knihy pro male deti

Nejlepší knihy pro malé děti

10 tipů na pohádkové knihy pro ty nejmenší děti

Ať už sami knihu nedáte z ruky, nebo naopak nepatříte mezi velké čtenáře, vést děti ke čtení a knihám je to nejlepší, co pro ně můžete udělat. Naučí se poznávat svět skrze obrázky a později i skrze písmena. Nebudou se nikdy nudit. Můžete je vést ke vzdělání, rozvíjet je a hrát si s nimi – pomocí dětských knih. Je přitom jedno, zda zvolíte pohádky, nebo spíše vzdělávací knihy pro malé děti.

Vzhledem k tomu, že dětských knih je na trhu obrovské množství, ale ne všechny dosahují té správné kvality, vybrali jsme 10 z nich, které jsou nejoblíbenější, nejčtenější, zkrátka jsou to podle nás ty nejlepší knihy pro malé děti děti.

10 tipů na pohádkové knihy pro malé děti

#1 Čtení pro malé čtenáře i nečtenáře

Řemeslné pohádky

Řemeslné pohádky od úspěšné autorky Sandry Dražilové Zlámalové se řadí do tzv. prvního čtení, nebo chcete-li – do čtení pro první třídu. Jsou rozděleny na jednotlivé kapitoly, přičemž každá představí pohádkovou formou jedno řemeslo. Sandra Dražilová píše poutavě a text umí poskládat tak, aby se snadno četl i začínajícím čtenářům. Jednotlivé pohádky jsou kraťoučké – na dvě až tři stránky, proto se čtenáři nenudí. Naopak, krátké kapitolky motivují k tomu, aby si přečetli ještě jednu, a pak ještě… My máme tuto dětskou knížku otestovanou i s dětmi 4 a 5 let a měla velký úspěch. Díky tomu, že je psána opravdu jednoduše a čtivě, zaujme i malé děti. Řemeslné pohádky proto můžete s klidem zařadit do čtení před spaním i pro nečtenáře.

Do obchodu

#2 Leporelo pro nečtenáře

Kde si Píťa zchladí tlapky?

Jestli existuje autor, který dokáže poutavě psát o přírodě a naučit z ní mnoho i malé děti, je to Peter Wohlleben. Sám píše především knihy pro dospělé, ale se svou manželkou Catrin vytvořil např. leporelo Kde si Píťa zchladí tlapky? (V Čechách jej vydalo nakladatelství Kazda.) Je určeno malým (ne)čtenářům a zaujme i ty nejmenší děti. Texty jsou v něm jen kraťoučké. Děti poznají hajného Petra a veverčáka Píťu, kterým je v parném létě velké horko. A tak se spolu vydají do lesa, aby se zchladili. Potkávají jednotlivá zvířátka a ta jim vysvětlují, jak se ochlazují a co jim v horku pomáhá. Tato kniha nemá jen poutavý a poučný příběh, ale je krásná i vizuálně. Ilustracemi ji opatřila Stefanie Reich a zaujme i ty nejmenší děti. Leporelo totiž obsahuje skrytá okénka, která děti objevují a odkrývají tak tajemství jednotlivých zvířátek. Neznáme dítě, které by taková knížka nezaujala.

Do obchodu

#3 První čtení ze říše snů

Neuvěřitelná dobrodružství se Snovíkem

Také Neuvěřitelná dobrodružství se Snovíkem od Lenky Jakešové patří mezi tzv. první čtení. A stejně jako Řemeslné pohádky, i Snovík dokáže oslovit i mnohem mladší děti. My jsme opět pohádky četli před spaním dětem čtyř a pětiletým a museli jsme čtení dokonce několikrát zopakovat, jak se jim příběhy líbily. Snovík je kluk, který přišel z planety snění. Na té se může všechno. A tak když se jeden obyčejný lidský kluk o prázdninách nudí, vezme ho Snovík do svého světa a ukáže mu, že snění je vlastně velká zábava a dobrodružství. Opět jsou zde krátké kapitolky, které motivují k neustálému pokračování ve čtení či poslechu. Děti se díky tomu nenudí ani chviličku.

