vitaminy pro tehotne

Nejlepší vitamíny pro těhotné

TOP 5: Srovnání nejlepších těhotenských vitamínů na trhu

Jste v očekávání a chcete pro sebe a své miminko udělat to nejlepší? Hledáte vhodný multivitamín sestavený speciálně pro potřeby těhotné ženy? Tzv. těhotenských vitamínů je na trhu spousta a může se zdát obtížné se v nich vyznat. Na co se při výběru suplementu zaměřit? Jaké vitamíny pro těhotné jsou ty nejlepší? S tím vám poradíme v dnešním článku.

Srovnání doplňků stravy pro těhotné ženy

Garden of LifeViridianGarden of LifeVeniraVerra
Vitamin Code RAW PrenatalPregnancy ComplexMykind OrganicsVitamínový komplex pro těhotné Plodnost & Těhotenství
gardenoflifeViridianmykindVeniraverra
Do obchoduDo obchoduDo obchoduDo obchoduDo obchodu
přírodnípřírodní, veganskýpřírodnípřírodnípřírodní, veganský
26,70 Kč/den13,30 Kč/den30,20 Kč/den22,80 Kč/den26,30 Kč/den
800 µg B9400 µg B9600 µg B9500 µg B9400 µg B9
folát (aktivní forma) k. listová (syntetická forma)folát (aktivní forma) folát (aktivní forma) k. listová (syntetická forma)
23 účinných látek27 účinných látek17 účinných látek25 účinných látek19 účinných látek
recenze a složenírecenze a složenírecenze a složenírecenze a složenírecenze a složení

Na začátek je potřeba si říct, že žádný suplement nezachrání nezdravý základ. Pokud vám záleží na tom, aby jste byly (nejen) v těhotenství co nejzdravější, zakládejte si především na zdravé a pestré stravě, pravidelném pohybu (přiměřenému k vašemu stavu), kvalitním spánku a v ideálním případě se nevystavujte zbytečnému stresu. Doplňky stravy pak vskutku jenom doplňují mírné nedostatky, které nejste schopny pokrýt ve své stravě a přijdou vhod právě v těhotenství, kdy tělo potřebuje konkrétní vitamíny a minerály ještě více než obvykle.

Dříve než se podíváme na zoubek konkrétním značkám vitamínů pro těhotné ženy, pojďme se podívat na jednotlivé nutrienty, které jsou v těhotenství důležité a proč. Většina doplňků stravy pro těhotné na trhu, má ve svém složení obsaženy právě tyto položky – v různém poměru, v různém množství, často doplněné i o jiné zdravé složky a účinné látky. Co tedy určitě hledat v ideálním multivitamínu pro těhotné ženy?

Jaké vitamíny a minerály jsou v těhotenství důležité?

Vitamin B9
Vitamin skupiny B, zvaný také kyselina listová, je vhodný suplementovat jak během těhotenství, tak v případě, že se snažíte o početí. Přispívá správnému dělení buněk a tím podporuje zdravý růst plodu. Je také nezbytný pro krvetvorbu a rozvoj červených krvinek. Jejich nedostatek se mimojiné může projevovat únavou a nevolností. V období před početím zase napomáhá ke správnému vývoji spermií a vajíček Doporučujeme koukat po aktivní formě vitaminu B9 – ne všichni jsou totiž schopni využít neaktivní formu vitaminu a proto by v takovém případě mohlo jít o vyhozené peníze.

Železo
Množství železa, které tělo potřebuje pro správné fungování, v těhotenství výrazně narůstá. Železo napomáhá distribuovat kyslík do buněk celého těla a je zodpovědné za zdravý růst a vývoj plodu 1ČLÁNEK: Supplements During Pregnancy .

Vitamin D
Vitamin D je důležitý pro fungování imunitního systému nejen u těhotných žen. Nedostatek vitaminu D je však u těhotných žen spojen s vyšším rizikem císařského řezu, předčasného porodu nebo vznikem těhotenské cukrovky2ČLÁNEK: Supplements During Pregnancy. Hlavním zdrojem vitaminu D je sluneční záření, proto je doporučené tento vitamin suplementovat především v zimě, kdy je naše pokožka vystavena nižší míře slunečních paprsků.

