darek k narozeni ditete

Dárek k narození dítěte

17 tipů na nejlepší dárek pro novopečenou maminku

Vaší kamarádce se narodilo miminko a vy tápete, jaký dárek jí přinést do porodnice? Nevíte si rady, čím potěšit kolegyni, co odchází na mateřskou? Nebo dokonce hledáte inspiraci, co pořídit vlastní ženě, která vám právě porodila syna nebo dceru? Pak určitě čtete dále. Slibujeme, že i vy najdete perfektní dárek k narození dítěte.

Jako u každého dárku, který má potěšit, je důležité se nad výběrem zamyslet. Dárek, co udělá radost jedné mámě, nemusí mít vůbec úspěch v jiné rodině. Existují však univerzální klasiky, se kterými nikdy neuděláte chybu, které zkrátka potřebuje každý rodič . Ať už budete sázet na jistotu nebo originalitu, věříme, že vám tento článek přijde vhod. Projít můžete jak konkrétní tipy v první části článku, tak praktické rady k výběru, které najdete níže.

17 tipů na dárek k narození dítěte

Nechte se inspirovat našimi tipy.

Klasika, která potěší každou ženu

1. Květina

Dárek můžete pojmout dvěmi způsoby. Buďto donesete dárek, který poslouží novorozenému miminku, nebo takový, který má potěšit hlavně ženu samotnou (určitě není na škodu tyto možnosti zkombinovat a donést drobnost pro miminko i pro mámu). Naším prvním tipem je osvědčená klasika v podobě květiny. Ta zkrátka potěší vždy a nemusíte složitě přemýšlet nad originálním darem. Vhodná je jako dárek od partnera, kamarádky, rodiny, zkrátka univerzální dárek.

Můžete pořídit krásný pugét čerstvě nařezaných květin nebo vsadit na originálnější prvedení a darovat jedlou květinu (tak jako nabízí např. květinářství Frutiko). V nabídce mají různé ovocné nebo čokoládové možnosti nebo dokonce celé dárkové balíčky.

Do obchodu

Pro každé miminko již od 2 týdnů života

2. Kontrastní leporelo

Víte, že zrak miminka není schopný v prvních měsících vnímat barvy? Nově narozené miminko vidí čenobíle a svůj zrak si plně vyvine během prvního roku života. Jednou z prvních barev, které jsou novorozenci schopni rozeznat je červená.

Perfektním nástrojem, pro stimulování vývoje zraku miminka, jsou vysoce konstrastní černobílé obrázky doplněné o jednu výraznou (ideálně červenou) barvu. Takové kontrastní leporelo je tedy perfektní dárek, který máma využije již po pár týdnech od porodu. Jednoduché obrázky podporují zvídavost a pomáhají zvýšit soustředění dítěte. Je to jednoduchý dárek který stojí pár korun, ale přitom může hrát velkou roli v rozvoji miminka.

Do obchodu

Vhodný dárek do každé rodiny

3. Vtipné bodyčko

Ať už je váš vzah k novopečeným rodičům jakýkoliv, s dupačkami nikdy nešlápnete vedle. Každé miminko se potřebuje do nečeho obléknout a čím více dětského oblečení máma má, tím méně je potřeba prát – váš dárek tedy může být jednak super roztomilý, ale za to praktický!

Pokud chcete vystoupit z řady roztomilých a slušivých oblečků a nabídnout něco více originálního, s vtipnými dupačkami s nápisem určitě zazáříte! Vtipné dětské oblečky se dnes těší čím dál větší oblibě. Rodičům tak můžete sdělit nějaký vzkaz nebo vybrat obleček přímo na míru jejich rodinné situaci.

TIP: Většina obdarujících nakoupí ty nejmenší oblečky, aby tak akorát sedělo na novorozence. Mnohem praktičtější je však nakoupit oblečení o pár velikostí větší. V počáteční výbavičce dítěte se sejde plno malinkých miminkovských oblečků, velmi často hodně dupaček nakoupí již máma sama během těhotenství. O pár měsíců později však musí rodiče stejně dokupovat větší. Určitě potěší mít nějaké větší hned v zásobě.

