probiotika

Nejlepší probiotika

Vše co potřebujete o probiotikách vědět + SROVNÁNÍ 5 značek probiotických přípravků

Jistě vám nebo vašemu dítěti, lékař někdy doporučil užívat probiotika. Pravděpodobně jako doplněk k antibiotikům nebo pro upravení trávení. Možná jste si sami dohledali, jaké zdravotní benefity vyvážený a rozmanitý mikrobiom přináší a proto teď hledáte ta nejlepší probiotika, která trh nabízí. Jsou doplňky stravy opravdu tím nejlepším řešením? Kdy je dobré je brát a jak poznat, které jsou ty nejlepší? To vše si povíme v dnešním článku. Vysvětlíme vám vše, co potřebujete před nákupem probiotik vědět.

Nejlepší probiotika – srovnání 5 předních značek

Probiotika můžeme doplňovat více způsoby. Jedna z nejběžnějších a nejjednodušších metod je skrze doplněk stravy. Vybrali jsme ty nejosvědčenější na trhu a přinášíme vám jejich přímé srovnání. Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak jsme nejlepší probiotika vybírali, jak probiotika vlastně fungují a o dalších způsobech, jak si pěstit svůj mikrobiom, čtěte celý článek.

NOWEcce VitaAdvanceSwanson Biopron
Probiotic-10ProbiomixProbio 24Ultimate 169 Premium
Probiotika NOWProbiotika ProbiomixProbiotika Probio24Probiotika SwansonBiopron
Do obchoduDo obchoduDo obchoduDo obchoduDo obchodu
10 kmenů10 kmenů11 kmenů16 kmenů9 kmenů
25 - 100 mld CFU/1 kapsle30 mld CFU/1 kapsle11 mld CFU/1 kapsle3,2 mld CFU/1 kapsle10 mld CFU/1 kapsle
300 - 1700 Kč800 Kč500 Kč300 Kč300 Kč
celá recenzecelá recenzecelá recenzecelá recenzecelá recenze

Jednotlivé produkty jsme více popsali níže v článku. Můžete pokračovat ve čtení a dozvědět se více informací a fungování probiotik a mikrobiomu nebo můžete přejít rovnou na jednotlivé recenze probiotických doplňků.

Co jsou to probiotika a mikrobiom?

V první řadě si pojďme ujasnit, co to probiotika vlastně jsou. Probiotika jsou mikroorganismy, které mají obecně příznivý účinek na mikroflóru střev1WIKIPEDIA: Probiotics a s tím spojenou funkci imunitního a zažívacího systému. Jedná se o směs kmenů bakterií a plísní, které nám při konzumaci mohou pomoci navrátit některé pro tělo „příznivé“ bakterie, které byly zredukovány např. antibiotiky. Probiotika můžete přijímat jak skrze doplňky stravy, tak skrze určité druhy potravin.

Proč udržovat zdravý mikrobiom?

Mikrobiom je soubor mikroorganismů, které osidlují nejen naše střevo, ale celé tělo. Stav našeho střevního mikrobiomu hraje zásadní roli v našem zdraví. Může ovlivňovat zdraví střev, imunitní systém, psychické zdraví, náladu, kožní problémy, potravinové alergie… Ne nadarmo se střevu přezdívá druhý mozek.

TIP: Přečtěte si více o vlivu střeva na celkové zdraví.

Faktory ovlivňující mikrobiom

Jaké faktory ovlivňují aktuální složení vašeho mikrobiomu? V přední řadě je to vše co zkonzumujete. Potravou, kterou krmíte svá střeva, krmíte právě i „své“ mikroorganismy. Pokud tedy ve vaší stravě převažují sacharidy, bude ve vašich střevech (a vašem těle) výhodné prostředí právě pro bakterie přežívají na cukrech.

Různým mikrobům prospívají určité typy stravy. Některé jsou nepřekonatelné v trávení rostlinných vláken, jiným prospívají tuky. Když si vybíráte jídlo, vybíráte si také skupiny bakterií, které nakrmíte a kterým poskytnete výhodu oproti jejich kolegům.

Ed Yong, Obsahuji davy

Nejen zdravou stravou můžete podpořit příznivé složení svého mikrobiomu. V podstatě jakýkoliv (ne)zdravý aspekt života má přímý dopad na váš mikrobiom. Ať už jsou to vaše nezdravé návyky nebo třeba pravidelný kvalitní spánek.

