Hledáte motorické hračky od 6 měsíců, kterými byste své miminko podpořili v rozvoji pohybu a zároveň je zabavili? Nebo jdete na návštěvu a hledáte vhodný dárek? Ať už máte jistou představu, které hračky jsou vhodné, nebo tápete, co vybrat, s naším článkem nesáhnete vedle. V TOP výběru najdete nejlepší motorické hračky prověřené na našich vlastních dětech a níže pak pro vás máme již tradiční tipy, jak motorické hračky od 6 měsíců vybrat. Věříme, že to půjde samo a vy i vaše miminko budete spokojeni.
8 tipů na nejlepší motorické hračky pro děti od 6 měsíců
1. eliNeli Edukativní box pro děti 0 až 6 měsíců
Pokud hledáte motorické hračky pro děti od 6 měsíců a nejste si jisti, co vybrat, nebo se vám jich líbí hned několik a rádi byste darovali praktické balení s větším množstvím hraček, je Edukativní box od eliNeli ideální volbou. Od této značky můžete sehnat hned několik boxů podle různého věku dětí. My jsme vybrali tentokrát takový, aby v něm byly motorické hračky od 6 měsíců. V tomto krásném boxu najdete kontrastní kartičky s různými obrázky, duhový míček vhodný pro hru na bříšku, dešťové kapky, krásnou hračku plnou barevných hýbajících se prvků, duhový váleček s kuličkou, otočný bubínek i kouzelnou krabičku s překvapením. Všechny hračky jsou vyrobeny ve vysoké kvalitě z těch nejlepších přírodních materiálů a pomáhají rozvoji našich dětí v duchu Montessori zásad.
2. Montessori dřevěná hrazdička
I když se hrazdička na první pohled nemusí zdát jako motorická hračka, opak je pravdou. Je to základ, který by neměl chybět v žádném dětském pokojíčku. Miminko v prvních měsících může jen v klidu ležet a pozorovat zavěšené hračky. Postupně se na ně bude snažit dosáhnout, rozhoupat je a bude je více vnímat. Ve chvíli, kdy se otočí na bříško, jej budou zavěšené hračky motivovat ke zvedání hlavičky a pozorování zavěšených hraček z nového úhlu pohledu. My klademe důraz především na hrazdičku, která je v souladu s Montessori pedagogikou. Je vyrobena z kvalitního dřeva, dá se kamkoli přemístit a je dokonale stabilní – děti od 6 měsíců se mohou zkoušet přitahovat apod. Zavěšené hračky jsou pro dítě zajímavé, ale nejsou extrémně barevné a křiklavé. Můžete je samozřejmě v průběhu vyměňovat za méně či více zajímavé předměty, podle zájmu dítěte.
3. Měkké senzorické kostky
Kostky jsou také základem každého dětského pokojíčku. U miminek i dětí od 6 měsíců však není vhodné vybírat kostky z tvrdého materiálu. Tyto krásné barevné, různě tvarované senzorické kostky jsou měkoučké a vyrobené z pružného metodického materiálu. Každá má jinou barvu a jiný reliéf – obrázky na stěnách kostky. Díky tomu děti zaujmou na první pohled. Děti je mohou mačkat, osahávat a poznávat různý povrch, stejně jako stavět na sebe. Vhodné jsou pro děti od 3 měsíců a starší děti už se na nich mohou učit i barvy. V sadě je celkem 12 kostek.
4. Senzorické míčky
Výbornou hračkou pro motorický rozvoj dětí od 6 měsíců jsou i měkké míčky různých velikostí, barev, a především s různými povrchy. Jedná se o skvělou hračku, kterou se zabaví i ti nejmenší. Mohou ji mačkat, prohlížet, kutálet i házet. Díky různým povrchům mohou po hmatu poznat, který míček je který a stimulovat tak své uchopovací schopnosti. Barvy a velikosti pomáhají v rozvoji představivosti. Navíc můžete s dětmi vyzkoušet, zda míčky po hmatu poznají apod. Tato sada obsahuje rovnou 10 různě velkých míčků a vhodná je pro děti od 3 měsíců.