Vitamin C
Vitamin C je jedním z hlavních vitaminů zodpovědných za správnou funkci imunitního systému. Jeho spotřeba v lidském organismu je závislá na aktuální míře stresu, množství pohybu, a psychickém stavu. Čím více je tělo ve stresu, pohybu nebo je-li nemocné, tím více vitaminu C tělo potřebuje. Těhotenství je pro tělo náročným obdobím, proto je suplementace vitaminu C na místě. Každé tělo však nakládá s vitaminem odlišně, proto je vhodné si aktuální hladinu vitaminu C změřit z moči pomocí testovacích proužků. Pokud zjistíte nedostatek, suplementace je více než doporučena.

Vápník
Vápník napomáhá se správným vývojem zubů a kostí miminka, ale je důležutý také pro správné fungování kostí maminky. Během těhotenství tělo prioritizuje využití vápníku pro rostoucí plod. Pokud máte vápníků nedostatek, vaše tělo využije veškeré zásoby pro vývoj miminka a tím mohou být oslabeny kosti maminky3ČLÁNEK: Calcium. Z toho důvodu je vhodné pohlídat si taktéž dostatečný příjem vápníku, ať už ve stravě či vitamínech pro těhotné.

Hořčík
Hořčík je zodpovědný za stovky procesů v lidském těle. Hraje zásadní roli pro imunitní systém, nervovou soustavu a svalstvo. Nedostatek hořčíku během těhotenství může způsobit předčasný porod a zvýšený krevní tlak4ČLÁNEK: Supplements During Pregnancy.

Omega-3
Omega-3 je nenasycená mastná kyselina, která hraje zásadní roli při vývoji dětského mozku, očí a nervového systému. Stěžejní je však i pro správnou funkci dospělého organismu. Tělo si omega-3 není schopné vytvářet samo, proto je nutné jej přijímat dostatek stravou či suplementy.

Cholin
Cholin hraje zásadní roli pro vývoj dětského mozku a může zabránit neurologickým vývojovým abnormalitám5ČLÁNEK: Supplements During Pregnancy. Ne všechny těhotenské vitamíny obsahují cholin, proto si buďto pečlivě vyberte takové vitamíny pro těhotné, které jej obsahují nebo si dejte záležet na dostatečném příjmu cholinu ze stravy (skvělým zdrojem cholinu jsou např. vajíčka).

Nejlepší vitamíny pro těhotné ženy

Vitamíny pro těhotné s probiotiky

1. Garden of Life Vitamin Code RAW Prenatal

Garden of Life je další značkou, u které se můžete spolehnout na přírodní složení bez aditiv a zbytečných chemických přísad. Jejich vitamíny jsou tepelně neupravené a neošetřené, bez obsahu mléka, lepku a jiných pojiv.

Vitamíny pro těhotné od Garden of Life – RAW Prenatal, disponují vysokým množstvím aktivní formy kyseliny listové (neboli vitaminu B9), který je během těhotenství jedním z nejvíce potřebných. Dále ve složení najdete neméně důležité prvky jako železo, vitamin C, vitamin D a spousty jiných živin s vysokou vstřebatelností. Za zmínku stojí také probiotické kultury, které působí jako imunitní podpora mámy i dítěte.

V RAW Prenatal však nenajdete výše zmíněné důležité živiny jako vápník, hořčík, cholin a rybí olej. Pokud se rozhodnete pro tento multivitamín, dohlédněte na to, že přijímáte dostatek těchto látek ve stravě.

Uživatelská recenze:

Je to super komplex pro těhotné. Nejlépe rozvržené denní dávkování. Některé složky malá koncentrace ale zase přírodní zdroje = takže se to vstřebá lépe než u jiných výrobců. Velky plus jsou probiotika. Zatím nejlepší prenatal mix, co jsme v ČR našli. Doporučujeme.