Do obchodu

Deka pro mámu, hračka pro mimino

4. Originální dětská deka s plyšákem

Deka je praktickou součástí každé dětské výbavičky a vzhledem k častým znečištěním, kterým ji dítě podrobí, se rozhodně hodí vlastnit více než jednu. Nám nejvíce padla do oka dětská deka značky Carol, která se prodává v sympatickém balení s plyšákem. Prcek tak může získat parťáka v podobě pandy nebo jednorožce a máma mu mezitím může vystlat kočárek heboučkou dekou z mikrovlákna. Tato kombinace dělá z produktu perfektní dárkové balení.

Do obchodu

Čokoláda na nervy

5. Výběrová čokoláda

Věříme, že většině maminkám uděláte největší radost pořádnou tabulkou čokolády. Jestli platí, že je čokoláda na nervy, pak jí totiž bude novopečená maminka potřebovat značnou dávku. Pokud chcete darovat něco extra (ne jen klasickou čokoládu ze supermarketu), doporučujeme poohlédnout se po prémiových čokoládových výrobcích. My doporučujeme jednu z nejlepších českých čokolád – Míšinu čokoládu. Najdete ji v mnoha kreativních příchutích (třeba karamelizované mandle se zauzenou mořskou solí), potěšit můžete i třeba datlema v čokoládě nebo zdravou verzí této čokolády bez cukru či veganskými variantami.

Do obchodu

Zabaví dítě v průběhu prvního roku

6. Chrastítka, kousátka, veselé hračky

Chrastítka a kousátka hrají většinou prim mezi věnovanými dárky k narození dítěte. Troufáme si tvrdit, že věnováním veselé hračky pro novorozence nemůžete šlápnout vedle. Rozhodně však dejte pozor na materiál a vhodnost pro dítě takto nízkého věku. U plastových hraček dbejte na to, aby neobsahovaly škodlivé látky jako např. PBA. V internetových obchodech tyto informace jednoduše najdete v popisu produktu, jak ohledně materiálu, tak pro jakou věkovou kategorii dítěte je hračka vhodná.

Širokému výběru a kvalitě se vám dostane např. u hraček české značky Wiky. Wiky hračky jsou již léta prověřené zákazníky a dají se pořídit za velmi dostupné ceny.

Do obchodu

Praktický a nápaditý

7. Plenkový dort

A co takový plenkový dort? Kreativní způsob, jak předat zásobu novorozenecké nezbytnosti číslo jedna. Plenkový dort můžete buďto vyrobit vlastníma rukama nebo objednat hotový z obchodu. Dopředu si však zjistěte, jaké pleny budou chtít noví rodiče používat. Trend dnešní doby se obrací opět zpátky k látkovým plenám – pro miminko jsou příjemnější a neprodukují žádný odpad. Oproti tomu plenky jednorázové jsou zase praktičtější a redukují potřebu neustálého praní.

Přikládáme odkaz na povedený ručně balený plenkový dort od značky T-tomi. Máte zde na výběr různé kombinace a množství plen v dortu, jak těch látkových, tak i jednorázových. V balíčku mimo pleny najdete i praktické bambusové žínky, které v domácnosti také jistě najdou uplatnění. Dort je ovázán krásnou stuhou a je k němu i dárková kartička, kam můžete napsat osobní věnování.

TIP: Přečtěte si naše velké srovnání látkových a jednorázových plen.

Do obchodu

Vzpomínky zůstanou

8. Dětské fotoalbum

V dnešní době již není takovým zvykem vyvolávat fotografie a zakládat je do alb. Pokud jde však o první roky dítěte, mnoho rodičů si vzpomínky rádo zachová i jinak než v počítači. Spousty fotek se v digitálním světě ztratí a je jich zpravidla takové množství, že jim nepřikládáme takovou váhu. Zhmotnění digitálních vzpomínek je skvělým způsobem jak ty nejlepší kousky uchovat a jak je později prezentovat dítěti samotnému. Pořídíte-li čerstvým rodičům roztomilé fotoalbum, jistě jej rádi zaplní.

