Trápí vaše miminko ekzémy, koliky, ublinkávání či jiné zdravotní potíže, se kterými si nevíte rady? Máte podezření, že by vaše miminko mohlo mít některou z potravinových alergií? Jednou z možností, kterou můžete v daný moment vyzkoušet, je postup Lídy Jiříčkové, autorky projektu Detektiv potravinových alergií. V rámci projektu vznikl také online kurz Jak na potravinové alergie, který vám dnes blíže představíme. Tento kurz neslibuje žádné zázračné pilulky či jídelníčky, ale naučí vás, jak být sám detektivem v oblasti potravinových alergií a pomůže vám přijít na příčiny zdravotních projevů jimi způsobenými.
Recenze online kurzu Jak na potravinové alergie nebyla v naší redakci plánovaná, jako většina ostatních recenzí. Ke kurzu jsme se dostali náhodou, když maminka z našeho týmu – Pavla, řešila problémy spojené s alergiemi u svého syna, který byl v té době ještě malé miminko. Během několika měsíců pátrání po příčinách, jí byl doporučen právě Detektiv potravinových alergií a my bychom s vámi rádi po necelém roce sdíleli její zkušenost. Doufáme, že její příběh pomůže dalším maminkám s rozhodováním, zda do kurzu investovat.
Způsob testování a recenze
Kurz si pořídila maminka Pavla, když chlapečkovi bylo 6 měsíců. Chlapeček trpěl různými projevy alergie cca od 1. měsíce věku. Pavla po zakoupení kurzu začala postupovat podle doporučovaných postupů. V recenzi vám přinášíme její příběh a aktuální výsledek těchto postupů.
Zkušenost s kurzem Jak na potravinové alergie
Budeme s vámi sdílet celý příběh s potravinovými alergiemi u Pavly a jejího syna. Pokud vás zajímá jen stručnější závěr, přejděte na shrnutí recenze.
První výskyt příznaků potravinových alergií
U našeho chlapečka se začaly první projevy alergií objevovat už v 1. měsíci života. Ve stolici měl nitky krve a nárazově zvracel obloukem. Tyto projevy maminka několikrát řešila s pediatričkou, která po první návštěvě doporučila vysadit kravské mléko. Tehdy jsme se tedy poprvé dozvěděli, že by mohlo jít o nějakou formu potravinové alergie. Miminko bylo stále pouze kojené, takže šlo o úpravu stravy maminky. Ta kravské mléko ihned vysadila, ale ani po delší době se situace nezlepšila (resp. neustále se lepšila a horšila nezávisle na vysazeném mléku). Mléko po nějaké době tedy maminka opět zařadila do stravy.
V průběhu měsíců se situace velmi nelepšila, ale stolice se s věkem miminka měnila a v době kolem 4 – 5 měsíců ji měl chlapeček podivně hnědooranžovou. Paní doktorka tou dobou navrhla vyzkoušet podávat probiotika, protože stěry z konečníku tentokrát identifikovaly přemnožení některé bakterie. Probiotika však ani po delší době podávání nepomohla.
Ve věku kolem 6 měsíců byla Pavla už zoufalá (jak si asi každá máma dokáže představit). Nic z doporučení lékařů nepomáhalo. Bylo jí také ze všech stran doporučováno přejít na umělé mléko, ale to viděla až jako úplně poslední variantu, jelikož si uvědomovala, jak moc je mateřské mléko pro miminko přínosné.
Začala tedy pátrat na internetu po všech dostupných informacích. V jedné z FB skupin jí pak byl doporučen právě projekt Detektiv potravinových alergií, a tak jsme se o kurzu dozvěděli i my.
Začínáme pracovat s Detektivem potravinových alergií
Před koupí kurzu vás jeho autorka nasměruje na její webinář, který je ke shlédnutí zdarma. Pomůže vám s rozhodováním, zda je dále placený kurz Jak na potravinové alergie to pravé pro vás, ale také se v něm dozvíte plno užitečných informací. Zjistíte, jak alergie u miminek fungují, vyvrátí vám mýty, které o dětských alergiích panují a dozvíte se, jak se s alergiemi u svých dětí vypořádávala sama autorka. Jde v podstatě o úvod k celému kurzu.
