sestinedeli

Co to je šestinedělí

Vše co potřebujete vědět o šestinedělí

Chystáte se na období po porodu nebo snad vaše šestinedělí právě teď prožíváte? I pokud se vás tento termín (zatím) netýká, v dnešním článku se dozvíte vše důležité, co je potřeba o šestinedělí vědět. Vysvětlíme, co to vůbec je a jak jej jako matka, ale i jako otec, v co největší pohodě zvládnout.

Co to je šestinedělí?

Šestinedělí je období bezprostředně po porodu. Je to čas během kterého se tělo ženy hojí, děloha se postupně stahuje a fyziologicky se žena dostává do „původního stavu“. Zároveň je to období, kdy se utváří nejintenzivnější pouto mezi matkou a dítětem. Je to čas na vzájemné poznávání a blízký fyzický kontakt. Během prvních 6 týdnů je vřele doporučované, aby matka především odpočívala a vychutnávala si nerušený kontakt s dítětem.

Jak dlouho trvá šestinedělí

Jak už z názvu vyplývá, jedná se o 6 týdnů bezprostředně po porodu. Z toho prvních pár dní (rané šestinedělí) se hojí především poporodní rány a později (pozdní šestinedělí) dochází k fyziologickým a anatomickým změnám, kdy se tělo a především děloha dostává do původního stavu (zavinování dělohy).

Jak zvládnout šestinedělí

Šestinedělí může být psychicky velmi náročné období. Veškerá pozornost maminky se soustředí na miminko a péči o něj. V popředí jsou především silné pocity a racionální mysl jde dočasně do pozadí1PŘÍSPĚVEK: Laskavě k dětem. Každá maminka šestinedělí prožívá jinak, ale snad všechny se shodují na tom, že je to období nepopsatelně intenzivní.

Žena v šestinedělí tedy může zažívat intenzivní pocity štěstí, ale naopak i velké úzkosti až deprese (více v sekci o poporodních depresích). Nově nabytý strach o miminko je naprosto přirozený a přichází s nově získanou intenzivní láskou. Žena může mít pocit, že není schopná se o miminko postarat, že mu ublíží (především prvorodičky). Takové pocity mohou nastat zejména v situacích, kdy miminko pláče a maminka netuší proč, když jsou problémy s kojením nebo se v noci miminko velmi často budí. To má za následek obrovský spánkový deficit maminky, jež umocňuje pocity, které se v mamince odehrávají.

Jak zvládnout šestinedělí jako matka

Že je období po porodu náročné tedy rozhodně nepopíráme, ale lze se na něj připravit. Už jenom informovanost vám může v prvních týdnech pomoci se s pocity a potenciálními situacemi vyrovnat. Úplně nejlepší přípravou na šestinedělí je zajistit si na toto období absolutní pohodlí, klid a žádné povinnosti.

Jak na to? Pokud je to možné, zapojte především partnera. Poproste rodinu a blízké kamarádky, jestli by vám nemohly uvařit či pomoci s domácností. Vypusťte na pár týdnů potřebu mít perfektně naklizeno. Objednejte si dovoz krabičkového jídla. Ideálně se snažte na situaci připravit tak, abyste po porodu nemusela nic jiného než ležet, spát, kojit, jíst a pít (a pak také samozřejmě postarat se o základní potřeby a hygienu).

sestinedeli otec

I pokud jste na dítě sama (bez partnera), nebojte se o to více poprosit o pomoc svou rodinu a blízké kamarádky. Pokud si nevíte rady s péčí o miminko, neváhejte se obrátit na odborníky či poradce.

