domaci mazlicek k detem

10 domácích mazlíčků vhodných k dětem

"Mami, můžu mít zvířátko?" aneb jak vybrat mazlíčka pro dítě

Asi každý rodič od svého dítěte někdy slyšel větu: „Můžu mít zvířátko?“ Jenže vybrat domácího mazlíčka není jen tak. I ti nejmenší s vámi mohou strávit dlouhá léta a jejich výběru je proto vhodné věnovat dost času. Zodpovědný výběr vám pomůže najít takového domácího mazlíčka, se kterým si vaše dítě vytvoří opravdu pevný vztah – a můžou se od sebe vzájemně mnoho naučit.

Proč dětem domácího mazlíčka pořídit?

Je to právě první domácí mazlíček, díky kterému se děti učí důležitým vlastnostem. Naučí se starat se o druhé, plnit své povinnosti, být zodpovědný, empatický… U mnoha dětí funguje domácí mazlíček jako nejlepší kamarád, věrný společník a důvěrník, kterému se mohou svěřovat se svými trápeními a s kterým je jim dobře. Díky domácímu mazlíčkovi mohou být děti otevřenější, komunikativnější a také sebevědomější. Nesmíme samozřejmě zapomínat na to, že s domácím mazlíčkem je legrace a mazlení či hraní s ním může být pro děti příjemným zpestřením.

Jak vybrat domácího mazlíčka pro dítě?

Jaké vlastnosti by měl mít domácí mazlíček vhodný k dětem?

Některé děti – ale i jiní členové domácnosti – mohou být alergičtí na zvířecí chlupy. Ujistěte se nejdříve, že to není váš případ, nebo se porozhlédněte po nechlupatém zvířecím kamarádovi. I těch je velká spousta a i oni mohou být skvělými domácími mazlíčky. Uvědomte si také své možnosti, zejména časové a finanční. Někteří mazlíčci nejsou příliš nároční na péči a moc toho od vás potřebovat nebudou. O jiné se budete muset opravdu hodně starat. Jak moc je vaše dítě momentálně zodpovědné a schopné se o nový přírůstek starat? Bude potřebovat vaši pomoc, nebo to zvládne samo? Buďte raději připravení na to, že dítě péče o zvíře přestane bavit a budete ho k ní muset hodně nutit. Budete mít čas vy nebo někdo jiný v domácnosti převzít případně část zodpovědnosti?

domaci mazlicek k detem

Při výběru berte v potaz hlavně věk dítěte

Jak se děti vyvíjí, rozvíjí se i jejich vlastnosti potřebné k péči o domácího mazlíčka. Vybírejte tedy takové zvíře, o které se dítě bude dle svých možností schopné starat. Do 3 let je domácí mazlíček pro dítě spíše zdroj podnětů. Je to pro ně něco zajímavého, co se hýbe, vydává zvuky a je třeba příjemné na dotek. Dítěti v tomto období může mazlíček pomoci si uvědomit, že jsou doma kromě něj i jiní tvorové vyžadující pozornost a péči. Zhruba do 6 let už si dítě uvědomuje, že jde o živého tvora, ne o hračku, a podle toho se k němu začíná chovat. Je více zodpovědné a opatrné. Starší děti pak mají tendence se o mazlíčka opravdu starat, chrání jej a opečovávají. Kolem puberty berou dospívající domácího mazlíčka především jako parťáka a kamaráda. Rádi ho vychovávají nebo s ním cvičí různé kousky.

TIP: Každé zvířátko má jinou délku života. Vnímejte také to, v jakém věku bude asi dítě, až domácí mazlíček odejde. Některá zvířata žijí pouhé roky. Počítejte s tím a zkuste na to malé děti předem připravit.

Věnujte dost času přípravě na příchod nového člena

Někteří domácí mazlíčci potřebují hodně prostoru, jiným stačí jen malá klícka, terárium nebo akvárko. Kolik prostoru můžete novému zvířátku vyčlenit? Bude se moci volně pohybovat po domácnosti, nebo mu bude hrozit nějaké nebezpečí? U některých domácích mazlíčků je nutné počítat také s vyšším hlukem. Zvláště někteří hlodavci, kteří jsou noční tvorové, vás možná budou v noci budit svým zběsilým pobíháním po kleci. Morčata zase ráda pískají, králíci opravdu velmi hlučně dupou a mnoho dalšího. Je dobré si vše důkladně dopředu promyslet. Klidně si sepište, jaký by váš nový domácí mazlíček vhodný k dětem měl být: spíše nenáročný? Vyžadující menší prostor? Může mít chlupy? Měl by být spíše klidný a tichý? Pak se vám bude vybírat snadněji.