Pavla si po shlédnutí webináře pořídila celý kurz (variantu Jablko), protože informace které získala z webináře jí začaly dávat smysl. Procházela si kurz, ale ze začátku se jí moc nechtělo do plnohodnotné diety přesně dle postupů z kurzu. Pro někoho, kdo je zvyklý jíst celý život vše bez omezení, může být eliminační dieta přece jen náročná a tak zprvu vysadila pouze mléko a sóju (nepostupovala do další fáze diety).
Pozn. Když maminka vysadila kravské mléko poprvé, nevěděla, že by se spolu s mlékem měla vysadit i sója, jelikož se jedná o zkřížený alergen. To nyní díky kurzu věděla, proto začala s vysazením mléka znovu, i když to poprvé žádný efekt nemělo.
Bohužel, žádná změna nenastala. Po dalších 2 měsících (chlapečkovi bylo 8 měsíců) poprosila maminka pediatričku, aby udělala krevní testy. Získala totiž podezření na anémii, kvůli množství krve, které chlapeček ztrácí ve stolici. Zjistilo se, že chlapeček je anemický a dokonce má hraniční hodnoty na hospitalizaci. Paní doktorka rozhodla nejdříve zkusit řešit situaci doma – předepsala kapičky železa a ty maminka chlapečkovi poctivě podávala. V té době si maminka řekla, že to musí vzít opravdu do vlastních rukou, protože doktorka stále neřešila příčinu problému.
Dodržujeme přesné postupy eliminační diety
V té době tedy maminka začala postupovat přesně podle návodu z kurzu a přešla do 2. fáze eliminační diety, která vyloučila opravdu velké množství potravin. Jejich vyloučení ze stravy bylo pro maminku poměrně náročné. V kurzu je však naštěstí k dispozici i plno propracovaných tipů, čím vyřazené potraviny nahrazovat. Ačkoliv si Pavla procházela stavy, kdy by se na všechno chtěla nejradši vykašlat a chtěla se najíst „jak normální člověk“ třeba v restauraci bez toho aby hleděla na složení pokrmů, věděla, že to musí vydržet a že to pro svého syna zvládne.
Ve výsledku pak byla ráda, že objevila spoustu různých alternativních potravin, které si oblíbila a v jejím jídelníčku zůstaly dodnes. V kurzu pak existuje i 3. fáze, která v jídelníčku ponechá jen pár základních potravin a pokračujete s ní, pokud 2. fáze nepomáhá (je to krátká fáze, nejedná se plnohohodnotnou stravu, a slouží čistě k tomu, aby se přišlo na problematické alergeny). Do té jsme už naštěstí nemuseli, protože krev ze stolice zmizela během 2. fáze a to byl pocit k nezaplacení!
V 2. fázi sice maminka delší dobu nevěděla, na čem jsou, protože kapičky železa absolutně změnily strukturu stolice a nebylo poznat, zda je tam krev přítomna. Po vysazení kapiček však byla stolice dle slov maminky „krásná“ (bez krve), a tak se se synem mohli posunout na další krok – a to zařazování potravin zpátky a jejich testování.
Testování alergenů přes mateřské mléko
V této fázi už maminka mohla konečně zařadit některé potraviny, které si musela odpírat. Chlapeček už v té době jedl i příkrmy. Důležité proto bylo testovat alergeny dle návodu z kurzu – postupně, nejdříve přes mateřské mléko a až poté přímo ve stravě dítěte. V kurzu najdete i užitečné informace o tom, kdy je možné sledovat u dítěte projevy alergie na základě toho, v jakou denní dobu jej nakojíte. To Pavle mnohonásobně ulehčilo situaci – ihned viděla, na jakou potravinu syn reaguje a mohla ji opět eliminovat.
Některé potraviny prošly přes mateřské mléko a nedělaly problém a když je pak chlapeček snědl napřímo, objevily se příznaky alergie. Např. po zpětném zavedení kravského mléka přes mateřské mléko se žádné potíže neprojevily, ale když měl chlapeček příkrm s obsahem mléka, objevil se ekzém.
