Jelikož jsme maminky, dobře víme, že to nejlepší, co pro své miminko můžeme udělat, je kojit ho. Jenže někdy se mamince kojit nedaří, nebo to nejde z jiných důvodů. Kojení může bránit zdravotní stav maminky nebo miminka, jindy má maminka mléka málo, nebo se jí nevytvoří vůbec. Jindy zase kojenec na mateřském mléku neprospívá nebo nepřibírá tak, jak by měl. Jednou z možností, které v tu chvíli můžete udělat, je vybrat to nejlepší kojenecké mléko, které dodá vašemu miminku dostatek živin, vitamínů a minerálních látek, aby krásně rostlo a bylo zdravé.
Srovnání nejlepších kojeneckých mlék
Kendamil | Holle | Naše mléko | Hipp | Beba |
BIO | BIO | kozí | BIO Combiotik | Comfort |
Do obchodu | Do obchodu | Do obchodu | Do obchodu | Do obchodu |
z plnotučného kravského mléka v BIO kvalitě | z plnotučného kravského mléka v BIO kvalitě | z kvalitního plnotučného kozího mléka | z odtučněného mléka | z odtučněného mléka |
bez palmového oleje | s palmovým olejem | bez palmového oleje | s palmovým olejem | bez palmového oleje |
69 Kč/100 g | 47 Kč/100 g | 72 - 77 Kč/100 g | 63 Kč/100 g | 47 Kč/100 g |
celá recenze | celá recenze | celá recenze | celá recenze | celá recenze |
Vybrat nejlepší umělé mléko pro kojence není jednoduché. Co vyhovuje jednomu kojenci druhému vůbec sedět nemusí. Proto se maminky často trápí tím, jaké kojenecké mléko zvolit. My jsme se zaměřili na kojenecká mléka s nejlepším složením a v té nejlepší kvalitě. Budeme rádi, když vám náš přehled s výběrem pomůže. A pokud byste si nevěděli rady, jak kojenecké mléko vybrat, připravili jsme podrobný manuál, čím se řídit, na co dát pozor a co po kojeneckém mléku požadovat.
5 tipů na kvalitní kojenecké mléko
1. Kendamil BIO
Pokud dáváte přednost BIO kvalitě, doporučíme Kendamil BIO. Jedná se o výrobek z vysoce kvalitního kravského plnotučného mléka. Krávy, které toto mléko dávají, se pasou na pastvinách nedotčené přírody chráněné krajinné oblasti Lake District, kde jsou chovány formou „grass feeding“, což znamená, že se na loukách volně pasou. Na jejich životní podmínky i na kvalitu potravin dohlíží organizace Red Tractor. Kendamil BIO obsahuje pečlivě vybrané složky a méně rostlinných olejů. Nenajdete v něm palmový olej, rybí tuk, GMO ani prebiotika.
Trošku dražší, ale za kvalitu se hold musí zaplatit. Hledala jsem a vyzkoušela spousty druhů umělých mlék a nakonec nejlépe dopadl Kendamil. Dceři nejvíce chutná. Po skončení kojení je tohle naše nejoblíbenější varianta podávání mléka.
Ověřený zákazník Petra, Heureka
Složení Kendamil 3 BIO:
- Kvalitní plnotučné kravské mléko – BIO
- Vitamíny
- Minerální látky s přírodní syrovátkou
- Kyselina listová
- Rostlinné oleje (včetně kokosového)
- Biotin
- Kaseinový protein
- Probiotika
- Esenciální mastné omega kyseliny 3 a 6
- Obsah Beta-palmitátu – podporuje vstřebávání vápníku
2. Holle BIO
Pokračovací dětská mléčná výživa je vyrobena z 99 % organicky vypěstovaných ingrediencí. Mléko použité v receptuře pochází od krav chovaných na biodynamických (DEMETER) farmách v pečujících a vhodných podmínkách. Švýcarská značka Holle představuje jednu z vedoucích značek na trhu organické dětské stravy. Holle nekompromisně odmítá chemické zpracování a chemické konzervanty. Mezi další důležité přísady patří organické rostlinné oleje, které poskytují esenciální mastné kyseliny pro vaše miminko. Organický škrob a maltodextrin získaný z kukuřice činí výživu krémovou. V nabídce naleznete také Holle Bio na bázi kozího mléka.
S týmto dojčenským mliečkom sme spokojní. Má lahodnú sladkastú chuť. Nemáme s ním žiadne problémy.
