procvicovani ceskeho jazyka

Procvičování českého jazyka online

3 tipy na cvičení češtiny na doma i do školy

Jste rodič a hledáte schopnou aplikaci na doučování češtiny své ratolesti? Nebo snad svědomitý student základní či střední školy, který se chce připravovat na výuku i doma? Možná jste dokonce učitel, který hledá inspiraci do svých hodin. Ve všech případech pro vás máme pár tipů, kde své znalosti zlepšovat a zdokonalovat a nebo se inspirovat. Nemusíte nikam docházet, domlouvat lektora, stačí vám počítač a internetové připojení. Kde tedy najít kvalitní procvičování českého jazyka online?

Nejlepší materiály na procvičování českého jazyka online

#1 Český jazyk pro základní a střední školu

Onlinejazyky.cz – Online kurzy češtiny

Onlinejazyky.cz jsou velmi oblíbeným online kurzem pro výuku cizích jazyků s pozitivními ohlasy. V nabídce však najdete i kurzy českého jazyka pro ZŠ i SŠ v neméně kvalitní podobě! Určitě doporučujeme především pro domácí výuku jak s menšími dětmi ze základní školy, tak pro samostudium a doučování starších studentů.

Kurzy jsou vedeny zábavnou formou spousty druhů cvičení, skládající se ze sekcí jako např. pravopis, lingvistika, fonetika, tvarosloví, atd… Pro nejmenší děti jsou pak cvičení rozděleny na jednodušší sekce jako hry s písmenky, vztahy mezi slovy nebo skladba vět. Jednotlivé lekce jsou perfektní na procvičování již probrané látky českého jazyka ve škole. Kurz českého jazka pro střední školy pak skvěle poslouží jako příprava na maturitu.

Svůj kurz budete mít přístupný skrze webovou i mobilní aplikaci, které jsou propojené. Takto můžete trénovat jevy českého jazyka jak doma za počítačem tak třeba na cestě v MHD.

Kurzy českého jazyka online:

Náhled kurzů:

Shrnutí:

 • Webová/mobilní aplikace na výuku a procvičování českého jazyka
 • Nabídka kurzů jak pro nejmenší tak pro starší studenty
 • Slouží jako doplněk doplněk běžné školní výuky
 • Perfektní na domácí procvičení, doučování nebo přípravu na maturitu
 • Spousty druhů cvičení – nejedná se jen o monotónní doplňování jednoho typu cvičení
 • Procvičení více oblastí českého jazyka (pravopis, fonetika, slovotvorba, lingvistika, stylistika…)
 • Garance vrácení peněz, pokud vám kurz nevyhovuje

Přejít na nabídku kurzů

#2 Diktáty k procvičování na doma i pro učitele

Pravopisně.cz – Diktáty online

Pravopisně je šikovný generátor pro vaše diktáty online. Aplikace byla vytvořena pro potřeby učitelů češtiny, ale nakonec si ji oblíbili i rodiče, kteří chtějí diktáty s dětmi trénovat doma s konkrétními jevy, které jejich ratolestem dělají problémy. Ono totiž není jednoduché najít na internetu diktáty zaměřené přesně na ty jevy, které zrovna potřebujete. Aplikace Pravopisně tohle řeší za vás. Vy jen naklikáte, jaké jevy chcete procvičovat a ihned se vám dostane diktát vygenerovaný přímo na míru. K takovému diktátu máte k dispozici i správná řešení s jejich vysvětlením.

Aplikaci si můžete zakoupit v několika variantách nebo dokonce vyzkoušet základní verzi, která je úplně zdarma.

Verze aplikace:

Náhled do aplikace:

Máme se synem dohodu, že dostane každý den jedno cvičení, které si spolu po vyplnení vždy opravíme. Udělám si tak zásobu cvičení dopředu, a to přesně podle toho, co mu zrovna ve škole dělá problémy. Mám to hotové za 3 minuty.

Uživatelka aplikace Pravopisně (rodič)

Shrnutí:

 • Online aplikace umožňující generovat diktáty českého jazyka
 • Libovolná kombinace různých jevů
 • Možnost vybrat ze zásobníku až 5000 jevů
 • Vhodná jak pro učitele do výuky, tak pro rodiče a studenty na domácí procvičování
 • Možnost vyzkoušet na 14 dní zdarma

Přejít na aplikaci

#3 Hry na procvičování českého jazyka

Umimecesky.cz – Procvičování češtiny formou online her

Webové stránky umimecesky.cz jsou skvělým místem pro váš trénink češtiny. Najdete zde různé hry, doplňovačky a rozřazovačky, které zábavnou formou potrénují vaše nabyté znalosti – a to zcela zdarma! Cvičení na webu jsou vhodná pro děti od 1. třídy základní školy až po středoškoláky. U každého cvičení si můžete dle libosti nastavit obtížnost a tak stejnou hru mohou hrát jak menší děti tak dospělí, každý však bude řešit jiné gramatické jevy.

