deskove hry pro nejmensi

Deskové hry pro nejmenší

10 tipů na stolní hry pro děti od 2 let

Jsou již vašemu dítěti 2 roky? Prefektní! To je ideální věk, kdy započít objevování prvních deskových her. Je však potřeba vybírat pečlivě takové stolní hry, které jsou pro tento nízký věk přizpůsobené. Je důležité, aby malé děti hru pochopily, zvládly následovat jednoduchá pravidla a především, aby je hra bavila. V ideálním případě bude desková hra rozvíjet i motorické či kognitivní schopnosti. A příjemným bonusem na závěr bude, když najdete hru, která bude bavit i vás, dospělé. Jaké deskové hry tohle všechno splňují? Přečtěte si naše tipy na deskové hry pro nejmenší (od 2 let věku).

10 tipů na nejlepší deskové hry pro nejmenší

#1 Hmatová hra pro nejmenší děti

Hmatej a najdi

Hmatej a najdi je dokonalá hra pro ty úplně nejmenší děti. Zároveň však nabízí rozšíření, které můžete využít, jakmile bude dítě větší a hru tím zpestřit.

Jak hra funguje? Dřevěné figurky jsou ukryty v látkovém sáčku. Děti mají za úkol vložit ruku do sáčku a vlastními slovy popsat, jakou figurku zrovna drží v ruce. Do hry se můžete zapojit i vy a jít tak svým dětem příkladem a učit je nová komplikovanější slova. Starší děti mají možnost hrát hru v obměněné podobě – loto nebo bingo. K těmto hrám je k dispozici obrázkové rozšíření. Hra Hmatej a najdi je určena především pro ty nejmenší. Rozhodně nepatří mezi deskové hry, které spolehlivě zabaví partu dospělých. Pokud jsou však do hry zapojené malé děti, může hra přinést zábavu celé rodině.

uživatelská recenze:

Naozaj skvelá zábava pre dietatko i celú rodinu, pri množstve kombinácií a variantov hry a herných prvkov je možné naučit sa rôzne veci o ich vlastnostiach a činnosti a zároven strávit vela príjemných a vtipných spoločných chvíl.

Ověřená zákaznice, agatinsvet.cz

Do obchodu

#2 Deskovka na trénink paměti

Příšerky ze skříně

Desková hra Příšerky ze skříně je doporučována dětem od 3 let. Její pravidla už vyžadují chápat více souvislostí, takže u těch úplně nejmenších dětí pravděpodobně neshledá úspěch. Je však pořád dostatečně jednoduchá pro 3leté dítě a jelikož se těší velké oblibě jak mezi dětmi, tak mezi rodiči, nesmí v našem výběru chybět.

Jak hra funguje? K dispozici máte skříň, karty příšerek a malé kartičky s hračkami a bonusovými předměty. Úkolem je, vrátit všechny noční příšerky zpátky do skříně. Každá z nich se bojí jedné konkrétní hračky, kterou je potřeba najít (podobně jako v pexesu) a využít na „zničení“ příšerky. Je to krátká (cca 10 minut) kooperativní hra, která bude bavit i rodiče. Příšerky jsou vyobrazeny komicky až roztomile, takže se jich děti nebojí.

 • 3+ let
 • trénink paměti, postřehu a koncentrace
 • materiál: papír
 • zábavnost pro dospělé:

uživatelská recenze:

Jednoduchá a maximálně zábavná paměťovka pro malé děti. Je založená na spolupráci, což mi přijde fajn hlavně v rodinách s různě starými dětmi a odlišnými schopnostmi. Je rychlá, máte ji za 10-15 minut. Téma příšerek a jejich jednoduché zaplašení mi přijde jako fajn nástroj pro rodiče, kteří děti učí, že se v noci nemusí bát.

Ověřená zákaznice, agatinsvet.cz

Do obchodu

#3 Vaše první desková hra

Moje první hra – Ovocný sad

Hra Ovocný sad je vymyšlená pro ty úplně nejmenší děti. Pravidla jsou naprosto jednoduchá, velikost figurek je přizpůsobena dětským ručičkám a k tomu je ještě moc hezky a barevně zpracovaná.

Jak hra funguje? Jedná se o kooperativní hru, kdy je vaším společným úkolem, sklidit ovoce ze stromů dříve, než havran dojde na konec cesty. Sklízení ovoce i pohyb havrana je ovládaný hrací kostkou.

TIP: Hra je původem německá a v ČR se prodává v originálním balení – bez českého návodu. Proto doporučujeme prohlédnout si pravidla online.