5. Clemmy kostky
Lego je oblíbenou hračkou snad všech dětí. Než se dostanete k prvnímu skutečnému Legu (Pro malé děti je nejvhodnější Lego Duplo), potěší vaše ratolesti Clemmy kostky. Jsou vhodné od 6 měsíců a pomáhají s rozvojem motoriky nejen díky svému tvaru. Jsou vyrobeny z pružného měkkého materiálu, každá má jinou barvu, a především jejich vršky zapadají do sebe. Díky tomu fungují jako stavebnice. Vaše děti si natrénují nejen motoriku, ale i představivost a prostorové vnímání. Měkký materiál zajistí jejich bezpečnost. V této sadě najdete 24 kostek, ale můžete vybrat i jiné – větší – balení.
6. Zvířátková autíčka pro nejmenší
Mezi zajímavé motorické hračky od 6 měsíců patří i tato roztomilá zvířátková autíčka. Dítko si s nimi může hrát – tlačit je, postrkovat, rozebírat nebo jim natahovat krk. Vybírat můžete buď autíčko ve tvaru slona nebo žirafy. Vhodné jsou od tří měsíců věku a dítě si s nimi vyhraje i dlouhou dobu poté. Na krku má zvířátko tři gumové kroužky s různou strukturou. Batole je může osahat, otáčet a kroutit s nimi. Pozná tak různé struktury a rozvíjí hrubou motoriku. Navíc jej autíčko může motivovat v pohybu – dítě jej bude chtít následovat.
7. Dřevěné vkládací puzzle
I když jsou různé vkládačky a dřevěná puzzle pro rozpoznávání tvarů většinou doporučována až od 1 roku nebo ještě pro starší děti, pokud vyberete vhodnou hračku – puzzle není moc složité – vyhraje si s ním dítko už mnohem dříve. Mezi krásné motorické hračky od 6 měsíců patří např. toto dřevěné vkládací puzzle s motivem slona s balónky. Dítě se na ní učí rozpoznávat barvičky. Může je vyjmout z destičky, otáčet v ruce, a zase je zkoušet vkládat zpět do otvorů. Tato hračka je skvělá nejen pro rozvoj motoriky.
8. Naučná barevná koule se zvířátky
Tato krásná barevná koule se zvířátky a řadou dalších prvků, zaujme miminko už na první pohled. Motivuje k pohybu a rozvoji motoriky. Díky svému tvaru se bude dítě snažit kouli kutálející se po zemi následovat. Na kouli je navíc pohyb nastaven speciálním mechanismem automaticky. Tato koule vydává i zvuky a světelné efekty, ale nemusíte se bát, má certifikát CE a je vhodná pro děti od 6 měsíců. Nechybí zde knoflíky ve tvaru různých zvířátek, možnost mačkání tlačítek i prohlížení okének s efektem chrastítka. Jedná se o unikátní hračku pro rozvoj motoriky a pohybu dítěte, s nímž si užije nekonečnou zábavu a vy také.
Jak vybírat motorické hračky pro malé děti a miminka?
Vybírat motorické hračky od 6 měsíců není zcela snadné. Obchody často nabízí škálování hraček pro děti do 1 roku, resp. od 2 let, nebo mají rovnou dělení na hračky pro miminka a batolata, což může mít širší věkový rozsah. My jsme se již dříve zaměřili na nejlepší hračky pro děti od 1 roku – tento článek najdete na našem webu. Nyní jsme hledali nejlepší motorické hračky vhodné pro děti od 6 měsíců. Mohou sem spadat některé hračky, které jsou vhodné již od 3 měsíců, ale stejně tak můžete např. pro 10měsíční dítě koupit nějakou vkládačku nebo dřevěné puzzle, které je obecně doporučováno až od 1 roku. Jak tedy vybírat a na co si dát pozor?
