Také se neustále snažíte vymýšlet hry a aktivity pro své děti, aby neseděly u počítače nebo u mobilu? Pak jste tady správně. Máme pro vás tipy na nejlepší deskové hry pro děti od šesti let. U těchto her je potřeba, aby už děti uměly číst a zvládly i trochu složitější strategie. Některé hry jsou tak zábavné i pro dospělé. U nás patří mezi favority Carcassone, Dostihy a sázky a Jízdenky, prosím!
TIP: Hledáte deskové hry spíše pro menší děti? Pak doporučujeme článek Deskové hry pro nejmenší, s tipy na hry vhodné pro děti již od 2 let.
Pojďme se podívat na 15 nejlepších deskových her pro děti od šesti let. V závěru článku vám také poradíme, jak je co nejsnáze vybrat.
15 tipů na nejlepší deskové hry pro děti (od 6 let)
1. Jízdenky, prosím! (Junior)


Oblíbená desková hra Jízdenky, prosím! má i verzi Junior. My ji máme doma už dva roky a je to jedna z našich nejoblíbenějších her. Smysl hry spočívá v tom, že sbíráte karty tratí, vlastníte vagonky a pomocí nich a barev musíte jednotlivé trasy propojit. Za každou hotovou trasu získáváte kartu, která se pak bude počítat mezi vítězné. Kdo nasbírá nejvíce tras, je vítěz. Zde se děti mohou učit nejen evropská města a různé trasy, ale také herní strategii – chytrý hráč se bude snažit kazit získání trasy svému spoluhráči.
S námi máte slevu do hračkářství Agátin Svět:
Tahle hra je poměrně jednoduchá na pochopení a děti ohromně baví. Už jen tím, že figurky tvoří malé vagonky, které se pokládají na tratě na herním plánu.
- doporučený věk: 6 +
- počet hráčů: 2 až 4 hráči
- složitost pravidel na škále 1-5: 3
Naše zkušenost: Přečtěte si recenzi na hru Jízdenky, prosím!
2. Dostihy a sázky (Junior)


Dostihy a sázky je kultovní stolní hra, kterou my dospělí jistě dobře známe. V našem dětství existovala jen jedna verze. Nyní můžete podle věku dětí pořídit i verzi (Junior), která se hraje obdobně, ale má o něco jednodušší pravidla. Také se nehraje do doby, než první hráč zkrachuje nebo nejlepší vyhraje, ale do chvíle, kdy první hráč získá pro jednu celou svou stáj všechny potřebné žetony (sedlo, ohlávka).
Junior verze má méně koní a stájí a trochu jiná jména. Stejně jako v klasické verzi si hráči nakupují koně a snaží se dát dohromady stáje. K nim pak musí hráč přikoupit pro všechny koně ve stáji potřebné artefakty, které mu umožní hrát dostihy a vítězit.
- doporučený věk: 6 + (u klasické verze 10+)
- počet hráčů: 2 až 6 hráčů
- složitost pravidel na škále 1-5: 2 (klasická verze 4)
3. Hamburger


Hra, která u nás vede na plné čáře, je Připrav si svůj Hamburger. Funguje na principu pexesa, ale jen částečně. Každý hráč má za úkol získat všechny ingredience potřebné k uvaření hamburgeru. Ty získá tak, že hází kostkou, chodí po dráze kolem středu a když se zastaví např. na salátu, musí uprostřed hracího plánu najít salát. Uprostřed jsou kartičky s ingrediencemi obrázkem dolů. Je tedy důležité sledovat hru a pamatovat si, co obrátili spoluhráči atd.
Hra je sice určena dětem od 4 let, ale už je potřeba umět počítat. Děti se díky ní naučí soustředění na hru a procvičí si pozornost a paměť. Můžete hrát jednodušší nebo složitější verzi. V té druhé můžete vzít již získanou ingredienci soupeřovi, pokud si stoupnete na to správné políčko.
- doporučený věk: 4 (ale spíše od 5 až 6 let)
- počet hráčů: 2 až 4 hráči
- složitost pravidel na škále 1-5: 3
4. Strašidelný hrad


