hraci stolecek

Hrací stoleček

5 nejlepších interaktivních hracích stolečků pro děti

Vybíráte hrací stoleček pro své dítě? Na trhu jich je poměrně hodně a za různé ceny. Pokud ale chcete, aby se vaše dítko nejen zabavilo, ale zároveň také rozvíjelo své schopnosti, jako je motorika, kreativita a fantazie, logické myšlení, aby se naučilo barvy, tvary apod., je potřeba vybírat o něco pečlivěji.

My jsme na hrací stolečky zaměřili svou pozornost – i proto, že chceme, aby se naše děti rozvíjely a učily s radostí. Upřednostnili jsme jednak stolečky, které jsou vyrobeny z kvalitních materiálů – ideálně dřevo. V našem výběru ale najdete i stolečky z jemného oblého plastu, dostatečně stabilní. Jako výhodu jsme spatřovali, když se dají u stolečku odejmout nohy a využije se i v sedě na zemi, nebo když se z nich dají některé hrací prvky vyjmout a přendat – nejlépe upevnit – třeba na běžný kuchyňský stůl.

Hledali jsme stolečky, které mají co nejvíce hracích prvků podporujících děti v jejich vývoji. Pět nejlepších najdete v našem TOP výběru. Níže pak naleznete tipy, jak takový hrací stoleček vybírat a na co dát při výběru pozor.

5 tipů na nejlepší hrací stoleček

#1 Vydejte se s dětmi na průzkum lesa

Dřevěný hrací stolek s aktivitami Janod Les

Maminky preferující především hračky ze dřeva určitě nadchne dřevěný interaktivní stoleček pro děti od 12 do 36 měsíců od firmy Janod. Obsahuje řadu aktivních her – dřevěná zvířátka, která si děti mohou skládat z kostiček (skládání na sebe), točení ozubenými kolečky, na kuličkovém labyrintu si mohou prohánět dřevěné kuličky a další herní prvky, a do otvorů pak vkládají kostičky správných tvarů. Jedná se o hrací stoleček, který spojuje ty nejoblíbenější dětské aktivity/hračky a umožňuje navíc dítěti u stolečku stát, později (když vyroste) klečet.

  • Ideální hrací stoleček pro rozvoj motoriky a zručnosti
  • Vhodný pro rodiče preferující montessori
  • Vyroben ze dřeva – žádný plast
  • Nejoblíbenější dětské motorické hračky v jednom
  • Vhodné pro děti, které už se sami staví, nebo vydrží chvíli stát

Do obchodu

#2 Expedice v džungli

Dřevěný multifunkční stoleček Lucy & Leo

Také hrací stoleček Expedice v džungli patří mezi ty, které ocení rodiče podporující ekologii a dřevěné hračky. Obsahuje celkem 11 herních prvků, u nichž se zabaví již ti nejmenší, kteří dovedou sami sedět. Má totiž nízké nožky, takže je ideální pro hraní na zemi, ale později i na stole. Najdete tady přesouvání korálků, malé dřevěné puzzle, ozubená kolečka, vkládání tvarů, chytání dřevěných rybiček, provlékání tkaničky atd.

  • Zábavný interaktivní stoleček s 11 hrami
  • Vhodný pro děti, které dovedou samy sedět
  • Rozvíjí motoriku, zručnost, představivost i logiku
  • Vhodný i pro více dětí najednou – mohou řešit úkoly společně – nácvik vzájemné spolupráce
  • Vyroben ze dřeva – žádný plast

Zjistit akutální cenu

#3 Raketa pro zábavu i poučení

Dřevěný edukační hrací stůl Classic World

Zcela originální je i hrací stoleček od firmy Classic World ve tvaru rakety. Obsahuje opět řadu herních prvků, díky kterým si děti rozvíjí jemnou motoriku, logické přemýšlení, učí se poznávat základní tvary, seznámí se s různými materiály, ale také se mohou učit čísla a hodiny, na malých počítadlech přesouvat a počítat korálky, vyzkoušet si zrcátko, rolničku i ozubené tvary. Raketa je barevná, takže děti zaujme na první pohled a láká ke hře. Dítě u ní může sedět nebo klečet na zemi, nebo je možné postavit ji na stolek a stát/sedět u ní. Určená je dětem od 18 měsíců.

  • Dřevěný hrací stoleček – velké množství her
  • Poznávání různých materiálů
  • Rozvoj motoriky, počítání
  • Možnost učit se základní tvary, čísla a hodiny
  • Vhodný k sezení na zemi i ke stání

Do obchodu

#4 Zabavte svého malého Einsteina

Baby Einstein – Aktivní hrací stoleček Curiosity

Ať už patříte mezi ambiciózní rodiče, kteří chtějí své děti od začátku vést vědeckým směrem, nebo chcete svému dítěti dopřát více zajímavých aktivit, a kromě rozvoje motoriky i rozvoj kreativity a cizích jazyků, doporučujeme hrací stoleček Curiosity od Baby Einstein. Tento jedinečný stolek obsahuje snad nejvíce aktivit, jaké jsme u těchto hraček objevily. Podporuje rozvoj vizuální stimulace a motoriky, ale také umělecký a vědecký směr. Dítě může experimentovat např. s barvami. Experimentální část se dá navíc vyjmout a připevnit k běžnému stolu. Stoleček hraje přes 65 melodií a obsahuje slovní zásobu v angličtině, španělštině a francouzštině.