Tipy, jak se zařídit na šestinedělí

  • Domluvte se s partnerem, otevřeně komunikujte a vysvětlete mu, že v šestinedělí budete potřebovat jeho veškerou péči
  • Poproste rodinu o pomoc (např. s vařením, s nákupy, atd.)
  • Využijte dostupných služeb (online nákup, dovoz jídla, krabičkové stravování, apod.)
  • Navařte si předem zásoby jídla, které dáte zamrazit
  • Při problémech se nebojte obrátit na odborníky (např. laktační poradkyni, poporodní dulu, konzultace ohledně šátkování, terapeuta)
  • Připravte se na to, že budete jen ležet, odpočívat a mazlit se s miminkem

Jak zvládnout šestinedělí jako otec

Pokud žijete v partnerském vztahu a narodilo se vám miminko, šestinedělí není jen záležitost ženy. Naopak, je to období, kdy je potřeba, aby byl muž co nejvíc aktivní a schopný postarat se o vše, co je potřeba. I pokud v kuchyni běžně nedominujete, snažte se postarat ženě o (ideálně nutričně bohaté) stravování. Můžete do vaření zapojit i rodinu a nebo objednat jídlo z restaurace. Postarejte se o domácnost a veškeré potřeby vaší ženy – teď to potřebuje více, než kdy předtím. Potřebuje péči, aby byla schopna dát svou energii nově narozenému miminku.

Kojení v šestinedělí

Pro tvorbu mléka a přirozené kojení je během prvních týdnů mateřství nejdůležitější, aby maminka a miminko měli kontinuální kontakt, ideálně kůže na kůži. Fyzický kontakt je velmi nápomocný nejen k tomu, aby se mléko tvořilo, ale také teklo. Fyzický kontakt má vliv na množství oxytocinu a ten ovlivňuje i trávení miminka2ČLÁNEK: Čekání na mléko.

Miminko kojte (stejně jako po skončení období šestinedělí) na požádání – kdykoliv si o kojení „řekne“. Ideální stav pro šestinedělí je, když má miminko neustálý přístup k prsu. I pokud se zrovna nekrmí, pouze využívá prso na uklidnění.

kojeni

Myslete na to, že už během těhotenství vaše tělo tvoří mléko, tzv. mlezivo, což je čirá tekutina plná užitečných látek na nastartování zdravé imunity miminka3WIKIPEDIA: Mlezivo. Existuje mýtus, který tvrdí, že čirá tekutina, která se v prsou tvoří po porodu, není mléko. Zoufalé maminky, ke kterým se tato informace dostane, tak čekají, kdy se mléko po porodu konečně spustí, ale „to“ přichází až po pár dnech, kdy se mlezivo mění na klasické mateřské mléko. Mlezivo však JE mateřské mléko, velmi zdravé a důležité mateřské mléko.

V porodnici jste možná také dostali informace o tom, jak pravidelně a v jakých intervalech kojit po návratu domů. Každá laktační poradkyně má svůj přístup a mírně se mohou lišit rady a postupy každé z nich (tak jako ostatně zkušenosti každé jedné ženy s kojením). Nevyhovuje-li vám přístup jedné laktační poradkyně, sejděte se s jinou. Kojení na intervaly je však zastaralou a již dávno vyvrácenou metodou4ČLÁNEK: Brestfeeding – The dangerous obsession with the infant feeding interval. Miminko by se mělo kojit na požádání s tím, že v normě jsou jakékoliv intervaly. Ať už krátké a časté kojení, tak dlouhé a méně časté. Rozhodně je však nemusíte měřit a v žádném případě miminko předčasně neodpojovat od prsu.

Pokud vás během šestinedělí potká bojkot kojení nebo jakýkoliv jiný problém s kojením spojený, s kterým si nevíte rady, nebojte se požádat o pomoc. Vřele doporučujeme kontaktovat některou z laktačních poradkyň ve vašem městě.

TIP: Ohledně kojení jsme nedávno vydali článek s názvem Jak kojit? 8 tipů na pohodové a bezproblémové kojení, sepsaný laktační poradkyní Pavlou Marečkovou. Najdete tam plno praktických rad i pro období šestinedělí.

Cvičení v šestinedělí

Po porodu na sebe buďte opatrné a odpočívejte. Tělo potřebuje čas, aby se dostalo do původního stavu před porodem. Uvědomte si, že se měnilo postupně po dobu 9 měsíců, takže je nereálné, aby se poté během pár dní dalo zase dohromady. Než začnete s jakýmkoliv intenzivnějším cvičením, dejte tělu opět alespoň několik měsíců (a samozřejmě poslouchejte své tělo). Některé ženy se cítí na cvičení dříve, jiné potřebují času dokonce více. Obojí je v pořádku.

