montessori knihy

Montessori knihy

6 tipů na montessori knihy pro děti a miminka

Dětské knížky, ať už ty příběhové, pohádkové nebo takové, které jim pomohou se něco nového naučit, jsou velmi důležité. S jejich pomocí děti poznávají svět kolem sebe, ale i sami sebe. Tentokrát jsme se zaměřili na knihy a publikace vytvořené nebo inspirované montessori pedagogikou. Takové, které učí děti, jak dokázat, poznávat a dělat věci sami, nebát se a získávat sebedůvěru. Výčet těch nejlepších knížek najdete níže.

Pod našimi tipy pak najdete jednoduchý návod, jak montessori knihy pro děti vybírat, abyste nešlápli vedle a knížky děti nejen bavily, ale byly i užitečné v jejich poznávání okolního světa.

6 tipů na montessori knihy pro děti a miminka

#1 Montessori pro ty nejmenší

Kontrastní leporelo a Montessori pro miminka

Tato edice kontrastních leporel určených pro nejmenší je vydávána nakladatelstvím Drobek. Knížky jsou malého formátu, z tvrdých desek a obsahují kolem 20 listů. Podstatný je způsob, jakým jsou zobrazovány ilustrace. Obrázky jsou černobílé, výrazné a kontrastní, takže děti zaujmou, ale přitom jejich barvy neodvádí pozornost od jejich významu. V obrázcích je pak ještě výrazný červený prvek, který mohou děti hledat, ukazovat apod.

Tyto krásné malé publikace najdete jako sérii Kontrastní leporelo nebo jako sérii Montessori pro miminka. Každá kniha je zaměřena na jiné téma. Některá se věnuje zvířatům, jiná oblékání, v další si můžete s dětmi ukazovat a pojmenovávat, jaké věci najdou domácnosti apod. Tyto publikace vám zároveň pomohou naučit děti chápat, co je malé a co velké, co je blízko a co daleko atd. Na výběr je opravdu široká škála témat a knížek, které se postarají vám i miminku o skvělou zábavu a zároveň pomohou poznávat, učit a rozvíjet.

Do obchodu

#2 Naučná série plná barev

Montessori svět úspěchů

Také řada knížek zaměřených na rozvoj a učení dětí pomocí montessori metody – Montessori svět úspěchů, obsahuje krásné knížky, které pomohou rodičům malých předškoláků v poznávání světa, učení tvarů, barev, rostlin, zvířat atd. Tyto knihy vydává nakladatelství Omega a je jich na výběr poměrně mnoho. Jmenujme např. Má první knížka čísel, Zrození motýla, Zrození květiny atd. V rámci zásad montessori pedagogiky by se měly dodržovat tři fáze učení dětí novým věcem – prezentace nového skrze smysly, učení a poté upevnění toho, co se již děti naučily. U těchto publikací se předpokládá, že bude dospělý s dětmi knížku číst, prohlížet a v případě potřeby vysvětlí nebo prakticky ukáže. Děti však knížky zaujmou na první pohled a je pravděpodobné, že brzy se role obrátí a ony sami budou popisovat, co na stránkách vidí.

Do obchodu

#3 Montessori knížka pro větší děti

Moje album Montessori

Také řada knížek Moje album Montessori přináší plno krásných zážitků i nových zkušeností při objevování světa. Je určena již o něco větším dětem. Využívat ji můžete klidně od tří let, kdy budete s dětmi prohlížet jednotlivé kartičky s obrázky přírody, času atd. Záleží na tom, jaké album dětem pořídíte. V knížkách už je ale i text, který jim můžete číst, nebo si jej později mohou číst sami. Tyto publikace jsou vytvořeny tak, aby rodiče mohli svému dítěti pomáhat a doprovázet ho při objevování světa kolem sebe. Inspiruje se pomůckami, které se používají v montessori školách, pomáhají dětem utřídit si pozorování, popisovat, co vidí, poznávat a objevovat přírodu, živé organismy atd.

