jak vybrat jmeno pro dite

Jak vybrat jméno pro dítě?

10 věcí, které je potřeba zvážit při výběru jména pro miminko

Jste-li v očekávání, dříve nebo později nastane ona otázka: „Jak se bude naše děťátko jmenovat?“. Ať už patříte mezi rodiče, co mají jméno vybrané dávno dopředu nebo jste téma otevřeli teprve pár dní před termínem porodu, své finální rozhodnutí doporučujeme dobře zvážit. Vaše volba bude vašeho potomka přecejen provázet celým životem a tak se hodí zohlednit při výběru veškeré aspekty. Jak tedy vybrat jméno pro dítě? A co vše je potřeba zvážit?

10 věcí, které je potřeba zvážit při výběru jména

1) Kompatibilita s příjmením

V první řadě je potřeba přihlédnout k příjmení dítěte. Křestní jméno by k příjmení mělo pasovat a společně se dobře jak psát, tak vyslovovat. Pokud nechcete dítěti během dospívání přidávat starosti, vyhněte se jakýmkoliv slovním hříčkám nebo rýmujícím se jménům.

jak vybrat jmeno pro dite

Co se výslovnosti týká, přihlédněte především k prvním a posledním písmenkům jmen. Pokud jedno jméno končí na stejné písmenko, na které to druhé začíná, můžete dítěti zadělat na problém. Ze jména a příjmení se tak při vyslovení může stát jednolité „Adamach“ (= Adam Mach).

Adam Mach

Daniel Mach

Pokud dítěti do vínku dáváte delší příjmení, zvažte, zda je vhodné dávat i podobně dlouhé křestní jméno. Počet znaků celého jména tak může značně narůst a váš potomek pak bude často řešit problém, že se jeho jméno nevleze do předepsaných kolonek sešitů apod. Zároveň mu bude podpis trvat daleko déle než jeho spolužákům. Podepisování sešitů pak pro něj může být dvakrát tak dlouhá práce, jako pro jeho spolužáka.

Alexandra Pestremenková

Eva Pestremenková

alexandra a eva

Na druhou stranu se můžete chtít vyhnout i velmi krátké kombinaci jmen. Jméno pak může být natolik krátké, že by mohlo v řeči zapadnout a být tak snáze přeslechnutelné. Místo zvučného jména by totiž zazněly „pouze“ dvě slabiky.

Vít Kos

Štěpán Kos

2) Četnost a originalita

Jak běžné/originální chcete, aby bylo jméno vašeho dítěte? Každý rodič má ve věci četnosti jména jiné preference. Jednak si můžete přát, aby jméno nepatřilo k těm nejčasteji voleným v daném roce. Pokud byste vybrali jedno z těch, které je nejvíc v kurzu, klidně se pak může stát, že se sejde pět Aniček v jedné třídě.

Jan Novák

Albert Novák

Na druhou stranu, pokud pustíte uzdu své fantazii a zajistíte tak dítku absolutní unikátnost v rámci republiky, možná vám také nepoděkuje. Vyčnívat příliš z davu nemusí být v dětských kolektivech dvakrát příjemné. Volba příliš originálního jména s sebou také nese neustálé dotazy na to, jak se jméno správně píše a v horším případně jsou výsledkem různé formy zkomolení. Většina lidí ví, jak správně napsat běžná jména jako např. Patricie. Pokud se však představíte jako Petya, možná bude potřeba jméno ještě několikrát zopakovat a vysvětlit, že po „t“ se píše tvrdé „y“.

Petya Záhorská

Patricie Záhorská

Oblíbenost určitých jmen se v čase mění. Jméno Božena bylo velmi oblíbené ve 40. – 50. letech. Přestože se tedy jedná o jméno, které má dnes v populaci velké zastoupení, průměrný věk všech Božen v České republice je 72 let. Pravděpodobně nejste překvapeni. Sami byste si pod tímto jménem představili spíše starou paní, nežli malou holčičku. Podobně je to i s ostatními jmény. Ta co byla nejčastější mezi vaší generací, mohou být v nové generaci považována za zastaralá. Je tedy dobré podívat se do statistik, kde se dají trendy ohledně jmen vysledovat.

Tip: Oblíbenost jména v čase a jiné statistické údaje můžete sledovat na webu kdejsme.cz.

Tu správnou míru originality budete muset odhadnout vy sami. Jsou lidé, kteří jsou na své originální jméno pyšní a pak jsou naopak tací, kteří nad kreativitou svých rodičů jen kroutí hlavou. Bohužel, názor svého potomka se nedozvíte dříve, jak za deset let a tak vám v tomto rozhodnutí bude muset plně důvěřovat. Zlatá střední cesta by měla být bezpečným pravidlem k výběru.

