choditka pro deti

Chodítka pro děti

5 nejlepších chodítek vhodných pro zdravý vývoj dítěte

Děti rostou neskutečnou rychlostí. Jeden den držíte v ruce maličký uzlíček štěstí, který se právě narodil a za chvíli sháníte tašku do školy. Přestože se snažíme uchovat každičký okamžik jejich života v paměti, toužíme vidět, jak stále více rostou, učí se, zdokonalují… Není tedy divu, že hledáme všemožné pomůcky, jak jim učení usnadnit. Jednou z nejprodávanějších pomůcek je dětské chodítko. To má pomáhat dětem v chůzi a rozvoji, a navíc může mít i řadu dalších funkcí. Záleží však také na tom, jaké chodítko vyberete. Zatímco jedno chodítko (pasivní) vám umožní trochu „soukromí“ – dítě do něj strčíte a víte, že nevypadne ani si jinak neublíží (alespoň z krátkodobého hlediska), druhý typ chodítka (aktivní) podpoří řadu jeho schopností, leč je nutné mít dítko pod dozorem.

Chodítko by však určitě nemělo být hlavním nástrojem, jak dítě naučit chodit. Dítě by se mělo naučit chodit samo přirozeně a ideálně začít využívat aktivní chodítko jako hračku, až poté co umí samo stát.

My si v dnešním článku ukážeme nejen nejlepší chodítka pro děti, která splňují správné normy a nepoškodí zdraví vašeho dítěte, ale také si vysvětlíme, jaký je mezi jednotlivými chodítky rozdíl a proč vybrat jedno, ale druhé ne.

Nejlepší chodítka pro děti pro rok 2024

#1 Chodítko pro malé vědátory

Chodítko s počítadlem a kostkami Sweet Cocoon

Chodítko pro děti s počítadlem a kostkami Sweet Cocoon je vyrobeno ze dřeva, takže je dostatečné pevné a zároveň ekologické. Vzhledem k jeho kvalitě a zvolenému materiálu je i za velmi příjemnou cenu. Určeno je pro děti od jednoho roku, a to jako hračka i jako podpora pro chůzi. Obsahuje počítadlo, které pomůže i starším dětem pochopit princip počítání a menší děti zabaví. Mimo počítadlo tu najdete i další aktivity (takové které můžete znát z activity board hraček). Součástí vozíku je motorická drátěná dráha, vkládání tvarů, bludiště, ozubené kolečka, knoflík na houkání, otáčející se zrcadlo, bubínek a kovový xylofon. Toto dětské chodítko je dobře vyvážené, stabilní a kolečka jsou vyrobena tak, aby nepodkluzovala na různých druzích povrchu.

Do obchodu

#2 Montessori chodítko pro oporu i zábavu

Dřevěný vozíček s kostkami

Pokud chcete pro své nejmenší to nejlepší, je skvělý nápad vybírat mezi montessori hračkami a pomůckami. Přesně takové je dětské chodítko ve tvaru dřevěného vozíčku s kostkami. Dřevo je ekologický materiál, který nezatěžuje přírodu, a přitom přežije i několik generací. Vozík je stabilní a pevný, při chůzi/jízdě nedělá kravál a rukojeť je v takové velikosti, aby pomohla s chůzí těm nejmenším. Uvnitř vozíku je 27 kostek různých tvarů, ze kterých si děti mohou stavět dle své fantazie. Rozvíjí tak motoriku, představivost i kreativitu. Toto dětské chodítko je k dostání ve dvou barevných variantách, pro holky i kluky.

Zjistit aktuální cenu

#3 Montessori chodítko pro malé opraváře

Chodítko a vozík s nářadím

Také dřevěné chodítko ve tvaru vozíku s nářadím je montessori pomůckou, která plní více funkcí než jen podporu dítěte při chůzi. Celkem obsahuje 3 kusy magnetického nářadí, svěrák, 4 ozubená kola, a 18 dílů stavebnice. Nástroje může dítě pokládat na magnetickou plochu vozíku, takže nehrozí, že věci spadnou na zem, rozbijí se, nebo budou dělat kravál. Tento vozík je naprosto geniální hračkou pro malé kluky, kteří chtějí pomáhat s opravami, rozvíjí motoriku, kreativitu atd. Jako chodítko i hračka je vhodný od 18-ti měsíců a jeho čtyři kolečka jsou opatřena gumou, aby neklouzala ani na hladším povrchu.

Do obchodu

#4 Pomůže, zabaví i rozvíjí

Multifunkční chodítko Hess

Dřevěné chodítko vyrobené v Německu je z kvalitního bukového dřeva a březové překližky. Jedná se o aktivní dětské chodítko, které je plně multifunkční. Dítě se u něj může zvedat, využívat ho jako oporu k chůzi, ale také může zkoumat hračky, korálky a ostatní věci zavěšené na chodítku. Vhodné je už od šesti měsíců, protože se dá obrátit a použít i jako hrazdička na hraní pro nejmenší. Opět se jedná o montessori výrobek vhodný pro rozvoj motoriky a koordinace a pro zkoumání okolí dítěte.

