Už vám někdo doporučoval kojení s kojícím polštářem? Nebo už snad doma takový polštář dokonce máte? Zajímá vás, jak se dá polštář při kojení využít a jestli stojí za to, ho vůbec pořizovat? V dnešním článku si názorně ukážeme, jak s kojícím polštářem kojit a také všechny základní kojící polohy, při kterých lze polštář využít. Tak pojďme na to!
Proč používat kojící polštář?
Říkáte si, je kojící polštář pro správné kojení nutnost? A odpověď je: „Nikoliv.“ Kojící polštář určitě není nutnost. Můžete kojit bez jakýchkoliv pomůcek, v šátku, v nosítku, vleže, vsedě, vestoje a polštář určitě nepotřebujete. Takový kojící polštář vám však může poskytnout potřebné pohodlí k tomu se při kojení uvolnit a zkrátka najít pozici, ve které bez problému vydržíte nějakou tu chvíli (obzvlášť, když kojené miminko usne).
Vaše pohodlí je pro kojení velmi důležité. Mnohem důležitější, než se štelovat do dané kojící polohy technicky přesně – aby poloha odpovídala přesně té na vzorové fotografii nebo popisu laktační poradkyně. Vaše laktace je ovlivněna hormony1ČLÁNEK: Kojící polohy a na ty má obrovský vliv stres – jak fyzický, tak psychický. Pro správnou laktaci je nejlepší, pokud jste naprosto uvolněná a cítíte se skvěle a z toho důvodu, je jakákoliv dopomoc k absolutnímu pohodlí více než ideální.
K pohodlné kojící poloze si můžete dopomoci jakýmikoliv polštáři, dekou či peřinou. Kojící polštáře však byly navrhnuty speciálně pro dané účely a proto jsou v kojících polohách velmi ergonomické a mezi maminkami tolik oblíbené.
Stojí tedy za to si polštář pořídit? Pokud se vám doma nedaří najít pohodlnou kojící polohu, žádný váš domácí polštářek vám nevytváří dostatečnou oporu nebo zkrátka cítíte, že ve vašem jinak oblíbeném křesle to není úplně ono, pak rozhodně doporučujeme vyzkoušet. Polštář vám navíc může pomoci už v období těhotenství s hledáním pohodlné polohy na spaní.
TIP: My jsme u nás v redakci měli možnost vyzkoušet a otestovat kojící polštář Baby Nellys (můžete jej vidět i na všech fotkách v tomto článku). Více informací z testování se dozvíte v naší recenzi kojícího polštáře. Také si můžete přečíst článek s výčtem nejlepších kojících polštářů.
Polohy při kojení s kojícím polštářem
Teď už se ale pojďme podívat na to, v jakých polohách nám může být kojící polštář nápomocný. Ke každé kojící poloze najdete i názorné fotografie – neberte je však jako exaktní návod. Vyzkoušejte si je a upravte si je samy podle toho, jak vám budou pohodlné.
1. Příčná kojící poloha s kojícím polštářem
Příčná kojící poloha (tzv. Madonna) patří mezi klasické polohy pro kojení s kojícím polštářem, ale i obecně. Hojně se využívá v porodnicích při kojení novorozenců. Starším kojencům tato poloha může začít časem vadit (ale nemusí). To zda bude vyhovovat vám a vašemu miminku, je naprosto individuální.
K zahájení kojení v příčné poloze se usaďte do pohodlného křesla/gauče. Je možné opírat se i o čelo postele. Nasuňte si kojící polštář kolem pasu (pokud je možnost, můžete jej i uvázat) a miminko položte na polštář. Pokud nemáte kojící polštář můžete využít i jiný polštář, který bude dostatečně velký a pevný.
Tělo dítěte by se mělo dotýkat vašeho těla, jeho nožičky, ručičky a hlavička v jedné rovině. Spodní ručičku dítěte mějte pod svým prsem, nikoliv mezi jeho a vaším tělem. Jakmile cítite, že jste zaujaly pohodlnou polohu, ve které jste schopna v klidu vydržet nějakou tu dobu, přejeďte miminku jemně po pusince svou bradavkou. Počkejte až miminko pusinku otevře a v ten moment jej přiložte k prsu.
Miminko by mělo mít lehce zakloněnou hlavičku (podobně jako dospělý člověk, když pije). Na hlavičku se nesnažte vyvíjet tlak rukou a přitlačovat ji k prsu. Jednou rukou jemně přidržujte zadíčka a krk, druhou ruku máte volnou. Můžete jí třeba hladit miminko..