3) České či mezinárodní

Jak moc mezinárodní chcete, aby jméno vašeho dítěte bylo? V této kategorii opět neexistuje žádné ultimátně správné řešení. Někteří rodiče si potrpí na klasickém českém jméně jako je třeba Václav nebo Anežka. Jiní zase preferují jméno, které je možné jednoduše používat i v zahraničí. V tom případě je možné zvolit jak jméno úplně cizí, tak jméno které je běžné jak v Česku, tak v anglicky mluvících zemích.

Dát dítěti úplně cizí jméno rozhodně není špatně. Obzvlášť pokud jste mezinárodní pár a chcete v dítěti zachovat kulturu partnera/partnerky, přestože žijete v Česku. Dítě však v budoucnu může mít stejný problém, jako dítě s příliš originálním jménem, a bude muset neustále vysvětlovat, jak se jméno správně píše. Oproti tomu celosvětově známá jména jako Daniel, David nebo Laura nedělají problém ani v Česku ani v zahraničí.

Zde je také potřeba zohlednit kompatibilitu s příjmením. Pokud nesete ryze české příjmení, vyloženě cizí křestní jméno může znít komicky a to stejné naopak.

Jessica Borůvková

Jana Borůvková

4) Výskyt jména v rodině

V některých rodinách je předávání jmen z generace na generaci oblíbeným zvykem, jinde se hraje na originalitu a jedinečnost alespoň v rámci rodinné linie. Určitě stojí za to, si pojmenování potomka po sobě samých patřičně rozmyslet. Dítě sice bude vaší hrdou kopií, ale praktické to rozhodně nebude. V budoucnu může docházet k záměně korespondence či úředních dokumentů. V širší rodině bude třeba odlišit, jakou verzí jména se bude oslovovat rodič a jakým dítě. Pokud jste dva Jaroslavové a vám se zásadně říká Jarda, vašeho syna pak napříč rodinou mohou oslovovat třeba Jára. Ne všechna jména však mají tolik možností pro oslovení.

Hezkým zvykem je pojmenovávat děti po svých starších předcích – třeba po dědovi nebo prababičce. Zde nedochází k praktickým zádrhelům, jelikož s nimi zpravidla nežijete v jedné domácnosti. Předáním jména můžete uctít i někoho ze svých zesnulých rodinných příslušníků.

5) Skloňování a oslovování

Když už máte mezi jmény své kandidáty, je dobré si vyzkoušet, jak dobře se vám jméno bude používat. Jaké má jméno variace pro oslovení a pro zdrobněliny? Jak budete dítě oslovovat, když mu chcete dát najevo, že se zlobíte? Umožňuje vám jméno dostatečnou variabilitu?

jak vybrat jmeno pro dite

Existují velmi rozmanitá jména jako je Josef (Pepa, Joža, Jožko, Josífek, Pepík…) nebo Jan (Honza, Jeník, Jenda, Jencek, Honzík, Honzíček…). Naproti tomu Kryštof se mnoha způsoby sklonit nedá – je to buď Kryštof a nebo možná Kryštůfek.

6) Skryté slovní hříčky

Jména je před finálním výběrem nutné nechat projít „puberťáckým testem“. Existují totiž jména, která pravděpodobně puberťáci nenechají ležet ladem. Pozor především na jména, která v sobě skrývají dvojsmysl – např. Blanka nebo Milenka, případně jména, která se rýmují s různými jinými nelichotivými výrazy – např. Denis. Jména jsou to možná krásná a většinu času je vaše dítě bude hrdě nosit, ale narážkám a říkačkám ve škole se rozhodně nevyhne.

7) Vliv nesympatií z minulosti

Snadno se řekne: „Nenechte se ovlivnit ne/sympatiemi z minulosti“, hůře se provede. Lidé v nás zkrátka během života zanechávají dojem a ten se pak otiskne i ve vašem vztahu k onomu jménu. Pravděpodobně nebudete chtít pojmenovat svou dceru po bývalé manželce vašeho protějšku. Stejně tak vašemu synovi nejspíš nedáte stejné jméno jako měl kluk, co vás na základní škole šikanoval. Negativní citové zabarvení k určitým jménům může být tak silné, že vám zošklivý i ta nejkrásnější jména.

Určitě se však nenechte ovlivnit příliš. Pokud se vám nějaké jméno líbí, nemusíte nad ním zlomit hůl pouze proto, že vám většina nositelů tohoto jména byla mírně nesympatických.