 • 2+ let
 • trénink motoriky a spolupráce
 • materiál: dřevo
 • zábavnost pro dospělé:

uživatelská recenze:

Skvělá první hra pro úvod do světa deskových her. Velké komponenty, takže vhodná i pro malé „ochutnávače“. Kvalitní a krásné provedení. Od Agátina světa dobře zabalena a brzy doručena.

Ověřená zákaznice, agatinsvet.cz

Do obchodu

#4 Dřevěné pexeso s kočičkama

Pexeso (Kočky)

Kdo by neznal staré známé pexeso? Je to hra, kterou každý z nás hrával jako dítě a tedy moc dobře víte, jak jednoduchá je tato hra na pochopení. Pexeso může mít mnoho podob – jednoduše si můžete stáhnout naše Rodičovo pexeso, které je u nás na webu k dispozici zdarma, a vytisknout a nastříhat si kartičky doma.

Pro nejmenší děti však doporučujeme pořídit pexeso s dřevěnými kartičkami, které se jen tak nezničí. Takové dřevěné pexeso, jako je např. pexeso s divokými zvířaty (které máme sami doma), pak můžete zkoušet už s dvouletým dítětem a neriskujete, že vám papírové kartičky „ožužle“ či pokrčí.

Jak hra funguje? Kdo by snad neznal pexeso – po paměti hledáte dvojice kartiček, které jsou stejné. Za kolo smíte otočit pouze dvě. Vyhrává ten, kdo získá nejvíce identických párů.

 • 2+ let
 • trénink paměti
 • materiál: dřevo
 • zábavnost pro dospělé:

uživatelská recenze:

Kvalitní výrobek s krásnými obrázky. Vhodné jako dáreček

Ověřená zákaznice, Heureka

Do obchodu

#5 Člověče nezlob se pro nejmenší

Pojď si hrát (Člověče, nezlob se)

Člověče, nezlob se je další známou klasikou, kterou hrávaly snad ještě naše babičky. Ze svého dětství si můžete pamatovat i dětskou verzi této hry pod názvem Pojď si hrát . A tato verze se pro její oblibu prodává stále i dnes! Hrací deska zaujme motivy českého Krtečka a na kostce se na místo čísel nachází obrázky – tak aby hru mohly hrát i nejmenší děti, které ještě neumí počítat.

Jak hra funguje? Pravidla fungují podobně, jak v klasickém Člověče, nezlob se. S tím rozdílem, že na hrací kostce najdete obrázky. Pokud vám padne na kostce symbol deštníčku, posunete se na dráze na nejbližší symbol deštníčku, který figurka na své trase má. Stejně jako v klasické verzi, se figurky mohou vzájemně vyhazovat a hra vám v takovém případě může trvat i déle jak čtvrt hodiny. Naštěstí je Člověče, nezlob se, skvělou zábavou i pro dospělé.

 • 3+ let
 • trénink trpělivosti a koncentrace
 • materiál: papír (deska), dřevo (kostka), plast (figurky)
 • zábavnost pro dospělé:

uživatelská recenze:

Pojď si hrát je klasika, která nesmí chybět u nikoho, kdo má mladší děti. Jedná se o zjednodušenou verzi hry Člověče, nezlob se. Čísla jsou nahrazena obrázky a trasa je trošku kratší, aby u hry vydržely všechny děti. Skvělý je i motiv krtečka, který zaujme každé dítko.

Ověřená zákaznice, agatinsvet.cz

Do obchodu

#6 Domino pro menší i větší děti

Domino – Animo – Puzzle

A u klasiky ještě zůstaneme. Hra, která by neměla chybět v žádné výbavě milovníků stolních her – domino! My doporučujeme sympatickou verzi pro malé i větší děti Domino – Animo – Puzzle. Domino je totiž oboustranné. Na jedné straně najdete zvířátka, které zvládnou pospojovat i ty nejmenší děti. Na druhé straně jsou klasické puntíky (zde kytičky) jak je známe a hru tak můžete s věkem dítěte obměnit.

Jak hra funguje? Postupně spojujete odpovídající strany kostek, dokud jednomu z hráčů kostky nedojdou. Tento hráč vyhrává. Tím však nemusí končit zábava. Malým dětem můžete vyprávět o zvířátkách vyobrazených na jednotlivých kostkách a nakonec můžete z kostek postavit padající domino – kdy kostky postavíte vertikálně vždy kousek od sebe, a když shodíte první, postupně popadají všechny.

 • 2,5+ let
 • rozvoj slovní zásoby a později matematiky
 • materiál: dřevo
 • zábavnost pro dospělé:

uživatelská recenze:

Krásně zpracované doplňování obrázků k sobě, vhodné i na učení barev.

