montessori kurzy online

Montessori kurzy online

5 tipů na Montessori kurzy, které můžete studovat z pohodlí domova

Zajímáte se o Montessori pedagogiku a rádi byste její principy uplatnili při výchově svých dětí? V dnešní době to není žádný problém. Existuje řada zajímavých publikací, které se tomuto způsobu výchovy a přístupu k dětem věnují. Ještě lepší než knihy, jsou Montessori kurzy online, které vám umožní nejen získat základní informace, ale často se věnují i ožehavým tématům při výchově dětí, naučí vás po praktické stránce, jak k dítěti přistupovat, jak ho co nejlépe pochopit, jak pracovat s emocemi nebo jak mu pomoci, aby se správně rozvíjelo. Pokud jste o Montessori až dosud nic neslyšeli ani nečetli, doporučujeme nejprve náš článek zabývající se Montessori pedagogikou. Tam se dozvíte, proč je tak oblíbená a jaké výhody rodičům přináší oproti klasické výchově.

A pokud hledáte nejlepší Montessori kurzy online, jste tady správně. Prošli jsme řadu kurzů a vybrali ty nejlepší, které stojí za to absolvovat. Zároveň jsme připojili tipy, jak si správně Montessori kurz vybrat, abyste zbytečně neplatili za něco, co ve skutečnosti nepotřebujete, nebo nevyužijete.

5 tipů na Montessori kurzy online

#1 Kompletní kurz pro rodiče dětí do 6 let

Montessorikurz.cz

Hledáte-li Montessori kurz online, který vás komplexně naučí, co je vůbec Montessori pedagogika, vysvětlí vám, jaké vhodné pomůcky při práci s dětmi používat, a povede vás v řadě oblastí výchovy a učení dítěte, pak jste na správném místě. Tento kurz si můžete vybrat ve třech různých variantách. Nejoblíbenější je komplexní kurz, kde najdete všechna témata dohromady. K dispozici je i varianta s konzultacemi. A pokud už o Montessori něco víte, a hledáte možnosti, jak dítě rozvíjet v různých oblastech – např. smyslové vnímání, jazyky, matematika atd., pak máte možnost vybrat si jen konkrétní kurzy – témata.

Uživatelská recenze:

Já jsem úplně nadšená! Všechno skvěle pohromadě! Jako máma dvou malých dětí jsem ráda za možnost vrácení se ke každému videu kolikrát chci i přeskakování mezi videi, jak zrovna mám chuť. Inspirace navíc mě moc potěšila, protože ráda dělám s dětmi různé aktivity a tady je spoustu super nápadů. Moc děkuji, jsem fakt nadšená!

Účastnice kurzu, montessorikurz.cz
 • Ukázková lekce zdarma
 • Neomezený přístup – možnost vracet se v kurzu a opakovat si lekce
 • Kompletní informace k Montessori na jednom místě
 • Spoustu inspirativních tipů – např. jak si sami vyrobit Montessori pomůcky
 • Získáváte zkušenosti od lektorů i absolventů kurzu
 • Členství ve FB skupině, kam mají přístup absolventi kurzu

Přejít na stránky kurzu

#2 Montessori inspirace pro začátečníky i pokročilé

GoKids – Montessori inspirace

Michaela Tilton, autorka tohoto Montessori kurzu online, je poměrně známá osobnost a zakladatelka konceptu GoKids. Montessori principům se věnuje již řadu let a má hluboké zkušenosti, které předává dál. Její kurz je vhodný pro úplné začátečníky, kteří se dozví, co je to Montessori, jak podle těchto principů přistupovat k výchově a dětem, ale najdete tady i plno inspirace, pokud již nějaké zkušenosti s touto výchovou máte. Kurz je vhodný pro rodiče i lektory různých kroužků pro děti a je možné na jeho konci získat i certifikát. Probíhá 7 týdnů, kdy se vám postupně zpřístupní jednotlivé lekce. Přístup do nich budete mít po dobu 2 let a můžete se neomezeně vracet, znovu si pouštět jednotlivá videa apod. Výhodou je možnost poslouchat kurz i jako nahrávku MP3.