Na trhu existují speciální fotoalba dělané přímo na míru prvnímu roku života dítěte. Některé slouží pouze k ukládání fotografií, jiné mají i místo na vpisování různých stěžejních momentů v prckově životě. Rodiče si tam mohou zapisovat první slova dítěte nebo jak miminko roste.

Do obchodu

Potěšte novopečenou mámu

9. Dárkový koš pro maminku

Elegantním řešením daru je dárkový koš, poskládaný z všemožných dobrot a drobností, které by si vaše obdarovávaná osoba mohla přát. Hotový dárkový koš si můžete výhlídnout v supermarketu nebo se domluvit s konkrétním malým obchůdkem, který by vám byl ochotný několik věcí svázat do dárkového balení. Není však nic jednoduššího, než nakoupit drobnosti dle vlastního uvážení a udělat vlastní, na míru sestavený dárkový koš. Koneckonců to nemusí být ani koš. Dárečky můžete naskládat do dárkové krabice a zavázat mašlí a pro méně zručné nebo uspěchané, stačí naházet do dárkové tašky.

Do balíčku zahrňte nějaké dobroty, které mají rodiče rádi. Dále pak můžete nakoupit různé čaje na podporu kojení, prospěšné vitaminové doplňky pro maminky nebo nějakou voňavou přírodní kosmetiku. Pokud jde o milovnici kávy, můžete jí věnovat např. bezkofeinovou kvalitní kávu nebo nějakou náhradu kávy jako je např. Caro. O Caru (nebo také Meltě) se traduje, že podporuje kojení. Jestli však náhražka kávy bude chutnat, zaručit nemůžeme.

Do obchodu

Pro hravé miminka

10. Hrací deka

Žádnému miminku nesmí chybět hrací deka. Je to jiná deka, než ta z bodu číslo 4. Jedná se o set měkoučké podložky a hracího kolotoče, případně jiných hraček. Miminko na podložce leží, a jak z názvu vyplývá, hraje si – nebo spíše pozoruje a zkoumá visící hračky. Tento dárek jistě potěší např. od babiček nebo se na hrací deku mohou složit kamarádi či kolegové z práce.

Do obchodu

Dárek od otce dítěte

11. Šperk

Pročítáte-li tento článek jakožto otec novorozence, a hledáte tip na to, čím vaši ženu potěšit, až se vrátí z porodnice (tzv. push present), tento tip je vám ušitý přímo na míru. Šperk je pro tuto událost velice vhodným darem. Pokud vaše drahá polovička vyloženě neřekne jinak nebo je zkrátka jednou z žen, co si na třpytivé doplňky příliš nepotrpí, krásný šperk jistě vykouzlí radost na tváři. Může to být prsten, řetízek nebo třeba naušnice.

Dárek však nemusíme vztahovat pouze na otce. Šperkem může potěšit i třeba jiný rodinný příslušník, který ví, že stříbrný prstýnek maminka ocení mnohem více, než zásobu dětského oblečení. Šperk pak funguje jako milá vzpomínka na tento intenzivní okamžik, jakým narození dítěte rozhodně je.

Do obchodu

Pro miminka narozené v zimě

12. Roztomilá čepička

V oblečení se nemusíte omezovat jen na dupačky a bodyčka. Nad miminkem se budou všichni včetně maminky ještě více rozplývat v nové roztomilé čepičce. Miminka zase ocení, že jim bude v zimě teplo! V našich očích jsou určitě nevjíce rozromilé různé čepičky s oušky, případně čelenka přes ouška pro malé holčičky. A pro letní děti můžete zase pořídit látkový kobouček proti slunčíku.