Obecně se doporučuje strávit šestinedělí v horizontální poloze, v leže, ideálně na břiše – což podporuje lepší zavinování dělohy5WEB: Fyzioterapie a cvičení po porodu.

Po nekomplikovaném přirozeném porodu můžete začít navštěvovat fyzioterapii speciálně určenou pro ženy po porodu. Pod dohledem fyzioterapeuta je možné začít cvičit již několik hodin (minimálně však 12) po porodu. Zprvu vůbec nejde o náročné cvičení, jako spíše o techniky k povzbuzení krevního oběhu, zajištění správné děložní polohy v dutině břišní a urychlení zavinování dělohy.

S pomalým vědomým cvičením můžete začít i doma během šestinedělí (pokud víte jak na něj). S dechovými cvičeními a aktivací pánevního dna můžete začít již druhý den po porodu. V dalších dnech se pak doporučuje cvičení opakovat a přidávat na intenzitě a lehce posilovat hluboký stabilizační systém6ČLÁNEK: Cvičení po porodu.

I po císařském řezu se doporučuje cvičit hned první den po operaci. Je však potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Začít by se opět mělo s dechovými cvičeními. Všem ženám po porodu vřele doporučujeme návštěvu fyzioterapeuta. Pro ženy po císařském řezu by to měla být skoro povinnost (bohužel není a v porodnici často tyto ženy ani nedostanou radu, aby na fyzioterapii docházely)7ČLÁNEK: 44 % žen nenavštíví po porodu fyzioterapeut. Cvičení pod dohledem odborníka by vám mělo zajistit co nejrychlejší obnovu kondice a prevenci nežádoucích sekundárních změn po operaci/porodu. Na fyzioterapii se také zaměříte na správnou péči o vzniklou jizvu.

Poporodní deprese

Pocity obav z péče se o miminko a konstantní vyčerpání mohou vyústit i v poporodní depresi. Je to stav fyzického a psychického vyčerpání, kdy maminka trpí strachem, že se není schopná o své dítě postarat. Chybí také jakákoliv radost z nově nabytého mateřství a to dlouhodobě a bez střídání pozitivních a negativních emocí.

poporodni deprese

Poporodní deprese mohou přijít ihned v šestinedělí, ale i pomaleji a nenápadněji a plně se projevit až několik měsíců po porodu. Prožívá je dnes každá šestá žena8ČLÁNEK: Děsil mě porod, pak přišlo utrpení, což není malé množství. Z toho důvodu je dobré se předem informovat a pokud na sobě podobné stavy v období šestinedělí (nebo i později) vypozorujete, budete již vědět, jak se zachovat. V každém případě vyhledejte odbornou pomoc.

TIP: V případě, že se vás týkají poporodní deprese, doporučujeme navštívit webové stránky usmevmamy.cz. Dozvíte se tam všechny důležité informace o tom, jak postupovat a kde vyhledat pomoc.

Často kladené dotazy

Jak často kojit v šestinedělí?

Kojení by mělo probíhat na požádání. Tedy kdykoliv si miminko o prso „řekne“. V pořádku je časté kojení v kratších intervalech, méně časté v dlouhých či jakákoli kombinace. Není dobré čas na kojení měřit a kojit v přesných předem určených intervalech.

Co s bojkotem kojení v šestinedělí?

Pokud se miminko nechce kojit, odtahuje se od prsu a pláče, znamená to, že mu něco vadí. Může to být separace, ustálení laktace, oddalování kojení, používání dudlíku nebo kojící poloha. Je tedy vhodné všechny tyto věci eliminovat/změnit. Být s miminkem v kontaktu (kůže na kůži), vyzkoušet jinou kojící polohu, vynechat používání dudlíku… Detailní informace a více rad najdete v našem článku o bojkotu kojení.

Ať už považujete šestinedělí za to nejkrásnější nebo nejnáročnější období (nebo obojí), je to období, které za šest týdnů zase skončí. Váš život i vaše psychika se postupně normalizuje a vy získáte mnohem větší sebevědomí v péči o své dítě.