Co všechno ovlivňuje mikrobiom?

(Ne)zdravá strava

Probiotika

Dostatek vlákniny

Užívání léků, antibiotik

Stres

(De)hydratace

Konzumace alkoholu (drog)

Spánek

Kouření

Pobyt v přírodě/ve městě

zdrava strava
leky

Kdy brát probiotika?

Probiotika se doporučují užívat především v období, kdy užíváme antibiotika a období tomu následující, kdy se naše mikroflóra začíná obnovovat. Dále můžeme brát probiotika preventivně při oslabené imunitě nebo při problémech se zažíváním. Určité kmeny bakteriíí, jako je např. Saccharomyces Boulardii, se doporučují užívat pokud cestujete do exotických oblastí nebo zemí, kde z kohoutku neteče pitná voda. Předcházíte tím otravě z jídla, která bývá ve vzdálených destinacích bežným problémem, kdy váš trávící systém není zvyklý na lokální běžně podávané pokrmy.

Druhy probiotik

Již tedy víme, že na náš mikrobiom působí spousty vnějších faktorů. Jednou z možností, jak svůj mikrobiom pozitivně ovlivnit, jsou právě probiotika, a to jak probiotika nacházející se v potravinách, tak potravinové doplňky.

Probiotika v potravinách

Tak jako v jiných sférách výživy, i zde platí, že přirozená potravina má přednost před doplňkem stravy. Doplněk stravy má pouze, jak jeho název napovídá, doplňovat již vyváženou a plnohodnotnou stravu. Probiotika v potravinách mají tu výhodu, že obsahují širší spektrum různých kmenů bakterií, které se v potravině vytvořily přirozeně, kdežto v pilulkách máte laboratoří daný počet kmenů. Oba zdroje probiotik však mají své výhody a nevýhody. Zkonzumovat pravidelně dostatečné množství potravin s probiotiky také nemusí být pro každého a ne každému tyto potraviny chutnají – pro ně jsou doplňky stravy rozhodně příjemnější alternativou.

Zdroje probiotik mezi potravinami

Kefír

Kombucha

Kysané zelí

Kimchi

Miso

Fermentovaná zelenina

kombucha

Nezapomínejte přitom, že pokud potravina projde varem, většinu bakterií to zlikviduje. Z vařeného kysaného zelí tedy příliš nových osadníků pro své střevo nezískáte.

Kde koupit probiotické potraviny?

Jak a kde tyto potraviny získat? Úplně nejlepší možností je domácí výroba, díky které máte jistotu, že se do potraviny nedostane navíc něco, co už zase tak zdravé není (např. cukr do kysaného zelí). Bakterie se navíc mohou v průmyslově zpracovaných produktech „ztrácet“ – jak během procesu zpracování, tak při transportu potraviny do obchodu a dále k vám do kuchyně. Množství a kvalitu probiotik v potravě ovlivňuje také teplota, které je produkt během cesty i u vás doma vystavován.

Skvělými adepty na domácí výrobu jsou kombucha a kefír. V obou případech vám stačí sehnat mateční kulturu (mateční kombuchu nebo tibetskou houbu), kterou poté budete pěstovat v mléce nebo čaji. Vy se budete starat o houbu a ona vám naoplátku bude přetvářet původní tekutinu na probiotickou bombu. Mateční houby můžete sehnat v obchodech se zdravou výživou nebo na různých FB skupinkách (lidé jsou ochotni se o houbu podělit, jelikož se velmi rychle množí).

Tip: Přečtěte si podrobný návod jak na domácí kombuchu nebo kefír.

V dnešní době existuje i mnoho kvalitních produktů s obsahem probiotik ke koupi. Pokud nemáte čas na domácí pěstování, rozhodně neprohloupíte koupí nějakého z následujících produktů.

Kombucha
kombucha

Do obchodu

Živý produkt s přírodní perlivostí, nízkým obsahem cukru a unikátní příchutí citronové trávy.

Kysané zelí
kysane zeli

Do obchodu

Kysané zelí v bio kvalitě s mořskou solí bez obsahu cukru.

Kimchi
kimchi

Do obchodu

Bacilli kimchi obsahuje fermentované mořské řasy wakame a houby shiitake.