Do obchodu

Čokoláda na nervy

13. Manboxeo truhla

Takový dárkový koš můžete darovat i vskutku originálním způsobem. Znáte dárkové truhly od Manboxeo? Truhla je plná různých dobrot a předmětů dle výběru, ale to, jak se do ní obdarovaná maminka dostane, je teprve ta pravá zábava. Buďto musí vyřešit logickou šifru a dostat se do truhly pomocí kódu nebo truhlu rozřezat přiloženou pilkou. Dárek je však vhodný spíše pro maminky a rodiče, kteří jsou zkrátka hračičky a baví je např. únikové hry. Přeně pro takové rodiče jsou totiž v manboxeo truhly na míru – na fotce můžete vidět dárkovou trhlu k narození holčičky a také dárkovou truhlu plnou čokolády.

Do obchodu

Esenciální vůně pro miminko i maminku

14. Aromaterapie pro děti

Ať už je maminka příznivkyní aromaterapie nebo ne, voňavé esenciální oleje, které jsou určené pro miminka a maminky a krásně provoní domácnost, potěší snad jakéhokoliv rodiče. Vybírejte však olejíčky a přípravky pouze určené k malým dětem. Existují totiž esenciální oleje, které se v těhotenství nebo při kojení nedoporučují. Aromaterapie speciálně pro miminka bude nejbezpečnější volbou. Existují speciální olejíčky na první zoubky, ucpaný nosánek, apod.

Do obchodu

Vzpomínkový deníček pro uchování životních milníků

15. Deník pro miminko

Narozením dítěte rodiče začínají psát nový jedinečný příběh. Je hezké zaznamenávat první momenty života miminka nejen fotografiemi a videi. Rodiče si zde mohou zapsat důležité milníky, první slova, kdy došlo k prvním krůčkům, oblíbené vtipné momenty, apod. K tomu slouží speciální vzpomínkové deníčky, do kterých tyto údaje mohou zanamenávat. To z těchto knížeček dělá ideální dárek k narození dítěte. I pokud se takových deníčků u rodičů sejde více, je pak výhodné, že si mohou vybrat takový, který se jim svým stylem a způsobem vyplňování, líbí nejvíce. Nás v poslední době oslovil Prckův deník s podtitulem Prvních 1000 dní mého života. Knížka je pojata zábavnou formou, obsahuje samolepky zaznačující různé milíky nebo slovníček mimnka.

Do obchodu

Dárek pro oba rodiče

16. Vtipná sklenička na víno

Ano, víme, že skleničku na víno novopočená maminka asi hned tak nevyužije, ale i tak si myslíme, že je designová sklenička s vtipným textem vhodným dárkem – obzvlášť jedná-li se o milovnici vína. Takový dárek můžete totiž pořídit i pro novopečeného otce a darovat tak sadu pro oba rodiče. Nám se líbí třeba kombinace Být mámou NENÍ prdel a Být tátou JE prdel. A pokud není vaším cílem pobavit, ale hlavně udělat radost, nápis Jsem bohyně jistě potěší každou ženu.

Do obchodu

Ne-alkhohol

17. Nealkoholické víno

A čím předchozí dárek (skleničky) doplnit? Víte, že existují nealkoholická vína? Pokud dobře vyberete, umí být výborná – chuťově nerozeznatelná od těch alkoholických. Především je to nápoj, kterým si můžete připít ihned na narození nového potomka. Flašku nealko vína samozřejmě můžete donést i jako samostaný dárek, případně nealkoholické pivo nebo klidně šumivou limonádu (oblíbené jsou teď např. kombuchy).

Do obchodu

Jaký by měl být dárek k narození dítěte?

