bylinky v tehotenstvi

Povolené bylinky v těhotenství a při kojení

Velký přehled bylin, které jsou vhodné či nevhodné v těhotenství a po něm

Těhotenství je jedno z nejkrásnějších období v životě ženy. Kdo se má ale vyznat ve všech těch poučkách o tom, co vše těhotná žena smí a nesmí konzumovat. Bylinky v těhotenství jsou kapitola sama o sobě. Jaké bylinky jsou vhodné pro těhotné, jaké nevhodné a jaké bylinky jsou během těhotenství vyloženě zakázané? A jaké bylinky jsou vhodné po porodu během kojení? To vše se dozvíte v naší přehledné tabulce.

Vhodné/nevhodné bylinky v těhotenství a při kojení

Pro přehlednost se v tabulce orientujte podle legendy. Pokud vidíte u bylinky více ikonek (je zároveň vhodná i nevhodná ), pod tabulkou k ní najdete vysvětlení a detailní informace. Zpravidla jde o bylinky, které jsou doporučovány jen některém z trimestrů, kdy v jiném mohou např. i uškodit. U většiny nedoporučovaných bylin () platí, zkonzumujete-li pouze malé množství, nemusíte mít strach, že by vám bylinka uškodila. Jen je potřeba se vyhnout její větší či pravidelné konzumaci.

Bylina je vhodná
Bylina není vhodná /patří mezi zakázané
Neexistují žádné výzkumy, které by závadnost/prospěšnost potvrdily či vyvrátily

BylinaV těhotenstvíBěhem kojení
Aloe VeraProdukty
AnýzProdukty
AshwagandaProdukty
BazalkaProdukty
EukalyptusProdukty
FenyklProdukty
HeřmánekProdukty
HřebíčekProdukty
JalovecProdukty
KmínProdukty
KontryhelProdukty
KopřivaProdukty
KoriandrProdukty
LichořeřišniceProdukty
LibečekProdukty
LípaProdukty
MacaProdukty
MajoránkaProdukty
MaliníkProdukty
MátaProdukty
MeduňkaProdukty
OreganoProdukty
OstropestřecProdukty
PampeliškaProdukty
RakytníkProdukty
RooibosProdukty
ŘebříčekProdukty
SkořiceProdukty
ŠafránProdukty
ŠalvějProdukty
ŠípekProdukty
TřezalkaProdukty
TymiánProdukty
ZázvorProdukty

Jak se v bylinkách pro těhotné a kojící vyznat?

Vyznat se bylinkách pro těhotné (ale i kojící) je docela oříšek. Existují totiž prokazatelně rizikové bylinky, které se v těhotenství opravdu nedoporučují konzumovat ve větším množství (např. šalvěj, šafrán), ale i takové, které jsou dokonce velmi prospěšné a naprosto neškodné (např. heřmánek, meduňka, maca). Pak tu ale máme i řádku bylinek, u kterých je jejich vhodnost/nevhodnost sporná.

Škodlivost nepotvrzena ani nevyvrácena

Mezi tyto sporné bylinky patří v první řadě takové, na jejichž užití těhotnými ženami neexistují žádné studie, které by škodlivost či prospěšnost potvrdily a nebo vyvrátily. Obecně výzkumy a testování na těhotných ženách není etické a většinou se provádí pouze v případě, že je dostatečně množství teorie, která dokládá neškodnost dané látky. Je-li tedy bylinka sporná, neexistují žádné studie a ani teoretické poznatky, které by jednoznačně určily, že je bylinka neškodná, raději se těhotným ženám nedoporučuje a vy ji pak zkrátka konzumujete na vlastní riziko. Velmi pravděpodobně vám však v rozumném množství neublíží. Tyto bylinky jsou v naší tabulce označeny černým křížkem – .

Bylinka je vhodná pouze jisté časové období

Dalšími bylinkami, které nelze jednoznačně zařadit do skupiny vhodné a nebo nevhodné, jsou takové, které se doporučují např. pouze v prvním trimestru, ale později v těhotenství už ne nebo naopak jsou vhodné pouze ke konci těhotenství, kdy již chceme vyvolat porod (např. skořice, zázvor). Tyto bylinky jsou v naší tabulce označeny oběma symboly – v různém pořadí, podle toho, kdy je bylina vhodná. Detailní informace o každé takové bylince najdete níže v článku.

Rozporuplné informace

Na internetu můžete ohledně různých bylin najít rozporuplné informace. O některých bylinkách zjistíte, že vhodné v těhotenství nejsou, ale pak jejich název naleznete ve složení těhotenských čajů (např. anýz). O jiných bylinkách pojednávají různé zdroje a každý tvrdí opak. V takových situacích, pokud jsme nedohledali jednoznačnou studii, jsme tyto bylinky v tabulce označili taktéž černým křížkem .

Všeho s mírou

Jak pro těhotné a kojící ženy, tak pro kohokoliv jiného, platí – všeho s mírou. Většina bylin by vám v malém množství neměla dělat problém. Pokud pijete bylinkové čaje od rána do večera místo vody, pak je na místě bylinky průběžně střídat a „nepředávkovat“ se tak čajem jedné konkrétní byliny.

