nejlepsi probiotika

Nejlepší probiotika

SROVNÁNÍ 5 značek probiotických doplňků stravy + 3 produkty pro děti

Hledáte ta nejlepší probiotika na trhu ve formě doplňku stravy? Ať už pro vás nebo vaše nejmenší, máme pro vás důkladné srovnání probiotik pro celou rodinu. Pokud se chcete o probiotikách a jejich fungování dozvědět více informací, přečtěte si náš článek Jak fungují probiotika a mikrobiom, kde se mimo jiné dozvíte i o přírodních zdrojích probiotik.

Nejlepší probiotika – srovnání 5 předních značek

Vybrali jsme ty nejlepší probiotika na trhu a přinášíme vám jejich přímé srovnání. Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak jsme probiotika vybírali a na jaká kritéria byste se při nákupu měli dívat i vy, čtěte celý článek.

NOWEcce VitaAdvanceSwanson Biopron
Probiotic-10ProbiomixProbio 24Ultimate 169 Premium
Probiotika NOWProbiotika ProbiomixProbiotika Probio24Probiotika SwansonBiopron
Do obchoduDo obchoduDo obchoduDo obchoduDo obchodu
10 kmenů10 kmenů11 kmenů16 kmenů9 kmenů
25 - 100 mld CFU/1 kapsle30 mld CFU/1 kapsle11 mld CFU/1 kapsle3,2 mld CFU/1 kapsle10 mld CFU/1 kapsle
cca 28 Kč/dencca 26 Kč/dencca 11 Kč/dencca 3 Kč/dencca 15 Kč/den
celá recenzecelá recenzecelá recenzecelá recenzecelá recenze

Dále jsme jednotlivé produkty rozebrali více. Pokud vás zajímají především probiotika pro děti, níže v článku najdete také 3 naše tipy na dětské probiotické doplňky stravy.

Nejlepší probiotika

#1 Nejsilnější probiotika na trhu

NOW Probiotic-10

Probiotic-10 od oblíbené značky NOW se řadí mezi nejsilnější dostupná probiotika. Řada produktů Probiotic-10 nabízí hned více probiotických produktů, ten nejsilnější obsahuje 100 miliard živých kultur na kapsli, což jej vystřeluje na první příčku v našem srovnání.

Tento extra silný probiotický doplněk je ideální pro „nakopnutí“ imunitního systému po užívání antibiotik nebo při akutních obtížích. Pro preventivní použití můžete zvolit i jiný produkt z této řady. Vybírat můžete mezi variantami s CFU 25, 50 nebo 100 miliard. Všechny produkty z této řady obsahují 10 různých kmenů bakterií a prebiotika (FOS).

Počet živých kultur v kapsli: 25, 50 nebo 100 miliard

Počet kmenů bakterií: 10

Prebiotika: FOS

Kmeny bakterií: Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Lacotbacillus rhamnosus, Lactobacillus paracasei, Bifidobacterium breve, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus salivarius, Bifidobacterium longum

Přibližná cena balení: 300 – 1700 Kč

Cena za denní dávku: 28 Kč

Do obchodu

#2 Probiotika z české laboratoře

Ecce Vita Probiomix

Ecce Vita je česká firma s 20 letou tradicí, zaměřená na přírodní medicínu. Jejich produkty jsou výhradně organického původu, testované mezinárodními organizacemi vydávajícími testy o nejvyšší kvalitě i v certifikované laboratoři. V jejich nabídce najdete probiotika Probiomix s velmi vysokým CFU (30 miliard živých kultur na 1 kapsli) a s obsahem 10 různých kmenů. V kapslích nechybí ani kvalitní prebiotika (FOS a inulin).