Do obchodu

#5 Interaktivní chodítko od 9 měsíců

Chodítko Activity CHICCO

Aktivní chodítka pro děti od značky CHICCO patří mezi jedny z nejoblíbenějších, přestože jsou vyrobená z plastu. Jsou však velmi pevná, stabilní, hned tak se nerozbijí a dětem pomáhají chodit, vstávat, udržovat balanc a rozvíjet koordinaci. Vydávají zvuky, takže když dítě chodítkem pohybuje, hračka mu zahraje veselou melodii. Přední panel obsahuje řadu interaktivních tlačítek, tvarů pro vhazování do správných otvorů atd. Máme vyzkoušené, že toto chodítko je dostatečně stabilní, aby se nepřevrátilo ani ve chvíli, kdy se na něj dítě pověsí a pokouší se vstát.

Do obchodu

Škodí chodítko vývoji dítěte?

Možná slýcháte od známých, kamarádek, tchýně a další „radilek“, že chodítka pro děti nejsou vhodná, že mohou poškodit jejich zdraví, páteř, komplikovat do budoucna chození atd. Jiní je naopak vychvalují až do nebes a nedají na ně dopustit. Pravdu mají obě strany. Ovšem je třeba vědět, v čem může chodítko škodit a proč, a také jaký je rozdíl mezi chodítkem aktivním a pasivním.

Jaká zdravotní rizika s dětským chodítkem hrozí?

Faktem je, že přirozené pro dítě je, když se začne stavět a dělat první krůčky samo. Není vhodné vodit ho za zdvižené ruce, ale ani mu pořizovat různá chodítka, s nimiž není chůze dítěte přirozená a může mít špatný vliv na jejich další vývoj – především chůze a páteře.

Nedoporučují se především pasivní chodítka, do kterých dítko posadíte, ono nijak nevypadne, v chodítku v podstatě sedí a odstrkuje se většinou jen špičkami nohou, čímž si získává nejen chybné návyky chůze, ale i celkové postavení těla. Nepřirozené pohyby nadměrně zatěžují svaly i páteř a ve finále tak zpomalují samostatný rozvoj chůze.

Pokud se ale i pasivní chodítko používá v rozumné míře a jen občas, je možné ho využít jako pomocníka, např. než si maminka nachystá oběd nebo si něco poklidí. Má volné ruce a jistotu, že dítě nikam nespadne, ani se neuhodí.

Aktivní nebo pasivní chodítko? Jaký je v nich rozdíl?

Jak už jsme naznačili výše, pasivní chodítka jsou ta, do kterých se dítě posadí. Všude kolem má plastovou zábranu, před sebou často pultík s různými rozvojovými hračkami – tlačítky s tóny, přehazování korálků apod. Někdy se dá tento pultík odstranit a pod ním je prostor pro talířek či misku na jídlo a pití. Takové chodítko má čtyři kolečka a dítě, jenž se odstrkuje špičkami nohou, se pohybuje všemi směry. Jelikož v tomto chodítku dítě sedí, zatěžuje tím nepřirozeně svou páteř a kyčle. Je proto nutné, aby dítě již samostatně sedělo. Doporučuje se až od osmi měsíců. Dříve rozhodně ne.

Aktivní chodítka pro děti mají oproti pasivním tvar jakéhosi trojúhelníkového vozíčku – základna dole je široká, aby bylo chodítko stabilní. Dítě jde u něj a tlačí ho před sebou jako kočárek nebo vozík v obchodě. Vzhledem k tomu, že dítě jde samo – i když s oporou, ale nesedí – nevisí v sedátku jako v pasivním chodítku, je tento typ šetrnější k jeho páteři i správnému vývoji svalů. Je však potřeba, aby dítě nejen samo sedělo, ale také samo stálo – byť třeba u nábytku, ideálně kolem něj opřeno obcházelo. S tímto chodítkem ho však mějte neustále pod dozorem. Dítě si může každou chvíli sednout na zadek a mít problém se postavit. Chodítko mu také může na nevhodném povrchu nebo z kopečka ujet.

Aktivní chodítka pro děti mají stejně jako ta pasivní nějaké ty rozvojové panely – v přední části, které dítko zabaví, i když zrovna nechodí. Opět to mohou být různá tlačítka, přehazovačky, posunování kostiček a korálků, vkládání tvarů do správných okének apod.

Pojďme si nyní ukázat přehledněji, jaké výhody a nevýhody mají aktivní a jaké pasivní chodítka pro děti.