Strašidelný hrad je opravdu zábavná hra, která je neskutečně krásně graficky a technicky zpracovaná. Nejprve je potřeba z desek sestavit celý model strašidelného hradu. Na vrcholu věže pak umístit ducha, který má pod sebou kuličku. Hráči (postavy z kartonu) se postaví na start a hází kostkou. Prochází hradem po jednotlivých stopách (herní políčka) a musí se vyhýbat nástrahám. Ty spustí duch s kuličkou, když některému hráči padne na kostce duch. Kulička přitom může spustit nástrahu, která skolí jakéhokoliv hráče. Každý hráč má dvě postavy, které musí dostat z hradu ven. Vyhrává ten, komu se to podaří jako prvnímu.
Tahle hra naše děti opravdu baví, jen je trochu prostorově nepraktická. Když ji neustále skládáte do krabice, může se karton časem opotřebovat. Proto ji vždy nechávám nějaký čas sestavenou, dokud nás hra baví. Pak ji zase na chvíli složím do krabice.
- doporučený věk: od 6 let
- počet hráčů: 2 až 6 hráčů
- složitost pravidel na škále 1-5: 2
5. Super farmář


Tato desková hra patří mezi nejoblíbenější a její historie sahá dlouho do minulosti. Za druhé světové války ji vymyslel významný matematik. Může se zdát, že to bude jen obyčejný chov zvířat, ale opak je pravdou. Děti baví, když mohou postupně dávat dohromady hospodářství, rozšiřovat jej a množit zvířata. Jsou tady ale i nástrahy v podobě lišky a vlka, které je o majetek mohou připravit. V téhle hře se nebudete s dětmi jen bavit, ale také procvičovat počty, učit se předvídavosti, plánovat strategie a odhadovat rizika, což se může uplatnit i ve skutečném životě.
Děti budou ve hře bavit krásné figurky hospodářských zvířat, ale i samotná strategie. Hra trvá zhruba 20 minut, ale čím se bude strategie zlepšovat, tím víc se může hra protahovat. Není divu, že v roce 2014 byla označena jako Hračka roku.
- doporučený věk: od 6 let
- počet hráčů: 2 až 4 hráči
- složitost pravidel na škále 1-5: 3
6. Carcassone


Tak tohle je snad nejúžasnější desková hra pro děti, jakou jsme kdy hráli. Měli jsme ji půjčenou v základní verzi, ale pokud vás s dětmi opravdu chytne, můžete postupně přikupovat i její rozšíření. Jedná se o celosvětově jednu z nejoblíbenějších her. Základní verze umožní budovat středověkou vesnici, hrady, města, cesty atd. My jsme hráli i verzi „Lovci a sběrači“, která je na stejném principu, ale odehrává se v pravěku.
Hra spočívá v tom, že hráči postupně vykládají na herní plochu kartičky, kterými budují město, louky, cesty, opevnění atd. Na ně se pak umisťují jednotlivé figurky a sbírají se body, které je nutné zapisovat. Vítěz je jasný až po konečném sečtení všech bodů, o to je hra napínavější.
- doporučený věk: od 6 let
- počet hráčů: 2 hráči a více
- složitost pravidel na škále 1-5: 4
7. Jumanji


Pamatujete si skvělý dobrodružný rodinný film Jumanji? A vzpomínáte, jak v něm hrdinové hráli tuto hru a co všechno se dělo? Asi se nestane, že byste při téhle hře zbořili dům, ale dobrodružství a plno zábavy si s ní rozhodně užijete. V této hře hráči prochází džunglí, hází osmihrannou kostkou a snaží se rozluštit tajnou zprávu. Je nutné ji vyluštit dříve, než vás džungle pohltí. Ke hře je řada karet (nebezpečí a záchrany), figurka nosorožce a samozřejmě figurky hráčů. Pro rozluštění zprávy slouží dekodér. Je to hra strategická a jde nejen o chytrost a bystrost, ale také o to rychlost. Až si hru zahrajete, můžete si pustit i zmíněný rodinný film.
- doporučený věk: od 6 let
- počet hráčů: 2 až 4 hráči
- složitost pravidel na škále 1-5: 4
8. Minecraft Builders