  • Rozvíjí motoriku, ale i vizuální, vědecký a umělecký cit dítěte
  • Přehrává hudbu a cizí jazyky
  • Má odnímatelné nohy – možné hrát si s ním i na zemi – vhodné i pro děti, co se batolí, nebo zatím jen sedí
  • Zabaví více dětí najednou – i starší sourozence
  • Ozubená kolečka, zvuky, experimentování s barvami

Zjistit aktuální cenu

#5 Multifunkční hrací stolek pro kluky nebo holky

Smoby Cotoons

Pro rozvoj motoriky, fantazie a kreativity je vhodný i hrací stoleček Smoby Cotoons. Je vyroben z jemného plastu s měkkými hranami, takže se nemusíte bát zranění dítěte. K dostání je ve dvou variantách – různé hry, a ve dvou barvách – růžové a modré. Stolek má svítící a hudební prvky, které dítě motivují ke správné hře. Např. když dítě vkládá do kytičky v jednom z rohů stolu správné tvary, kytička se rozsvítí a zabliká. Nechybí ani ozubená kolečka, bubny s paličkou vydávající autentické zvuky nebo jezírko s žabkou, která při správné manipulaci vyskočí z jezírka ven.

  • Multifunkční hrací stoleček doplněný zvuky a světelnými efekty
  • Rozvoj motoriky, fantazie, logiky i kreativity
  • Hudba, vkládačky, učení tvarů, barev atd.
  • Vhodný pro děti od 12 měsíců
  • Ideální, když potřebujete zabavit i dvě děti najednou

Zjistit aktuální cenu

TIP: V redakci jsme také testovali interaktivní stoleček SKIP HOP. Přečtěte si celou recenzi.

Jak vybrat hrací/interaktivní stoleček?

Jak už jsme výše naznačili, vybrat hrací stoleček pro dítě se může zdát jako velmi jednoduchá záležitost. Pokud ale chcete, aby dítě při hraní zároveň rozvíjelo své schopnosti, je potřeba zohlednit určitá kritéria. Pojďme se nyní podívat, jak takový hrací interaktivní stoleček vybrat.

Věk, velikost a pohlaví dítěte

První, na co bychom měli brát ohled, je věk dítěte. Mladšímu dítěti můžete koupit stoleček i se složitějšími hracími prvky – časem k nim „doroste“, ale nemusí ho zaujmout hned ze začátku. Naopak pokud budou prvky jednoduché, zaujmou batolata, ale větší děti už se u něj mohou nudit. Ideální jsou hrací stolečky pro děti, které mají řadu různých her, uplatnitelných v různých věkových kategoriích. V roce může dítko více bavit točení ozubených koleček nebo přesouvání dřevěných kuliček v labyrintu, větší děti pak spíše zaujme vkládání správných tvarů, skládání puzzle obrázků nebo experimentování s barvami.

Důležitá je i velikost dítěte. Pro batolata jsou vhodné hrací stolečky, které se dají snížit – např. odejmutím nohou stolku, vyjmutím hracích prvků, nebo jsou nízké – např. Raketa v našem výběru. Děti, které už dovedou stát, pak mohou mít stoleček klasický – na nohách. Dbejte ale při nákupu na celkovou výšku stolečku.

Většina hracích stolečků je vyráběna tak, aby byly vhodné pro kluky i pro holčičky. Najdete ale i takové, které jsou barevně laděny pro jedno nebo druhé pohlaví. I to mohou někteří rodiče brát v úvahu.

Materiál

Nejčastěji narazíte na hrací stolečky vyrobené z plastu. Díky boomu návratu k přírodě a ekologicky neškodným výrobkům se stále více dostává do popředí i dřevo. Dřevěné hrací stolečky pro děti sice nenabízí všude, přesto se dají sehnat ve vysoké kvalitě, a hlavně s velmi kreativně řešenými hracími prvky. Některé z těchto stolečků ocení i rodiče podporující montessori výchovu.

Dřevěné hrací stolečky jsou pevné, velmi odolné a zabaví děti stejně, jako ty z plastu. Většinou však nemají zvukové a světelné efekty.

Pokud vybíráte hrací stoleček z plastu, všímejte si, zda je dostatečně pevný a nemá ostré hrany. Pokud se stane, že se zlomí třeba noha stolečku, mohla by vytvořit ostré nebo špičaté konce a došlo by ke zranění dítěte. U plastu si také všímejte certifikátu a hodnocení testů, aby se neuvolňovaly látky škodlivé pro dítě.

Množství hracích prvků

Když už hrací stoleček kupujeme, logicky hledáme takový, aby na něm bylo co nejvíce hracích prvků. To se může, ale nemusí projevit v ceně výrobku. Nechtějte ale množstvím nahrazovat kvalitu. Lepší, když má stoleček méně prvků, ale takových, které pomáhají dětem v rozvoji, než mnoho těch, co je na chvilku zaujmou, ale nic víc jim „nedají“. To se může stát u různých hracích, svítících či blikacích hraček.

Zvuky a světelné efekty

Tím jsme se dostali ke zvukovým a světelným efektům v hracím stolečku. Je jasné, že takový stoleček dítě nadchne hned, jak jej uvidí. Doporučujeme ale vybrat takový, kde se dají tyto efekty vypnout. Může se stát, že se dítě soustředí především na hubu a světélka a ostatních hracích prvků si nebude všímat. Zvuky i světla ho mohou zakrátko omrzet a pak ho hraní

nebude bavit. Zvolte proto pozvolný přístup. Nechte nejprve děti, ať si hračky osahají a objevují samy. Pak teprve jim můžete pustit i zvuk a světlo.

Pokud už hračka má zvukové a světelné efekty, je dobré, aby byly „za odměnu“. Tj. když dítě vhodí do otvoru správný tvar kostky, hračka zahraje nebo se rozsvítí apod. Pokud budou efekty dítě motivovat k další práci, bude jejich učení zase o něco snadnější.