Kladete si otázku, jak být dobrou mámou? Ať už se chystáte na blížící se mateřství nebo jste ze zoufalosti zadala tento dotaz Googlu, protože máte pocit, že jako máma naprosto selháváte, nemějte strach. S největší pravděpodobností totiž dobrá máma už jste. Naše tipy vám spíše pomohu, si to uvědomit, případně vás inspirují a nasměrují k tomu, si jako máma více věřit.
1. Věřte své intuici
Dnešní doba svádí k tomu, vyhledávat si informace ze všech možných zdrojů, kdykoliv jsme postaveny před nějaký problém. A to není špatně! Naše matky a babičky neměly tolik dostupných informací, často postupovaly dle toho, co jim doporučili doktoři, rodina a nebo kamarádky – ne vždy to byly postupy úplně ideální. Ve spoustě případů však dávaly hlavně na svou mateřskou intuici.
My máme informací spoustu. Dalo by se snad říct, že jsme na tom nyní o dost lépe? Kdykoliv si můžeme přečíst o kontaktním rodičovství, o bezplenkové komunikační metodě, o Motnessori nebo Waldorf pedagogice, o tom jak je dobré kojit do 6. měsíce, jinde že je zase nejlepší kojit do té doby, než dítě přestane samo chtít. Někde se dočtete jak dát dítě správně spát do postýlky tak, aby vás celou noc nebudilo, jinde zas že je to celé špatně, protože dítě odloučené od mámy trpí a je potřeba spát s dítětem v posteli… Jednomu by se z těch všemožných protichůdných informací zatočila hlava. Co je tedy správně?
Ačkoliv nějaké informace, které se dočtete, jsou pravdivější než jiné, během těhotenství a šestinedělí nemáte šanci vstřebat a protřídit všechno, co vás jako matku v průběhu výchovy dítěte potká. Netvrdíme, že se nemáte připravit. Na všechny možné situace však neexistuje přesná příručka, jak se zachovat a pokud ano, v momentě kdy situace nastane, potřebujete reagovat – nemáte čas ani kapacitu googlit, co je v té a té situaci nejlepší postup. V tom momentě přichází vaše mateřská intuice. Věřte jí. Věřte sama sobě a jednejte podle toho, co považujete pro sebe a své miminko (nebo i starší dítě) za nejlepší. Nenechte se zviklat radami starších členů rodiny, pokud jste vnitřně přesvědčená o svém postupu.
2. Získávejte a ověřujte informace
Protiřečíme teď s bodem č. 1? Vůbec ne. Najděte si pro vás zdravý balanc v tom, na jaký aspekt mateřství se připravíte a předem informujete a co je pro vás spíše vedlejší. Každá žena příchod mateřství vnímá jinak. Některé se rády zahrnou knihami, odbornými články a podcasty o výchově a nastudují si co nejvíce. Jiné by však tento přístup mnohem víc vystresoval a radši si zjistí jen to nejnutnější.
Pokud je však pro vás nějaký aspekt opravdu důležitý (přirozený porod, strava miminka, apod.) nastudujte si informace o tématu z více zdrojů a ověřte si jejich pravdivost. Pokud vyhledáváme na internetu, vyskočí na nás plno marketingových článků, jejichž primární účel je prodat. Můžeme v nich najít pravdivé informace, často plno polopravd, ale stane se i to, že se v nich dočtete absolutní nesmysly. Protichůdné informace se totiž často dozvíte i v porodnici a tak pokud vás nějaké téma opravdu zajímá, je potřeba si informace vyhledávat vědomě a kriticky nad nimi přemýšlet.
Pokud si tedy určíte, že je pro vás aktuální priorita pohodový porod, doporučujeme navštívení některého předporodního kurzu, přečtení knihy a poslechnutí několika podcastů o průběhu porodu. Zkrátka nasát informace od více autorů, poslechnout si zkušenosti více různých žen a nakonec sama zvolit, jaký přístup je vám nejbližší.