Kdo by dnes neznal z dětí Minecraft. Ať už hrají stejnojmennou počítačovou hru nebo ji jen znají od kamarádů, možnost zahrát si ji naživo v podobě deskové hry je jistě nadchne. Jedná se o strategickou hru, ve které máte jako hráči za úkol těžit vzácné zdroje, získávat zbraně a samozřejmě budovat. Hru a vaše plány budou hatit příšery (Creeper a Zombie), které budou ničit. Vy se jim musíme ubránit a majetek zachraňovat a dále rozšiřovat. Hra obsahuje řadu dřevěných kostek ke stavbě a plno kartiček a žetonů ve stavbami, příšerami, zbraněmi atd.
Pokud vaše děti hrají Minecraft v PC, mobilu nebo na Playstationu, bude pro ně pochopení pravidel hračka. Neznalí rodiče si nejspíš trochu počtou v herním plánu. Navíc když už děti mají nacvičenou strategii, bude hodně těžké je porazit. Zkusíte, zda budete lepší?
- doporučený věk: od 10 let (ale zvládnou i mladší děti, které Minecraft znají)
- počet hráčů: 2 až 4 hráči
- složitost pravidel na škále 1-5: 5
9. Ubongo (Junior)


S deskovou hrou pro děti Ubongo se podíváte až do Afriky. Budete hledat a získávat diamanty. Principem hry je sestavovat skládačky z barevných dílků a následně získávat drahokamy. Jde o rychlost, protože čas vám odečítají přesýpací hodiny. A aby to nebylo tak jednoduché, je potřeba nastřádat co nejvíce drahokamů stejné barvy. I když se může zdát, že vyhrát je jednoduché, i tady hraje roli určitá strategie, ale také štěstěna. V této hře najdete nejen barevné dílky, ale i karty se zadáními, které hru komplikují.
- doporučený věk: od 8 let (Junior od 5 let)
- počet hráčů: 2 až 4 hráči
- složitost pravidel na škále 1-5: 4
10. Kris Kros Klasik


Ve chvíli, když už děti umí číst a psát, je skvělou herní variantou Kris Kros. Tu jistě nemusím zdlouhavě představovat. Každý hráč si losuje kostičky s písmeny, ze kterých pak na herním poli skládá slova. Ta musí dívat smysl a navazovat na písmena či slova, která se již na ploše nachází. Za slova se sčítají body a vyhrává ten, kdo má bodů nejvíce. S menšími dětmi, které se teprve číst učí, můžete hrát jednodušší variantu a vybrat jen písmenka, která znají. S touto hrou si budou všechna písmenka krásně procvičovat a také se naučí slova skládat a přemýšlet nad nimi. Věřte, že i děti ve druhé a třetí třídě si vše brzy tak procvičí, že se stanou plnohodnotnými soupeři.
- doporučený věk: od 9 let
- počet hráčů: 2 až 9 hráčů
- složitost pravidel na škále 1-5: 3
11. Psí život


Pokud mají vaše děti rády psy, pak ně bude úžasnou hrou Psí život. Je to sice hra dražší a pravidla jsou na pochopení složitější, ale spíše pro rodiče. Mně osobně chvíli trvalo, než jsem pochopila, jak hru hrát. Jakmile však vše zapadne na své místo, naučíte vše děti během jedné hry. V této hře se hráči proměňují na pejsky, kteří běhají po městě, shání si potravu, žebrají u restaurací, zahrabávají si kosti, očurávají svá teritoria a snaží se vyhnout odchytové službě. Hra trvá od 30 do 60 m minut, podle toho, jak se daří hráčům unikat odchytové službě a jak rychle si zajistí žrádlo.
- doporučený věk: od 6 let
- počet hráčů: 2 až 6 hráčů
- složitost pravidel na škále 1-5: 4
12. Ponožkožrouti