Do obchodu

#4 Zábavné doplňovací sešity

Můj velký sešit Montessori

Obdobnou variantou k albům mohou být publikace Můj velký sešit Montessori, které jsou určeny pro děti od 3 do 6 let a jsou to spíše pracovní sešity než knihy. Najdete v nich kolem stovky cvičení, která pomáhají dětem v postupném rozvoji dovedností a myšlení o daném tématu. Vedle toho v nich najdete různé kartičky a materiály, které se dají rozstříhat a používat při učení i hrách. Dítě díky těmto sešitům strukturuje své myšlení, rozvíjí vizuální a třídící schopnosti díky úkolům, v nichž bude řadit a uspořádávat barvy, tvary, velikosti, protiklady atd. Opět záleží na tom, jaký sešit pro své dítě vyberete. Zvolit můžete Matematiku, Angličtinu, ale také první slova a další.

Do obchodu

#5 Hezky zpracované příběhy

Moje malé příběhy Montessori

Za zmínku stojí rozhodně i příběhová knížka inspirovaná montessori pedagogikou – Moje malé příběhy Montessori – Svačina. V této knížce nechybí ilustrace znázorňující běžné denní činnosti, stejně jako text, který obrázky doprovází. Děti zde „potkají“ dvě holčičky – Emu a Lindu, které se rozhodnou připravit svačinu – pohoštění pro své kamarády a pečou bochánky. Knížka není určená jen k jednoduchému přečtení, i když tím můžete začít. Spolu s dětmi můžete o situacích mluvit, ptát se dětí, co holčičky na pečení budou potřebovat atd. Příběh je velmi jednoduchý a konkrétní a vyzívá děti, aby si všímaly běžných věcí kolem sebe a naučily se pozorovat a poznat nejen okolí, ale i sami sebe. Díky tomu mohou získat i větší sebedůvěru v běžných denních činnostech.

I v této řadě najdete samozřejmě více příběhů inspirovaných montessori pedagogikou.

Do obchodu

#6 Spousta zábavných úkolů

Velký, větší a největší sešit Montessori

Oblíbené u dětí i rodičů jsou také pracovní sešity – Velký, větší, největší, které jsou opět zaměřeny na různá témata. Najdete v nich kolem 150 úkolů, které budou děti plnit a užijí si při tom spoustu zábavy. Důležité však je, že kromě toho jim pomohou i s jejich rozvojem – myšlení, logiky, vizualizace atd. Např. v sešitu zaměřeném na přírodu najdete malování, kreslení, vystřihování, děti budou poznávat stromy, listy, květiny, hmyz, naučí se rozeznávat čtyři roční období atd. Na těchto sešitech je sympatické, že je všemi úkoly provázejí dvě pohádkové postavičky Baltazara a Pepína. Úkoly jsou uzpůsobeny tak, aby se děti učily podle montessori pedagogiky poznávat a sami dokázat, ukázat, udělat, ve smyslu „pomoz mi, abych to dokázal sám“.

Do obchodu

TIP: Hledáte pohádkovou knihu pro děti? Pak doporučujeme náš článek s tipy na pohádkové knihy pro ty nejmenší.

Jak vybrat montessori knihu?

Pokud se budeme pídit po tom, jak vybrat montessori knihu pro děti, přesný návod nenajdeme. Vždy jde především o to, jaké je vaše dítě, kolik je mu let, co ho baví atd. Knihy, které jsou podle Montessori najdete obvykle ve specializovaných e-shopech, ale také v běžných knihkupectvích a e-shopech s knihami. Obvykle mají přímo označení „Montessori“, takže je na první pohled jasné, podle čeho jsou vytvořeny a že podporují tyto principy výchovy a výuky. Přesto pro vás máme pár tipů, jak montessori knihy pro děti vybírat.

Vybíráme podle věku dítěte

Knížky vždy vybírejte podle toho, kolik je vašemu dítěti let. Montessori knihy pro miminka jsou obvykle označovány jako knihy pro děti do tří let, ale můžete se přímo setkat s označením „pro miminka“ nebo „pro batolata“. Pro ty nejmenší jsou skvělé „žužlací“ knihy s obrázky, které mohou sami prohlížet, mačkat a nevadí, když je strčí do pusy. Dbejte však na to, aby byly vyrobeny z nezávadných materiálů.

Vhodná jsou také leporela různých velikostí, ať už budou jen s obrázky nebo i s trochou textu. Ten však v těchto letech není úplně vhodné doslova číst, ale slouží spíše jako vodítko pro rodiče, co o obrázku říkat.