Uživatelská recenze:

S kurzem jsem byla moc spokojená a moc se mi líbil. Procházela jsem si jednotlivé lekce průběžně, když se otevíraly, a už tehdy to byla láska na první poslech :-). Teď jsem si udělala čas, abych si mohla každou lekci poslechnout dvakrát za sebou, a pak ještě jednou všechny za sebou, abych ty informace měla ucelené a propojené. A teď jsem si opravdu jistá, že Montessori pedagogika je opravdu geniální a že je to to, co bych chtěla pro svou dceru…

Účastnice kurzu, gokids.cz
 • Úvod do Montessori pedagogiky a její principy
 • Naučíte se, jak pochopit své dítě a správně jej rozvíjet
 • Jak nastavit dítěti hranice a správně s ním komunikovat
 • Spousta praktických tipů a rad
 • Tipy, jak nachystat správné prostředí a pomůcky pro dítě
 • Vhodné pro děti od narození do 6 let
 • Možnost vystavení certifikátu o absolvování kurzu

Přejít na stránky kurzu

#3 Základní i tematicky zaměřené Montessori kurzy

Montessori-praxe.cz

Na webu Montessori-praxe.cz máte možnost vybírat z řady kurzů zaměřených na Montessori, které vám pomohou rozvíjet děti od narození do cca 6 let. Kurzy vytvořila Irena Kubantová, maminka 3 dětí a lektorka Montessori s dvanáctiletou praxí. Kurzy smysluplně rozdělila na několik kategorií – např. kurzy pro děti od narození do 3 let, pro děti od 3 do 6 let atd. V každé kategorii můžete absolvovat všechny lekce/témata za velmi výhodnou cenu, nebo si vybrat jen ty, které potřebujete. Cena těchto kurzů je velmi přívětivá i pro rodiče, kteří mají hluboko do kapsy. Lektorka je sympatická a vede kurzy citlivě a s pochopením.

 • Komplexní kurzy Montessori dělené do různých kategorií
 • Možnost vybrat si jen určitá témata podle potřeby
 • Montessori kurz pro táty – skvělý způsob, jak tatínkům ukázat, že výchovy dětí se nemusí bát, mají-li správný přístup
 • Kurzy pro rozvoj dětí od narození až do 6 let
 • Témata jako Montessori v kuchyni nebo praktické rady, jak děti zapojit do „práce“ v domácnosti od nejmenšího věku
 • Ceny, které si může dovolit snad téměř každý

Přejít na stránky kurzu

#4 Online konference o Montessori principech i praxi

Rustspolecne.cz

Růst společně neboli Rustspolecne.cz, je webová stránka pro Montessori konferenci, kterou mohou využít jak rodiče hledající vhodný (Montessori) přístup při výchově svých dětí, ale také pro učitele. Nejedná se sice přímo o kurz, ale funguje na podobné bázi. Na konferenci si zakoupíte online vstupenku, nemusíte nikam jezdit a stejně jako kurz si ji pustíte z pohodlí domova. Konferenci a jednotlivé výstupy si můžete pouštět opakovaně a v tématech se vracet. Vystupuje zde 24 českých i světových lektorů – odborníků na výchovu a Montessori přístup k dětem od narození do předškolního věku. Velkou výhodou je možnost klást otázky k jednotlivým tématům a získávat tak odpovědi na své problémy. Cena celého kurzu je velice výhodná a získáte díky ní velmi obsáhlé Montessori znalosti, které pomohou řešit některá ožehavá témata, jako specifika výchovy kluků, jak dítě správně připravit na čtení a psaní, jakých chyb se vyvarovat při výchově dětí do 7 let atd.