Komu se doma neztrácí ponožky? Myslím, že to známe všichni a většina domácností tvrdí, že má doma ponožkožrouty. Tato desková hra promění hráče ve skřítky, kteří se snaží dávat dohromady páry ponožek. Pak jsou tu příšerky, které ponožky kradou. Kdo jako první získá tři páry ponožek, ten vyhrál. Tato hra má trochu složitější pravidla, takže si vyhraďte více času na její vyzkoušení, než začnete skutečně hrát. Doporučuji nejprve vyzkoušet s nějakým dospělým, ať pak dětem hru dobře vysvětlíte. I když je doporučována od 6 let, já bych řekla, že je spíše pro trochu starší děti. Pokud ale hrajete deskové hry pravidelně, nejspíš se děti bez problémů „chytnou“ i v mladším věku.
- doporučený věk: od 6 (7) let
- počet hráčů: 2 až 4 hráči
- složitost pravidel na škále 1-5: 4
13. Catan (Osadníci z Catanu) Junior


Osadníci z Catanu je velmi známá a oblíbená hra nejen v dětském světě, ale i v tom dospělém. Pro děti od 6 let doporučuji zvolit variantu Junior, která má o něco jednodušší pravidla. A i dospělí, pokud ji nikdy nehráli, se na Junior verzi naučí hrát rychleji. Každý hráč má jednu barvu a snaží se získávat zásoby. Za jejich výměnu si pak může na hrací pole pokládat lodě a doupata. Vítězem hry je ten, kdo jako první umístí všechny lodě a doupata na hrací desku. Tato hra je strategická a velmi zábavná jak pro děti, tak pro rodiče. Pokud se u některých her s dětmi nudíte, u této se to nestane.
- doporučený věk: od 6 let
- počet hráčů: 2 až 4 hráči
- složitost pravidel na škále 1-5: 4
14. Sonic a parťáci


Další hra na motivy počítačové hry a rodinného filmu, to je desková hra Sonic a parťáci. Je určena dětem od 8 let, ale jelikož společně hrají dvojice, můžete hrát i s mladšími dětmi a pomáhat jim. Figurky v této hře utvoří dvojice a snaží se dostat co nejdříve do cíle. Cestu jim kazí i urychlují kartičky s pokyny. Jednoduchá pravidla vám umožní hrát s dětmi prakticky okamžitě po přečtení. Takové hry mám ráda, protože nad studiem pravidel nestrávím celý večer a netrpělivé děti mohou začít okamžitě hrát.
- doporučený věk: od 8 let
- počet hráčů: 2 až 4 hráči
- složitost pravidel na škále 1-5: 3
15. Karak


