Lámete si hlavu nad tím, jak často koupat miminko, v jakou denní dobu, jak ho při koupání držet a čím ho pak mazat? Všechny tyto otázky v dnešním článku zodpovíme, abyste si koupání svých nejmenších mohli už jen užívat. Přidáme tipy, čemu se při koupání a péči o dětskou pokožku raději vyhnout. A co naopak můžete s klidným rodičovským svědomím používat na koupání i po něm.
Jak často koupat miminko
Dříve se doporučovalo koupat miminka každý den. Dnes už dětští lékaři a dermatologové radí koupat miminko jednou za 2 až 3 dny, aby na dětské kůži zůstával důležitý ochranný film. Bez něj je zdraví miminka mnohem náchylnější. Děti, které mají alergie nebo ekzémy, koupejte přibližně jednou za týden. Pokud musíte miminko opláchnout dříve, omyjte jej pouze vodou bez mýdla. Abyste se vyhnuli dětským opruzeninám, kontrolujte každý den všechny záhyby na těle miminka (v podpaží, v tříslech, na rukách a nohách, na krku, za ušními boltci,…) a setřete usazený maz a odumřelé zbytky kůže navlhčenou jemnou látkou nebo tamponem. Stačí je navlhčit vodou nebo jemným dětským olejem.
Pozor, vyhněte se běžným vlhčeným ubrouskům, které obsahují syntetické tenzidy, konzervanty a parfemaci. Dětská pokožka je totiž výjimečně citlivá. Existují šetrné vlhčené ubrousky, které jsou bez škodlivých látek pro lidské zdraví i přírodu. Nebo si můžete pořídit látkové ubrousky a vlhčit je vodou nebo květovými vodami, které mají blahodárné účinky na kůži.
Kdy koupat miminko
Častou otázkou rodičů je, jestli je lepší koupat miminko před kojením nebo po kojení. Doporučuje koupat miminko před kojením. Pokud je ale dítě hodně hladové, nebo zatím nemá pevně daný denní režim a krmíte ho podle potřeby, vykoupejte ho mezi kojeními. Vždy ale počkejte po jídle minimálně 30 minut, aby miminko stihlo alespoň chvíli trávit mléko.
Ideální je koupat dítě v podvečer, aby se koupelí uvolnilo a připravilo na spánek. Nikdy nekoupejte miminko příliš unavené. Určitě brzy zvládnete odhadnout ten správný čas koupání svého dítěte.
Je správné budit miminko na koupání?
Miminko na koupání nebuďte, protože koupání stačí jednou za 2 až 3 dny, takže pokud vaše novorozeně spokojeně spí, nechte ho spát a umyjte ho další den. Více o četnosti koupání najdete na začátku tohoto článku.
Jaká je správná teplota vody pro koupání miminka
Správná teplota vody pro koupání miminka je 36 až 38 °C, protože je to přirozená teplota lidského těla. Změřit teplotu vám může pomoci speciální teploměr do koupele. Pokojová teplota by měla být mezi 22 až 24 °C.
Připravte si vše předem
Připravte si k ruce vše, co budete na koupání a těsně po něm potřebovat (osušku, mycí prostředky, čistou plenu, oblečení,…), protože od miminka ve vodě nesmíte nikdy odcházet. Do vaničky či vany napusťte 10 až 15 cm vody. Miminku je příjemné, když ho po koupeli zabalíte do vyhřáté osušky, můžete ji dát předem na topení.