Uživatelská recenze:

Velmi vydarena konferencia – kopa “aha momentov”, putavi recnici.. za mna nesmierne velka pomoc co sa tyka pochopenia sveta mojich deti. Vela veci som uz zacala praktizovat aj doma a skvele nam funguju.

Účastnice konference, rustspolecne.cz
 • 24 video-přednášek českých i světových odborníků
 • Spoustu ožehavých témat ohledně výchovy a rozvoje dětí
 • Online konference pro rodiče i učitele
 • Možnost pouštět si videa opakovaně
 • Inspirace i rady v oblastech výchovy, Montessori pedagogiky i celkového rozvoje dítěte

Přejít na stránky konference

#5 Vhodný doplněk k Montessori kurzům

Odemykání dětského potenciálu

Rodiče věnující se Montessori principům by mohl zaujmout i kurz Kateřiny Novotné a Jana MühlfeithaOdemykání dětského potenciálu aneb Rodina jako tým. Nejedná se sice přímo o kurz Montessori, ale Kateřina Novotná se těmto přístupům věnuje a řadu z nich vkládá i do svých dalších aktivit. Společný kurz s Janem Mühlfeithem vás naučí, jak správně přistupovat k dětem a jejich potenciálu. Jak je vést a rozvíjet tím správným směrem, bez nátlaku. Jak dětem pomoci, aby byly nejen úspěšné, ale také šťastné. Pracují s emocemi, vysvětlují, co je to emociální inteligence a jak s emocemi správně pracovat. Zjistíte, jak posilovat mentální odolnost, ale také jak vytvořit ze své rodiny sehraný tým, kde se jednotlivci vzájemně podporují.

Uživatelská recenze:

Tento kurz byl pro mě velmi zajímavý, jelikož se zajímám o zdravý psychický vývoj dětí. Sama mám již velké děti v pubertálním věku a sleduji, jaké jsem udělala ve výchově chyby, ale věřím, že i tento kurz může některé chybky opravit. S knížkami a jinými workshopy, tento kurz velmi přehledně a srozumitelně shrnuje téměř vše. Opravdu doporučuji. Rozhodně nezůstanu jen u tohoto kurzu a budu pokračovat v doporučeních od lektorů.

Účastnice kurzu, kurzyproradost.cz
 • Vhodný jako inspirace pro rozvoj a správné vedení dětí
 • Ideální doplněk k Montessori kurzům
 • Vedený špičkovými lektory s bohatými zkušenosti v dané oblasti i koučování
 • Doživotní přístup k celému kurzu
 • Možnost pustit si první lekce zdarma a zjistit, jak vám lektoři „budou vyhovovat“
 • Pokud se zaregistrujte na platformě kurzyproradost.cz, získáte kredity na nákup kurzů zdrama

Do obchodu

TIP: Zajímají vás i jiné online kurzy pro rodiče? Přečtěte si naše tipy na nejlepší předporodní kurzy a kurzy pro rodiče online.

Jak vybrat Montessori kurz?

Už jste si pročetli naše tipy na nejlepší Montessori kurzy online, ale stále váháte, který zvolit? Pak čtěte dál. Dozvíte se mimo jiné, podle čeho Montessori kurz vybírat a na co si dát pozor.

Pro koho je kurz vhodný

V první řadě zjistěte, zda je Montessori kurz určený pro rodiče, nebo pro pedagogy (popř. obojí). Můžete narazit na kurzy, které budou čistě jen pro rodiče, nebo čistě jen pro pedagogy. Podle toho pak bude kurz zaměřen. I když jsou Montessori principy stále stejné, jinak budete své dítě rozvíjet v domácích podmínkách a jednotlivě, a jinak jej budou rozvíjet lektoři nebo pedagogové ve školním či zájmovém zařízení.

Jak staré je vaše dítě?