Doplňky stravy

Doplňky stravy se mohou používat jak na preventivní a pravidelné doplňování probiotik, tak na účelnou suplementaci. Nejčastěji se využívají v období, kdy užíváme antibiotika nebo preventivně při cestování. Mohou vám také pomoci vypořádat se s dlouhodobým problémem v oblasti trávícího ústrojí.

Probiotik je na trhu celá spousta. My jsme vybrali 5 velmi kvalitních značek, které vám teď blíže představíme.

Nejlepší probiotika

#1 Nejsilnější probiotika na trhu

NOW Probiotic-10

Probiotic-10 od oblíbené značky NOW se řadí mezi nejsilnější probiotika na trhu. Řada produktů Probiotic-10 nabízí hned více probiotických produktů, ten nejsilnější obsahuje 100 miliard živých kultur na kapsli, což jej vystřeluje na první příčku v našem srovnání. Tento extra silný probiotický doplněk je ideální pro „nakopnutí“ imunitního systému po užívání antibiotik nebo při akutních obtížích. Pro preventivní použití můžete zvolit i jiný produkt z této řady. Vybírat můžete mezi variantami s CFU 25, 50 nebo 100 miliard. Všechny produkty z této řady obsahují 10 různých kmenů bakterií a prebiotika (FOS).

Počet živých kultur v kapsli: 25, 50 nebo 100 miliard

Počet kmenů bakterií: 10

Prebiotika: FOS

Kmeny bakterií: Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Lacotbacillus rhamnosus, Lactobacillus paracasei, Bifidobacterium breve, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus salivarius, Bifidobacterium longum

Přibližná cena: 300 – 1700 Kč

Do obchodu

#2 Probiotika z české laboratoře

Ecce Vita Probiomix

Ecce Vita je česká firma s 20 letou tradicí, zaměřená na přírodní medicínu. Jejich produkty jsou výhradně organického původu, testované mezinárodními organizacemi vydávajícími testy o nejvyšší kvalitě i v certifikované laboratoři. V jejich nabídce najdete probiotika Probiomix s velmi vysokým CFU (30 miliard živých kultur na 1 kapsli) a s obsahem 10 různých kmenů. V kapslích nechybí ani kvalitní prebiotika (FOS a inulin).

Počet živých kultur v kapsli: 30 miliard

Počet kmenů bakterií: 10

Prebiotika: FOS a inulin

Kmeny bakterií: Bifidobacterium  lactis, Lactobacillus plantarum, Bacillus subtilis, Bifidobacterium longum, Bacillus coagulans, Lactobacillus acidophillus, Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus , Streptococcus thermophilus, Saccharomyces boulardii

Přibližná cena: 800 Kč

Do obchodu

#3 Oblíbené mezi uživateli

Probio24

Probio24 je dalším z velmi účinných probiotik. Ve svém složení nabízí dokonce 11 kmenů aktivních bakterií, které se koncentrují v jedné kapsli v počtu 11 miliard (výrobce sice uvádí 33 miliard CFU v jedné dávce, ale jako denní dávka jsou zde doporučeny 3 kapsle). O účinnosti Probio24 vypovídá především velké množství pozitivních uživatelských recenzí. Pokud pořizujete probiotika na podporu trávení, mezi produkty značky Advance Nutraceutics by vás pak mohl zaujmout i produkt Probiozym.

Počet živých kultur v kapsli: 11 miliard

Počet kmenů bakterií: 11

Prebiotika: inulin

Kmeny bakterií: Lactobacillus acidophillus, Bifidobacterium  lactis, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium breve, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Lactococcus lactis, Bifidobacterium bifidum, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus paracasei

Přibližná cena: 500 Kč

Do obchodu

#4 Nejvyšší počet kmenů bakterií

Swanson Dr.Stephen Langer's Ultimate 16

Hledáte-li probiotika s nejrozmanitějším složením bakterií, probiotika značky Swanson vás jistě potěší. Jsou dostatečně silná, aby udržela krok s ostatními předními značkami (mají však opoznání nižší CFU, než ostatní produkty v našem srovnání), zároveň však nabízí 16 různých kmenů bakterií. Udržet si rozmanitost střevní mikroflóry je jeden z hlavních důležitých faktorů zdravého mikrobiomu, proto je množství kmenů v doplňku také jedním ze zásadních kritérií. Značka Swanson vám navíc přináší záruku kvality a čistoty zakoupených doplňků.

