terapie cervenym svetlem

Terapie červeným světlem

Současný trend se silnými pozitivními účinky

Co je to terapie červeným světlem?

Terapie červeným světlem (RLT) je proces, kdy na své tělo necháváte záměrně působit červené a blízké infračervené světlo. Tato procedura slibuje celkové zlepšení regenerace těla, mitochondriální zdraví, zdraví kůže a tkání celého těla. Terapie červeným světlem je oblíbená především v odvětví estetické kosmetiky (jako procedura proti stárnutí kůže), mezi biohackery (pro zefektivnění celkového fungování těla) a mezi atlety (na podporu regenerace svalů). Existují dokonce studie, které ukazují tuto metodu jako vhodnou terapii pro ženy trpící těhotenskou depresí1STUDIE: A randomized, double-blind, placebo-controlled study of light therapy for antepartum depression.

Tato světelná terapie se dnes těší nově nabyté popularitě. Její historie však sahá hlouběji. Využívala se jako léčebný prostředek již více než 3500 let. Novodobě ji opět začala používat NASA pro své posádky, jakožto nástroj k zamezení ztráty svalové a kostní hmoty.

Kam na terapii červeným světlem?

Terapie červeným světlem doma

Pokud to se světelnou terapií myslíte vážně a chcete si z ní udělat pravidelný rituál, vyplatí se pořídit si zdroj kvalitního červeného světla vlastní.

Red light panel Blight

red light panel

Do obchodu

Světelný panel ideální na podporu celkového zdraví.

  • 3x týdně po dobu 5 – 15 minut
  • podpora celkové energie
  • snížení zánětlivosti
  • podpora spalování tuků
  • regenerace svalů, kloubů, šlach i pokožky

Blight Recovery Belt

red light belt

Do obchodu

Pás červeného světla určený pro lokální užití.

  • 3x týdně po dobu maximálně 30 minut
  • péče při léčení úrazů či zánětů
  • zaměřená regenerace po fyzické zátěži
  • pomáhá s následky fyzických traumat a chronickou bolestí

Blight Antiage Mask

cervene svetlo na oblicej

Do obchodu

Maska s červeným světlem na obličej.

  • 5 – 30 minut denně
  • proti tvorbě vrásek a akné
  • podpora tvorby kolagenu pleti
  • stará se o zdraví kožních buněk

Kosmetické salony

Na světelnou terapii si můžete zajít do kosmetických salonů, které tuto službu nabízejí. Jednoduše si na internetu vyhledejte „terapie červeným světlem“ ve spojení s názvem města vašeho bydliště a dozvíte se, kam se dá na tuto proceduru zajít. V kosmetických salonech se soustředí především na estetické výhody červeného světla a tato procedura bude cílená na ošetření vrásek, strií nebo zmírnění akné.

Benefity terapie červeným světlem

Pojďme si tedy shrnout, čím vším nám terapie červeným světlem může být přínosná a na které oblasti zdraví působí:

Jak funguje terapie červeným světlem?

Červené světlo a blízké infračervené světlo dokáže projít až hluboko pod kůži. Naše buňky ho zde mohou absorbovat a využít. Světlo tak absorbují dokonce mitochondrie v těchto buňkách a to může pomoci produkovat adenosintrifosfát, který je pro naše buňky zdrojem energie6STUDIE: Low-level laser (light) therapy (LLLT) in skin: stimulating, healing, restoring.

Červené světlo je absorbováno především pokožkou a podporuje produkci kolagenu a tím zlepšuje celkový vzhled a zdraví pokožky.

Blízké infračervené světlo se dostane ještě dál do tkání a má pozitivní vliv i na regeneraci svalů, snížení zánětlivosti a přinese vám všechny výše zmíněné benefity.

Nežádoucí účinky terapie červeným světlem

Červené světlo je člověku zcela přirozené. Infračervené LED diody produkují neionizující formy záření. To znamená, že přístroje pro terapii červeným a infračerveným světlem nepředstavují stejná rizika jako UV světlo. Z tohoto důvodu neexistuje prakticky žádné riziko vedlejších účinků při této terapii7ČLÁNEK: Terapie červeným světlem.

Je terapie červeným světlem vhodná pro těhotné?

