monitory dechu

Monitory dechu

5 nejlepších monitorů dechu pro novorozence

Život a zdraví miminka je pro každého rodiče to nejcennější. Nikdo z nás však nemůže dítě kontrolovat dnem i nocí. I rodiče se potřebují vyspat, odpočinout si, nebo udělat nějakou práci. A protože zástava dechu je u miminek riziko a velký strašák všech rodičů, existují monitory dechu, které nás na případné nebezpečí upozorní.

Monitory dechu už jsou dnes součástí téměř každé rodiny s novorozencem. Vybrat však ten nejlepší, abyste mohli být opravdu v klidu, to už dá nějakou práci. My jsme si ji dali za vás a vybrali ty nejlepší monitory dechu, které najdete na našem trhu.

Nejlepší monitory dechu

#1 Monitor dechu uznávaný zdravotníky

Hisense Babysense 2 Pro

Hisense je izraelský výrobce, který uvedl monitory dechu na trh jako jeden z úplně prvních. Model, který jsme vybrali do našeho TOP výběru má dokonce certifikaci CE 93/42/EEC, a je uznáván jako zdravotnická pomůcka i Evropskou unií. Pochvalují si ho lékaři, zdravotníci i rodiče. Oblíbený je nejen pro jednoduché ovládání a zapojení, ale především pro svou spolehlivost. Alarm spustí ve chvíli, kdy se dítě nenadechne alespoň 10x do minuty, nebo déle než 20 sekund.

  • 2 snímací podložky pro pokrytí celé postýlky (oceníte ve chvíli, kdy už se dítě v postýlce více pohybuje)
  • Vysoká citlivost
  • Vysoká spolehlivost
  • Minimum falešných poplachů
  • Nevyzařuje žádná radiofrekvenční záření

Zjistit aktuální cenu

#2 Miminko stále pod kontrolou i v jiné místnosti

Jablotron Nanny BM-02

Monitory dechu Nanny BM-02 od Jablotronu patří mezi nejoblíbenější a nejčastěji kupované. Jsou využívány nejen v mnoha domácnostech, ale i v porodnicích a zdravotnických zařízení. Snímají dech a pohyby miminka od 2 do 15 kg a jejich hlavní výhodou je vysoká kvalita za velmi příznivou cenu. Nanny BM-2 obsahuje snímací desku z pevného plastu, která je odolná proti vlhkosti, pro miminko je zdravotně nezávadná a nijak ho neomezuje. Kromě snímací podložky najdete v balení vyhodnocovací jednotku, ke které je kabel dlouhý 5 metrů. Umožňuje tak umístit ji i do jiné místnosti, abyste měli své miminko skutečně neustále pod kontrolou.

  • Výhodná cena – vysoká kvalita
  • Jedná se o výrobek české firmy
  • Kabel dlouhý 5 metrů – možnost umístit vyhodnocovací zařízení i do jiné místnosti
  • Před každým zapnutím se spouští test funkčnosti
  • Kontrolka stavu baterií upozorní před jejich vybitím

Zjistit aktuální cenu

#3 Monitor dechu s dvojitou bezpečnostní sirénou

Baby Control Digital BC 200

Také Baby Control Digital BC 200 patří mezi certifikované monitory dechu uznávané Evropskou unií a splňující veškeré požadavky na bezpečnost, zdravotní nezávadnost i ochranu životního prostředí (CE 1011). Senzorová podložka se opět vkládá pod matraci v dětské postýlce a její výhodou je velký rozměr (300x500mm). Dech a pohyb dechu miminka snímá nejen svrchu, ale i z boku, takže se alarm nespustí ve chvíli, kdy se dítě odkulí z podložky

trochu stranou. Eliminují se tak falešné poplachy. Prahovou úroveň detekce dýchacích pohybů dítěte lze individuálně nastavit.

  • Velká snímací podložka
  • Dech snímá i v bočním směru
  • Digitálně nastavitelná prahová úroveň detekce
  • Digitální zobrazení intenzity dýchacích pohybů
  • Dvojitá bezpečnostní siréna

Zjistit aktuální cenu

#4 První přenosný monitor dechu

Snuza HERO MD

Naprosto jedinečnou pomůckou jsou monitory dechu Hero MD od značky Snuza. Zatímco ostatní monitory jsou senzorické desky zasouvající se pod matraci, Snuza HERO MD se připne na plenku dítěte a snímá pohyby bříška tak, jak se dítě nadechuje. Pokud nedojde k nádechu po dobu 15 vteřin, zavibruje, což často stačí k tomu, aby se dítě probralo. Pokud se to však stane 3x za sebou, už vás upozorní, že něco není v pořádku. Monitor dechu HERO MD je mimořádně citlivý a praktický. Není však vhodný, pokud spíte s miminkem v jedné posteli – ale to nejsou vhodné ani deskové monitory dechu.

