darek pro teenagera

Dárek pro teenagera

11 tipů na dárek, který potěší i puberťáka

V první řadě si pojďme říct, že vybírat dárek pro teenagera není vůbec snadný úkol! Obzvlášť z pozice rodiče, strýčka, jiného rodinného příslušníka – zkrátka z pozice dospěláka. Spousta náctiletých má pocit, že jim dospělí absolutně nerozumí. Pro některé z nich jsou dospělí vrcholem trapnosti. Tak jak by tedy mohli přijít s cool nápadem na dárek? Na to máme odpověď! S našimi tipy možná darujete ten nejlepší dárek ze všech.

Mimo konkrétní dary existují 2 chytré fígle, s kterými nemůžete šlápnout vedle. Jednak se obdarovávaného můžete jednoduše zeptat, co si nejvíce přeje a tím máte dárek vyřešený nebo můžete darovat peníze (což bývá velmi častou volbou všech darujících). Pokud však chcete zprostředkovat překvapení a peníze v obálce vám přijdou fádní a neosobní, čtěte dále…

11 tipů na dárek pro teenagera

U každého dárku je potřeba zohlednit záliby a zájmy dítěte. Ne každý z našich tipů se hodí pro každého teenagera. Každopádně věříme, že alespoň jeden z tipů sedne povaze vámi obdarovávaného, případně vás inspiruje k dalším originálním nápadům.

#1 Pro dobrodruhy a podnikavce

Zážitek dle výběru

Zážitek dle gusta oslavence určitě dokáže vyčarovat úsměv na rtech. Zážitků, které lze v dnešní době darovat existuje nepřeberné množství. Volte proto tak, aby zážitek odpovídal osobnosti a věku dítěte. Sedmnáctiletému chlapci, co zbožňuje adrenalinové sporty jistě můžete (se svolením rodičů) věnovat tandemový seskok padákem, ale pro dvanáctileté dítko to nebude to pravé ořechové. Slečnu z velkoměsta, co se ráda fintí, zase moc nepotěšíte poukázkou na kurz přežití v přírodě.

Zážitky se naštěstí neomezují pouze na adrenalin a kurzy přežití a vy tak můžete věnovat např. hru pro více osob ve virtuální realitě (perfektní pro sourozence), let balónem nebo plavbu lodí. Věřte, že pokud se trefíte dítěti do zájmu, budete ten den tím nejoblíbenějším dospělákem v místnosti.

Do obchodu

#2 Pro gamery a gamerky

Konzole nebo hra

Víte, že teenager, kterého chcete obdarovat, rád hraje hry? Určitě pak neuděláte chybu koupí hry na konzoli, kterou vlastní. Může to být PlayStation, Xbox, případně může hry hrát na počítači. Pokud jste ochotni do dítka investovat více peněz (např. z pozice rodiče), můžete pořídit rovnou herní konzoli (samozřejmě v případě, že doma žádnou nemá).

Před koupí her však udělejte alespoň malý průzkum, jaký herní žánr jej baví, případně zda nehraje pouze jednu jedinou hru na počítači a o jiné nemá zájem. Spoustu hráčů se věnuje pouze jedné zvolené online hře, ve které se roky zlepšuje a jiná hra by pro ně byla vyhozením peněz.

Skvělým dárkem v podobě hry na Playko nebo Xbox jsou hry pro více hráčů, které může hrát jak s kamarády, tak třeba s vámi. Mohou to být sportovní hry jako třeba NHL, novodobá předělávka klasiky Worms a nebo závodní legenda Trackmania.

Tip: Ujistěte se také, že má již vlastněná herní konzole mechaniku na CD. Pokud ne, můžete to vyřešit např. koupí PlayStation dárkové karty, díky které si oslavenec bude moct vybrat v online obchodě konkrétní hru sám.

Do obchodu

#3 Pro každého, kdo rád mlsá

Tematické Manboxeo

Když si člověk vůbec neví rady, jaký dárek pro teenagera pořídit, dárek v podobě mixu různých dobrot bude vždy bezpečnou volbou – kdo by neměl rád jídlo? Abyste dar pojali originálně, doporučujeme kouknout na bedýnky Manboxeo/Kidboxeo. Jednoduše si vyberete bedýnku, která svým obsahem nejlépe sedí vašemu záměru a oslavenec či oslavenkyně ji pak bude muset za pomoci kódu (na který musí přijít na základě přiložených indícií) nebo přiloženého páčidla otevřít. Tento dárek není pouze o laskominách a jiných obsažených předmětech, ale také o zážitku z otevírání krabice.