Do obchodu

#4 Promyšlené pohádky na dobrou noc

Pohádkosnění

Mají vaše děti problémy s usínáním nebo spí neklidně? Spánková terapeutka a spisovatelka Lenka Medvecová Tinková přichází s další knížkou, která vám s tímto problémem pomůže. Pohádkosnění přináší 14 pohádek pro malé děti, které se věnují emocím a komplikacím, jenž často dětem brání v klidném spánku. Najdete tady pohádky o trpělivosti, o uklidnění myšlenek, o sourozenecké spolupráci, o práci se sny a myšlenkami, nebo o osamostatňování a sebedůvěře. Pohádky jsou napsány laskavým jazykem, který děti uklidní a ukolébá ke klidnému spánku. Navíc jim pomůže vyrovnat se lépe s problémy, které doprovází změny v životě dětí od 3 do 6 let.

Do obchodu

#5 Naučné knížky pro malé děti

Musí si lvi stříhat hřívu?

Hledáte-li knížky, které naučí děti milovat přírodu, poučí je a nedají je z ruky, hledejte právě u již zmíněného nakladatelství Kazda. Do speciální edice, která zaujme malé děti, jimž čtou rodiče, ale i dětské čtenáře, patří série knih od S. Ernsten a T. Pahlke. Patří sem knihy Kdopak se tu chechtá? Chodí mýval brzy spát? Musí si lvi stříhat hřívu? a Copak ze mě bude? Jsou to malé, krásně ilustrované encyklopedie určené dětem od 4 let. Přináší dvoustrany s mnoha tvory zvířecí říše, a prozrazují o nich spoustu zajímavostí. Děti se tak dozví, kolik mají zvířata zubů, k čemu mají kly, k čemu slouží ocas, uši, hříva atd. Autoři vypíchli vyloženě zajímavosti a tím, že ukazují vždy jednu problematiku na více zvířatech, děti text okamžitě zaujme. Poslouchají přednes rodičů, nebo si sami pročítají krátké textíky a prohlíží si ilustrace jednotlivých zvířat. Přestože se jedná o naučnou publikaci, dá se říci, že i toto jsou pohádky pro malé děti.

Do obchodu

#6 Leporelo plné ilustrací

Velká knížka NA DOBROU NOC pro malé vypravěče

Pro nejmenší děti jsou ideální různá leporela a obrázkové knížky. Můžete je ukazovat již batolatům od 6 měsíců a vést je tak k lásce ke knihám od nejútlejšího dětství. Zatímco malá leporela jsou vhodná pro ty nejmenší, dětem od 1 roku už můžete předkládat složitější velkoformátová leporela, která se v posledních několika letech stala doslova hitem. Mezi ty nejlepší patří i knihy od nakladatelství Ella a Max. My jsme vybrali novinku s názvem Velká knížka NA DOBROU NOC pro malé vypravěče. Najdete v ní několik dvojstran velkoformátových ilustrací, na kterých je plno zajímavých scén a zákoutí. Můžete spolu s dětmi hledat jednotlivé věci, zvířátka, sledovat, co lidé dělají, jak spí, v jaké postýlce atd. O čem budete dětem vyprávět, je jen a jen na vás. A věřte, že nebude trvat dlouho, a děti si sami budou brát knížku do ruky, prohlížet obrázky a vyprávět neuvěřitelné příběhy, nad kterými budete žasnout.