Pro děti od 3 do 6 let už můžete objevit knížky s větším množstvím textu, který je dobré dětem i předčítat, aby si zvykly na čtené slovo. Zároveň jsou v nich obrázky, které děti budou prohlížet, ale také popisovat. Ideální jsou postavičky, které dělají běžné denní činnosti a dítě je bude poznávat, popisovat a může je zkoušet i napodobovat.

V této věkové kategorii najdete nejen knížky s příběhem, ale i různé encyklopedie a také pracovní publikace a sešity, do kterých mohou kreslit, poznávat malé, velké, barvy, tvary atd.

Kontrastní leporela a obrázky na bílém/černém pozadí

Mezi nejlepší montessori knihy pro miminka jednoznačně patří leporela. Tento pedagogický způsob upřednostňuje obrázky (klidně i barevné) na bílém pozadí, ale skvělá jsou i kontrastní leporela, která mají bílé nebo černé pozadí a obrázky jsou na nich bílé/černé s kontrastním červeným prvkem. Mnoho barev a složité obrázky mohou dítě v tomto věku mást a odvádět jeho pozornost. Pokud však dáte batoleti leporelo s jednoduchými kontrastními obrázky, bude je snáze pozorovat a poznávat.

Obrázkové knížky s příběhem

Pro větší děti – od 3 do 6 let i více, už můžete využít obrázkové knížky s textem. Ten by neměl být příliš dlouhý, aby udržel pozornost dětí. Obrázky by měly opět příběh dokreslovat. Montessori knihy pro děti obvykle přináší příběhy, v nichž postavy dělají běžné činnosti. Děti se tak na nich učí, jak se co dělá, mohou je opět napodobovat a učit se v podstatě hrou.

Knihy pro děti s hmatovými vjemy a zvukem

Existuje i plno knížek s hmatovými vjemy a zvukem, které nemusí mít na první pohled označení „Montessori“, přesto jsou vhodné, pokud se chcete držet způsobů a principů této pedagogiky. Jsou to různé knihy s hudebními prvky. Dítě mačká na tlačítka s obrázky, učí se, jak troubí auta, jak houkají hasiči, nebo se učí poznávat zvuky zvířat. Setkat se můžete i s knížkami, které rozvíjí hmatové vjemy. Některé obrázky zvířátek mohou být na dotek hebké, nebo naopak hrubé atd.

Montessori encyklopedie

V řadách montessori knížek najdete i spoustu krásných encyklopedií pro děti různého věku. Jsou obvykle tematicky zaměřené a děti se na nich učí poznávat přírodu, vesmír, zvířata doma i v divočině atd. Podle toho, pro jaký věk jsou určeny, mají více či méně textu. S mladšími dětmi můžete pracovat především s obrázky, větším už můžete i číst. Později si v nich mohou číst a vyhledávat sami.

Netradiční knihy s okýnky, plastickými obrázky apod.

Krásné a užitečné jsou i knížky, které mají otevírací okénka, pod nimiž dítě objevuje, co je v domečku, kdo bydlí v boudě, kurníku, králíkárně atd. Jsou to obvykle knížky zaměřené na jedno téma – poznávání lidského těla, poznávání zvířat, kde bydlí zvířátka atd. Zajímavá je i knížka o hovínku, která děti může zaujmout na první pohled.

Další zajímavé knížky jsou ty, které mají plastické obrázky nebo tzv. 3D knížky. Obvykle mají tvrdé stránky a když knihu rozevřete, vykoukne na vás pohádkový zámek, perníková chaloupka atd. To

podněcuje vizualizaci, představivost a svým způsobem i motoriku – např. u perníkové chaloupky můžete objevit pohyblivou lopatu, kterou dítě šoupne babiznu do pece.

Ať už vyberete jakékoliv knížky pro děti, které jsou vystaveny více či méně na montessori principech, buďte především s dětmi. Čtěte s nimi, prohlížejte a nechávejte děti, ať na obrázcích sami něco hledají, nebo je sami popisují. Vaše přítomnost je velmi důležitá. I když si dítě může rádo knížku prohlížet samo, vaše asistence mu pomůže rozvíjet se více a snadněji.