Kristián F., pilulka.cz
Složení Holle BIO 3:
- Odtučněné BIO mléko
- Částečně demineralizovaná sušená syrovátka
- Rostlinné oleje
- Škrob
- Minerální látky
- Maltodextrin
- Vitamíny – C, E, A, D, B, K, biotin, kyselina listová
- L-tyrosin
3. Naše mléko
Naše mléko je mléčná kojenecká výživa vyrobená z bílkovin kozího mléka. Díky tomu, že kozí mléko je mateřskému blíže než kravské, je také stravitelnější a vhodnější. Pokud se bojíte typického kozího pachu, nemusíte. Kozu z tohoto umělého mléka pro kojence neucítíte. Díky složení a stravitelnosti je ideální i pro děti, které mají citlivé bříško a klasické kojenecké mléko jim nedělá dobře.
Nakupujeme pravidelně a jsme za tento produkt velmi rádi. Malému chutná a vypadá, že i jeho pokožce svědčí.
Ověřený zákazník Nela, Heureka
Složení Naše mléko 1:
- Vysoce kvalitní plnotučné kozí mléko
- Vitamíny A, D3, E, K1, C, B komplex s kyselinou listovou
- Minerální látky
- Rostlinné oleje
- L-karnitin
- Omega-3 a Omega-6
- Nukleotidy
- Taurin, cholin, inositiol
4. HIPP BIO Combiotik
Pokud hledáte vynikající kojenecké mléko pro děti od ukončeného 6. měsíce, které bude obsahovat dostatek probiotik, abyste je nemuseli ještě dodávat v podobě kapiček nebo prášku, je HIPP 2 BIO Combiotik ideální varianta. Jedná se o kvalitní mléčnou výživu inspirovanou mateřským mlékem s obsahem probiotik, což jsou přírodní kvašené mléčné kultury, které se v mateřském mléce vyskytují zcela přirozeně. Dále obsahuje vitamíny D a C, které podporují správnou funkci imunitního systému. Nechybí ani Omega-3 ALA důležitá pro rozvoj mozku, nervových buněk a pro růst dítěte, DHA, železo a další.
Mléko nám výborně sedí. Syn nemá zácpu, dobře chutná. Obsahuje pre a probiotika. Dobře se rozpouští, nezanechává cucky.
Ověřený zákazník, Heureka
Složení HIPP 2 BIO Combiotik:
- Odtučněné mléko
- Produkt mléčné syrovátky z ekologického zemědělství
- Rostlinné oleje (včetně palmového)
- Probiotika
- Vitamíny D a C
- DHA
- Omega-3 ALA
- Železo
5. BEBA Comfort
Jako nejlepší umělé mléko pro kojence jsme vybrali i BEBA Comfort 1 HM-O. Jedná se o počáteční kojeneckou výživu, která se svým složením co nejvíce přibližuje k přirozenému mateřskému mléku. Obsahuje totiž oligosacharidy podobné těm mateřským, ale také probiotické bakterie, vitaminy A, C a D. Díky tomu je mléko pro vaše miminko výživově bohaté a prospěšné. Je ideální variantou v případě, že nemůžete své miminko kojit už v prvních týdnech jeho života.
Vyzkoušeli jsme různé produkty od 0m a tenhle je konečně ten správný, bez problému stravitelný, a malá po něm nádherně prospívá, nebrečí a nic ji nebolí. Doporučujeme!
Ověřený zákazník, Heureka
Složení BEBA Comfort 1 HM-O:
- Instantní kojenecké mléko
- Oligosacharidy 2´FL
- Rostlinné oleje
- Probiotické bakterie L-reuteri
- Vitamíny A, C a D
- Neobsahuje lepek
Jak vybrat kojenecké mléko
I když je výběr kojeneckého mléka většinou záležitostí intuitivní a individuální – každému kojenci vyhovuje jiné mléko, i při výběru kojeneckého mléka existují pravidla, kterými je dobré se řídit. Některá z nich – např. věk dítěte – by navíc měla být ta, přes která zkrátka vlak nejede. Pokud byste totiž použili kojenecké mléko určené ročnímu dítěti pro dvouměsíčního kojence, mohli byste ho dokonce ohrozit na zdraví.
Většina maminek, pediatrů i lékárníků vám doporučí kojenecké mléko jednoduše vyzkoušet. Abyste nekupovali celé balení za poměrně velké peníze, existují vzorky, jež si mohou maminky v lékárně nebo u svého dětského doktora zakoupit a zkoušet, které mléko miminku vyhovuje. Pamatujte ale, že časté střídání kojeneckého mléka také není vhodné a než začnete nějaké mléko „testovat“ přímo na kojenci, zjistěte si dopředu jeho vlastnosti a složení.
Abyste věděli, na co se zaměřit, sestavili jsme jednoduchý manuál těch nejdůležitějších i méně důležitých kritérií, na které je potřeba se při výběru kojeneckého mléka soustředit.
