Máte podezření, že se vaše miminko potýká s potravinovou alergií? Objevují se u něj různé projevy, ale ani váš pediatr vám není schopný pomoci s řešením příčin? Dají se potravinové alergie u miminek spolehlivě řešit, aniž byste museli přejít na umělé mléko? V dnešním článku si povíme, jaké mohou mít potravinové alergie projevy a co se dá v případě jejich výskytu dělat.
Věděli jste že…
…určitou formou potravinové alergie trpí 80 – 90 % dětí?1KURZ: Jak na potravinové alergie
Jak poznat alergii u miminka?
Objevení alergií u nemluvněte není vůbec lehký úkol, ale spíš detektivní práce. Nezapomínejte na to, že alergickou reakci může vyvolat nejen samotná potravina, ale i potravina, kterou sní maminka, skrze mateřské mléko. Proto se různé projevy alergií mohou objevit už u nejmenších pouze kojených miminek.
Alergie se mohou projevit v různých formách. Mějte na paměti, že každá alergie je velice individuální, jak její příčiny, tak projevy. Pojďme si vyjmenovat ty nejčastější projevy.
Projevy potravinové alergie u miminek:
- Ekzemy
- Koliky
- Hlen ve stolici
- Krev ve stolici
- Dlouhodobé zahlenění
- Zvracení obloukem
- Večerní pláč
- Časté buzení
- …
Trápí-li vaše miminko některé z výše zmíněných projevů, váš první krok pravděpodobně vedl za vaším pediatrem. Tento krok je důležitý pro vyloučení jiných zdravotních komplikací – pokud jste tedy zatím nenavštívili lékaře, udělejte tak co nejdříve.
Pokud se však jedná o potravinovou alergii, je naprosto běžné, že ji u malých miminek žádné krevní (ani jiné) testy neodhalí. Často pak rodiče miminek s potravinovou alergií upadají v zoufalství a chodí od jednoho odborníka k druhému a nikdo není schopný určit, co přesně zdravotní projevy u dítěte způsobuje. V některých případech lékaři předepíší antihistaminika či kortikoidy, které si poradí s některými projevy, ale nevyřeší příčinu problému. U kojených miminek vám zase mohou doporučit přechod na hypoalergení umělé mléko, což není ideální řešení pro maminky, které chtěji kojit co nejdéle. V mateřském mléce jsou navíc ochranné látky, které naopak mohou v boji proti alergiím významně pomoci.
Nemůžeme se však lékařům divit – vypozorovat, jaké potraviny dělají miminku problém, je doopravdy práce hodna detektiva. Bohužel není možné, aby lékař vašemu dítěti věnoval několik hodin denně po několik měsíců. Pokud rodiče chtějí řešit příčinu nepříjemných alergických projevů, je potřeba vzít věci také do vlastních rukou (samozřejmě pod pravidelným dohledem lékaře).
Jak řešit potravinové alergie u miminek?
Potravinových alergií u miminek se lze úspěšně zbavit, pokud naleznete příčinu. Chcete-li odhalit příčinu zdravotních problémů, je nejlepším řešením přistoupit k eliminační dietě. Postupně vysazujete jednotlivé alergeny z vašeho jídelníčku (jak jídelníčku miminka, tak jídelníčku maminky) až dokud projevy nevymizí. Poté zase postupně potraviny zařazujete a testujete, jaká potravina dělá miminku problém. Tento postup je potřeba provést strategicky a promyšleně, nejen nahodile vysazovat alergeny, co vás napadnou. Perfektně zpracovaný návod k eliminační dietě při potravinových alergiích najdete např. v kurzu výživové poradkyně Ludmily Jiříčkové.
TIP: Kurz Jak na potravinové alergie Lídy Jiříčkové jsme v naší redakci již testovali. Naše kolegyně Pavla řešila problémy spojené s alergiemi u svého syna a díky postupům z kurzu se problémů zcela zbavili. Přečtěte si celou recenzi u nás na webu.
Jako první se zpravidla doporučuje vysadit kravské mléko a sójové výrobky. Alergie na bílkovinu kravského mléka je totiž mezi dětmi nejrozšířenější. Sója je pak běžně zkříženým alergenem ke kravskému mléku, proto se doporučuje vysadit ihned spolu s mlékem. V dalších fázích se pokračuje s vysazováním jednotlivých alergenů ze stravy, až dokud zdravotní problémy nevymizí.
Chcete-li se o potravinových alergiích a jejich léčbě dozvědět více, doporučujeme shlédnout webinář Jak vám a vašim dětem může ničit život potravinová alergie.
Proč řešit příčinu alergie včas?
Včas řešená alergie může vaše dítě ušetřit od dalších atopických problémů, které se v budoucnu mohou z alergie vyvinout. Z potravinových alergií se mohou vyvinout jiné potravinové alergie, respirační alergie, atopický ekzém, případně astma. V důsledku neřešené alergie se pak může zhoršit i trávení (poškození střev) a celková imunita (imunitní systém je vytížený bojem proti alergenům).
Alergie jsou totiž přehnanou reakcí imunitního systému na látky, které tělu žádné riziko nepřináší – organismus je však mylně vyhodnotí jako rizikové a tak proti nim bojuje. Vyřadíte-li problémové potraviny zavčasu, dáte tělu prostor si od nich odpočinout a příležitost „přehodnotit“ své reakce. Ve spoustě případů se alergie dále nerozvine a po nějaké době bude vaše dítě moci konzumavat i dříve vyřazené potraviny. Není však vyloučené, že se po čase alergie nemůže vrátit, proto je důležité reakce na různé potraviny dále sledovat i budoucnu.
Ačkoliv je řešení pomocí eliminační diety zdlouhavé a pro kojící matku dítěte náročné (často musí vysadit spoustu běžných potravin na delší časové období), pro budoucí zdraví miminka je tato metoda bezkonkurenční. Odstraňuje příčinu potíží, není potřeba předčasně odstavit miminko od kojení a máte s ní šanci na trvalé odstranění problémů.
Často kladené otázky k potravinovým alergiím u kojenců
Mateřské mléko samo o sobě není alergenem. Alergickou reakci může vyvolat alergen, který se do mateřského mléka dostane skrze potravu matky. Z toho důvodu je běžné, že se u miminka objeví alergická reakce po mateřském mléce. Ideálním řešením je však vyřazení problematické potraviny z jídelníčku matky, nikoliv odstavení kojence. Více si můžete přečíst v článku Alergie na mateřské mléko.
Mezi nejčastější alergeny u kojenců patří alergie na bílkovinu kravského mléka, vaječný bílek a proteiny ze sóji či obilnin. Každá alergie je však velice individuální a i u malých miminek se může objevit alergie na velmi speciální potraviny, jako např. rajče, mrkev nebo kuřecí maso.