Výhody/nevýhody pasivního chodítka pro děti

  • Menší riziko, že se dítě zraní
  • Omezení pohybu dítěte – matka má volné ruce pro svou práci
  • Pořizovací cena bývá nižší
  • Pultík na hraní či svačinku
  • Vhodné pouze pro děti, které již samy sedí
  • Možné zdravotní komplikace do budoucna
  • Dítě se pohybuje v nepřirozené poloze

Výhody/nevýhody aktivního chodítka pro děti

  • Opora při chůzi pro děti, které již samy stojí nebo se pohybují kolem nábytku
  • Přirozenější podpora chůze a držení těla
  • Nezpůsobuje zdravotní komplikace do budoucna
  • Interaktivní prvky na předním panelu pro zabavení dítěte i když nechodí
  • Na dítě je nutné neustále dohlížet
  • Dítě může spadnout, nebo mu může chodítko „ujet“

Jak vybrat chodítko pro dítě?

Nyní už znáte hlavní dva typy chodítek pro děti a znáte jejich výhody i nevýhody. Přesto se pojďme podívat, jak takové chodítko pro dítě vybírat – na co se zaměřit, co požadovat a na co dát pozor.

Hmotnost vs. Stabilita

Až začnete vybírat dětské chodítko, zaměřte se na jeho hmotnost. S ní totiž souvisí stabilita chodítka a tím pádem i jeho bezpečnost pro dítě. Těžší chodítko je pro pohyb dítěte náročnější. Pokud je příliš těžké pasivní chodítko, může o to více poškodit rozvoj svalů a páteře vašeho dítěte. Lehké pasivní chodítko naopak umožňuje rychlejší pohyb a dítku se s ním lépe manipuluje.

Naopak u aktivního chodítka, které dítě tlačí před sebou, je větší váha vítána. Dítě ho tak snadno neodstrčí – tudíž hrozí menší riziko, že mu ujede, nebo se převrátí. Těžší chodítko se správně vyváženou základnou je bezpečnější.

Materiál a provedení

Chodítka pro děti se vyrábí nejčastěji plastová nebo dřevěná – z dřevěné překližky. V dnešní době umí výrobci vytvořit i plast takovým způsobem, že na první pohled i dotek působí spíše jako dřevo. U plastových výrobků si ověřte, že nikde nejsou ostré hrany, o které by se dítě mohlo zranit, a také že je plast dostatečně pevný, aby se nezlomil nebo nepraskl a dítě se pak nepíchlo nebo neřízlo.

U dřevěných hraček pak dbejte na to, čím jsou barveny/mořeny. I když by měly dětské výrobky splňovat veškeré normy dané Evropskou unií, některé e-shopy přeprodávají padělky z Číny, u kterých pak není jisté, zda jsou skutečně nezávadné.

Má chodítko pro dítě bezpečnostní prvky?

Posledním kritériem, na které doporučujeme se zaměřit, jsou bezpečnostní prvky chodítka pro dítě. Většinou se to týká ochrany, aby dítě (z pasivního) chodítka nevypadlo/nepropadlo, nebo aby byla kolečka chodítka opatřena blokací na schody (aby se chodítko samo zarazilo, když dítě dojede ke schodům), či mělo protiskluzová opatření. Poslední prvek je důležitý hlavně u aktivních chodítek, která mohou na nerovném nebo příliš hladkém povrchu popojet rychleji a dítko může padnout dopředu, nebo rovnou na držadlo chodítka a zranit se.

Proč (ne)pořídit chodítko?

Jak už jste jistě pochopili, chodítko je dobrá pomůcka pro děti, které se chtějí učit chodit a hledají oporu, ale i pro maminky, které potřebují chvilku volného času, aby nachystaly jídlo, vyžehlily apod. Pojďme si ale ještě všechny výhody a nevýhody shrnout, ať je to přehlednější.

  • Opora pro děti, které se učí chodit
  • Jistota pro maminky, že dítě při chůzi nespadne a nezraní se (hl. u pasivního chodítka)
  • Maminky získají chvilku času pro svou práci či pro sebe
  • Když se to nepřehání, je chodítko pro dítě skvělý pomocník
  • Díky interaktivním prvkům je chodítko pro dítě zábavné
  • Při dlouhodobém používání může přivodit zdravotní komplikace (hl. pasivní chodítko)
  • Riziko, že dítko spadne, nebo mu chodítko ujede (aktivní chodítko)

Nyní už víte, jak vybrat to nejlepší chodítko pro vaše dítě. Víte, na co se při jejich výběru zaměřit, na co si dát pozor, ale i která chodítka jsme v naší redakci vyzkoušeli a vybrali jako ta nejlepší. Věříme, že jste vybrali výborně a chodítko bude vám i děťátku přinášet pomoc a zábavu.