Jak jsme již naznačili v úvodu, existují studie, které terapii červeným světlem doporučují jako terapii při léčbě těhotenské deprese8STUDIE: A randomized, double-blind, placebo-controlled study of light therapy for antepartum depression. To zní slibně především pro ženy, které se chtějí vyhnout farmakologické léčbě.

Bezpečnost užití červeného světla v těhotenství však zatím nebyla oficiálně ani potvrzena, ani vyvrácena (tak jako u spousty zdraví prospěšných terapií, především z důvodu etičnosti experimentování se zdravím těhotných žen). Červené světlo je však přirozené (světlo o podobné vlnové délce vyzařuje slunce při východu a západu), proto se dá předpokládat, že působení na lidské tělo by nemělo mít žádný negativní vliv – a to ani na těhotné ženy. Pokud jste terapii červeným světlem využívaly před těhotenstvím a máte zájem užívat jeho výhod i nadále během těhotenství, poraďte se o vhodnosti této terapie se svým lékařem.

Je terapie červeným světlem vhodná pro děti?

Stovky klinických studií shledali terapii červeným světlem jako bezpečnou a efektivní, bez vedlejších příznaků. Do těchto studií byly zapojeny i děti – jak náctileté, tak mladší. Stejně jako u těhotných žen, i u dětí doporučujeme vždy konzultovat s pečujícím lékařem9STRÁNKY STUDIA PROVOZUJÍCÍ RLT: Light therapy – Frequently asked questions.

Jak je možné, že má světlo takový blahodárný vliv na lidské tělo?

Jak jsme již zmínili, červené světlo je člověku naprosto přirozené – světlo se skoro stejnou vlnovou délkou na sebe můžeme nechat působit venku v době po východu a před západem slunce10STUDIE: Infrared and skin: Friend or foe. Kolikrát do měsíce se vám však podaří nechat na svou kůži na několik minut působit ranní nebo večerní svit? Pravděpodobně ne velmi často. Dá se předpokládat, že pro naše dávné předky byl tento ranní/večerní svit běžnou součástí života, o kterou jsme v dnešní době ochuzeni. Je tedy možné, že působením červeného světla skrze lampu doplňujeme tento tělu přirozený deficit.

Říkáte si: „Jak může mít světlo tak zásadní vliv na fungování organismu?“ Zní to trochu jako sci-fi. Je to přeci jenom světlo. Ale o blahodárných (i neblahodárných) účincích světla už přeci existuje i obecné povědomí. Všichni už přece důvěrně známe pozitivní vliv slunečního UV (ultrafialového) zaření na náš organismus. Poskytuje naší kůži nezbytnou energii pro tvorbu vitaminu D a vitamin D zase podstatně ovlivňuje funkci našeho imunitního systému.

Modré světlo pro nás zase v poslední době představuje strašáka v podobě narušitele cirkadiánního rytmu. Koukáním do obrazovek mobilu nebo televize po setmění (v době před spaním) si negativně ovlivňujeme kvalitu našeho spánku. Proto jsou dnes velmi oblíbené noční režimy obrazovek a speciální brýle, které modré světlo blokují.

Pokud tedy vezmeme v potaz, že světla o jiných vlnových délkách mají na organismus potvrzený efekt, účinky červeného světla nám nemusí připadat natolik k neuvěření. Nakonec, nejlepší způsob, jak se o vlivu červeného světla přesvědčit, je vyzkoušet si ho (doslova) na vlasní kůži.

TIP: Přečtěte si více o vlivu červeného světla na lidské tělo.

Videa ke shlédnutí

Pokud rozumíte anglicky, rozhodně doporučujeme shlédnout následující video, které dokonale shrnuje veškeré dostupné informace o červeném světle a poukazuje na různé příběhy použití světla z praxe.

Podívat se můžete také na video Matěje Kuznika – profesionálního zápasníka MMA, který červené světlo sám využívá ke svalové regeneraci. Dozívíte se, jak světelný panel používá a jakou má s panelem Blight osobní zkušenost.

Závěr

Terapie červeným světlem rozhodně stojí za další zkoumání. V současnosti vychází stále nové a nové studie, které velmi silné pozitivní účinky světelné terapie potvrzují.