Náhled webové stránky:

Shrnutí:

 • Webová stránka s širokou nabídkou výukových her a cvičení
 • Vhodné pro děti ZŠ i SŠ (nastavitelná obtížnost)
 • Možnost procvičení i jiných předmětů
 • Skvělý doplněk ke školní výuce
 • Přístup je zcela zdarma

Přejít na aplikaci

Jak se s dětmi učit doma?

Pokud vám vaše dítě začalo nosit domů horší známky z nějakého předmětu, určitě se vyplatí se na předmět doma zaměřit. Jsou však chyby, kterých se někteří rodiče dopouští ve snaze udělat ze svého potomka premianta – zkuste se jim raději vyhnout a jít na to s klidnou hlavou.

Co nedělat, když dítě začne nosit horší známky z předmětu?

 • Nepropadejte panice, nekřičte, nic dítěti nevyčítejte
 • Nenuťte dítě učit se doma za každou cenu, i v případech, že na to nemá náladu – akorát mu předmět ještě více zprotivíte
 • Nepodmiňujte nic jeho známkami (např. „Můžeš jít ven, až začneš nosit jedničky.“)
 • Netrestejte dítě za špatné známky (nakonec, jsou to jenom známky a ačkoliv vaše dítě nemusí excelovat v českém jazyce, jistě má talent zase v jiném směru)
 • Netrestejte dítě za chyby – chybami se člověk učí
 • Nenadávejte na učitele, který dítě vyučuje – nepodkopávejte jeho autoritu

Co dělat, když dítě začne nosit horší známky z předmětu?

 • Promluvte si s dítětem a zeptejte se ho, čím to je – nechte jej samo vysvětlit, v čem vidí problém (problémem může být např. i nezáživný výklad učitele)
 • Všimněte si, zda se nezhoršilo i v jiných předmětech – pokud ano, může jej něco trápit a v takovém případě doučování samotné nepomůže
 • Zkuste domácí doučování udělat co nejzábavnější
 • Pokud si nevíte rady, zkuste se spojit s vyučujícím a poradit se, jaká by byla nejvhodnější domácí příprava
 • Pokud si myslíte, že je vina na straně vyučujícího, také se s ním spojte a s klidnou hlavou si zkuste promluvit a najít schůdné řešení

Domácí výuka by zkrátka neměla být za trest. Zkuste se trochu zamyslet a udělat domácí cvičení co nejzábavnější. Můžete využít jedné (nebo i více) námi doporučovaných aplikací, ale neberte je jako ultimátní řešení – nenechte procvičovací aplikaci dítě samo napospas bez vaší aktivity. Můžete cvičení vyplňovat společně nebo si společně procházejte chyby, které budete dále rozebírat a vysvětlovat. Z diktátů si můžete udělat hru nebo soutěž mezi sourozenci – nebo naopak, nechce sourozence, ať si vzájemně s učením vypomáhají. Spousty starších sourozenců rádo předvede své znalosti.

Nemusíte vědět všechno

Obáváte se, že sami bravurně neovládáte gramatiku a dávno už si nepamatujete vyjmenovaná slova? Jak se tedy s dětmi učit a nevypadat jako negramot? V první řadě, tohle vůbec řešit nemusíte. Nejste přeci vševědoucí nadčlověk a nemusíte tak působit ani na svého potomka. Objevujte společně! Pokud něco nevíte nebo si nejste jisti, vyhledejte si to. Bude více než přínosné dítěti ukázat, že ani dospělí nevědí vše a je běžné se mýlit nebo informace dohledávat.

Krátké učící bloky

Je daleko lepší si domácí učení rozplánovat do kratších ale častější cvičení. Když věnujete doučování češtiny 10 minut denně, uděláte svému dítěti větší službu, než když budete dohánět a hodiny ho drtit před velkou písemkou.

Závěr

Ať už si zvolíte některou z doporučených aplikací na procvičování češtiny nebo si seženete (či vytvoříte) vlastní materiály k učení, berte učení s nadhledem a nenechte dítě výukou otrávit. Berte známky s nadhledem, dítě nemusí být premiant ve škole, aby bylo v životě úspěšné a šťastné. Snažte se mu systematicky a kreativně pomáhat s výukou tak, aby si špatné známky adekvátně zlepšilo, ale pokud to nebudou samé jedničky, svět se rozhodně nezboří. Pamatujte na to, že jste milující rodič, nikoliv učitel. Věříme, že vám aplikace pomohou a vaše dítě bude jejich plnění bavit.