V kurzu je perfektně popsané jaké potraviny, jak a kdy přesně zavádět. Pavla se synem díky tomu objevili, jaké konkrétní alergeny dělají chlapečkovi problém. Přišli na to, že chlapečkovi vadí i skrze mateřské mléko lepek a kuřecí maso a v příkrmech již zmíněné kravské mléko a rajče (dneska už chlapeček s rajčetem nemá problém, protože stejně jako většina alergenů, časem s nimi dítě přestane mít problém a jejich vysazení je ve většině případech jen dočasné).
Návštěva na alergologii
Na alergologii chtěla maminka se synem už dříve, ale kvůli čekací době se na první prohlídku dostali až poté, co si prošli celým postupem z kurzu. V té době už tedy maminka zhruba věděla, jaké potraviny dělají chlapečkovi problém.
Z návštěvy na alergologii měla maminka trochu obavy, že jí paní doktorka přístup zkritizuje a „vynadá“, že rovnou nepřešli na umělé mléko (jak jí bylo vícekrát ze stran doktorů doporučené). Reakce paní doktorky však příjemně překvapila. Detektivní postup moc pochválila, že je naprosto správný a snižuje riziko různých atopických projevů. Také byla moc ráda, že stále kojí a potvrdila nám spoustu informací, které jsme se již dozvěděli v kurzu.
Výsledek
Maminka má nyní v jídelníčku vesměs všechny potraviny, kromě těch co obsahují lepek nebo kuřecí maso. V dnešní době, kdy jsou téměř ke všem jídlům bezlepkové varianty, se dnes maminka může dobře najíst i v restauraci. Co je ale důležitější, že chlapeček už nemá vůbec žádné problémy spojené s alergiemi a je stále kojený podle potřeby. Dále již není ani anemický.
Kurz Pavle velmi pomohl a přes všechny strasti, kterými si během té doby prošla, svých kroků rozhodně nelituje. Kurz hodnotí všemi 5 hvězdami a doporučuje všem maminkám, které udělají vše pro to, aby nemusely přejít na umělé mléko.
Ta Lída to má fakt hodně vymakný. Když si tohle koupíš, tak si troufám říct, že nic dalšího nepotřebuješ, když řešíš potravinový alergie. Má tam i sekci s popisem psychické stránky té diety – jak to zvládnout. Není to zkrátka jenom pár informací, co lze dohledat na internetu, ale má to fakt detailně zpracované.
maminka Pavla
Závěr recenze
Pro koho je kurz Jak na potravinové alergie vhodný?
- Pro rodiče, kteří mají podezření, že jejich dítě trpí potravinovou alergií
- Pro maminky, které kvůli diagnostikovaným potravinovým alergiím svých dětí nechtějí přestat kojit
- Pro rodiče, které chtějí odstranit příčinu obtíží a nejen řešit následky
- Pro maminky s pevnou vůlí, které jsou ochotné kvůli své ratolesti změnit dočasně svůj jídelníček
- Pro rodiče, kteří se chtějí vzdělávat v oblasti dětské výživy
Shrnutí
- Postupy Lídy Jíříčkové nám opravdu pomohly
- Náš chlapeček již nemá žádné zdravotní problémy
- Přístup nám pochválila i paní doktorka na alergologii
- Chlapeček je stále kojený mateřským mlékem i ve 13 měsících – maminka nebyla nucena přejít na umělé mléko
- Kurz je velmi precizně a detailně zpracovaný – investice má podle nás rozhodně smysl
- Obsah je k dispozici jako prezentace s komentářem, jako textová prezentace nebo pouze jako audio (perfektní do sluchátek např. při vaření)
- V kurzu najdete plno užitečných tipů, jako např. čím přesně lze vyřazené potraviny nahradit
- Můžete si vybrat ze 3 cenových variant (my měli střední variantu Jablko)
- Kurz je přístupný jak z mobilu, tak na desktopu
- Tento postup rozhodně není jednoduchý a chce to pevnou vůli maminky (rozhodně to však stojí za to!)