  • Monitor dechu se připíná na plenku dítěte
  • Snímá i ty nejjemnější dechové pohyby bříška
  • V případě 15 vteřin bez nadechnutí vibruje
  • Je bez drátů a senzorických desek
  • Po 20 sekundách bez pohybu se spustí hlasitý zvukový a světelný alarm

Zjistit aktuální cenu

#5 Moderní monitor s jednoduchým ovládáním

Hisense Babysense 7

Babysense 7 od izraelského výrobce Hisense je považován za jeden z nejmodernějších monitorů dechu s atraktivním designem kontrolní jednotky. Je atestován a registrován jako zdravotnická pomůcka třídy bezpečnosti IIb (Certifikát CE 93/42/EEC), je kompaktní a lehce přenosný. V balení najdete kontrolní jednotku, která vás světelným a zvukovým alarmem upozorní na nepřítomnost dechu dítěte a dvě snímací podložky kulatého tvaru. Alarm spustí ve chvíli, kdy se dítě nenadechne 20 sekund, nebo když se počet jeho nádechů sníží pod 10 za minutu.

  • Dvě kulaté snímací podložky
  • Moderní vzhled kontrolní jednotky
  • Jednoduché ovládání
  • Vysoká spolehlivost a minimum falešných poplachů
  • Registrován jako zdravotní pomůcka třídy IIb

Zjistit aktuální cenu

Jak vybrat monitor dechu pro miminko?

Vybírání monitoru dechu pro miminko je důležitá a nesmírně zodpovědná záležitost. Na co byste rozhodně neměli u tohoto přístroje koukat, je cena. Chápeme, že ne každý má dostatek prostředků na pořízení kvalitního monitoru. Ale vzhledem k tomu, že většina monitorů dechu na trhu se pohybuje v podobné cenové hladině, považujeme za důležité zcela jiné parametry. Než se k nim ale dostaneme, pojďme si vysvětlit, jak vůbec monitory dechu fungují.

Jak monitory dechu fungují?

Monitory dechu se skládají ze snímací podložky, nejčastěji vyrobené z kvalitního plastu a vyhodnocovací elektronické jednotky. Ta má většinou tři kontrolky, které ukazují na aktuální stav situace. Zelená kontrolka ukazuje, že dítě v pořádku spí a dýchá. Žlutá/oranžová kontrolka upozorňuje na slabý stav baterie a červená kontrolka bliká a zároveň je doplněna hlasitým alarmem, aby upozornila na nepravidelnost dechu, nebo na jeho zástavu. (Barevnost nebo počet kontrolek se samozřejmě mohou přístroj od přístroje lišit).

Alarm se u monitoru dechu spustí ve chvíli, kdy se dítě nenadechne po dobu delší než 20 sekund, nebo ve chvíli, kdy se počet jeho nádechů snížil na méně než 10 dechů za minutu. Některé přístroje mohou mít funkce nastaveny trochu jinak – např. HERO MD od značky Snuza po 15 sekundách bez pohybu bříška od nádechu zavibruje, aby miminko k nadechnutí povzbudil. Než si vyberete konkrétní monitor dechu, zjistěte si, jakým způsobem reaguje a po jaké době.

miminko s monitorem dechu

Na co koukat při výběru monitoru dechu

Teď už víte, jak monitory dechu fungují. Budete také lépe chápat, proč a na jaké parametry se zaměřit.

Druh monitoru dechu

První, co je potřeba promyslet, je typ monitoru dechu. Na českém trhu jsou v současnosti dva typy – monitory dechu se senzorickými deskami/podložkami a mobilní monitory dechu, které se připnou na plenku a snímají pohyby bříška tak, jak miminko dýchá. Každé mají své výhody i nevýhody.

U snímacích podložek se může stát, že dítě sklouzne, nebo se překulí mimo podložku, ta nezaznamená dech a spustí zbytečně alarm. Dítě probudí a vás vyděsí. To se s monitorem připnutým na plenku nestane. Dítě se však může přetočit na bříško a monitor sklouzne, nebo mu bude překážet.

Počet, tvar a velikost senzorických desek

S typem monitoru dechu souvisí i výběr podle senzorických desek. Pokud se rozhodnete pro monitor dechu se snímací podložkou (senzorickou deskou), zaměřte se na její tvar, velikost a materiál. Většinou jsou desky obdélníkové a vyrobené z odolného plastu. Na trhu už jsou ale i desky kulaté, nebo kombinované. Čím větší deska je, tím menší hrozí riziko falešného poplachu. Snižuje ho i snímání dechu do strany.