Nechoďte s prázdnou

Pokud zvažujete jestli vůbec něco na první návštěvu přinést nebo ne, poradíme vám hned zkraje: pokud můžete, dárek určitě přineste. Každá novopečená máma vám sice odpřísáhne, že ke štěstí jí stačí pohled na ten jejich nový rodinný přírůstek, ale je dobrým zvykem přinést alespoň drobnost. Pokud si totiž řeknete, že dárek je zbytečnost a na návštěvu přijdete s prázdnou, je možné, že budete jediný, kdo mámě nic nepředá. Chcete-li se nepříjemným společenským situacím vyhnout, nechoďte s prázdnou. Velkou parádu však uděláte i dárkem v podobě navařeného oběda nebo napečeného koláče.

darek k narozeni ditete

Dárek od otce dítěte

Otec dítěte bývá zpravidla první, kdo vítá mámu s malým doma. Je minimálně hezkým gestem, pokud na ženu doma čeká květina, šperk či cokoliv, co jí udělá radost. Někteří muži investují do tzv. „push presents“ více peněz a dávají tak najevo, jak moc si váží, že jejich drahá polovička zvládla tak náročnou událost, jakou je porod. Hodnota daru je pak samozřejmě na uvážení každého novopečeného tatínka.

Nekupujte další dudlík

Chcete-li být originální, nekupujte dudlík. Mnohokrát se novopečeným maminkám sejde tolik dudlíků, že nevědí co s nimi. Mnoho rodičů se navíc rozhodne dudlík vůbec nepoužívat a v takovém případě bude každý dudlík navíc zbytečný. Obdobně to platí pro láhve nebo odsávačky. Ty věnujte jen pokud víte, že by si je nastávající máma přála a jistě je využije.

darek k narozeni ditete

Dárek pro mámu, ne pro prcka

K narození dítěte se často dávají dupačky, chrastítka a roztomilé ponožky. Celkově se vše najednou točí kolem miminka a na mámu se kolikrát zapomíná. A taková čokoláda na nervy jistě nikdy žádnou novopečenou mámu neurazila.

TIP: Chcete udělat radost novopečenému tatínkovi? Přečtěte si našich 11 tipů na dárek k narození dítěte pro otce. Další inspiraci na dárek pro miminko najdete i v našem článku s tipy na dárek od tety.

Jak dobře znáte obdaroveného?

Úplně nejlepší je, pokud obdarovávanou ženu důvěrně znáte. Hledáte-li dárek pro nejlepší kamarádku, máte pravděpodobně lepší nápady, než když vybíráte dárkový koš pro kolegyni z vedlejšího oddělení. Pokud si s čerstvými rodičemi nejste natolik blízcí, abyste věděli, jakou cestou výchovy se chtějí ubírat, raději nepouštějte uzdu kreativitě a neinvestujte do hodnotných darů, o kterých nevíte, zda budou využity. Jednoduchá hračka nebo oblečení splní účel!

Je totiž plno způsobů, jak šlápnout vedle, pokud toho o rodičích moc nevíte. Můžete předpokládat, že uděláte velkou parádu s drahou interaktivní hračkou, která má rozvíjet lecjaké dovednosti dítěte. Některé teorie výchovy však příliš interaktivní hračky nepodporují. Drahý mluvící plyšák tak může být v jedné rodině nejoblíbenější hračkou a v jiné skončit zahrabaný na dně krabice s nápisem „prodat“. Nebo si dáte práci s vytvářením plenkového dortu a darujete tak řádnou zásobu jednorázových Pampersek. V dnešní době se však do čímdál větší obliby dostávají pleny látkové a obzvlášť mámy, které mají zájem neplýtvat s přírodnímy zdroji nebo dokonce zastávají zero waste, nebudou z nálože papírových plen nadšené.

Na závěr

Nemusíte se bát, že by váš dárek neudělal radost. Obdarovaná máma bude jistě ráda za jakoukoliv malou pozornost. Nakonec nejlepší dárek k narození dítěte, který můžete rodičům „dát“, je třeba nabídka budoucího hlídání nebo fakt, že si nevyžádané rady ohledně výchovy necháte pro sebe. Pokud novopečenou mámu (s jejím souhlasem) navštívíte doma během šestinedělí, velkou parádu uděláte třeba jen tím, že donesete uvařený hotový oběd.