Dalším důležitým bodem by měl být věk vašeho dítěte. Převážná většina námi vybraných kurzů je určena pro rozvoj a výchovu dětí od narození do 6 let. V některých kurzech si ale můžete zvolit varianty pro rodiče dětí od narození do 3 let, od 3 let do 6 apod. Pečlivě si proto tyto informace hlídejte, ať neplatíte třeba za kurz, který už pro vás vzhledem k věku vašeho dítěte není vhodný.

Obsah a zaměření kurzu

Ať už je kurz určen rodičům nebo pedagogům, vždy si zjistěte jeho obsah a zaměření. Některé kurzy obsahují úplný základ – tedy informace o tom, co je Montessori pedagogika apod. Pokud již tyto znalosti máte, byly by to pro vás vyhozené peníze. Investujte je naopak do kurzu, který vám pomůže v dalším rozvoji a tím i v lepší výchově a přístupu k vašemu dítěti. Pokud narazíte na kurzy komplexní, kde je vše – od základů až po praxi a rozvoj dětí v různých oblastech – jazyky, matematika, domácnost, kuchyně atd., zjistěte, zda je nutné jej koupit celý, nebo si lze zakoupit a nastudovat jen konkrétní část, která vás zajímá.

Ohlasy absolventů

Možná už jste si vybrali Montessori kurz online, ale stále váháte, zda je skutečně kvalitní a pomůže vám při výchově vaší drobotiny. Pak není nic jednoduššího, než si najít a přečíst zkušenosti těch, kteří kurz absolvovali před vámi. U některých kurzů existuje komunita absolventů, kteří mezi sebou řeší různá témata, vzájemně si radí, ale můžete se v nich dozvědět i jejich spokojenost s kurzem.

Je možné si kurz předem vyzkoušet?

Velmi praktické je, když si můžete kurz předem vyzkoušet. Samozřejmě že si jej doma nepustíte zdarma celý. Často je ale reálné pustit si alespoň úvodní videa nebo první lekce, abyste zjistili, zda vám vůbec lektor/lektorka vyhovuje, zda je vám sympatická a jak se vám kurz poslouchá.

Některé kurzy poskytují garanci, což znamená, že pokud vám kurz nevyhovuje, nebo nesedí, můžete požadovat část nebo všechny peníze zpět. Málokdy se však stane, že by lektor peníze vracel. Většinou jsou absolventi kurzů spokojeni a vrácení peněz nežádají. A také právě proto si může lektor dovolit garanci za kurz nabídnout. I to může být ukázka toho, že je kurz skutečně kvalitní.

Jak dlouho bude kurz zpřístupněn?

Důležitým kritériem je doba, po kterou vám bude kurz zpřístupněn. Je důležité, abyste měli možnost si kurzy pouštět opakovaně, vracet se k tématům a radám, které vás zajímají a které potřebujete oživit, nebo kterým jste zcela neporozuměli. Některé kurzy umožňují doživotní přístup a neomezené opakování lekcí, jiné poskytnou přístup na omezenou dobu, např. na 2 roky. To se může promítnout i do ceny kurzu.

Kolik Montessori kurz online stojí?

Tím jsme se dostali k poslednímu důležitému bodu, a tím je cena za kurz. Neplatí, že čím nižší cena, tím je kurz méně kvalitní. U námi doporučených Montessori kurzů najdete ty dražší, stejně jako levnější varianty. Některé kurzy se dají zakoupit pouze vcelku, jako kompletní kurz, jiné umožňují zakoupit jen lekce, které vás zajímají. Kompletní kurzy pak mohou mít zvýhodněnou cenu a je jen na vás, kolik lekcí/témat chcete znát a zda se více vyplatí kupovat kurzy jednotlivě, nebo zvolit kompletní variantu.

Nyní už víte, jak správně Montessori kurz vybrat. Věříme, že vám článek pomohl v rozhodování a třeba i doporučil kurz, který je pro vás ten pravý. Zbývá jen popřát plno krásných chvil prožitých se svými dětmi, třeba podle Montessori přístupů – s empatií, důrazem na emoce dětí a podporou toho, co vaše děti baví a zajímá.