Funkce monitoru dechu

Monitory dechu mají jednu – hlavní funkci, která je pro všechny stejná – tím je hlídání pravidelného dechu miminka a upozornění rodičů ve chvíli, kdy něco není, jak má být. Některé monitory ale mají i další funkce navíc. Pokud dítě přestane dýchat a spustí se zvukový alarm, dítě se může leknout a tím znovu nastartovat dýchání. Existují ale i šetrnější varianty – např. monitor dechu HERO MD po 15 sekundách bez nádechu na bříšku dítěte zavibruje, čímž ho povzbudí k nadechnutí.

Jsou ale i monitory dechu, které hlídají teplotu dítěte, nebo dokonce zaznamenávají delší interval dechu vašeho dítěte, což je dobré pro pozdější kontrolu, zda je vše v pořádku a dítě spí a dýchá tak, jak by mělo.

Certifikace zdravotnické pomůcky

Co nesmíte při výběru monitoru dechu opomíjet, je zdravotní atestace a certifikace. Pokud monitor dechu nemá schválenou certifikaci (Certifikát CE 93/42/EEC), nebo není jasně označen jako uznávaná a certifikovaná zdravotnická pomůcka, jedná se pouze o hlídací zařízení, které může fungovat správně, ale je stále nutné brát ho s určitou rezervou.

Proč (ne)pořídit monitor dechu

Monitory dechu jsou v současné době jediným a účinným způsobem, jak zabránit syndromu náhlého úmrtí kojence SIDS, který se nejčastěji objevuje během prvních 12 měsíců jejich života. Detekuje dechové nepravidelnosti a zástavu dechu, tzv. spánkovou apnoe. Zpravidla začne vibrovat nebo spustí zvukový alarm, když se dítě nenadechne déle než 15-20 sekund, nebo ve chvíli, kdy dýchá nepravidelně. Jedná se tedy o zařízení, které má své nesporné výhody. Pojďme si je shrnout stručně, ať víte, proč si monitor dechu pořídit. Zároveň bychom neměli opomíjet ani nevýhody monitoru, protože i ty se mohou vyskytnout.

  • V současnosti jediný účinný způsob, jak zabránit syndromu náhlého úmrtí kojence
  • Větší klid pro rodiče – na dech jejich miminka dohlíží spolehlivý pomocník
  • Pokud dítě dýchá nepravidelně, nebo dýchat přestane – alarm nebo vibrace mohou pomoci nastartovat jeho dech
  • Monitory dechu nijak neomezují ani neovlivňují spánek dítěte
  • Monitory dechu jsou využívané i v nemocnicích a porodnicích
  • Pořizovací cena nemusí být pro každého
  • Nevhodné ve chvíli, kdy spíte s dítětem v posteli
  • Může se spustit falešný poplach a zbytečně vyděsit rodiče a probudit dítě
  • Ani monitor dechu není 100% jistotou

Co když se monitor dechu opravdu spustí?

Co dělat, když se spustí monitor dechu? Důvodů jeho spuštění může být více a nemusí se hned jednat o ten nejhorší scénář. Určitě je však důležité jednat rychle. V ideálním případě doporučujeme používat monitor spolu s chůvičkou pro situace, kdy miminko bude spinkat samo v domě během toho co vy budete např. na zahradě za domem.

Situace, kdy se může spustit alarm monitoru dechu:

  • Monitor jste pouze zapoměli vypnout (např. při kojení)
  • Nekvalitní monitor dechu (např. bazarový z druhé ruky, roky používaný) – false alarm
  • GER reflux

Kolikrát pomůže samotný alarm, kdy se miminko leknutím samo nadechne, případně stačí vaše rychlá pomoc, kdy odstraníte peřinu, kterou je miminko překryté. Co ale dělat, když doběhnete k postýlce a miminko nedýchá? V první řadě je potřeba rychle reagovat a zahájit resustitaci. V takových krizových sitaucích (na které se člověk jen nerad připravuje) je důležité vědět, jak resustitaci na miminku provést. Proto u nás na webu vždy moc doporučujeme kurzy První pomoci dítěti. Při pořízení monitoru dechu tedy zvažte i podstoupení podobného kurzu.

Monitory dechu jsou bezesporu jedinečnou pomůckou, která pomáhá rodičům klidněji spát, ale především zachraňuje životy tisícům dětí. I přes to, že se jedná o větší investici, může to být ta nejlepší investice, jakou do svého miminka vložíte na začátku jeho života. Věříme, že s našimi tipy vyberete ten, který vám bude nejlépe vyhovovat.