Ověřený zákazník, brainmarket.cz

Složení:

Vitamin B9 800μg aktivní forma
Železo 27 mg
Vitamin D 35μg
Vitamin C 120 mg
Vápník
Hořčík možnost dokoupit Magnesium Dr. Formulated
Omega-3
Cholin

Navíc: zinek, vitamin B5, beta karoten, vitamin B6, mangan, vitamin B2, vitamin B1, jód, selen, vitamin K1, chrom, molybden, vitamin B7, vitamin B12, vitamin E, niacin, vitamin K2, Raw organic směs z ovoce a zeleniny, probiotika

Do obchodu

Přírodní suplement se vším potřebným

2. Viridian Pregnancy Complex (+Pregnancy Omega Oil)

V našem výběru nejlepšího doplňku stravy pro těhotnou ženu vyhrává těhotenský komplex od naší oblíbené značky Viridian. Všechny výrobky této značky si zakládají na kvalitě a čistotě složení a nenajdete v nich žádná problematická aditiva.

Co naopak složení komplexu obsahuje, jsou téměř všechny nejdůležitější vitaminy a minerály, které jsou během těhotenství potřeba – všechny kromě omega-3. Doplněk stravy s omega-3 pro těhotné je však možné od Viridianu pořídit zvlášť pod názvem Viridian Pregnancy Omega Oil. Pořídíte-li tyto dva produkty od Viridianu, máte postaráno komplet o hlavní potřebné živiny, které se doporučují doplňovat v těhotenství. Konzumujete-li však dostatek Omega-3 ve stravě (např. rybí maso alespoň 2-3x týdně), bohatě vám postačí základní komplex Viridian pro těhotné.

Jako jeden z mála vitamínů pro těhotné, Viridian komplex obsahuje také důležitý cholin. Naopak oproti běžným těhotenským vitamínům neobsahuje vitamin E, který se dle různých zdrojů6 ČLÁNEK: Supplements During Pregnancy vůbec nedoporučuje v těhotenství suplementovat.

Uživatelská recenze:

Dle mého názoru jsou tyto vitamíny pro těhotné nejlepší. Vyzkoušela jsem spoustu produktů Viridian, jak nyní, tak během předchozího těhotenství. Asi bych ani žádné tradiční chemické suplementy nebrala. Ačkoliv jsou Viridian možná dražší, vyplatí se to – je to zaručená kvalita. Žádný vitamin E ani zbytečná plnidla a ostatní nežádoucí aditiva.

Ověřená zákaznice, amazon.com (přeloženo z angličtiny)

Složení:

Vitamin B9 400 µg
Železo 20 mg
Vitamin D 10 ug
Vitamin C 200 mg
Vápník 51 mg
Hořčík 36 mg
Omega-3 možnost dokoupit Pregnancy Omega Oil
Cholin 50 mg

Navíc: draslík, inositol, oxid křemičitý, vitamin B3, zinek, vitamin B5, beta karoten, vitamin B6, mangan, vitamin B2, vitamin B1, bór, měď, jód, selen, vitamin K1, chrom, molybden, vitamin B7, (biotin), vitamin B12

Do obchodu

Vitamíny pro těhotné z lékárny

3. Garden of Life Mykind Organics

Mykind Organics je hned druhý produkt od Garden of Life, který se dostal na stupínek vítězů v tomto žebříčku. Není divu. Garden of Life je opravdu kvalitní značka, založena na přírodních surovinách a u Mykind Organics tomu není jinak. Vitamíny ocení především takové těhotné ženy, které nerady polykají jakékoliv pilulky. V lahvičce totiž najdete 120 žvýkacích bonbónků, které vydají za 9 celých kusů ovoce a zeleniny. Místo želatiny, gumídci drží pohromadě pomocí ovocného pektinu a obsahují pouze organické a whole food ingredience. A není třeba se bát ani přidaných cukrů, sladkou chuť získávají díky ovocné složce. Jsou to zkrátka těhotenské vitamíny, ne jejichž užívání se budete těšit.

Uživatelská recenze:


Už skoro 5 let pravidelně užívám prenatální vitamíny značky Garden of Life a budu je užívat, až už nebudu chtít další děti a neukončím kojení. Kvalita je úžasná! Garden of Life používá folát místo kyseliny listové. Kyselina listová je syntetická forma folátu a té by se mělo vyhýbat.