Podle věku dítěte
To nejdůležitější, čím byste se měli řídit, vybíráte-li kojenecké mléko, je věk vašeho miminka. Každé umělé mléko pro kojence je totiž vytvořeno tak, aby co nejlépe odpovídalo skutečnému mléku mateřskému. A mateřské mléko se mění podle toho, jak vaše miminko roste. Dítě vždy dostane přesně to, co potřebuje.
I když tedy na krabicích s umělým kojeneckým mlékem najdete čísla, která označují, zda je to mléko počáteční, pokračovací apod., doporučujeme dívat se především na přesný popis, od jakého věku dítěte je mléko vhodné. Vždy je na obalu napsáno „doporučeno od ukončeného X měsíce“.
Počáteční kojenecká mléka (od narození do 6 měsíců)
Počáteční kojenecké mléko je určeno pro kojence od prvního dne života, tedy od narození až po konec šestého měsíce.
Kojenecké mléko pro první půlrok dítěte (v případě, že nemůže být kojeno matkou) obsahuje adaptovanou bílkovinu kravského mléka (pozor – nikdy dětem do 12 měsíce života nedávejte kravské mléko – ani převařené!), dále obsahuje cukry, laktózu, tuky a vitaminy, minerální látky a stopové prvky v takovém množství, aby kojenec dostal přesně to, co dostat má, ale nebylo toho pro něj příliš. Proto je také důležité při krmení kojeneckým mlékem dodržovat co nejvíce je to možné doporučené denní množství.
Dále je kojenecké mléko doplňováno probiotickými kulturami a vlákninou. Ideální je taková kombinace prebiotik a probiotik, která se nejvíce přizpůsobuje mateřskému mléku.
Pokračovací kojenecká mléka (od 6 do 12 měsíců)
Pokračovací kojenecké mléko je určeno pro kojence od ukončeného šestého měsíce do konce měsíce dvanáctého. V té době už kojenec pomalu přechází na pestřejší stravu – u dětí kojených se teprve začíná s mrkvičkou apod., u dětí nekojených se podávají příkrmy od ukončeného čtvrtého měsíce a od půl roku už může být jeho jídelníček pestřejší. Kojenecké mléko je však stále základem stravy miminka a je tedy důležité, aby dostávalo doporučené denní množství.
V tomto období je kojenecké mléko zdrojem stravy i tekutin, přestože už se dítě učí pít vodu, popř. čaje a zeleninové či ovocné šťávy.
V pokračovacím kojeneckém mléce už proto nenajdete adaptovanou bílkovinu, ale je zde laktóza a někdy i sacharóza, po které je mléko sladší. Dále jsou v mléce vitaminy A, D, E a C, železo, zinek a jód.
Batolecí mléka (od 1roku do 3 let)
Batolecí kojenecké mléko je určeno pro děti ideálně od ukončeného 12. měsíce a podávat se může v různém množství až do 3 let. V této době už můžete dětem začít dávat i převařené kravské mléko, ale pokud nekojíte, je kojenecké mléko zdrojem důležitých vitamínů a stopových prvků, a proto je lepší než jen mléko kravské.
Batolecí mléka obvykle obsahují vitamíny, minerály, stopové prvky, snížený obsah bílkovin a někdy i příchuť.
Naše rozdělení kojeneckého mléka nemusí být definitivní. Vzhledem k tomu, že čísla na obalech bývají od 0 do 5, je dost možné, že se setkáte ještě s dalším dělením. Od narození do konce prvního měsíce, od ukončeného prvního měsíce do 3 měsíců, od 12 měsíců do 18 apod. Jak už jsme napsali výše, výrobci se snaží, aby byla kojenecká mléka co nejvíce podobná mateřskému mléku. Proto je dělení podle měsíců rozhodně přínosné a doporučujeme ho vždy dodržovat.
Speciální druhy kojeneckých mlék
Vedle běžných kojeneckých mlék se můžete setkat ještě s širokou řadou speciálních kojeneckých mlék, která zpravidla doporučují pediatři podle zdravotního stavu dítěte, alergií nebo různých komplikací. Existují speciální zahuštěná mléka pro děti s tzv. refluxem žaludku, tedy pro ty, které „ublinkávají“, pak mléka pro děti, které mají naopak zácpu, pro děti trpící alergií na laktózu, mléka pro děti, kterým klasické kojenecké mléko nestačí, častěji se budí nebo mají stále hlad. Spadají sem ale i kojenecká mléka v biokvalitě.
TIP: Pokud máte podezření na alergii u kojence, odstavení není jediné řešení (spíše až to doopravdy poslední). Přečtete si náš dřívější článek na téma potravinové alergie u miminek.
