné vybírat obezřetně. Nejvíce antistresových hraček je totiž mezi různými míčky a dalšími tvary, které jsou měkké, snadno se mačkají a tím i uklidňují. Jenže i když se zdá, že taková hračka je vhodná i pro ty nejmenší, opak je pravdou. Musíme dbát na materiál, z něhož je vyrobená – ti nejmenší mají tendenci vše žužlat a ochutnávat. Neměla by uvolňovat žádné nebezpečné chemikálie a pro děti by měla hračka vždy mít speciální certifikaci, že je zdravotně nezávadná.
Pokud koupíte malému dítěti např. spinner, může si s ním ublížit. Je celkem těžký a hlavně tvrdý. Stačí, když se s ním samo dítě praští, nebo ho hodí po někom jiném. Navíc hračky, které vyžadují určité přemýšlení, nejsou vhodné pro ty nejmenší. Vždy proto přemýšlejte, než antistresovou hračku koupíte.
Materiál a zpracování
Jak jsme zmínili už výše, důležitý je materiál, celkové zpracování vybrané hračky i to, zda je zdravotně nezávadná a má potřebný certifikát. Tvrdé hračky jsou nebezpečné, stejně jako měkké míčky a zvířátka, která mohou obsahovat nebezpečné materiály uvnitř. Pokud hračka praskne, nebo ji dítě prokousne, může se otrávit.
U plastových kousků dávejte pozor, aby byly bezpečné – mohou praskat, lámat se a vznikne tak ostrá hrana nebo špička, o níž se dítě poraní. Antistresové hračky jsou obvykle z plastu, ale najdete je i ze dřeva nebo kovu. Vždy proto zvažujte, zda jsou pro vaše děti vhodné. Níže pro vás shrneme nebezpečí, která mohou antistresové hračky způsobit a na která byste si měli dát pozor.
Na tohle dejte pozor!
- Mačkací míčky a hračky – mohou obsahovat hmotu, která je pro dítě nebezpečná – hrozí žužlání hračky i její prokousnutí.
- Nebezpečí, že se hračkou praští a poraní, pokud bude příliš těžká či tvrdá
- Plastové hračky se mohou zlomit a dítě se o ně poraní