Počet živých kultur v kapsli: 30 miliard

Počet kmenů bakterií: 10

Prebiotika: FOS a inulin

Kmeny bakterií: Bifidobacterium  lactis, Lactobacillus plantarum, Bacillus subtilis, Bifidobacterium longum, Bacillus coagulans, Lactobacillus acidophillus, Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus , Streptococcus thermophilus, Saccharomyces boulardii

Přibližná cena balení: 800 Kč

Cena za denní dávku: 26 Kč

Do obchodu

#3 Oblíbené mezi uživateli

Probio24

Probio24 je dalším z velmi účinných probiotik. Ve svém složení nabízí dokonce 11 kmenů aktivních bakterií, které se koncentrují v jedné kapsli v počtu 11 miliard (výrobce sice uvádí 33 miliard CFU v jedné dávce, ale jako denní dávka jsou zde doporučeny 3 kapsle). O účinnosti Probio24 vypovídá především velké množství pozitivních uživatelských recenzí. Pokud pořizujete probiotika na podporu trávení, mezi produkty značky Advance Nutraceutics by vás pak mohl zaujmout i produkt Probiozym.

Počet živých kultur v kapsli: 11 miliard

Počet kmenů bakterií: 11

Prebiotika: inulin

Kmeny bakterií: Lactobacillus acidophillus, Bifidobacterium  lactis, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium breve, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Lactococcus lactis, Bifidobacterium bifidum, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus paracasei

Přibližná cena balení: 500 Kč

Cena za denní dávku: 11 Kč

Do obchodu

#4 Nejvyšší počet kmenů bakterií

Swanson Dr.Stephen Langer's Ultimate 16

Hledáte-li probiotika s nejrozmanitějším složením bakterií, probiotika značky Swanson vás jistě potěší. Jsou dostatečně silná, aby udržela krok s ostatními předními značkami (mají však opoznání nižší CFU, než ostatní produkty v našem srovnání), zároveň však nabízí 16 různých kmenů bakterií. Udržet si rozmanitost střevní mikroflóry je jeden z hlavních důležitých faktorů zdravého mikrobiomu, proto je množství kmenů v doplňku také jedním ze zásadních kritérií. Značka Swanson vám navíc přináší záruku kvality a čistoty zakoupených doplňků.

Počet živých kultur v kapsli: 3,2 miliard

Počet kmenů bakterií: 16

Prebiotika: FOS

Kmeny bakterií: Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus brevis, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus casei, Lactobacillus helveticus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus salivarius, Lactococcus lactis, Streptococcus thermophilus, Bifidobacterium infantis

Přibližná cena balení: 300 Kč

Cena za denní dávku: 3 Kč

Do obchodu

#5 Probiotika z lékárny

Biopron 9 Premium

Pokud jste nuceni vybírat mezi lékárnovými produkty (ty velmi často nejsou to nejlepší, co je na trhu k dostání a každá lékárna nabízí jen omezené množství značek), Biopron 9 Premium je jednou z adekvátních možností za rozumnou cenu. Obsahuje 9 různých kmenů bakterií a obsahem CFU se vyrovná i některým zde srovnávaným produktům. V kapslích nechybí ani prebiotika v podobě FOS.

Najdete jistě spousty jiných kvalitních probiotik s důležitými laktobacily a probiotickými kmeny, které se vyrovnají výše vybraným produktům. Chtěli jsme však do výběru zařadit i kvalitní a dostupnější lékárnový produkt, který si můžete pořídit ihned v nejbližší lékárně a nemusíte jej objednávat přes internet.

Počet živých kultur v kapsli: 10 miliard

Počet kmenů bakterií: 9

Prebiotika: FOS

Kmeny bakterií: Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus, Lactococcus lactis ssp. Lactis, Streptococcus thermophilus

Přibližná cena balení: 300 Kč

Cena za denní dávku: 15 Kč

Do obchodu

Nejlepší probiotika pro děti

Na trhu najdete plno probiotických produktů i v dětské sekci. Mnoho z nich však bude dochucených buďto přímo cukrem nebo různými sladidly, kterým se dost pravděpodobně chcete vyhnout. Proto je důležité číst si složení produktu. Doslazená probiotika sice budou děti konzumovat daleko dobrovolněji, jejich vliv na zdraví je však diskutabilní.

Vybrali jsme 3 probiotika pro děti, které neobsahují cukr ani sladidla.