Další úžasná desková hra, která je napínavá a dobrodružná a s dětmi nás opravdu baví, to je Karak. V této hře procházíte a zkoumáte katakomby hradu Karak, hledáte truhly s poklady a snažíte se vyhnout nestvůrám nebo s nimi bojujete. Katakomby postupně při hře stavíte. Do toho získáváte klíče, kterými se pak dají truhly s pokladem odemknout. Konec hry nastává, když se podaří zničit nejobávanější nestvůru – draka. Vítězem však není ten, kdo ho zničí, ale hráč, který získá nejvíce pokladů. Takhle hra má trochu složitější pravidla na přečetní, ale jakmile se je naučíte, zcela vás to pohltí.
- doporučený věk: od 7 (6) let
- počet hráčů: 2 až 5 hráčů
- složitost pravidel na škále 1-5: 4
Jak vybrat deskovou hru pro děti školního věku?
Vybíráte nejlepší deskové hry pro děti od 6 let a přemýšlíte, která bude ta správná? Pravdou je, že vybrat takovou stolní hru není právě snadné. Když zvolíte moc složitou, nemusí je bavit, protože se ji budou děti těžko učit. Když vyberete moc jednoduchou, bude je bavit jen chvíli, protože se po čase ohraje a okouká. Pojďme se tedy podívat, podle čeho a jak nejlepší deskové hry pro děti školního věku vybírat.
Věk není jen číslo
Než se pro nějaké deskové hry pro děti rozhodnete, sledujte pečlivě popisky na krabici, popř. informace v e-shopu. Je důležité, abyste se orientovali podle věku dítěte. I když se může zdát, že věk je jen číslo, v tomto případě je dobré se orientovat podle doporučeného věku. Samozřejmě můžete mít doma dítko, které je „dopředu“ a tak nejspíš víte, že zvládne i složitější hru. Pokud jste si jistí a máte to třeba i vyzkoušené, pak se nebojte koupit hru pro osmileté dítě i šestiletému. Pokud si jisti nejste, najděte si raději hodnocení jiných rodičů. Někdy se v těchto recenzích dozvíte více, než v popisku na e-shopu.
Téma hry
Aby hra děti bavila, je dobré vybrat téma, které je zajímá. Můžete samozřejmě zkusit „střelit od boku“ a vybrat nějaké úplně jiné téma. Ale pokud má dítě rádo Minecraft, rádo cestuje nebo miluje třeba Egypt či dinosaury, je dobré vybrat takovou hru, která se k tématu vztahuje. Pokud vaše děti dosud žádné deskové hry nehrály, pomůže to přitáhnout jejich zájem. Když je začne bavit jedna hra, můžete pak vyzkoušet další s jiným tématem.
Co hra děti naučí
Někteří rodiče se snaží vyhledávat deskové hry pro děti tak, aby u nich rozvíjely konkrétní dovednosti. I na to je dobré se dívat. Hry totiž mohou pomoci v rozvoji soustředění, kreativity, počtů, fantazie a v mnohém dalším. Hra může také děti připravit na prohru. Většina dětí totiž prohru snáší velmi špatně. S deskovou hrou jim můžete vysvětlit, že svět není jen černý a bílý. Že jednou vyhrají ony, podruhé kamarád. Pokud se však chcete vyhnout výbuchům vzteku a smutku, můžete zvolit hry kooperativní, kde nehrají hráči proti sobě, ale společně se snaží vyřešit některé úkoly a cíle.
Složitost pravidel
Než konkrétní hru pořídíte, je dobré zjistit si, jak složitá má pravidla. Někdy je hra samotná jednoduchá, ale pravidla jsou rozepsaná na tři a více stran. To může zdržovat nás, rodiče. Já osobně tato pravidla nemám ráda. Musím pak hru nejprve vyzkoušet s jiným dospělým. Příliš složitá pravidla mohou odradit jak děti, tak dospělé. Na druhou stranu hry s příliš jednoduchými pravidly mohou děti bavit jen chvíli. Proto vybírejte pečlivě nejen podle potřeb a zájmů dětí, ale i podle svých možností.
Deskové hry pro děti je dobré vybírat také podle toho, zda chcete hrát s nimi, nebo byste rádi, aby si je hrály děti mezi sebou a zabavily se tak samy. Mám zkušenost, že hry, které mají jednodušší pravidla, zvládají děti od 6 let hrát i samy s kamarády. Ty složitější pak hrajeme s nimi.
Cena
Cena pro někoho nehraje roli a jiný na ni hledět musí. Ceny některých deskových her jsou až závratně vysoké. Mohou se pohybovat kolem 1000 Kč. A ne vždy platí, že drahá hra je opravdu skvělá. I některé deskové hry za pár korun mohou děti bavit. Proto doporučuji před koupí jakékoliv hry pročíst recenze a hodnocení zákazníků a zjistit tak, zda se její koupě opravdu vyplatí.
TIP: Sháníte nějakou levnější a skladnější hru? Podívejte se na naše srovnání karetních her od Djeco.