Do obchodu

#7 Lesní zvířátka napříš ročními obdobími

Rok v lese

Na stejném principu, jako výše zmíněná velkoformátová leporela pro malé vypravěče, je vystavěna i kniha Rok v lese. Rovněž se jedná o leporelo o formátu A4 plné krásných obrázků. Tato kniha má dvojstran o něco více a ukáže dětem, jak to vypadá v lese během jednoho roku. Děti se naučí poznávat roční období, zjistí, jak se les postupně proměňuje, poznají plno zvěře, ptáků a dalších obyvatel lesa, a zjistí, co dělá během roku hajný. I v této knize si můžete společně prohlížet a vymýšlet vlastní pohádky pro malé děti. Ty naše nejvíce bavilo hledat jednotlivá zvířátka, popisovat, co se děje v různých ročních obdobích a vymýšlet vlastní příběhy o zvířátkách.

Autorkou této knihy je Emilia Dzubiak a vydalo ji nakladatelství HOST, ve kterém vyšlo i několik další leporel z této řady.

Do obchodu

#8 Historie Prahy očima malé Ádi

Áďa spadla do kanálu

Pokud patříte mezi rodiče, které děti vedou ke znalostem naší minulosti, pověstí a poznávání naší malé ale krásné zemičky, neměla by vám v knihovně chybět kniha Áďa spadla do kanálu. Má sice, pravda, poněkud zvláštní název, je ale doslova okouzlující. Její autorkou je Sylva Francová a seznámíte se v ní s holčičkou Áďou, která jednoho dne spadne do kanálu a dostane se tak do staré Prahy. Pozná tak nové přátele, ale i plno zajímavostí z pražských dějin a pověstí. Potká alchymisty, zjistí, jak to bylo s Golemem a plno dalšího. Tato kniha obsahuje velkoformátové strany plné krásných originálních ilustrací, ale také kratší text, který můžete malým dětem předčítat, nebo nechat malé čtenáře, ať se do příběhu ponoří sami. Je psán jednoduše a poutavě, takže jim to půjde snadno a knížka je bude o to více bavit.

Do obchodu

#9 Příhody malých bobrů

Bobři jsou dobří

Zajímavou novinkou na knižním trhu je kniha poměrně nové autorky dětských pohádkových knih – Petry Santlerové. Bobři jsou dobří je její druhý knižní počin pro děti a ilustracemi jej opatřila talentovaná Marie Koželuhová, jejíž obrázky už děti mohou znát třeba z knížek výše zmíněné Sandry Dražilové Zlámalové. Děti poznají malého bobra Béďu a jeho rodinu, která se z velkoměsta přestěhuje na okraj Malešovic. Zde si postaví nový dům (hrad) a poznávají nové kamarády. Postupně se seznamují s jednotlivými zvířátky a zažívají různá dobrodružství. Autorka bobry představila v tak trochu polidštěné podobě, takže se chovají stejně, jako dnešní děti, ale zároveň díky pohádkovému příběhu o nich vysvětluje různé reálie. Kde bydlí, co jí, jak se chovají, k čemu používají ocas, proč koušou dřevo atd. Tyhle pohádky pro malé děti zkrátka baví, ať už si je čtou sami, nebo jim pomůžete. Počítejte však s tím, že je budete muset číst stále dokola.

Do obchodu

#10 Příběhy malého štěňátka

Příhody placatého čumáčku

Patříte mezi milovníky psů a rádi byste, aby vaše děti tuto lásku podědily po vás? Není nic jednoduššího, než je s těmito čtyřnohými kamarády začít seznamovat od nejútlejšího věku. Knížka Příhody placatého čumáčku od české autorky Anny Beatrix Bártové vypráví příběh malého boxeřího štěňátka Baronka, od chvíle, kdy se narodil a šel do nové rodiny, až po jeho dospívání. Baronek je sice štěně, ale stejně jako malé děti musí chodit do (psí) školky, učit se a poznávat svět kolem sebe, musí dost jíst, aby vyrostl a zesílil a když onemocní, stará se o něj hodná babička. Téměř všude ho doprovází velký psí parťák – labrador Lord, a učí ho nejen znát všechno potřebné, ale také dojde na pořádné lumpárny. U této knížky se děti zasmějí a poučí. Zjistí, že štěně není hračka a že než vyroste a naučí se dobrému chování, může také lecos poničit.