1. Infant formula
infant probiotika pro deti

Do obchodu

Probiotika v prášku pro děti od 6 měsíců do 4 let. Vysoce účinný probiotický doplněk stravy. Bez řádných přísad, alergenů a jakéhokoliv doslazování.

2. Primal Defense for kids
probiotika pro deti primal

Do obchodu

Probiotikum ve formě prášku určené pro děti od 3 let. Vyrábí se s aromatem organického banánu a obsahuje unikátní směs čtyř kmenů pro podporu imunitního systému a zdraví trávícího ústrojí dětí. 

3. Probiota Infant
probiota pro deti

Do obchodu

Probiotika ve formě prášku vhodná pro kojence od 6 měsíců. Bez obsahu mléka,0 lepku, umělých sladidel, příchutí, barviv nebo konzervačních látek.

Více na téma dětských probiotik se dozvíte v článku Nejlepší probiotika pro děti. Přečtěte si také další tipy jak posílit imunitu u dětí.

Jak vybrat probiotika?

Na jaké parametry se při výběru probiotického doplňku stravy dívat? Všechny produkty na obalu slibují to stejné, cena se však liší. Jak se na trhu zorientovat? Investovat do dražších nebo si tím budete pouze připlácet za značku? Jaké parametry sledovat?

nejlepsi probiotika

Počet kmenů

Dává větší smysl upravovat mikrobiom spíše prostřednictvím sítě spolupracujících mikrobů než samostatných kmenů1KNIHA: Obsahuji davy, Ed Yong. Jeden samotný druh bakterií má naprosto mizivou šanci, že se již v zavedeném mikrobiomu uchytí. Proto bychom se zjednodušeně mohli řídit pravidlem „čím více kmenů, tím lépe“.

Tato problematika je samozřejmě daleko komplexnější a ani sebevětší počet kmenů nám ještě nemusí zaručit úspěch. Zároveň tyto kmeny musí být správně vyvážené a symbiotické, tak aby si vzájemně pomáhaly, nikoliv škodily. Vždy záleží na individuálním mikrobiomu a všech ostatních výše vyjmenovaných faktorech. Pokud nejsme odborníci, a nerozumíme tomu, jak spolu různé druhy bakterií reagují, budeme muset výrobcům probiotik v tomto ohledu věřit.

Mezi nejběžnější kmeny bakterií, které najdete v probiotických doplňcích, patří Lactobacillus (může pomoci podpořit imunitní systém, zdravou hladinu cukru v krvi, zlepšit trávení či pomoci předcházet kvasinkovým infekcím2ČLÁNEK: Bakterie pro lepší trávení a zdravá střeva) a Bifidobacterium (používá se k léčbě příznaků syndromu dráždivého tračníku, má také příznivý vliv na duševní zdraví a pomáhá léčit ekzém u kojenců3ČLÁNEK: Bakterie pro lepší trávení a zdravá střeva).

Tip: Zjistěte si více o jednotlivých probiotických kmenech v BrainPedii. Zadejte do vyhledávání např. „lactobacillus-acidophilus“ a dočtěte se, jaké jsou jeho vlastnosti.

CFU

CFU (= colony-forming unit) je jednotka, kterou se udává množství aktivní bakterie ve vzorku (v kapsli, v denní dávce). Čím vyšší CFU etiketa slibuje, tím jsou probiotika silnější. CFU je tedy důležitou jednotkou při výběru, ne však stěžejní.

Rozhodujete-li se mezi dvěma produkty, kde jeden má oproti druhému pouze poloviční hodnotu CFU na kapsli, stačí zvýšit dávkování na 2 kapsle denně a jste na stejných číslech. Hodnota CFU jen nesmí být natolik nízká, aby jste na posezení museli spolykat čtvrtinu balení k dosažení potřebné hodnoty.

Prebiotika

Kvalitní probiotické doplňky stravy většinou neobsahují pouze bakterie samotné. Do kapslí se přidávají i tzv. prebiotika – většinou ve formě inulinu nebo fruktooligosacharidů (FOS). A k čemu prebiotika slouží? Fungují jako potrava pro probiotika. Jak už jsme uvedli výše, každá bakterie prospívá na jiném typu potravy a pokud nekonzumujete potravu, jaká daným bakteriím vyhovuje, horko těžko si ji usadíte ve střevech.