8) Svátek a výskyt v kalendáři

Slavíte ve vaší rodině svátky? Dáváte jim velkou váhu? V takovém případě by bylo vhodné vybírat jména pouze z českého kalendáře. Pokud by svůj svátek slavil každý z rodičů, ale na nejmladšího člena rodiny by se nedostalo, mohl by mít malý jednou oči pro pláč.

Další možností je si jednoduše určit den, kdy se ve vaší rodině jméno bude oslavovat. Tento den už však hůře rozšíříte mezi spolužáky a ostatní kamarády dítěte, takže k svátku mu ve výsledku budou přát jen rodiče.

Pokud svátky doma neslavíte, kalendářem se nemusíte omezovat. Na druhou stranu, v poslední době byl kalendář několikrát doplňovaný, a nová jména, která se začala v Česku v posledních letech objevovat, v něm získala své místo. Proto i český kalendář nabízí slušnou nabídku jmen.

9) Význam a původ jména

Pro někoho možná nepodstatný bod, jistě se však najdou tací, kteří by se rádi zamysleli i nad původním významem jména. Někteří mohou dokonce věřit, že tím dávají dítěti do vínku jisté vlastnosti nebo poslání.

Podíváte-li se jménům na zoubek zjistíte např. že jméno Matouš původně znamenalo „boží dar“, Pavla zase „malá, nepatrná“ a Jonáš zase „holub“.

Tip: Původ jmen si můžete dohledat zde.

10) Vyhláška o matrikách

A poslední ale nejdůležitější pravidlo, musíte splňovat je vyhláška o matrikách. Jméno zkrátka musíte vybírat s trochou selského rozumu a v takovém případě vás vyhláška nijak omezovat nebude. Křestní jméno nesmí být totožné s příjmením, nesmí být stejné jako jméno již žijícího sourozence a také to nesmí být název neosobní, jako třeba název věci. Dále vám nedovolí pojmenovat holčičku chlapeckým jménem a naopak.

Jak postupovat při výběru jména pro dítě

Máte svá oblíbená jména pro holčičku i chlapečka, prošli jste si všech 10 bodů a jména obstála každý jeden test? Gratulujeme, vy již dál číst nemusíte. Pokud však stále tápete, nejste si úplně jisti nebo nemáte pocit, že jste našli úplně to pravé, máme pro vás tip na to, jak postupovat.

Jak vybrat jméno pro dítě?

  1. Vezměte si kalendář nebo knihu se jmény a procházejte všechna jména.

    Můžete si vzít obyčejný papírový kalendář, knihu „Jak se bude vaše dítě jmenovat“ nebo procházet jména v seznamu jmen online.

  2. Jména která vás zaujmou si zapište.

    Zapisujte si všechna, která se vám trochu zalíbí. Příliš nad nimi nepřemýšlejte a vytvořte si dlouhý seznam jmen.

  3. Projděte si svůj seznam znovu a vyškrtávejte.

    Až budete mít seznam dostatečně dlouhý až vyčerpávající, projděte si ho znovu – nejlépe další den. Vyškrtávejte ta jména, která byste si po zvážení na své dítě nedovedly představit. Jako proškrtávací promůcku můžete použít výše zmíněná kritéria.

  4. Nechte partnera (matku/otce dítěte) vytvořit si svůj vlastní seznam

    Jste-li na dítě dva, nechte druhého rodiče také vytvořit svůj seznam nezávisle na vás.

  5. Porovnejte si své seznamy.

    Najdete ve vašich seznamech průnik? Sláva! V takovém případě máte horké kandidáty. Pokud ne, pokračujte dalším krokem.

  6. Vyřaďte jména, která se vašemu protějšku nelíbí.

    Ze svých seznamů vyškrtejte jména, která se tomu druhému vůbec nelíbí. Na jménech nelpěte. Pokud vašemu protějšku přijde jméno vyloženě škaredé, nesnažte se ho dále protlačovat. Výsledné jméno by měl být především kompromis.

  7. Zbylá jména na seznamu si projděte znovu.

    Zkuste dát šanci jménům, která sice nejsou na vašem seznamu, pouze na seznamu partnera, ale ve výsledku by se vám také mohla líbit.

  8. Pokud jste nenašli vhodné jméno, celý postup zopakujte. Zkuste si vzít jiný zdroj jmen.

    Pokud jste napoprvé procházeli kalendář, vezměte si třeba knihu „Jak se bude vaše dítě jmenovat„, kde najdete jmen více. Zkuste zopakovat celý postup znovu. Věříme, že se na nějakém jménu jistě shodnete.