Počet živých kultur v kapsli: 3,2 miliard

Počet kmenů bakterií: 16

Prebiotika: FOS

Kmeny bakterií: Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus brevis, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus casei, Lactobacillus helveticus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus salivarius, Lactococcus lactis, Streptococcus thermophilus, Bifidobacterium infantis

Přibližná cena: 300 Kč

Do obchodu

#5 Probiotika z lékárny

Biopron 9 Premium

Pokud jste nuceni vybírat mezi lékárnovými produkty (ty velmi často nejsou to nejlepší, co je na trhu k dostání a každá lékárna nabízí jen omezené množství značek), Biopron 9 Premium je jednou z adekvátních možností za rozumnou cenu. Obsahuje 9 různých kmenů bakterií a obsahem CFU se vyrovná i některým zde srovnávaným produktům. V kapslích nechybí ani prebiotika v podobě FOS. Na trhu najdete jistě spousty jiných kvalitních probiotik, která se vyrovnají výši vybraným produktům. Chtěli jsme však do výběru zařadit i kvalitní a dostupnější lékárnový produkt, který si můžete pořídit ihned v nejbližší lékárně a nemusíte jej objednávat přes internet.

Počet živých kultur v kapsli: 10 miliard

Počet kmenů bakterií: 9

Prebiotika: FOS

Kmeny bakterií: Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus, Lactococcus lactis ssp. Lactis, Streptococcus thermophilus

Přibližná cena: 300 Kč

Do obchodu

Jak vybrat probiotika?

Na jaké parametry se při výběru probiotického doplňku stravy dívat? Všechny produkty na obalu slibují to stejné, cena se však liší. Jak se na trhu zorientovat? Investovat do dražších nebo si tím budete pouze připlácet za značku? Jaké parametry sledovat?

probiotika

Počet kmenů

Dává větší smysl upravovat mikrobiom spíše prostřednictvím sítě spolupracujících mikrobů než samostatných kmenů2KNIHA: Obsahuji davy, Ed Yong. Jeden samotný druh bakterií má naprosto mizivou šanci, že se již v zavedeném mikrobiomu uchytí. Proto bychom se zjednodušeně mohli řídit pravidlem „čím více kmenů, tím lépe“.

Tato problematika je samozřejmě daleko komplexnější a ani sebevětší počet kmenů nám ještě nemusí zaručit úspěch. Zároveň tyto kmeny musí být správně vyvážené a symbiotické, tak aby si vzájemně pomáhaly, nikoliv škodily. Vždy záleží na individuálním mikrobiomu a všech ostatních výše vyjmenovaných faktorech. Pokud nejsme odborníci, a nerozumíme tomu, jak spolu různé druhy bakterií reagují, budeme muset výrobcům probiotik v tomto ohledu věřit.

Tip: Zjistěte si více o jednotlivých probiotických kmenech v BrainPedii. Zadejte do vyhledávání např. „lactobacillus-acidophilus“ a dočtěte se, jaké jsou jeho vlastnosti.

CFU

CFU (= colony-forming unit) je jednotka, kterou se udává množství aktivní bakterie ve vzorku (v kapsli, v denní dávce). Čím vyšší CFU etiketa slibuje, tím jsou probiotika silnější. CFU je tedy důležitou jednotkou při výběru, ne však stěžejní. Rozhodujete-li se mezi dvěma produkty, kde jeden má oproti druhému pouze poloviční hodnotu CFU na kapsli, stačí zvýšit dávkování na 2 kapsle denně a jste na stejných číslech. Hodnota CFU jen nesmí být natolik nízká, aby jste na posezení museli spolykat čtvrtinu balení k dosažení potřebné hodnoty.

Prebiotika

Kvalitní probiotické doplňky stravy většinou neobsahují pouze bakterie samotné. Do kapslí se přidávají i tzv. prebiotika – většinou ve formě inulinu nebo fruktooligosacharidů (FOS). A k čemu prebiotika slouží? Fungují jako potrava pro probiotika. Jak už jsme uvedli výše, každá bakterie prospívá na jiném typu potravy a pokud nekonzumujete potravu, jaká daným bakteriím vyhovuje, horko těžko si ji usadíte ve střevech.