Speciální kojenecká mléka
- Bezlepková
- BIO kvalita
- Extra nebo Forte
- Anticolic (AC)
- Anti-Reflux (AR)
- Hypoalergenní a Hypoantigenní (HA)
- Kojenecká mléka se sníženým obsahem laktózy
- Kojenecká mléka určená na noc
Podle konzistence a přípravy
Kojenecká mléka dělíme také podle jejich konzistence a způsobu přípravy. Koupit můžete kojenecká mléka sušená – tedy ve formě prášku, který se sice rozpouští v horké vodě, může ale hrudkovatět a jeho rozmělnění na jemnou mléčnou hmotu může být náročné. Druhým typem jsou kojenecká mléka instantní, která se rychle a snadno rozpouští. Taková mléka nebudou vytvářet hrudky a jejich příprava bude celkově jednodušší.
Vybírat kojenecké mléko podle jeho konzistence a způsobu přípravy je sice možné, ale určitě to není to hlavní, čím je potřeba se řídit. Mezi hlavní kritéria patří věk dítěte a složení mléka.
Proč kupovat kojenecké mléko v BIO kvalitě?
Ať už jste maminka, která dbá na to, aby veškeré potraviny podávané miminku (nebo i celé rodině) byly v BIO kvalitě, nebo vás to zajímá čistě teoreticky, rádi vám trochu osvětlíme tuto problematiku.
Kojenecká mléka s nálepkou BIO jsou vyráběná z vysoce kvalitního kravského nebo kozího mléka, a to z přísně kontrolovaných ekologických farem. Kromě toho plně odpovídají normám Evropské unie pro BIO kvalitu. Krávy či kozy žijí v maximálně čistém prostředí stranou od továren, silnic a dálnic. Na pastvinách se pohybují svobodně a jejich produktivita je přirozená, nikoli uměle „vyhnaná“.
BIO kojenecká mléka často obsahují téměř 100 % BIO kvalitních surovin. A i když nějaké to procento není BIO, splňuje nároky na nejvyšší možnou kvalitu.
Proč (ne)začít používat umělé kojenecké mléko
Jak už jsme zmínili v úvodu, jsme si dobře vědomi, že to nejlepší pro dítě je mateřské mléko. V životě však nastávají chvíle, kdy má maminka s kojením svého miminka problémy. Mohou je způsobovat zdravotní komplikace, léky, které musí užívat a není možné je vysadit, také nemusí mít dostatek mléka nebo se jí mléko vůbec neudělá. Jindy lékař doporučí přejít na kojenecké mléko kvůli zdravotnímu stavu miminka – nízká váha, nedostatečné přibírání na váze a pomalý růst. Miminko ale může mít i různé alergie – vyřešit je můžete třeba podáváním speciálního hypoalergenního mléka. Maminky často řeší i ublinkávání, tzv. reflux žaludku.
Důvodů, proč maminky začnou podávat miminku umělé kojenecké mléko je hodně. Někdy postačí, když maminka dál kojí a kojenecké mléko používá pouze na dokrmování (když má sama mléka málo). Ať už je to jakkoli, je pak důležité, aby maminka vybrala mléko, které bude jejímu miminku vyhovovat nejlépe.
Nasazení umělého mléka však ve většině případech není jediná možnost. Nemáte-li dostatek mléka, trápí-li miminko alergie nebo miminko na mléku neprospívá, existují i jiná alternativní řešení. Pokud je pro vás kojení prioritou, stojí za to tyto možnosti prozkoumat předtím, než se rozhodnete plně přejít na umělé mléko.
Věříme, že nyní už víte, které kojenecké mléko je nejlepší – alespoň co se týká kvality. A pokud ne, jistě se vám podaří to správné vybrat díky našim tipům.
Často kladené dotazy k tématu umělého mléka
Kojenecká mléka, která jsou na trhu dostupná, rozhodně nechutnají všechna stejně. Je velmi obtížné (resp. nemožné) uměle dosáhnout jak složení mateřského mléka, tak jeho chuti. Každá značka má jiný přístup a mírně rozlišené složení. V mateřském mléce je důležitou složkou pro nesení chuti mléčný tuk. Při výběru umělého mléka je proto vhondé sledovat i množství tuku a zmaěřit se taktéž na výrobky, které obsahují chutnější tuky, než-li méně chutné rostlinné oleje.
Přirozené kojení je vždy tím nejlepším, co miminku můžeme v první měsících života nabídnout. Mateřské mléko, se dokáže přímo přízpůsobit aktuálním potřebám miminka (např. pokud je miminko nemocné, dokáže vydat skrze sliny signál a mateřské mléko mu nazpět nabídne větší obsah potřebných protilátek1ČLÁNEK: 6 magical ways that breastmilk changes to meet your baby’s needs) a obsahuje mnohem více složek, než dokáže člověk vyrobit a dodat v umělém mléce. Umělé mléko je dobrou dostatečnou variantou, pokud přirozené kojení není možné, ale rozhodně není srovantelnou alternativou se stejnou měrou příznivých účinků.