MioMat – RECENZE

Testovali jsme multifunkční přístroj na přípravu kaší, polévek a rostlinných mlék

miomat recenze

MioMat je multifunkční přístroj, který rodičům a ostatním milovníkům zdravého stravování slibuje značnou výpomoc v kuchyni. Tento „exkluzivní hrnečku vař“ nabízí možnost vaření a mixování kaší, polévek a rostlinných mlék. V redakci jsme MioMat nějakou dobu testovali a v této recenzi vám shrnujeme naše zkušenosti a dojmy. Přečtěte si, jak MioMat obstál v našem testu a zda stojí za váš zájem.

Testování a recenze

MioMat jsme pořídili v internetovém obchodě Mamigo.cz. Přístroj využívala naše redaktorka Pavla především pro vaření kaší nebo při tvorbě smoothies. Před sepsáním této recenze přístroj používala necelé dva měsíce.

První dojem a design

Přístroj působí na první pohled moderně a elegantně. Je kompaktní, což usnadňuje jeho umístění v kuchyni. Při prvním použití jsme zkoušeli uvařit kaši. Výsledná konzistence byla řidší, než jsme běžně zvyklí (to je samozřejmě věc preferencí, u nás doma jsme zvyklí spíše na hustější kaše, ve kterých vyloženě stojí lžička, kdežto kaše z MioMatu byla zkrátka řidší). Nicméně kaše byla chutná, jemná a vláčná, s hezky rozmixovanými semínky.

Funkce a vaření

MioMat nabízí několik funkcí, díky kterým je možné vařit a mixovat různé druhy jídel. Co se týká přípravy kaše, v návodu je jasně popsáno, jak postupovat (2 odměrky ječných krup, odměrka oříšků, atd…). My jsme však experimentovali i s vlastními recepty. Přidávali jsme různé druhy obilovin, oříšků a semínek (zkrátka to co jsme měli zrovna doma k dispozici) a vždy jsme byli spokojeni s výsledkem.

MioMat také nabízí možnost vaření polévek a přípravy rostlinných mlék, což ocení zejména vegani nebo třeba lidé s intolerancí na laktózu. Během našeho testování jsme vyzkoušeli i funkci pro přípravu smoothie, která nám rychle (do 2 minutek byl na stole) a snadno připravila chutný nápoj.

Jedním z omezení MioMatu, které chceme zmínit, je fakt, že tento přístroj dokáže připravit pouze jedno předem dané množství kaše. To může být pro některé uživatele nepraktické, zejména pokud potřebujete vařit menší nebo větší porce. Například při přípravě kaše pouze pro jedno dítě může být množství připravené kaše nadbytečné, zatímco pro celou rodinu s více členy to může být naopak nedostatečné.

Dobré je také zmínit, že přístroj vydává při vaření a mixování různé zvuky – není to absolutně tichý přístroj, to však v našich očích ničemu nevadí. Když přístroj vaří, jeho nádoba se mírně orosí (opět, je to věc, která ničemu nevadí) a jde z něj horká pára – pozor tedy na vaření v přítomnosti dětí.

Údržba

Jednou z nevýhod MioMatu je nutnost ručního mytí. Přístroj totiž nemůžete umístit do myčky na nádobí. To může být pro některé uživatele značná nevýhoda, zvláště pro rodiče, kteří už tak mají většinou práce dost. Navíc je třeba dbát na to, aby se při mytí pod tekoucí vodou nedostala voda na elektronické části přístroje. Omytí přístroje však není nijak velmi náročné, ale ve srovnání s myčkou to samozřejmě práce navíc je.

Přístroj tedy sám o sobě značně usnadní přípravu pokrmu, ale oproti např. přípravě kaše v hrnci, je pak náročnejší zase jeho údržba. Dle našeho názoru, přístroj usnadní práci hlavně lidem, co myčku v domácnosti nemají (usnadní přípravu jídla ale díky absenci myčky ani nepřidá na práci při umývání) nebo lidem co využijí všechny funkce MioMatu (neřekli bychom, že se přístroj vyplatí kupovat vyloženě jen např. kvůli přípravě smoothie). Pokud však chcete vařit polévky, kaše a rostlinná mléka, je MioMat super.

Cena

Cena MioMatu se pohybuje okolo 4 tisíc korun, což může být pro někoho značná investice. Je tedy důležité zvážit, zda vám přístroj poskytne dostatečnou hodnotu a usnadní vám vaření natolik, aby cena odpovídala jeho funkčnosti a výhodám. Jak jsme již zmínili, pokud plánujete využívat všechny funkce přístroje, je to z našeho pohledu dobrá investice, pokud si MioMat koupíte jen na dělání smooties, jsou na trhu i levnější varianty.

Zjistit aktuální cenu

Shrnutí recenze a závěr

MioMat je zajímavým řešením pro přípravu kaší, polévek, rostlinných mlék a smoothies. Výhodou je jeho multifunkčnost a jednoduchost přípravy pokrmů. Navíc se jedná o přístroj s kompaktním designem, který se snadno vejde do vaší kuchyně.

Mezi nevýhody patří nutnost ručního mytí, což může být pro někoho značně nepraktické. Další nevýhodou je pevně dané množství kaše, které MioMat připravuje – to může být někdy příliš mnoho nebo naopak nedostatečné.

Celkově bychom MioMat doporučili rodičům, kteří chtějí využít všechny jeho funkce a nevadí jim ruční mytí. Pokud hledáte pouze přístroj pro vaření kaší, může být MioMat zbytečně komplikovaný a cena nemusí odpovídat jejich potřebám. Pro vegany a lidi s intolerancí na laktózu může být MioMat užitečným pomocníkem při přípravě různých druhů jídel, které by jinak mohly být na přípravu náročnější.

  • Jednoduše připrví kaše, polévky, smoothies, rostlinná mléka
  • Kaše z MioMatu je jemná a chutná
  • Smothie je připravené do 2 minut
  • S přípravou polévek nebo rostlinných mlékušetří velké množství času
  • Je kompaktní, snadno se vleze do kuchyně
  • Nelze jej umývat v myčce
  • Větší finanční investice
Design
Funkce a vaření
Údržba
Cena
4