Do obchodu

#4 Pro studenty a malé cestovatele

Online kurz angličtiny

Dobrým dárkem může být i takový jazykový kurz! Zde si však dávejte pozor, aby to nebyl dárek spíš za trest. Online kurz angličtiny je vhodným dárkem pro teenagera, kterého studování anglického jazyka doopravdy baví a chce se v něm sám zlepšovat. Přijde vhod pokud se chystá na svou první zahraniční zkušenost (brigáda v zahraničí nebo tábor u moře) případně pro studenty, které čekají přijímací zkoušky či maturita z angličtiny. Určitě raději vyberte jiný dárek, pokud jej angličtina nebaví, má z ní špatné známky a vy si dárkem slibujete jeho zlepšení.

Perfektními online kurzy jazyků (ať už angličtiny nebo třeba španělštiny) jsou OnlineJazyky.cz. Na jejich webovkách dokonce můžete zakoupit dárkový poukaz na libovolný kurz a oslavenec si může sám zvolit, jaký jazykový kurz má chuť studovat.

Do obchodu

#5 Pro sportovce a milovníky chytrých gadgets

Chytré hodinky

Chytré hodinky jsou šikovná věcička, kterou málokdo nutně potřebuje, ale jakmile ji začne používat, zamiluje si ji. Proto jsou hodinky tak skvělým dárkem, který uchvátí leckterého teenagera. Obzvlášť potěší sportovně založené jedince, protože v sobě obsahují užitečné fitness funkce, jako počítání kroků, vzdálenosti při běhu, měření srdečního tepu a nebo dokonce kvality spánku.

V dnešní době existuje spousta designů chytrých hodinek, u některých na první pohled ani nepoznáte, že nejde o klasické analogové hodinky! Můžete tak vybrat elegantní jemné hodinky i pro slečnu, která by klasický robustní vzhled dřívějších chytrých hodinek možná vůbec neocenila.

Zjisti aktuální cenu

#6 Pro zapálené či občasné hráče

Zapůjčení virtuální reality domů

Pořízení zbrusu nové konzole není levná záležitost, natož tak headset pro virtuální realitu. Hry ve virtuální realitě pak zpravidla člověka baví několik dní, možná týdnů a nakonec se na nelevný herní systém jen práší někde v rohu místnosti. Samozřejmě, nemusí to být pravidlo, ale nestačilo by tento VR headset zapůjčit jen na několik dní? I to je totiž možné. Můžete si zapůjčit oblíbený Oculus Quest (spolu s výběrem více her) na vámi zvolený počet dní. Tuto možnost můžete věnovat i jako dárek formou poukazu. Obdarovaný si pak vybere datum, kdy bude chtít Oculus doručit domů a užít si několik dní zábavy s konzolí.

Hry ve VR pak nejsou pouze výsadou zarytých hráčů, ale spolehlivě pobaví celou rodinu nebo přítomné kamarády. Můžete si na vlastní kůži vyzkoušet jiné povolání, pohrát si se světelnými meči nebo zdolávat skály ve Vietnamu jako horolezec. To všechno za pomoci pohybu ve virtuální realitě. Věříme, že tento dar ocení každý teenager!

Do obchodu

#7 Pro knihomoly a intelektuály

Elektronická čtečka

Chcete obdarovat náctiletého milovníka knih? Vždy mu můžete pořídit další knihu do sbírky. Pokud však chcete věnovat o něco hodnotnější dárek, který dítěti usnadní čtení na cestách či v MHD, elektronická čtečka bude perfektní volbou. Vám tento dar zas usnadní rozhodování, protože vybrat knihu, která sedne žánrem a motivem není jednoduché a nemusíte se zkrátka trefit. Ať už je tedy teenager milovník fantasy, populárně vědeckých knih či náctiletých románů, čtečka mu umožní četbu jakékoliv knihy dle vlastního gusta.

Zjistit aktuální cenu

#8 Pro sportovce a milovníky chytrých gadgets

Hoverboard

Některé teenagery zase potěšíte tou správnou vylomeninou. Co takhle hoverboard? Na kterém si užije plno zábavy a zároveň poslouží praktickému účelu a umožní dítěti elegantní pohyb po okolí. S hoverboardem (nebo také česky kolonožkou) navíc jistě udělá parádu mezi spolužáky (až se na něm naučí pořádně jezdit). A věřte, že alespoň vyzkoušet, si jej budou chtít i všichni dospěláci v okolí.

Slyšíte o hoverboardu poprvé? Hoverboardy fungují na bázi vyvažování a veškerý pohyb se reguluje vyvažováním těla. Stroj je poháněn velkokapacitní baterií a na jedno nabití umožní ujet až kolem 20 km. Možná by někdo namítl, že je to jenom další elektronická blbůstka. Je však skvělá pro zlepšení motorických schopností člověka a spolu s praktickou a zábavnou složkou tvoří perfektní dárek pro teenagera.

