Interaktivní hračky pro děti mají řadu výhod. Mezi jinými se s nimi obvykle děti na nějaký čas zabaví samy a rodiče tak mají prostor pro vaření, úklid apod. Najít však takové, které budou skutečně zábavné, něco děti naučí a nebudou vadit jejich zraku a sluchu, je trochu složitější.
My jsme pro vás sestavili tipy na nejlepší interaktivní hračky pro děti, které máme ověřené na těch svých. Zároveň jsme sepsali pár informací o tom, jak takové hračky vybírat a na co si dát pozor.
10 tipů na nejlepší interaktivní hračky pro děti
1. Kouzelné čtení – Albi
Mezi nejoblíbenější interaktivní hračky pro děti již několik let patří Kouzelné čtení od značky Albi. Potřebujete k němu „kouzelné pero Albi“, které se dobíjí přes kabel. S ním pak najíždíte na body ukryté ve stránkách speciálních interaktivních knížek označených jako Kouzelné čtení. Pero samo „čte“ jednotlivé stránky, popisuje obrázky apod. Je skvělé nejen pro rodiče, kteří nestíhají svým dětem sami číst – i když takové čtení ve skutečnosti nic nenahradí – ale také zabaví děti samostatně. Pero se snadno ovládá a ony mohou prozkoumávat knížky samy.
Kouzelné čtení nabízí spoustu zajímavých titulů, od klasických pohádek až po výuku angličtiny nebo různé encyklopedie. Na své si tak přijdou děti v různém věku. Vyzkoušet můžete např. set Kouzelné čtení – Elektronická tužka Albi s knihou Zvířátka v Zoo.
2. Baby interaktivní piano
Hračky, které hrají nebo mluví, patří jednoznačně u dětí mezi nejoblíbenější. Je přitom jedno, zda se jedná o roční batole, nebo desetileté dítě. Mezi nejlepší interaktivní hračky pro nejmenší proto rozhodně zařaďte Baby interaktivní nášlapné piano. Je určeno dětem od 1 roku a má rovnou 10 předehraných melodií. Kromě nich má 8 nášlapných kláves – 8 hudebních not a vydává 5 zvuků zvířátek. Děti na něj mohou mačkat i šlapat a budou se dobře bavit. My považujeme za důležité i nastavení hlasitosti. Některé interaktivní hračky pro děti jsou totiž příliš hlasité a mohou dětem poškodit sluch. Proto je raději nastavujte na nižší hlasitost.
3. Chodící pejsek
Mezi skvělé interaktivní hračky pro děti patří i chodící a zvuková zvířátka. U našich děti vede chodící pejsek, který umí zároveň štěkat, hýbe hlavou a ocáskem. Pohyb pejska nebo štěkání dítě ovlivňuje tlačítkem na vodítku. Pejsek vypadá na první pohled jako živý Jorkširský teriér (může být i jiná rasa) a snadno zmate nevědomé diváky. Připravte se na to, že s tímto pejskem budou chtít děti všude chodit a jezdit. Nás doprovázeli dva takoví pejsci celé prázdniny, a to i na prohlídky zámků. Výhodou je, že s tímto pejskem vás pustí na prohlídku i do restaurace.
4. Interaktivní medvídek se zvuky
Také různá plyšová či plastová zvířátka vydávající zvuky jsou u dětí oblíbená, a to v různém věku. Pokud už takovou hračku vybíráte, promyslete, aby byla nejen zábavná, ale také dětem pomohla při vývoji.
Tento interaktivní hrací medvídek je vhodný pro děti od 6 měsíců a nenásilnou formou ho rozvíjí v různých směrech. Mluví třemi jazyky – čeština samozřejmě nechybí – a má 5 tlačítek na tlapkách a bříšku pro různé hry a aktivity. Tento medvídek rozvíjí myšlení, koordinaci, naučí vaše děti barvy, tvary, číslice i písmena. Využijí ho tak ještě i v pozdějším věku.