Ověřená zákaznice, agatinsvet.cz

Do obchodu

#7 Hra a skládačka pro malé děti

Auta (skládačka)

Auta je jednoduchá hra, kterou zabavíte i to nejmenší dítě. Jedná se o přiřazovací naučnou skládačku, kterou lze hrát i formou lota. Hru můžete hrát společně s dítětem a postupně rozšiřovat slovní zásobu a nebo si dítě může hrát samo. Hra je dělaná pro oba způsoby hry. Tím, že je hra koncipovaná pro ty úplně malé děti, nepočítejte s tím, že byste si ji zahráli večer sami s partnerem (jako např. Člověče, nezlob se). Jedná se spíše o naučnou skládačku pro rozvoj slovní zásoby dítěte. O to víc je však snadnější na pochopení i pra maloška před dovršením druhého roku.

Jak hra funguje? Součástí skládačky jsou různá auta (sanitka, popelář, policejní vůz…) a k nim předměty, které můžete těmto autům tematicky přiřadit (např. doktora do sanitky). Hra má 4 různé varianty kombinující principy skládačky a lota.

 • 2 – 4 roky
 • rozvoj motoriky a slovní zásoby
 • materiál: papír
 • zábavnost pro dospělé:

uživatelská recenze:

Zajímavá skládačka. Zatím si skládáme úplně jednoduše, poté se dá hrát trošku těžší verze. Hezké obrázky, tvrdý karton pro nejmenší děti ideální.

Ověřená zákaznice, agatinsvet.cz

Do obchodu

#8 Poznávání barev zábavnou formou

Cestička se zvířátky

Cestička se zvířátky zabaví malé děti již cca od 2,5 roku. Podobně jako ve hře Pojď si hrát, posouváte figurky po hrací desce za pomocí hrací kostky, která má na místo čísel barvy a obrázky. Tato desková hra je perfektní např. v situaci, kdy dítě učíte poznávat jednotlivé barvy. Místo klasických plastových figurek najdete v krabici krásná dřevěná zvířátka, která hru dělají pro děti ještě zajímavější.

Jak hra funguje? Hráči posouvají své figurky (zvířátka) po hrací desce za pomocí barevné hrací kostky. Podle toho, jaká barva na kostce padne, posouváte zvířátko na odpovídající barevné pole na hrací desce. Posun dopředu komplikuje zrádná včelka, která vás může vrátit zpět na začátek herní trasy. Vyhrává ten, kdo se dostane jako první do cíle.

TIP: Hra v krabici neobsahuje český návod. Česká pravidla si však můžete stáhnout z webu AgátinSvět.cz.

 • 2,5+ let
 • poznávání barev
 • materiál: papír, dřevo
 • zábavnost pro dospělé:

uživatelská recenze:

Veselá, milá a nenáročná hra založená na jednoduchom princípe, pri ktorej môže dietatko s rodičmi, starými rodičmi, súrodencami či kamarátmi strávit príjemné spoločné chvíle a naučit sa tak základom spoločenských hier, zažit prvú radost z výhry

Ověřená zákaznice, agatinsvet.cz

Do obchodu

#9 Oblíbená hra ze školek a družin

Smolíček Pacholíček

Další hrou, která nás přenese zpět do dětství, je desková hra Smolíček Pacholíček. Jistě si tuto hru pamatujete buďto ze školky nebo z družiny. Hra se těší velké oblibě stále a má úspěch nejen u menších a větších dětí, ale i u dospělých.

Jak hra funguje? Pohyb po hrací desce zajišťuje kostka s obrázky. Hráči ve svém tahu odkrývají stromečky, které ukrývají žetony. Pokud se obrázky na žetonu a na kostce shodují, získává hráč tento žetonek (jako plusový bod). V případě, že odhalíte figurku Smolíčka Pacholíčka, hra končí a sčítají se body, které určí vítěze.

 • 3,5+ let
 • trénink paměti
 • materiál: papír, plast, dřevo
 • zábavnost pro dospělé:

uživatelská recenze:

Zatím máme jako dárek pro dceru, ale hrají tuto hru ve školce a je nadšená. Já si ji pamatuji z dětství, milovali jsme tuto hru s bráškou. Takže jsem ráda, že je opět k sehnání i v této době.

Ověřená zákaznice, Heureka.cz

Zjistit aktuální cenu

#10 Větší bere

Přebíjená

Karetní hra Přebíjená, je modifikovanou verzí klasické karetní hry Válka (nebo také Větší bere). Přebíjená je upravena tak, aby ji mohly hrát i ty nejmenší děti, které ještě neumějí poznávat čísla. Na jednotlivých kartách najdete různá zvířátka. Aby bylo jednoznačné, které zvíře je větší, jsou karty doplněné také o metr, na základě kterého je možné zvířátka porovnat.

