Chystáte se k porodu a přemýšlíte, co si vzít s sebou? Seznam věcí do porodnice je velmi důležitý, a neměl by se opomíjet. Je potřeba, abyste měla všechny doklady a náležitosti, ale také aby vám ani miminku nic nechybělo. My jsme pro vás nachystali článek, ve kterém se dozvíte vše potřebné, abyste na nic nezapomněly.
Doporučujeme nachystat si celkem tři tašky do porodnice – jednu přímo k porodu, druhou pro vás na pokoj šestinedělí a třetí pro miminko. Pojďme si nyní shrnout, co všechno by v nich nemělo chybět.
Seznam věcí do porodnice
Taška k porodu
- Občanský průkaz, těhotenskou průkazku, kartičku zdravotní pojišťovny
- Porodní plán nebo seznam porodních přání
- Další doklady a dokumenty do porodnice
- Ručník
- 2x noční košile nebo dlouhé tričko
- Teplé ponožky a župan
- Omyvatelnou obuv vhodnou i do sprchy
- Žínku, malý ručník případně voda ve spreji pro osvěžení
- Papírové kapesníčky
- Jelení lůj
- Neperlivou vodu, čaj nebo iontový nápoj
- Hroznový cukr
- Mobil nebo fotoaparát
- Masážní olej nebo gel
- Sprchový gel
- Kalhotky nebo jednorázové kalhotky
- Vložky, nejlépe poporodní
- Jednorázové plenky pro miminko
- Osušku pro miminko, nejlépe v červené barvě
Taška pro miminko
- Jednorázové plenky – 30 až 40 ks
- Vlhčené dětské ubrousky, nebo 3x žínku na zadeček
- Přebalovací jednorázové podložky
- Krém na zadeček proti opruzeninám
- Látkové pleny – alespoň 3 ks
- Oblečení pro miminko podle toho, v jakém ročním období se chystáte rodit
Taška na šestinedělí
- 2x noční košile
- 2x podprsenka pro kojící matky
- Župan
- Kalhotky a jednorázové kalhotky
- 2x ručník/osuška
- Toaletní papír
- Hygienické potřeby – sprchový gel (ideálně bez parfemace), šampon, kartáček na zuby a pastu, kartáč na vlasy, krém, mast na bradavky
- Léky, které pravidelně užíváte, vitaminy
- Mast na hemoroidy
- Neperlivou vodu
Podrobnější informace k položkám ze seznamu
Doklady k porodu
Do porodnice je potřeba zabalit několik důležitých dokladů, bez kterých nemá cenu ani zazvonit na příjmu. Pokud už to spěchá, zazvoňte a pošlete pro ně obratem tatínka. Musíte mít s sebou občanský průkaz, těhotenskou průkazku a kartičku zdravotní pojišťovny. Dále si nachystejte oddací list nebo alespoň jeho kopii, popř. prohlášení o určení otcovství a prohlášení o volbě jména dítěte, pokud jej nemáte zapsané v porodním plánu.
Porodní plán nebo seznam porodních přání
Porodní plán se dříve nepsal, ale v posledních cca 10 letech je takřka nezbytností. Není samozřejmě povinný, ale pokud se chcete soustředit jen na sebe a na miminko a nezaobírat se různými dotazy lékařů a porodních sester, nachystejte si ho. Do seznamu si napište, jak probíhalo vaše těhotenství, zda je nutné přistoupit k nějakým speciálním procedurám, podání léků před porodem (např. antibiotika) atd. Jste-li diabetička, kardiak apod., rovněž to uveďte hned na začátku.
Do porodního plánu si zapište, koho chcete mít u porodu, nebo komu smí personál podávat informace. Chcete-li konkrétní porodní asistentku, napište si ji (je potřeba, abyste byly předem domluvené). Uveďte, jaké jméno pro dítě si přejete a také pokud chcete nějaké individuální jednání/postupy.