Přeloženo z Amazon.com

Složení:

Vitamin B9 600 μg aktivní forma
Železo
Vitamin D 20µg D3 z lišejníku
Vitamin C 90 mg
Vápník
Hořčík možnost dokoupit Magnesium Dr. Formulated
Omega-3
Cholin

Navíc:
Vitamin A, Vitamin E, Vitamin K, Thiamin (Vitamin B1), Riboflavin (Vitamin B2), Niacin, Vitamin B6, Vitamin B12 (Methylcobalmin), Biotin, Kyselina pantothenová, Zinek, Selen, Mangan, Chrom

Do obchodu

Komplex s probiotiky a zázvorem

4. Venira Vitamínový komplex pro těhotné

Venira je česká značka přírodních doplňků stravy. Proslavily ji především oblíbené vitamíny na růst vlasů, ale v jejich sortimentu najdete i komplex pro těhotné a kojící ženy. Komplex obsahuje 25 účinných látek, mezi nimi i nejdůležitější vitamin B9, D a C, železo a hořčík.

Navíc složení komplexu Venira nabízí ještě probiotika a zázvor. Zázvor je úžasným pomocníkem, když přijde na nevolnosti, proto tento doplněk ocení především ženy v prvním trimestru.

V kapslích sice nenajdete vápník, omega-3 a cholin, ale tyto látky můžete jednoduše přijímat ze stravy (např. konzumací luštěnin, rybího masa a vajíček) nebo suplementovat samostatně.

Složení:

Vitamin B9 500 μg
Železo 14 mg
Vitamin D 10 µg
Vitamin C 80 mg
Vápník
Hořčík 94 mg
Omega-3
Cholin

Navíc: zinek, vitamin B5, vitamin B6, mangan, vitamin B2, vitamin B1, bór, měď, jód, selen, chrom, molybden, vitamin B7, vitamin B12, vitamin E, niacin, vitamin K2, probiotika, zázvor

Do obchodu

Vitamíny na podporu plodnosti

5. Verra Plodnost & Těhotenství (+ Klidné & Pohodové Těhotenství)

Těhotenské vitamíny značky Verra jsou, jak již název vypovídá, určené jak na podporu plodnosti, tak pro příjem živin během samotného těhotenství. Ve skutečnosti je však jakýkoliv ze zde zmíněných multivitamínů vhodný pro obě období – zásadní složkou jsou zde v obou případech především vitaminy skupiny B.

Ve složení vitamínů Plodnost & Těhotenství nenajdete žádná aditiva, naopak zde najdete vysoce vstřebatelné formy všech nutrientů – v přední řadě vitamin B9, D a C, železo, vápník a hořčík. Rozhodnete-li se doplňovat i probiotika, můžete si spolu s Plodnost & Těhotenství pořídit další doplněk od Verra nazvaný Klidné & Pohodové Těhotenství, jehož složení skrývá právě kýžené probiotické kultury.

TIP: Pokud hledáte probiotický doplněk stravy a chcete opravdu ten nejlepší na trhu – přečtěte si náš předchozí článek: Nejlepší probiotika a jejich srovnání.

Složení:

Vitamin B9 400 µg
Železo 27 mg
Vitamin D 15 μg
Vitamin C 100 mg
Vápník 20 mg
Hořčík 30 mg
Omega-3
Cholin

Navíc: vitamin B3, zinek, vitamin B5, vitamin B6, mangan, vitamin B2, vitamin B1, jód selen, chrom, molybden, vitamin B7, vitamin B12, vitamin E, niacin, fosfor

Do obchodu

Jak vybrat těhotenský komplex vitamínů?

Na co se tedy dívat při výběru konkrétního doplňku stravy? V první řadě je potřeba si určit svůj cíl. Chcete celkově udržovat hladinu důležitých vitaminů? Chcete předejít nevolnostem? Chcete ve vašem těle vytvořit ty nejlepší předpoklady pro vývoj zdravého miminka? Nebo vám chybí konkrétní nutrient – víte, že jej máte nedostatek a proto jej chcete pravidelně doplňovat? Pro každou z vás může být tím pravým úplně jiný doplněk stravy.