5. Little Live Pets Rybička
Hledáte vhodnou hračku pro své děti, kterou je zabavíte při koupání, aniž by vám přitom vyplavili celou koupelnu? Zkuste tuto krásnou rybičku od značky Famico, která ve vodě sama plave. V balení s rybičkou koupíte i speciální lahvičku s krmivem, za kterým rybička poplave. K dostání je ve dvou barevných variantách a vhodná je pro děti od čtyř let.
6. Alltoys – Můj první tablet 2 v 1
Lákají vaše děti tablety, mobily a počítače, ale jsou příliš malé na to, aby dostali svůj vlastní opravdový? Pořiďte jim místo toho interaktivní hračku – první tablet Alltoys, který se dá použít v kombinaci s klávesnicí – jako notebook, nebo samostatně. Vhodný je pro děti cca od 2,5 let. Má několik režimů – herních variant. Děti se jeho prostřednictvím mohou učit čísla, tvary, barvy, poznávají zvířátka, přiřazují zvuky ke správným obrázkům atd. Tento dětský tablet poskytne vašim dětem plno zábavy, která je zároveň i něco naučí.
7. Fisher-Price – Učíme se říkanky
Mezi interaktivní hračky pro děti od 1 roku musíme zařadit i tuto chytrou knížku od značky Fisher-Price. Hračka má tvar knihy, ale nechybí jí barevná tlačítka, která po stisku aktivují zvuky. Tlačítka spustí přehrávání čísel, písmen, ale i tvarů nebo barev. Stránky knížky jsou pevné a odolné a obsahují veselé obrázky. Tato interaktivní „knížka“ také vypráví 6 říkanek a hraje písničky, např. Kočka leze dírou. Dětem poskytne skvělou zábavu i poučení, bude rozvíjet jejich myšlení, paměť, trochu i motoriku. A vám ušetří plno slov, kdy byste děti učili říkanky sami, jejich neustálým opakováním.
8. Dimian Luna – Pohádkový jednorožec
Mezi nejkrásnější interaktivní hračky pro děti patří v posledních letech i pohádkový jednorožec Dimian Luna. Umí vyprávět rovnou tři pohádky, takže je skvělý parťák pro děti, když jdou spinkat. Mohou poslouchat pohádku a rovnou se k němu přitulit. Ve tmě se bát nebudou, protože jeho roh krásně svítí. Jednorožec má hebkou srst a dlouhou barevnou hřívu a ocas, které dítě může česat. Kromě toho mrká očima a pohybuje ústy, takže vypadá jako živý. Vašim dětem poví pohádku o Popelce, Na vlásku a Zlatovláska a tři medvědi.
9. Fisher-Price – Pejskův stoleček
Mezi oblíbené interaktivní hračky pro nejmenší patří i různé stolečky, které vydávají zvuky, svítí, mluví na děti a rozvíjejí jejich motoriku. Nám se osvědčil Pejskův stoleček od značky Fisher-Price, který je určen dětem od 1 roku a zavede děti na trh, do zoo, na farmu nebo rovnou k pejskovi domů. Dítě bude zkoušet různé motorické a koordinační aktivity, jako otevírání/zavírání dvířek, roztáčení válečku, telefonovat, mačkat různá tlačítka, která mu budou zábavnou formou vštěpovat různé zajímavé informace z pejskova života. Naučí se písmenka, čísla, tvary a barvy, poslechnou si písničku nebo vyprávění o pejskovi atd. Tento stoleček mohou ti nejmenší využívat na zemi – bez nohou. Když děti povyrostou a budou samy chodit a stát, můžete k němu přidělat plastové pevné nohy.
TIP: Pokud vás zajímají stolečky, doporučujeme náš článek s výběrem hracích stolečků pro děti.
10. MaDe Chytré pero s kartami
Tato zábavná interaktivní hra je určena dětem od 4 do 6 let. Obsahuje pero na baterky a kartičky s různými otázkami ze světa zvířat i ze života. Mohou se učit tvary, barvy, hodiny, nebo se dozvídat zajímavé informace o stromech a jiných rostlinách atd. V balení je rovnou 100 výukových karet. Děti mají za úkol odpovídat na zadané otázky. Pokud odpoví správně, označí perem správnou odpověď a zazní zvuk se světelným efektem. Při špatné odpovědi se ozve zamítavý tón. Výhodou je, že hlasitost zvuků se dá regulovat.