Do obchodu

TIP: Zajímá vás pedagogika Montessori? Pak doporučujeme pročíst i naše tipy na montessori knihy pro děti.

Jak vybrat knihu pro malé dítě?

Vybrat pohádky pro malé děti se může zdát jako jednoduchá záležitost. Ve skutečnosti je pravdou opak. Pokud dáte malému dítěti knihu, která není vhodná k jeho věku, zájmům apod., můžete ho odradit. Jedno šlápnutí vedle ještě nemusí znamenat katastrofu. Ale pokud bude podobných přešlapů více, můžete místo lásky ke knihám v dětech vyvolat nezájem a nechuť. A to si určitě nepřejete.

Pojďme se proto podívat, jak knihy pro děti vybírat, abyste se trefili hned napoprvé.

Podle věku dítěte

První, na co je potřeba při výběru knihy pro děti koukat, je jejich věk. Jak už jsme zmínili, knížky by měly být vybírány úměrně k věku čtenáře, popř. nečtenáře, je-li jím malé dítě.

Pro ty nejmenší děti se hodí především tvrdá leporela s barevnými obrázky. Není ani nutné, aby v nich byl nějaký text. První knížky jsou často pouze obrázkové a mají různé vychytávky v podobě odkrývání okének, posouvání různých částí (oči zvířátka, končetiny, jedoucí autíčko), otvorů, skrze které je vidět následující strana knížky atd. Malé děti baví objevovat nové věci, reagují na různé barvy, tvary atd. Není proto nutné, zahlcovat je hned zpočátku velkými knihami s obrovským množstvím obrázků.

Teprve, když se naučí, že knížka přináší nové objevy, můžete přidávat složitější obrázky. Pro děti ve věku 2-3 roky jsou výborná velkoformátová leporela. Bavit budou ale i starší děti, které si v nich časem samy začnou hledat vlastní pohádky a příběhy.

Od tří let můžete zařazovat kratší pohádkové knížky. Nečtěte dlouho, sledujte, zda děti vnímají, klidně se v průběhu čtení ptejte na různé informace z pohádky, ať si ověříte, zda dítě vnímá a pamatuje si děj.

Pro čerstvé čtenáře jsou ideální knížky označované jako „první čtení“. Nejsou příliš složité, ale zároveň mají děj, který děti baví. Podle toho, jak se dítěti čtení daří, můžete přidávat další pohádkové knížky.

Podle pohlaví dítěte

U malinkých dětí není třeba koukat na to, zda je knížka pro kluky nebo pro holky. Důležité je, aby je obrázky, popř. pohádka zaujala. U předškoláků a prvňáčků už ale můžete vybírat knížky podle pohlaví dítěte. Není však nutné je tím „omezovat“. Zjišťujte, jaké mají děti zájmy a podle toho jim knihy předkládejte.

Podle zájmu

U dětí cca od tří let už je vhodné sledovat, co je aktuálně baví a o co se zajímají. Díky tomu totiž zvýšíte jejich zájem o knížky. Na druhou stranu není nutné kupovat pohádkové knížky pro děti jen podle toho, co je zajímá. Zkoušejte jim předložit i jiná témata. Zejména populárně naučná dětská literatura je dnes na vysoké úrovni a může v dětech vzbudit nový zájem o přírodu, vesmír, lidské tělo, dějiny atd.

Pohádková nebo naučná?

Pohádky pro malé děti jsou základem dětské literatury. Ty by skutečně neměly v dětské knihovničce chybět. Na druhou stranu neopomíjejte ani populárně naučné knížky. Dají se sehnat už pro děti od čtyř let a často jsou tvořené tak, aby v sobě i kus pohádkového příběhu ukryly. Děti už si samy přijdou na to, co je baví a láká více.

Už víte, jaké knihy pro své děti pořídíte? Ať už budou jakékoliv, věříme, že jim udělají radost a přinesou i vám spoustu radostného času při společném čtení a prohlížení