Těhotenské a kojící čaje

Chytrým řešením je pořízení přímo těhotenského nebo kojícího čaje. Bylinky jsou zde namixovány v takovém množství a poměru, aby byly nejen vhodné, ale především prospěšné pro váš aktuální stav. Dodržíte-li dávkování uvedené na obalu, nemáte se čeho obávat.

tehotensky caj

Konzultujte s lékařem

Nejste-li si konzumací konkrétní byliny či potraviny v těhotenství jista, konzultujte se svým lékařem. Někdy totiž platí (ne však vždy!), jste-li na něco zvyklá už před těhotenstvím, pravděpodobně s konzumací toho stejného můžete pokračovat dále. Ve většině případů jsou i „zakázané“ bylinky pro těhotné neškodné v malém množství. Aby totiž taková bylina měla nepříznivý efekt, je potřeba vypít třeba kolem pěti hrnků čaje odvařeného čistě z dané byliny. Nemusíte se tedy děsit, pokud zjistíte, že jste omylem vypily bylinný čaj, jež obsahuje např. i šalvěj. Jen už si zkrátka nedáte znovu ten stejný čaj a vše by mělo být v pořádku.

Bylinky pro těhotné/kojící podrobně

A teď už se podíváme blíže na některé z bylin z naší tabulky – ty, jejichž vhodnost pro těhotné a kojící není jednoznačná.

Anýz

Anýz se obecně těhotným a kojícím ženám nedoporučuje, rozhodně ne ve velkém množství1ČLÁNEK: Anýz vonný. Jako složku jej však najdete v některých těhotenských a kojících čajích (např. Oxalis Kojící čaj), kde je jeho množství přiměřené, a budete-li se držet dávkování uvedeného na obalu, je jeho konzumace v pořádku.

Hřebíček

Hřebíček patří mezi bylinky (resp. koření), kterým se v těhotenství doporučuje vyhnout. Uvádí se, že může vyvolat předčasně kontrakce a dokonce porod2ČLÁNEK: Jsem těhotná. Je tedy na místě to s hřebíčkem nepřehánět. Určitě však může naopak pomoci, pokud jste již po plánovaném termínu porodu a chcete porod naopak vyvolat.

Kmín

Kmín je opravdu rozporuplná bylinka. Některé zdroje uvádí, že je vhodné kmín během těhotenství vyřadit, jiné nikoliv. Dočtete si také, že není vhodný ani pro kojící ženy3ČLÁNEK: Does Cumin Tea Induce Labor?. Neexistují však žádné studie, které by toto tvrzení potvrzovaly. Zlaté pravidlo je, to s kmínem nepřehánět, případně používat příležitostně pro dochucení jídla v malých dávkách.

Maliník

Maliník je jednou z bylinek, která by v těhotenství (ve větším množství) mohla vyvolat předčasný porod. Proto se čaj z maliníku doporučuje pít až poslední měsíc těhotenství. Maliník často obsahují tzv. předporodní čaje.

Ostropestřec

Bylince zvané ostropestřec by se měly vyhnout především ženy v prvním trimestru těhotenství, kdy by její detoxifikační a čistící účinky mohly mít dopad na vývoj plodu. Velké množství ostropestřce nedoporučujeme ani během ostatních trimestrů a kojení. Při dodržení dávkování a způsobu použití (např. na obalu čajů) mohou však tuto bylinu používat i těhotné a kojící4ČLÁNEK: Ostropestřec Mariánský (mimo první trimestr).

Skořice

Skořice v těhotenství, se stejně jako jiné bylinky prokrvující organismus (maliník, hřebíček), nedoporučuje konzumovat. Pokud máte pocit, že se bez skořice neobejdete (např. pro dochucování jídel apod.) použijte ji opravdu v malém množství a ne na pravidelné bázi. A stejně tak jako maliník a hřebíček, ke konci těhotenství je skořice naopak žádoucí a může vám pomoci vyvolat porod.

Zázvor

Další bylinka, která se používá na „nastartování“ porodu při přenášení je zázvor, který má silnou schopnost prokrvit a prohřát organismus. Z toho důvodu není příliš vhodný během těhotenství. Pozor především na čerstvý zázvor a silné čaje z čerstvého zázvoru.

Možná jste si všimli, že existují zázvorová lízátka určená na nevolnosti v první fázi těhotenství. Tam je však samotného zázvoru mnohem méně, než v klasickém zázvorovém čaji. Z toho důvodu není zázvorové lízátko a podobné produkty rizikové (určitě je však vhodné to s nimi nepřehánět a striktně se držet pokynů na obalu produktu).

TIP: Hledáte-li vitamíny vhodné pro těhotné a kojící, doporučujeme prohlédnout také články Nejlepší vitamíny pro kojící a Nejlepší vitamíny pro těhotné.

Doufáme, že vám náš přehled vhodných bylinek v těhotenství a při kojení pomohl. Samozřejmě nic není černobílé. Vnímejte své tělo a pokud vám není dobře po konzumaci jedné konkrétní bylinky (klidně i takové, která je pro těhotné vhodná), jednoduše ji vyřaďte. Každé tělo je přece jen individuální a reaguje odlišně na různé typy potravin.