- Poloha využívaná hojně v porodnicích
- Vhodná pro novorozence
- Tělo miminka (ručičiky, nožičky, hlavička) je v jedné rovině
- Spodní ručička miminka je pod prsem
- Lehce zakloněná hlavička miminka
- Jednou rukou miminko jemně přidržujete, druhou máte volnou
2. Boční kojící poloha s kojícím polštářem
I boční kojící polohu (tzv. fotbalovou) vám může kojící polštář značně usnadnit. Fotbalová kojící poloha vypadá velmi podobně jako příčná poloha s tím rozdílem, že miminko je však na polštáři umístěné opačně. Poloha je vhodná zejména pro maminky po císařském řezu, při souběžném kojení dvojčat nebo také pro ženy s bradavkami vytočenými do stran. I u této polohy je běžné, že začne miminku časem vadit. V takovém případě polohu změňte – vždy reagujte na potřeby miminka.
Pohodlně se usaďte do křesla (pohovky, či postele), podobně jako u příčné polohy. U boční kojící polohy je však potřeba dostatečně podložit i záda (aby se miminku vešly podél vašeho boku nožičky). Pokud vám dostatečnou oporu neposkytne sám kojící polštář, podložte si záda ještě dalšími polštářky či dekou.
Kojící polštář si uvažte kolem pasu a miminko na něj položte, tentokrát podél vašeho boku. Tělíčko miminka bude opět v jedné rovině. Jemně bradavkou přejeďte miminku po rtech a jakmile otevře ústa, přikládáme prso. Opět hlavu miminka k prsu nijak netlačíme, spíše podpíráme zádíčka a krk.
- Poloha vhodná po císařském řezu, prsa směřující do boku nebo pro kojení dvojčat, především pro novorozence
- Je potřeba dostatečný prostor mezi opěradlem a vašimi zády (vhodné vystlat dalšími polštářky)
- Tělo miminka (ručičiky, nožičky, hlavička) je v jedné rovině
- Jednou rukou miminko jemně přidržujete, druhou máte volnou
3. Savčí kojící poloha s kojícím polštářem
Savčí kojící poloha je ta nejpřirozenější ze všech. Jak již název vypovídá, je typická i pro jiné savce, jako jsou třeba opice. V této poloze může dítě využít své přirozené reflexy k samopřisátí (k němu by ideálně mělo dojít během bondingu po porodu). Poloha je vhodná pro kojené děti v každém věku a může být velmi nápomocná při problémech s kojením (např. při bojkotu kojení).
Chcete-li maximálně podpořit laktaci (a tedy tvorbu hormonu oxytocinu), usaďte se nebo ulehněte ke kojení bez oděvu v horní části těla. Oxytocin vzniká při kontaktu kůže na kůži a toho perfektně docílíte právě v savčí poloze, kdy bude miminko (také bez oblečení nebo jen v plence) ležet svým holým bříškem na tom vašem.
Vleže či vsedě se podložíme polštáři tak, aby to bylo pohodlné. Podlouhlým kojícím polštářem (jako máme my na fotkách) si můžete podložit ruku, kterou budete přidržovat miminko, nohu či celý bok.
Miminko položené bříškem na vašem hrudníku se bude odtláčet rukama a nohama (crawling), otáčet hlavičkou a hledat prso. Může také vyplazovat jazyk nebo sát ručičky, dokud konečně prso samo nenajde. Miminko k prsu přistupuje zvrchu, čímž je schopné regulovat tok mateřského mléka a má tak kojení samo pod kontrolou.
- Poloha vhodná pro kojené děti jakéhokoliv věku
- Jedná se o nejpřirozenější polohu ke kojení
- Ideální poloha pro kojení tzv. kůže na kůži (zvyšuje produkci oxytocinu)
- Miminko je položené bříškem na vašem břichu/hrudníku
- Tok mléka si miminko reguluje samo
TIP: Všechny polohy vhodné pro kojení (nejen ty s kojícím polštářem) popisuje ve svém článku Kojící polohy laktační poradkyně Pavla Marečková. O tom jak správně kojit si zase můžete přečíst v našem starším článku Jak kojit.
Doufáme, že po přečtení textu výše, máte již lepší představu o tom, jak kojení s kojícím polštářem probíhá a v jakých polohách je možné kojící polštář využít. Určitě si však nedělejte hlavu, pokud kojící polštář doma nemáte. Všechny kojící polohy výše je možné provádět i bez dedikovaného kojícího polštáře.