Nastudujte si všechny dostupné informace

I když pořizujete domácího mazlíčka svým dětem, budete to zejména vy, kdo musí nést veškerou zodpovědnost. Jakmile si najdete svého zvířecího favorita, nastudujte si všechny potřebné informace. Nebo můžete poprosit starší děti, aby o novém mazlíčkovi zjistily:

  • jaké bydlení vyžaduje
  • co jí a co naopak nesmí jíst
  • zda může být sám nebo potřebuje dalšího zvířecího kamaráda
  • jak moc je aktivní, případně v které části dne
  • jaké hračky mu pořídit a jak si s ním hrát
  • jaká rizika jsou při jeho chovu
  • může cestovat, nebo zůstat doma samo
  • kolik vás péče o něj bude stát
  • jak dostupná je veterinární péče
  • a další informace, které jsou podle vás důležité.

Před nákupem si stanovte jasná pravidla

Podle věku dítěte si předem jasně stanovte, co kdo bude dělat. I v případě starších dětí ale nenechávejte veškerou péči na nich. Mohli by mít pocit, že je to nefér a předem si vytvořit ke zvířeti negativní vztah. Navíc se děti vždy učí to, co vidí u svých rodičů, a je proto nutné, abyste jim sami šli příkladem. Vytvořte si seznam povinností a někam ho vyvěste, aby byl na očích a každý hned věděl, co má dělat. Můžete si některé povinnosti také rozdělit mezi sebe a střídat se. U menších dětí není dobré, pokud je za neplnění povinností příliš kritizujete nebo dokonce trestáte. Zkuste je spíše chválit za plnění, zvláště, když se o mazlíčka starají, aniž byste jim museli říkat. Pomáhejte jim vytvořit si s novým přírůstek pevný a kvalitní vztah. Pokud vidíte, že vaše dítě ztrácí zájem, zkuste vymyslet nějaké ozvláštnění – novou hračku pro mazlíčka, dekoraci nebo doplněk či nějakou novou aktivitu s ním.

10 domácích mazlíčků vhodných k dětem

Připravili jsme pro vás seznam konkrétních zvířat, které se k dětem vzhledem k svým vlastnostem skvěle hodí. Při výběru berte ohled především na své potřeby a potřeby dítěte, pro které mazlíčka vybíráte. Každé zvířátko je specifické a je proto velmi důležité se předem pečlivě seznámit s jeho povahovými rysy i náročností péče o něj.

1. Pes

Pes je nejlepším přítelem člověka a pro mnoho rodin je tedy jako domácí mazlíček jasnou volbou. Vyžaduje ovšem hodně péče a je také náročný na finance a čas. Základní výbava pro pejska zahrnuje jídlo, misky, obojek, vodítka, hračky, pelíšek, pamlsky a spoustu dalšího. Musí pravidelně navštěvovat veterináře, chodit na očkování či odčervování. Je nutné dbát na správnou péči o jeho srst, tlapky, drápy, chrup… Pořízení pejska tedy opravdu pečlivě zvažte. Jsou plemena, která jsou méně náročná a také taková, která se k dětem skvěle hodí. Pozor na ta méně vhodná pro děti.

pes a dite

2. Kočka

Kočky se mohou jako mazlíček zdát o něco lepší volbou, protože jsou na péči o trochu méně náročné než psi. Jsou více samostatnější, ale hodně záleží na konkrétním zvířeti. Kočka může být velmi aktivní, nebo naopak spíše klidná, může být hravá a mazlivá, nebo naopak odtažitá a samotářská. Mohou tedy být ideálním mazlíčkem pro vaše dítě a skvělým parťákem. Může se ale taky stát, že si s dítětem nesednou a v takovém případě s tím bohužel nic moc neuděláte. Většinou ale kočky do domácnosti skvěle zapadnou a stanou se právoplatným a milovaným členem rodiny.

kocka a dite

3. Křeček

Křeček je ideální první mazlíček pro menší děti. Je nenáročný, roztomilý a díky svým miniaturním rozměrům nemůže dítěti nijak vážně ublížit. Jejich péče vyžaduje především pravidelné a důsledné měnění podestýlky. Zápach, který se z ní line, může být velmi nepříjemný. Křeček je také noční tvor a je nutné počítat s jeho větší aktivitou v noci. Přes den spíše spí a není úplně nadšený, pokud se po něm vyžaduje hraní nebo mazlení. Za to v noci je téměř k nezastavení a pokud mu pořídíte běhací kolečko, možná budete muset klec s ním přemístit do jiné místnosti, abyste se vyspali.

krecek

4. Rybičky

Některé děti nemají rády aktivní a příliš hravá zvířata a nevyžadují žádný fyzický kontakt s nimi. Rybičky navíc patří k méně náročným domácím mazlíčkům a jsou proto oblíbené i u velké části rodičů. Krmení a pozorování rybiček si pak může užít celá rodina. Čištění akvária a pravidelná výměna vody jsou ale náročnější a je lepší svěřit tyto povinnosti do rukou dospívajících dětí nebo dospělých. Na výběr je z celé řady nádherných rybiček. Mezi nejoblíbenější druhy patří tetry, zejména neonové, černé či červené, dále třeba parmičky, mečovky, paví očka nebo přísavky.