3. Učte se chybami a nebičujte se za ně
Ať už si ale mateřství nastudujete jakkoliv, nepočítejte s tím, že nikdy neuděláte chybu. Hlavně na začátku. Budete často nevyspaná, podrážděná a nebudete zkrátka nejlepší verzí samy sebe. V takové situaci se jednoduše stane, že zareagujete jinak, než podle pouček, podle kterých jste se rozhodla své dítě vychovávat. Zakřičíte nepříčetně, dáte dítěti na zadek… Nebičujte se však za to. Důležité je, že si chybu uvědomujete. Zamyslete se, v jakých podmínkách k takovým zkratům dochází a snažte se jim předejít. Pracujte se svými emocemi, pracujte na sobě, ale nenechte nikoho (ani sebe) aby vás přesvědčil, že kvůli chybám, které jste v minulosti udělala, jste špatná máma.
4. Naučte se dítěti omlouvat
Navazujeme na předchozí bod. Pokud chybu vůči svému ditěti uděláte a uvědomíte si ji, omluvte se mu. I pokud je dítě malé a ještě neumí mluvit. Obejměte ho, vysvětlete mu, že jste unavená nebo nervózní z práce a tak jste zareagovala přehnaně. Dejte dítěti najevo, že je milováno, i pokud vás zrovna něčím vytočilo.
5. Komunikujte se svým dítětem
Nejen když dítě takzvaně „zlobí“, je potřeba otevřeně komunikovat. Nekřičte na něj, že zlobí a ať už toho nechá. Vysvětlete proč to nemá dělat, daleko spíš to pochopí a dělat opravdu přestane. Děti jsou vnímavé a chápavé, ale často jsou instrukce, které dostávají, zmatené a ačkoliv by vám třeba rády vyhověly, nechápou jak. Komunikovat s dítětem jde i s respektem. Ukažme si to na příkladech:
Co se dítěti říká:
- Nezlob nebo dostaneš na zadek!
- Dej tu hračku holčičce, nevidíš, že si s ní chce taky hrát?
- Ne že zase ve školce uděláš ostudu! Nemůžu s tebou být pořád.
Jak to říci lépe:
- Prosím nekopej do té sedačky. Já vím, že se teď nudíš a chtěl by sis se mnou hrát. Počkej, až dodělám tady tu práci a za 20 minut se ti budu plně věnovat.
- Dívej, holčička si chce taky hrát s touhle hračkou. Vím, že si s ní teď chceš hrát ty, ale jakmile si s ní dohraješ, dáš ji holčičce?
- Těšíš se do školky? Neboj, hned po obědě tě zase vyzvednu. Teď si budeš hrát s ostatníma dětma a odpoledne si zas budeme hrát spolu.
Jsme rodiče a chápeme, že tyto klidné scénáře nikdo nezvládá sto procent času. Někdy se nám zkrátka chce křičet nebo nemáme čas dítěti vše vysvětlovat, protože někam spěcháme. Když se o férovou komunikaci budete alespoň snažit a komunikovat ve většině situacích otevřeně a klidně, uvidíte, že vám to přinese ovoce. A když se to nepovede, aplikujte naše tipy z předchozích bodů.
6. Jděte příkladem
Nejlepší způsob, jak dítě něco naučit, je být mu vzorovým příkladem. Nemůžete dítě naučit správné ústní hygieně, když samy s kartáčkem na zuby strávíte maximálně 30 vteřin. Nemůžete očekávat, že si dítě před jídlem bude umývat ruce, pokud tak samy neučiníte a jen mu to přikážete. Těžko budete vysvětlovat, jak špatné je strkat si ruce do pusy, když si sama ve stresových situacích koušete nehty. Děti vás zkrátka napodobují. Pokud je tedy chcete opravdu něco naučit, vytvořit zdravý návyk – začněte u sebe.
7. Stůjte si za svými názory
Stůjte si za svými názory. Ne slepě a tvrdohlavě. Ale pokud se pro nějaký styl výchovy rozhodnete a budete v praxi vidět, že funguje a vám i dítěti vyhovuje, nenechte si do toho od okolí kecat. Bohužel, s rodičovstvím přichází i řádná dávka nevyžádaných rad – od vašich rodičů, tchýně, kamarádek nebo klidně i lidí na ulici. Skoro každý, kdo má děti, najednou získá pocit, že má povinnost vám poradit, a je přesvědčen, že ten jeho způsob je nejlepší. Nenechte se zviklat. Vůbec nemusíte mít pocit, že jste špatná máma, pokud vám okolí říká, že TO děláte špatně. Že způsob, jakým to doma vedete, za nich rozhodně nebyl normální. Je to v pořádku, doba se mění. Co rodič, to originál. Žádný stres.