Zjisti aktuální cenu

#9 Pro dospívající slečny

Kosmetická sada

Tahle varianta dárku je spíš pro něžné pohlaví. Ačkoliv můžete darovat sadu šamponu a sprchového gelu i dospívajícímu chlapci, pravděpodobně z dárku nebude mít takovou radost, jako dospívající slečna z kvalitních očních stínů či laků na nehty. Obzvlášť pokud víte, že je slečna parádnice, nosí načančané oblečení a už má na to věk (což je individuální a měli byste se poradit především s rodiči dítěte, zda jim líčení pro dceru nevadí), určitě jí nové produkty vykouzlí úsměv na rtech.

Můžete pořídit již zmíněné oční stíny, laky na nehty, toaletní vodu, čistíci gely či masky na pleť nebo přípravky na vlasy. Dokonalou variantou pak budou produkty přírodní kosmetiky, které neobsahují žádnou zbytečnou chemii a jsou tím nejlepším, co můžete mladé holce koupit. Širokou nabídku pečující a dekorativní přírodní kosmetiky najdete např. na biooo.cz.

Zvažujte-li kosmetický dárek pro chlapce, může přijít vhod např. gel na vlasy, deodorant či parfém.

Do obchodu

#10 Pro každou příležitost

Tričko s potiskem

Trička s potiskem jsou vděčným darem. Pro každou příležitost se najde deset trefných vtipných triček s nápisem, a pokud přeci jen žádné nevyberete, můžete si nechat tričko potisknout nápadem vlastním. Jako dárek pro teenagera se jistě bude hodit tričko s vtipnou školní hláškou nebo nápis který oslavenci vtipně polichotí. Vždycky bude záležet na konkrétním jedinci, na jeho věku a smyslu pro humor. Starší puberťáci pak možná nejvíce ocení trička s různými sprosťárnami a dvojsmysly, ale to z pozice dospělého člověka raději oželte. Obdarovaný by se nemusel při obdržení daru cítit velmi komfortně a jeho rodiče by vám dali za uši.

Do obchodu

#11 Pro mladé talenty

Online lekce hudby

Zajímavým dárkem pro teenagera může být i poukaz na lekce zpěvu, klavíru nebo kytary – za předpokladu, že má dítě o tento směr umění zájem (to už musíte posoudit sami). Na webu Artmaster Academy nabízejí plno kvalitních online kurzů, které jsou vedené opravdovými profesionály v oboru. A nejlepší na tom je, že je možné všechny kurzy absolvovat z pohodlí domova. To ocení především začátečníci při prvních pokusech o zpěv (či hru na hudební nástroj), kdy se vůbec nemusí stydět před potenciálním publikem a mohou prvně vypilovat svou uměleckou dovednost v bezpečí domova.

Na webu lze zakoupit voucher na jakýkoliv kurz z nabídky, což předání virtuálního daru značně usnadňuje. Mimo hudebních kurzů na webu najdete i kurzy rozvíjející další umělecké směry jako je kresba nebo břichomluvení.

Do obchodu

Čemu se vyhnout při výběru dárku pro teenagera?

Nevybrali jste z našich tipů? Nevadí. Na trhu existuje tolik produktů, že ten pravý dárek pro vašeho teenagera jistě po náležitém průzkumu objevíte. Čemu se ale radši úplně vyhnout?

  • Módní oblečení – je poměrně těžké trefit se do vkusu teenagera, takže pokud stoprocentně nevíte, že by měl daný módní kousek úspěch, radši pořiďte poukaz na oblečneí v jeho/jejím oblíbeném obchodě.
  • Rodinné dárky – poukaz na výlet pro celou rodinu rozhodně není bezpečným dárkem pro teenagera. V určitém věku je jakýkoliv strávený čas s rodinou utrpením, takže opět, pokud nevíte, že si to oslavenec vyloženě přeje, nevymýšlejte rodinné dárky.
  • Dárek podle vašeho gusta – myslíte-li si, že jste vybrali skvělý dárek, protože vám samotným by se moc líbil? S velkou pravděpodobností jste šlápli úplně vedle. Ani se nesnažte vracet do svých nácti let a vymýšlet, po čem jste tehdy toužili, protože doba se mění a co frčelo tehdy, rozhodně nefrčí teď.
  • Čistě praktické dárky – jsou sázkou na jistotu, oslavenec dárek pravděpodobně využije, ale přehnaně radostný pohled při rozbalování nečekejte. Mezi takové patří např. sada ponožek, předplacená jízdenka na MHD, box na svačinu do školy, apod.
  • Knihy poučující o dospívání – ano, o těchto tématech je důležité mluvit a dítě informovat právě v tomto období, ale není nic trapnějšího, než když takovou knihu dostane na rodinné oslavě před zrakem všech babiček a strýčků. Pokud chcete, aby bylo vaše dítě v tomto směru informované, věnujte mu dárek raději v soukromí.

Stále nevíte? Další tipy na dárek pro každého najdete např. na webu arecenze.cz. A nakonec, obálka s penězi situaci vždy jistí! Můžete si s finančním dárkem více pohrát a věnovat peníze třeba v rámečku na fotku nebo se inspirovat různými nápady z Pinterestu.