Kapsle tedy obsahují jak užitečné kmeny bakterií, tak pro ně vhodnou potravu. Této kombinaci se také říká „symbiotika“.

Určitě bychom však neradi, abyste nabyli dojmu, že prebiotika je v každém případě nutné suplementovat. Zdravá a vyvážená strava plná vlákniny bohatě stačí. Pokud jsou však prebiotika obsáhnuta přímo v kapsli, zvyšuje se pravděpodobnost, že se bakterie dostanou až do tlustého střeva3STUDIE: Heat and osmotic stress responses of probiotic Lactobacillus rhamnosus HN001 (DR20) in relation to viability after drying.

Cena

Cena je pak většinou přímo úměrná výše zmíněným kritériím. Čím silnější a rozmanitější probiotika, tím více si za produkt připlatíte. Rozhodně nedoporučujeme vybrat ta nejlevnější probiotika v lékárně. Cena kvalitních probiotik se pohybuje v rozmezí 300 – 700 Kč. Pokud jsou probiotika extra silná, cena může být daleko vyšší – vydrží vám však déle, jelikož jedna kapsle vám vydá třeba za 10 kapslí levnějšího produktu.

Probiotika pro děti

Měly by děti užívat probiotika?

Děti si začínají vyvíjet svůj mikrobiom už v děloze a v raném věku po narození. Nezdravý mikrobiom může hrát roli při rozvinutí různých nemocí (není však ještě úplně známo jak). Proto může být podávání probiotik u dětí pro udržení příznivého mikrobiomu prospěšným krokem. Poraďte se se svým lékařem, především (ale nejen) pokud máte dítě mladší 1 roku.

Probiotika mohou u dětí obzvláště pomoci při střevní chřipce, kdy mohou zkrátit dobu jejího trvání4AAP REPORT: Use of Probiotics and Prebiotics in Children. Výzkum JAMA Pediatrics zase ukazuje, že novorozenci, kterým jsou v prvních třech měsících života podávána probiotika, mají mnohem menší pravděpodobnost vyvinutí kojenecké koliky, zácpy a refluxu5STUDIE: Probiotics to prevent or treat excessive infant crying: systematic review and meta-analysis.

Pokud probiotika berou kojící nebo těhotné matky, mohou snížit výskyt alergií a ekzémů u dětí6AAP REPORT: Use of Probiotics and Prebiotics in Children.

TIP: Přečtěte si náš článek – Měly by děti brát probiotika?

Nejlepší probiotika pro děti

Na trhu najdete plno probiotických produktů i v dětské sekci. Mnoho z nich však bude dochucených buďto přímo cukrem nebo různými sladidly, kterým se dost pravděpodobně chcete vyhnout. Proto je důležité číst si složení produktu. Doslazená probiotika sice budou děti konzumovat daleko dobrovolněji, jejich vliv na zdraví je však diskutabilní.

Vybrali jsme 3 probiotika pro děti, které neobsahují cukr ani sladidla.

Primal Defense for kids
probiotika pro deti primal

Do obchodu

Probiotikum ve formě prášku určené pro děti od 3 let. Vyrábí se s aromatem organického banánu a obsahuje unikátní směs čtyř kmenů pro podporu imunitního systému a zdraví trávícího ústrojí dětí. 

Friendly Microflora
probiotika pro deti terranova

Do obchodu

Probiotika v kapslích pro děti od 4 let. Obsahují tři druhy probiotických kultur a navíc jsou obohacena o výtažky z řepy či špenátu. Pomáhají obnovovat střevní mikroflóru narušenou zátěžovými situacemi,

Jarrow Jarro-Dophilus Infant
probiotika pro deti jarrow

Do obchodu

Probiotické kapky pro novorozence a kojence. Obsahují B. infantis – klíčové probiotikum, které je spojeno s lepším růstem, vývojem integrity střevní membrány a je zásadní pro rozvoj imunitních funkcí u kojenců.