Jak vybírat interaktivní hračky
Interaktivní hračky jsou v poslední době velmi populární. Je důležité si ale uvědomit, že interaktivní neznamená totéž, co výukové nebo dokonce Montessori hračky. O těch máme jiný článek, takže pokud vás zajímají spíše hračky vhodné pro rozvoj dítěte, podívejte se na něj. Interaktivní hračka je taková, která sice dítě svým způsobem může rozvíjet, ale obvykle to dělá sama, bez větší námahy dítěte. Má různá tlačítka, které když dítě mačká, hračka svítí, hraje, mluví apod.
Interaktivní hračky mohou být velkou pomocí pro zaneprázdněné rodiče, kteří se nestíhají svým dětem tolik věnovat. Nedokáže však nahradit pozornost rodiče. I když se s ní dítě dokáže zabavit na dlouhé minuty, někdy i hodiny, pozornost a péče rodiče je mnohem více. Jsou však chytrými pomocníky ve chvíli, kdy maminka musí uvařit, poklidit nebo si chce sama v klidu sníst oběd. Jak ale interaktivní hračky vybírat?
Podle věku dítěte
V našich tipech jsme vám představili nejlepší interaktivní hračky pro děti různého věku. Pokud budete takovou hračku vybírat, dbejte na to, kolik je dítěti let a zda už na ni je dostatečně zralé. Jsou hračky, které jsou skutečně vhodné až od dvou a více let. Svou roli v tom hraje nejen obsluha takové hračky, ale i hlasitost nebo světlo, které může hračka vydávat – viz níže.
Hračky zábavné i učící
Interaktivní hračky pro děti jsou především zábavné. Většina z nich má ale i funkci výukovou, byť nemusí být tak účinná, jako různé Montessori hračky a pomůcky. Tyto hračky obvykle dítě ovládá tlačítky, kolečky nebo nášlapnými body. Hračky pak mluví, učí děti písmenka, čísla, tvary a barvy, mohou ale také vyprávět krátké pohádky nebo říkadla, popř. zahrát písničky. Skvělé jsou také interaktivní knížky od Albi, tzv. Kouzelné čtení, kdy dítě aktivuje vyprávění a informace pro učení dotykem speciálního pera do knížky. Opět však zdůrazňuji, že i když jsou to velmi praktické hračky, nikdy dítěti nenahradí skutečnou pozornost rodiče, kdy si s ním hraje, učí ho, zpívá si s sním nebo mu čte či vypráví pohádku.
Pozor na hlasitost a silné blikání
U interaktivních hraček bychom si měli dávat pozor především na několik věcí. Stejně jako u jiných hraček kupujte jen takové, které mají příslušnou certifikaci a neobsahují škodlivé materiály a látky. Především u malých dětí, které vše strkají do pusy, je toto nutné sledovat. U těchto dětí také dbejte na to, aby hračka nebyla moc hlasitá, nebo se u ní dala hlasitost regulovat. Přílišná hlasitost může poškodit citlivý sluch těch nejmenších. Totéž platí ve chvíli, kdy hračka svítí nebo bliká. Na denním světle tolik škody neudělá, ale pokud si s ní dítě hraje třeba večer ve tmě, v postýlce, může vadit jeho očím.
Výhody/nevýhody interaktivních hraček
- Zábavnou formou naučí vaše děti plno věcí
- Hrají, svítí, jsou pro děti zajímavé a lákavé
- Mohou učit barvy, tvary, čísla i písmenka
- Mohou dětem hrát, vyprávět říkanky nebo celé pohádky
- Děti jsou z nich nadšené a vydrží u nich dlouhou dobu
- Žádná hračka nenahradí pozornost a péči rodiče
- Příliš hlasité hračky mohou poškodit sluch
- Některé interaktivní hračky ostře svítí či blikají, což není pro dětské oči dobré