Přejete si porod do vody? Chcete trávit dobu před porodem celou ve sprše? Budete poslouchat relaxační hudbu? To všechno si připište do plánu. Nezapomeňte ale ani na informace, zda si přejete u porodu studenty lékařství, zda chcete, aby vám personál nabídl nějaké tišící prostředky – a pokud je vyžadujete, napište si, kterým dáváte přednost – epidurál, rajský plyn apod.
Pokud jste před porodem cvičila s aniballem, zapište si to! Informujte, zda si přejete nástřih nebo použití nějakých dalších „ulehčujících“ technik či naopak chcete, aby porod proběhl co nejpřirozenějším způsobem.
Pokud máte zájem o bonding, zavinutí miminka do svého ručníku hned po porodu atd. to vše zapište do svého porodního plánu, klidně i jen v bodech. Není nutné psát romány. Naopak personál ocení, když na seznam jen koukne a hned bude vědět, jaká jsou vaše přání a požadavky.
TIP: Podívejte se na vzorový seznam porodních přání na webu porodní asistentky Lucie Příkrylové.
Oblečení k porodu a po něm
Při porodu se jedna košile zašpiní, takže si vezměte raději dvě. Ať máte po porodu čistou, do které se obléknete a odejdete v ní na pokoj. Vhodné jsou i teplé ponožky a župan, protože po porodu a ztrátě většího množství krve vám může být zima.
Nezapomeňte na omyvatelnou obuv, kterou budete využívat jak na sále, tak do sprchy.
A co ještě přibalit do porodnice?
Ve chvíli, kdy už budete na porodním křesle, oceníte žínku či malý ručník, kterým se budete otírat. Pomoci může i partner. Vhodná je i voda ve spreji pro osvěžení. Připravte si i papírové kapesníčky, jelení lůj – dýcháním při porodu se vysušují a praskají rty. K pití je nejlepší neperlivá voda, slazený čaj, který vám dodá energii nebo iontový nápoj. Pro dodání rychlé energie je dobrý i hroznový cukr.
Osušku pro miminko, nejlépe v červené barvě
Proč v červené barvě? Protože miminko – plod v děloze – vidí údajně červené světlo, které skrz naši kůži prosvítá do dělohy. Červená barva osušky mu tak připomene prostředí, z něhož bylo tak náhle vytrženo a pomůže mu zklidnit se a cítit se u maminky dobře. Červená osuška se využívá ve chvíli, kdy vám po porodu a první prohlídce pediatrem položí miminko na břicho, aby cítilo matčino teplo a mohlo se přisát k bradavce – tzv. bonding.
Co s sebou na pokoj šestinedělí
Také na pokoj si s sebou vezměte tašku, ve které budete mít po ruce vše potřebné. Noční košile – alespoň dvě, budete se hodně potit a může dojít i ke znečištění krví a mlékem. Dále si nachystejte alespoň dvě kojící podprsenky – ideálně bez kostic, ať jsou pohodlné i při spánku a odpočinku v posteli. Do kojících podprsenek jsou vhodné speciální vložky. Opět nezapomeňte kalhotky – první den dva po porodu oceníte především ty jednorázové, osušku nebo ručník a své hygienické potřeby.
V začátcích kojení oceníte pomůcky, jako je mast na bradavky, které mohou být první dny bolavé a rozpraskané. S sebou si můžete vzít neperlivou vodu – raději vynechte ovocné džusy, které by mohly způsobit novorozenci po nakojení alergickou reakci.
Nezapomeňte na své léky, které pravidelně užíváte a vhodné jsou i vitaminy pro těhotné a kojící ženy. Pokud budete rodit přirozenou cestou, přibalte raději mast nebo čípky na hemoroidy. Po klasickém porodu jsou běžné a oceníte, když je ošetříte co nejdříve.
Máte-li do porodu ještě dostatek času, doporučujeme navštívit či shlédnout online některý z předporodních kurzů. Ten vás na samotný porod a situace, které se k němu vážou, připraví, a vy si tak můžete chystat svou tašku do porodnice s větším klidem na duši.
Nyní už víte, co s sebou do porodnice. Zbývá tedy jediné – popřát vám, aby váš porod byl jedinečným a nezapomenutelným zážitkem jen s těmi nejlepšími dojmy.