Mohou to být „rady“ typu: „Ty ho pořád kojíš? Na to už je velkej, už by jsi ho měla odstavit.“, „Nenos ho pořád v tom šátku, vždyť si na to zvykne a nikdy se ho nezbavíš.“, „Jak je možný, že s váma spí pořád v posteli? Bude rozmazlený“, „Tak přece mu dej tu čokoládu, však byl hodný, tak mu dopřej.“… Mohli bychom pokračovat do nekonečna.
Takové nevyžádané rady si (v závislosti na tom, kdo je dává, např. tchýním se zpravidla hůře odporuje) buďto vyslechněte a zvažte, jestli si z toho můžete vzít nějaké ponaučení a nebo (a to hlavně radílky na ulici nebo sociálních sítích) je jednoduše pošlete do háje.
8. Nesrovnávejte se s jinými maminkami
Doma nepořádek, vy týden nemyté vlasy, nestíháte těch pár věcí, které jste si řekla, že tento týden uděláte, dítě brečí a vy – jediné po čem toužíte, je chvilka klidu a teplé jídlo. I to je mateřství. Pak ale přijdete na návštěvu ke kamarádce, ta má úhledně naklizeno, dítě si samo zodpovědně hraje v pokojíčku a kamarádka vám svěří, že prožívá nejlepší dny svého života. Jak je to sakra možné? Kde jsem udělala chybu?
Nikde! Mateřství je intenzivní období a je pravděpodobné, že budete prožívat jak extrémně náročná období, tak pocity narosté lásky a štěstí. Z principu se nesrovnávejte s žádnou jinou mámou, protože každá žena je jiná, každé dítě je jiné, každá rodina má jinou dynamiku a nikdy nevíte, co se děje za zavřenými dveřmi. Kvůli návštěvě přece taky uklidíte a tváříte se, že přesně v takovém stavu je to po celou dobu.
Další úrovní jsou pak sociální sítě, které dokonale zkreslují realitu. Už vůbec se nenechte rozhodit instagramovým profilem maminky, jejíž život vypadá být perfektní a i když před měsícem porodila, už teď stíhá práci, cvičení a vkládat fotky dokonalé postavy do feedu. Na sociálních sítích je vše přehnané, každý se zde snaží prezentovat v nejlepším možném světle a není těžké si fotku poupravit (či úplně předělat) k obrazu svému. Zapomeňte na ostatní mámy a to, jak vše zvládají či nezvládají. Soustřeďte se na sebe.
9. Dopřejte si čas pro sebe
V šíleném kolotoči mateřství nikdy nezapomínejte na sebe. Vyhraďte si dedikovaný čas sama pro sebe, kdy se budete věnovat svému koníčku, péči o tělo nebo klidně koukání na váš oblíbený seriál. Cokoliv vás dělá šťastnou. Abyste byla dobrou mámou, musíte být v první řadě spokojenou mámou. Všechno ostatní pak půjde daleko snadněji.
Z toho vyplývá – nebojte se požádat o pomoc. Pokud je to možné, využijte na hlídání babičky, blízké kamarádky, domluvte se s partnerem, aby byl s dítětem konkrétní dny v týdnu a vy si mohla zajít třeba na jógu. S partnerem komunikujte a spravedlivě si dělte péči o dítě a o domácnost.
TIP: Přečtěte si naše tipy na to, co dělat na mateřské dovolené a nezbláznit se z toho.
10. Neberte se příliš vážně
Čas od času se člověk zkrátka potřebuje zasmát sám sobě. Nelpěte na pravidlech příliš. Ve vašem vztahu s dítětem je potřeba budovat také určitou lehkost, nadhled a zábavu. Pokud vás ani v těžkých chvílích neopouští humor, můžete si říct, že je vše v pořádku. Navíc smích vašeho drobečka, je koneckonců ta nejhezčí odměna.
Jak být dobrou mámou? Neznamená to, vědět přesně co děláte. Neznamená to nechybovat. Už vůbec to neznamená, mít doma naklizeno, navařeno a být pořád nad věcí. Skvělou mámou budete, když budete svá, budete se držet svých vlastních zásad a přesvědčení a budete se mít jednoduše ráda.