Antibiotika a probiotika

Probiotika se nejběžněji užívají v období, kdy nám byla předepsána antibiotika. Ta nám (zjednodušeně řečeno) vyhladí veškeré malé živočichy v těle a užíváním probiotik si můžeme život do našich střev alespoň částečně navrátit. Můžeme tak pomoci procesu „hojení“, protože tělo se z velké části o vytvoření mikrobiomu postará samo. Potřebuje k tomu především čas. To, zda se po antibiotikách ve střevě vytvoří příznivý mikrobiom závisí především na vašich návycích a všech výše zmíněných faktorech.

antibiotika a probiotika

Antibiotika jsou úžasným nástrojem, který zachránil již spousty životů. Neměly by se však nadužívat a polykat pokaždé, když vás trochu zabolí v krku. Jak už jste možná slyšeli, škodlivé bakterie se na daný druh antibiotik mohou adaptovat a získat vůči němu imunitu. Účinnost antibiotik si lidstvo do budoucna může udržet jedině tak, že je bude užívat s rozmyslem.

Nejedná se však o jediný důvod, proč bychom vám antibiotika doporučili brát pouze v nutných případech. Pokud antibiotika užíváte pravidelně, pro váš organismus bude daleko těžší si mikroflóru opět obnovit a s každou další dávkou bude tento proces pracnější a pomalejší.

Antibiotika představují zbraně hromadného ničení – léčba antibiotiky zhruba odpovídá svržení atomové bomby na město s cílem zabít jednoho potkana.

Ed Yong, Obsahuji davy

Pokud antibiotika již užíváte, nemějte obavy. Pokud vám je lékař opodstatněně předepsal, pravděpodobně je to pro vaše zdraví to nejlepší řešení. Poté co je doberete, zaměřte se na to, co jíte a zařaďte co nejdříve nějaká probiotika. Nebojte se však lékaře zeptat, zda existuje jiný způsob léčby, než-li antibiotika.

Proč vás jedna pilulka probiotik nezachrání?

Osidlování střev příznivými bakteriemi je daleko komplexnější proces, než se může na první pohled zdát. Věda kolem lidského mikrobiomu je stále ještě v plenkách a podle mnoha odborníků v oboru se velkých objevů můžeme teprve dočkat.

Už teď je ale jisté, že bakterie, kterým poskytujeme útočiště, ovlivňují náš život více než jsme kdy tušili. Poskytují nám schopnosti (např. trávit určité druhy potravin), ovlivňují naši náladu, brání nás před jinými parazity. Naše tělo díky nim získává určité vlastnosti, které by bez svých mikroorganismů nemělo.

Čím rozmanitější mikrobiom tím lépe. Rozmanitý mikrobiom je komplikovaný ekosystém a není tak jednoduché jej nabourat. V případě vniknutí patogenu si fungující ekosystém různorodých prospěšných bakterií může snadněji ubránit své „teritorium“ a vy nemusíte pocítit žádné příznaky. Čím více užíváme antibiotika, tím těžší bude opět dosáhnout podobné mikrodiverzity. Ze stejného důvodu však nemůžeme předpokládat, že vložením jednoho kmene probiotik v jedné dávce změníme složení celého mikrobiomu.

Jakmile bakterie dorazí do nového místa, potřebuje se zde usadit a není nijak zaručeno, že uspěje. Musí si poradit s imunitním systémem, konkurenčními mikroby a dalšími hrozbami. Ke stabilnímu partnerství dojde třeba pouze jeden ze sta takových přeskoků.

Ed Yong, Obsahuji davy

Suplementujeme-li probiotika, je potřeba je užívat pravidelně alespoň několik týdnů. Preferujeme přípravky s více spolupracujícími kmeny, které mají větší šanci na usazení ve střevě. Ani v takovém případě však úspěch není garantován. Navíc každý máme své unikátní složení mikrobiomu, které se v průběhu života mění. Neexistuje proto univerzální rada ohledně probiotik, která by fungovala všem.

Dává větší smysl upravovat mikrobiom spíše prostřednictvím sítě spolupracujících mikrobů než samostatných kmenů.

Ed Yong, Obsahuji davy

Závěr

Výzkumy ohledně mikrobiomu a probiotik jsou ve své rané fázi, proto můžeme očekávat, že se v této oblasti dočkáme ještě spousty zajímavých objevů. Nyní však alespoň víme, že nás bakterie, které v sobě „chováme“, ovlivňují na mnoha frontách a není od věci dát svému mikrobiomu tu nejvyšší péči. Ať už v podobě suplementace probiotik nebo zkrátka zdravého životního stylu.