Podle věku
Jak už jste z výše uvedeného textu poznali, pro děti od 6 měsíců můžete najít vhodné hračky pro rozvoj motoriky uvedené v e-shopech od 3 měsíců, stejně jako až od 1 roku. Je však lepší se vždy zaměřit na hračku, která přesně koresponduje s věkem vašeho miminka, ale také s jeho dovednostmi. Jistě už jste poznali, že ne každé dítě je možné škatulkovat podle tabulek. Některé se rozvíjí pomaleji, jiné naopak mílovými kroky. Podle Montessori metody bychom neměli na děti tlačit, ale nechat je, ať se rozvíjí podle svých možností. Můžeme jim však pomoci – např. vhodnou hračkou. Proto doporučujeme na e-shopech využívat filtry, kde si můžete přesně nastavit věk dítěte, ale také vnímat potřeby vašeho miminka a nakupovat hračky podle nich. Poradit se můžete i s pediatrem, k němuž s dítětem chodíte.
Pozor na vhodný materiál
Hračky na rozvoj motoriky mohou být z různého materiálu. Najdete dřevěné, gumové, plastové i látkové. Pro ty menší, tedy děti od 6 až 10 měsíců je ideální volit raději měkké hračky, z látky, gumy či silikonu, které nejsou toxické a umožní dítku je mačkat, ohmatávat a nebude vadit, když se na hračku překulí. Pokud bude mít např. tvrdé dřevěné kostky, může se o ně uhodit, přetočit se na ně a bude mít bolest, kterou dá hlasitě najevo. U kostek a hraček z pružného materiálu se to nestane.
Využít můžete samozřejmě i dřevěné hračky, ale takové, které jsou bezpečné. Např. hrazdička pro miminko může být dřevěná, stejně tak zavěšené hračky na ní. Ale tyto hračky jsou upevněné, a tak nehrozí, že si na ně dítě lehne nebo později sedne. Navíc dřevěná hrazdička bývá stabilnější a pevnější než plastová, takže v tomto případě je dřevo vhodnější volbou.
Velikost hračky je důležitá
Motorické hračky od 6 měsíců by neměly být přehnaně velké. Ideální je, když hračku může dítě uchopit do jedné, eventuelně do obou ručiček, ohmatat si ji, mačkat a přemisťovat podle sebe. Příliš velké hračky mohou dítěti upadnout a rozbít se, i když se batolí po zemi, nebo – pokud je bude prohlížet v leže na zádech, můžou spadnout na něj a uhodit jej.
Pozor ale musíte dávat i na malé hračky, a především hračky s malými kousky. V tomto případě se jedná o ty, které jsou obvykle označeny jako hračky vhodné pro děti od tří let. Ty pak mohou obsahovat příliš malé kousky, které dítě spolkne nebo vdechne. I z tohoto důvodu je důležité držet se věkového doporučení na obalu hračky. Samozřejmě v rámci zdravého rozumu – jak jsme již zmínili výše, někdy můžete i mladšímu šikovnému dítěti pořídit hračku doporučovanou od jednoho roku. Malé kousky a části hračky, které by se mohly odlomit, však hlídejte vždy!
Zvuky a světlené efekty – jsou žádoucí, nebo naopak?
S hračkami, které mají světelné a zvukové efekty, bychom měli zacházet opatrně. Ne všechny jsou totiž pro tak malé děti vhodné. Pokud hračka hraje moc nahlas, může miminku i batoleti poškodit sluch a příliš ostré světlo či blikání zase oči. Pokud však najdete hračku se světelnými a zvukovými
efekty, která má speciální certifikát a je tudíž pro děti od 6 měsíců vhodná, nebojte se ji využít. Jelikož se v tomto článku zaměřujeme na motorické hračky od 6 měsíců, zdůrazňujeme, že je vždy dobré, když má hračka přidanou hodnotu a pomáhá dítěti v rozvoji – nejen motorickém, než aby jen pasivně hrála či svítila.