Jak držet miminko při koupání
Jednou rukou podložte hlavičku, druhou miminko přidržujte a umývejte. Mějte již připravenou navlhčenou houbičku či žínku. Při umývání postupujte od hlavy dolů. Pokožku pouze jemně otírejte a masírujte. Žínkou či houbičkou s vhodnou dětskou kosmetikou jemně otřete obličej a vlásky, pak tělíčko a končetiny. U děvčátek postupujte při mytí intimních partií a zadečku vždy zepředu dozadu. U chlapců do 3 let nikdy nepřetahujte předkožku, myjte jen okolí penisu a šourku. Existují speciální mycí balzámy pro miminka, například dětský mycí intimní balzám Jůlinka můžete používat už od 9. týdne věku, je v bio kvalitě. Miminka potřebují očistu hlavně v záhybech, kde snadno vznikají opruzeniny (krk, podpaží, pupík, záhyby na nohou, zadeček). Pak umyjte zadeček a nakonec uši a nos. Nikdy nezajíždějte hluboko do dutin, stačí jen odstranit viditelné nečistoty. U novorozence se věnujte také pupíku – pokud není úplně zahojený, vydezinfikujte ho lihem a důkladně vysušte. Chcete vidět rozdíl mezi koupáním několikatýdenního a několikaměsíčního dítěte? Podívejte se na video Jak správně držet a koupat miminko.
Co dělat, když si miminko při koupání lokne vody
Skoro každé miminko si během prvních koupání trošku lokne vody. Buďte klidní, šok z toho zažívají především rodiče. Pediatrička MUDr. Ludmila Vomelová k tomu říká: “Malé děti většinou vodu polykají, ale nevdechnou. Polknutí vody s přípravkem na mytí není zdraví škodlivé. […] V případě zhoršení zdravotního stavu, nebo budete-li pozorovat něco nezvyklého, navštivte dětského lékaře.”1ONLINE PORADNA: Vdechnutí vody při koupání
Kosmetika na koupání miminka
Při výběru kosmetiky pro vaše nejmenší buďte velice opatrní. Dětská pokožka potřebuje vylučovat škodlivé látky, dýchat, posilovat svůj ochranný film a mít správné pH. Tyto potřeby narušují klasická mýdla ale také syntetické látky a ropné deriváty obsažené v běžné kosmetice. Proto si vždy vybírejte kosmetické produkty pro děti s maximálně přírodním a šetrným složením, která jsou bez parfemace, syntetických konzervantů a škodlivých látek. Kontrolujte složení, ať se vyhnete “zeleným” dezinformacím (tzv. greenwashing). Na trhu najdete mýdla pro miminka, jemné koupele, pěny, gely nebo emulze.
Tip: Vybírejte si produkty s pumpičkou, ať je i jednou rukou zvládnete snadno nabrat a nanést na miminko. Například jemný tělový a vlasový mycí gel pro děti BIO od laSaponaria.
Čím mazat miminko po koupání
Mnoho lidí má doma chlorovanou nebo tvrdou vodu. Chemické látky a minerály mohou pokožku zatěžovat. Proto je dobré dětské pokožce dopřát po koupeli hydrataci a výživu. To zvládnou dětské oleje, mléka, krémy nebo rostlinná másla.
Určitě také uvítáte speciální masážní oleje proti bolestem bříška, kterými můžete miminko namasírovat těsně po koupeli.
Tip: Pro kojenecké a dětské masáže se hodí mandlový jemný olej nebo masážní olej Žofie BIO od české značky Nobilis Tilia. Doporučujeme také prohlédnout srovnání nejlepší kosmetiky pro miminka.
Kdy mazat miminko po koupání
Dítě namažte ještě, když je pokožka vlhká, aby se hydratační složky co nejlépe vstřebaly. Do 3 až 5 minut po koupeli namažte miminko tělovým mlékem, krémem, rostlinným máslem nebo olejem, podle toho, jaký produkt jste si vybrali. Hydratační péči vmasírujte do pokožky miminka jemnými pohyby. Před roztíráním si zahřejte dlaně, aby byly příjemně teplé.
Tip: otestujte baby kojenecký a dětský olej BIO nebo kojenecký a dětský krém od Eco Cosmetics, které děti krásně uklidní před spaním.
Koupání novorozence je krásný rituál, u kterého se může sejít celá rodina. Užívejte si ho, protože čas novorozeneckého koupání uteče stejně rychle jako voda z dětské vaničky.