deti a rybicky

5. Potkan, pískomil nebo osmák degu

Větší děti, které chtějí chlupatého a roztomilého domácího mazlíčka na hraní, určitě ocení některého z aktivnějších hlodavců. Potkani, pískomilové i osmáci jsou úžasní domácí mazlíčci. Jsou velmi chytří a dají se s nimi provádět zajímavé triky. Můžete je například naučit přiběhnout na zavolání. Počítejte s tím, že aktivní bývají spíše v noci. Potkani mají navíc tendenci značkovat své území a pokud je budete vypouštět ven, pár mini loužičkám se nevyhnete. Potkani, pískomilové i osmáci jsou společenská zvířata a samotou velmi trpí. Pořiďte proto raději hned rovnou dva.

piskomil

6. Papoušek

Podobně jako rybičky jsou i papoušci nenároční a určení spíše na pozorování než na mazlení a společné dovádění. Papoušků také existuje celá řada a liší se i svými schopnostmi a dovednostmi, které je můžete naučit. K drobným druhům patří andulky, kanárci, agapornis, zebřičky či chůvičky. O něco větší a trochu náročnější jsou pak korely či rozely. Některé druhy kromě zrní vyžadují také traviny či zeleninu. Některé druhy jsou hlučnější než jiné. Některé potřebují prostor a možnost se prolétnout. Zjistěte si také, zda můžete chovat pouze jednoho mazlíčka, nebo potřebují společnost.

andulky

7. Králík, morče nebo činčila

Králík a morče jsou už pořádní hlodavci, kteří, pokud si na své majitele dobře zvyknou, jsou úžasní miláčkové. Na stravu ani ubytování příliš nároční nejsou. Pozor si ale dejte na jejich proměnlivou povahu. Na první pohled mohou vypadat klidně a přívětivě a vzápětí se změnit v uličníka a neposedu. Kousnutí od králíka nebo morčete navíc už docela nepříjemně bolí. Oba tito hlodavci jsou poměrně společenští a vyžadují hodně pozornosti, nenechávejte je příliš o samotě. Činčily jsou nádherná stvoření vhodná pro alergiky. Jsou ale velmi plaché a mazlení ani nošení nemají rády.

kralik a deti

8. Želva

Nenáročný domácí mazlíček vhodný k dětem je rozhodně také želva. Její velkou výhodou je navíc to, že se o sebe zvládne postarat sama i po dobu několika dní, takže se o ni nemusíte obávat, když pojedete na dovolenou. Želv existuje spousta druhů, které se liší velikostí, vlastnostmi i náročností péče. Želvy rozlišujeme především na vodní a suchozemské. Vždy si dopředu zjistěte, jaké prostředí musíte želvě vytvořit – v nevhodném totiž hodně trpí. Počítejte také s tím, že se želvy dožívají opravdu dlouhého věku, a to i ty nejmenší druhy. Želva dokáže být velmi vděčný společník.

zelva

9. Šnek africký

Africký šnek neboli oblovka patří sice k exotickým druhům domácích mazlíčků, začíná se ale těšit čím dál větší oblibě. Je to totiž velmi nenáročné zvíře a péči o něj zvládne i dítě samo. Oblovky nejsou nijak náročné ani na peníze a pozorovat je bude bavit určitě celou rodinu – i případné návštěvy. Pokud s tím nebudete mít vy nebo vaše dítě problém, africký šnek má rád i fyzický kontakt a nechá se pomazlit. Je to tiché zvíře, u kterého je nutné počítat především s apetitem a chutí téměř na všechno. Oblovka obrovská, která je nejběžnější, se může dožívat až 10 let.

snek africky

10. Had

Některé děti dávají přednost zvláštním domácím mazlíčkům před typickými chundeláči a hadi jsou jedním z takových příkladů. Výhodou hadů může být právě absence srsti, díky čemuž jsou vhodní i do rodiny s alergiky. Hadi jsou tišší, klidní a nenároční na čas, finance i péči. Některé druhy hadů jsou navíc zcela vhodné pro začínající chovatele: korálovky, hroznýši, krajty královské a především užovky červené. Ty jsou drobnější a nepotřebují příliš prostoru. Nemusíte se také bát, že by jim výkyv teplot v teráriu nijak vážně ublížil. Dožívají se až 15 let a stačí je krmit několikrát za měsíc. Péče o hada je sice nenáročná, je při ní ale nutná určitá obratnost a opatrnost a určitě ji nesvěřujte malým dětem. Pro ně může být tento mazlíček spíše zajímavou podívanou, díky které se naučí poznávat svět okolo sebe a jak v něm některá zvířata fungují.

had a deti

Jaký je nejlepší domácí mazlíček pro děti?

Neexistuje jenom jeden jediný domácí mazlíček, který by byl absolutně vhodný ke každému dítěti. Stejně jak zvířata i děti jsou velmi individuální a záleží i na vašich osobních potřebách a možnostech. Mazlíčků, kteří jsou vhodní k dětem, existuje velké množství. Snad vám tento článek pomohl udělat si jasnější představu, jaké vlastnosti by měl mít ten váš. A možná že vám v našem seznamu padlo do oka právě to zvířátko, které pro vás a zejména pro vaše dítě bude dlouhodobým společníkem a přítelem.