Jak hra funguje? Každý hráč na začátku kola vyloží jednu kartu z balíčku (bere vždy horní kartu balíčku, není možné si vybírat). Ten z hráčů, který vyložil nejvyšší zvíře, bere všechny vyložené karty na stole. Vyhrává hráč s nejvyšším počtem karet.

TIP: Hra v krabici neobsahuje český návod. Česká pravidla si však můžete stáhnout z webu AgátinSvět.cz.

 • 3 – 6 let
 • poznávání zvířat a rozvíjení schopnosti porovnávat velikosti
 • materiál: papír
 • zábavnost pro dospělé:

uživatelská recenze:

Krásná hra, která baví děti stále dokola a dokola. Kartičky jsou kvalitně zpracované.

Ověřená zákaznice, agatinsvet.cz

Do obchodu

Jak vybrat deskovou hru pro malé dítě?

Pokud vás nezaujal žádný z našich tipů a nebo se jednoduše chcete porozhlédnout dále, připravili jsme pro vás jednoduchá pravidla, podle kterých se u výběru deskové hry pro maloška řídit.

Jednoduchá pravidla hry

Nejdůležitějším parametrem při výběru deskové hry pro nejmenší, jsou jednoduchá a lehce pochopitelná pravidla. Pro ty úplně nejmenší děti pod 2 roky, jsou to často pravidla natolik jednoduchá, že vám, jako dospělým, může připadat, že hra v podstatě žádná pravidla nemá. Často jsou hry postavené na dětské fantazii, jednoduchém přiřazování nebo na vyprávění spoluhrajícího rodiče.

Cca od věku 3 let již můžete sáhnout i po zajímavějších hrách, které již zabaví i vás nebo staršího sourozence. Pořád však musíte myslet na to, že dítě v tomto věku neumí číst ani počítat a hry by tomu měly být přizpůsobeny.

Pokud pořizujete stolní hru pro své dítě, pravděpodobně dokážete snáze odhadnout, jaká hra je svými pravidly odpovídající jeho dovednostem. I tak se však může stát, že zakoupená hra nezaujme a v tom případě nevěšte hlavu. Hru odložte do skříně a zkuste ji opět vytáhnout za pár měsíců nebo za rok. Je možné, že se dočká většího úspěchu a pochopení a třeba se nakonec stane oblíbenou hračkou.

Velikost a materiál herních předmětů

Také provedení hracích figurek a kartiček je nutno přizpůsobit věku malého hráče. Pokud dítě stále rádo strká předměty do úst a nemá plně rozvinuté motorické dovednosti, vyhněte se různým papírovým kartičkám, malým figurkám a ostrým herním předmětům.

Skvělým materiálem, který převažuje mezi deskovými hrami pro malé děti, je dřevo. Kvalitně zpracované dřevěné hračky a herní komponenty váš drobeček jen tak nezničí a zároveň si sám neublíží.

Motivy a design

Deskové hry pro nejmenší nejsou jen o pravidlech a hře samotné. Malé děti vnímají mnohem více i barvy a motivy, které hra zobrazuje. Tyto motivy mohou dokonce určovat, jestli si dítě hru oblíbí nebo ne. Pokud hra zobrazuje oblíbenou pohádkovou postavu dítěte nebo sympatické obrázky zvířátek, které si zamiluje, je hned větší pravděpodobnost, že dítě u hry udrží pozornost a bude následovat její pravidla.

Obrázky ve hře můžete využít i nad rámec hry, rozvíjet fantazii dítěte a vyprávět si příběhy, které se vážou k jednotlivým herním postavám.

Rozvíjení dovedností

Vybíráte-li hru pro dítě, ať už menší či větší, nabízí se zvolit stolní hru takovou, která pomáhá s rozvojem některé z dovedností. Tady však naštěstí nemusíte hledat příliš dlouho, protože vesměs každá desková hra rozvíjí určitou dovednost – ať už paměť, postřeh nebo třeba jen trénink udržení pozornosti.

Pokud však aktuálně toužíte, aby se dítě zdokonalovalo v jedné konkrétní dovednosti, můžete tomu výběr hry uzpůsobit. V internetovém obchodě Agátin svět si můžete deskové hry vyfiltrovat jak na základě věku, tak na základě dovedností, které hra rozvíjí.

agatinsvet

Doufáme, že vám náš článek výběr deskové hry usnadnil. Ať už nakonec zvolíte jakokoliv hru, pamatujte na to, že nejdůležitější je zábava, nikoliv přesné následování napsaných pravidel – obzvlášť u nejmenších je někdy potřeba přimhouřit oko.