Chci udržovat zdravou hladinu vitaminů pro sebe i pro miminko

Nejčastějším důvodem, proč ženy volí suplementaci těhotenských vitamínů, je právě doplnění toho nejdůležitějšího, aniž by trpěly nějakými problémy či deficitem. V těhotenství tělo potřebuje daleko vyšší dávku některých nutrientů, proto se může stát obtížnější, získat všechny potřebné vitamíny z přirozené stravy. V takovém případě nejsou vitamíny pro těhotné vůbec na škodu.

Při výběru tedy dohlédněte především na to, aby suplement obsahoval vitamin B9, C a D, hořčík a železo. Příznivými pro maminku i miminko pak bude omega-3, cholin a vápník a celý B komplex vitaminů.

Na trhu existují také vitamíny pro těhotné v podobě tzv. gumídků (gumových medvídků, gumových bonbonků). Ty jsou zpravidla chutnější a příjemnější na konzumaci, ale obsahují mnohem menší množství potřebných nutrientů a některé chybí úplně7ČLÁNEK: How to pick prenatal vitamins.

Také dávejte pozor na obsah různých bylin a bylinných výtažků, vzhledem k tomu, že spousta bylin není během těhotenství doporučována konzumovat vůbec.

Mám deficit konkrétního vitaminu či minerálu

I to se může stát – nejen během těhotenství. Z krevních testů či z testů z moči můžete zjistit nedostatek některého nutrientu. Takový deficit se může negativně projevovat na vaší energii, imunitě či náladě. V těhotenství to často bývá nedostatek železa, který se může projevovat pocity vyčerpání, pocity nízkého tlaku a bušení srdce. V takovém případě (či v případě deficitu jiného nutrientu), byste svůj stav měli konzultovat v první řadě s lékařem.

Pokud máte značný nedostatek konkrétní živiny, doporučujeme si pořídit samostatný doplněk stravy s tímto konkrétním nutrientem. Je možné, že vám lékař doporučí suplementovat mnohem vyšší množství, než je v denní dávce těhotenského doplňku stravy. Abyste dostali lékařem doporučenou dávku vašeho deficitního nutrientu, museli byste přijímat i vyšší dávku ostatních minrálů v multivitaminu, a to by mohlo být pro vaše zdraví kontraproduktivní.

Máte-li nedostatek hořčíku, ale chcete i tak doplňovat všechny ostatní důležité vitamíny a udržovat tak jejich hladinu? Klidně si pořiďte komplex vitaminů pro těhotné a kvalitní hořčík si dokupte zvlášť (my doporučujeme hořčík od BrainMax kvůli jeho vysoké vstřebatelnosti). Hladinu hořčíku tak můžete regulovat dle potřeby a zároveň doplníte v optimální dávce i všechny ostatní vitaminy.

Preferujete přírodní či veganské složení

Ať už vyhledáváte přírodní doplňky stravy vědomě či jste o složení doteď velmi nepřemýšleli – výběr přírodního doplňku stravy s čistým složením bez přidaných plnidel a aditiv je vždy tou lepší volbou.

Pro vegany bude jistě neméně důležité, aby i jimi vybraný doplněk stravy obsahoval pouze veganské ingredience. Složky živočišného původu, z námi vybraných vitamínů pro těhotné, neobsahuje např. Viridian a Verra.

Cena vs. množství

Nechete-li za vitamíny v těhotenství utratit spoustu peněz, myslete při výběru ekonomicky. Nenechte se zlákat marketingovými triky a nevybírejte tu nejlevnější krabičku s vitamíny, kterou v prodejně uvidíte. Každé balení obsahuje jiné množství tablet a každá značka má jinou doporučenou denní dávku. Klidně se může stát, že nakoupíte nejlevnější produkt v lékárně, ale doma zjistíte, že vám díky množství tablet a denní dávce, vystačí pouze na týden.

Cenu si tedy ideálně přepočítejte na jednu denní dávku. Jedině tak zjistíte, které vitamíny pro těhotné jsou ekonomicky ty nejvýhodnější.

Doufáme, že vám naše srovnání pomohlo s výběrem, a že ať už vyberete kteroukoliv značku, prožijete krásné a pohodové těhotenství.