Kapsle tedy obsahují jak užitečné kmeny bakterií, tak pro ně vhodnou potravu. Této kombinaci se také říká „symbiotika“.

Určitě bychom však neradi, abyste nabyli dojmu, že prebiotika je v každém případě nutné suplementovat. Zdravá a vyvážená strava plná vlákniny bohatě stačí. Pokud jsou však prebiotika obsáhnuta přímo v kapsli, zvyšuje se pravděpodobnost, že se bakterie dostanou až do tlustého střeva4STUDIE: Heat and osmotic stress responses of probiotic Lactobacillus rhamnosus HN001 (DR20) in relation to viability after drying.

Testování a vedlejší účinky

Doporučujeme vybírat probiotika nejen před koupí, ale testovat také ty, pro jejichž koupi se rozhodnete. V naprosté většině užití probiotik nedochází k žádným vedlejším účinkům, pokud však po nasazení probiotik zaznamenáte trávící obtíže a nebo se vám vaše aktuální trávící obtíže zhorší, doporučujeme ihned vysadit.

Každá značka probiotik má jiné složení a množství kmenů a zároveň mikrobiom ve střevech každého jedince je různý. Na konkrétní probiotika tedy každý z nás reaguje individuálně. Pokud vám zakoupená probiotika nesednou, není na škodu vyzkoušet jinou značku s jiným složením.

Mezi velmi ojedinělé vedlejší účinky patří i zvýšená hladina histaminu (tzn. alergická reakce). V takových případech je taktéž důležité ihed daná probiotika vysadit. Pro příští použití probiotik taktéž vyhledejte značku s jiným složením.

Účel užívání probiotik

Váš výběr může ovlivnit také to, za jakým účelem probiotika chcete brát. Probiotika lze brát při užívání antibiotik, při zažívacích obtížích nebo preventivně (např. při dovolené v zemích s nejistými hygienickými podmínkami apod.). Ačkoliv vliv různých kmenů bakterií na střevní mikroflóru se liší, jejich účinek na každého jedince bude individuální a proto i pokud zakoupíte probiotika pro konkrétní účel, i v takovém případě pozorujte, jak na vás probiotika působí a zda vám váš stav zlepšují či dokonce zhoršují.

Např. u značky Viridian najdete probiotika s různým zaměřením a různou skladbou probiotických kmenů. Viridian Saccharomyces Boulardii je určený především na střevní potíže nebo jako prevence střevních potíží a jsou tedy vhodné jako součást cestovní lékárničky. Pokud vás trápí spíše kožní problémy jako jsou ekzémy nebo akné, pomoci může Viridian Synerbio Lactobacillus Rhamnosus.

Cena

Cena je pak většinou přímo úměrná výše zmíněným kritériím. Čím silnější a rozmanitější probiotika, tím více si za produkt připlatíte. Rozhodně nedoporučujeme vybrat ta nejlevnější probiotika v lékárně. Cena kvalitních probiotik se pohybuje v rozmezí 300 – 700 Kč. Pokud jsou probiotika extra silná, cena může být daleko vyšší – vydrží vám však déle, jelikož jedna kapsle vám vydá třeba za 10 kapslí levnějšího produktu.

TIP: Prohlédněte si také srovnání nejlepších probiotik na svetfitness.cz. U nás na webu pak dále můžete najít další články s výběrem nejlepších doplňků stravy jako jsou vitamíny pro kojící ženy, vitamíny pro těhotné, vitamíny pro děti nebo vitamíny na růst vlasů.

Závěr

Věříme, že vám náš článek usnadnil výběr. Bakterie, které v sobě „chováme“, ovlivňují na mnoha frontách a není od věci dát svému mikrobiomu tu nejvyšší péči. Ať už v podobě suplementace probiotik nebo zkrátka zdravého životního stylu.