svacina na cesty

Svačina na cesty

15 tipů na zdravé svačiny na cesty vhodné i pro děti

Vyrážíte na cestu? Autem, letadlem nebo vlakem? Plánujete se v následujících dnech několikrát přesouvat z místa na místo a to dokonce s vašimi dětmi? V takovém případě nesmíte opomenout řádnou přípravu co se svačiny na cesty týká. Sami určitě víte, že hlad dokáže přeměnit mírumilovného rodiče na prvotřídního nerváka. O to horším se stává, když mají hlad všichni členové výpravy. Svačinky počas dlouhé cesty mohou také zaměstnat hlavu a rozdělit dlouhý čas cesty na kratší intervaly.

V dnešním článku vám proto přinášíme tipy na zdravé svačiny na cesty, které buďto rychle vytvoříte v kuchyni nebo bez práce zakoupíte – složité recepty nečekejte. Ať už cestujete s dětmi do Chorvatska, jedete na návštěvu k babičce nebo na pěší tůru, následující svačiny se hodí pro každého člena posádky – pochutnají si jak děti, tak dospělí.

15 tipů na zdravé svačiny na cesty

1. Ovocné, proteinové či raw tyčinky

Na trhu dnes najdete plno tyčinek s různým složením. Jedná se o praktickou svačinku na cesty, kterou lze konzumovat i za chůze či ve spěchu (ačkoliv jíst ve spěchu určitě nedoporučujeme, jako rodiče se však takovým situacím plně nevyhneme). Při výběru tyčinek dávejte pozor na složení. Ne každá tyčinka, která se tváří jako zdravá svačina, je opravdu zdravá. Koukejte na složení a držte se základního pravidla – čím méně ingrediencí, tím lépe. Nekonečný výčet cizích slov a neznámých ingrediencí na obalu zpravidla zdravé nutrienty nezajistí. Zároveň je dobré vybírat tyčinky bez přidaných cukrů.

My můžeme vřele doporučit RAW tyčinky od Bombus Energy, jejichž složení je jednodušší jak facka. Tak schválně – např. kokosová tyčinka má složení: Datle, kokos, kakao, nic víc.

zdrve tycinky na cestu
Tyčinky Bombus RAW ENERGY mají naprosto jednoduché a zdravé složení

2. Obložené celozrnné pečivo

Není nic jednoduššího, než doma připravit sendvič z toho, co dům dal. Ideálně mezi celozrnný chléb či rozkrojenou bagetku vložte co nejvíce zeleniny, sýru, kvalitní šunky – případně vajíčko, tuňáka nebo uzeného lososa. Rohlík s paštikou nebo klasický chleba s řízkem mezi nejzdravější svačinky pro děti úplně nepatří. Ideálně se tedy snažte zakomponovat především velké množství zeleniny, ale zároveń i nějaký zdravý tuk a bílkovinu (vajíčko, avokádo, tuňák…), aby svačina nejen chutnala, ale také zasytila.

pecivo na cesty
Bohatá a zdravá náplň sendviče je důležitá

Snažíte-li se vyhýbat lepku nebo obecně pečivu, na trhu jsou mnohé bezlepkové či zdravější varianty, do kterých můžete zdravou náplň na cestu uložit. Ačkoliv pečivo samo sobě nemá nejlepší výživové hodnoty, je pro přípravu svačin na cesty nadmíru praktické.

3. Ovocné a zeleninové kapsičky

Kapsičky, příkrmy a přesnídávky jsou nejvhodnější svačinou na cesty pro ty úplně nejmenší děti. Výhodné je, že i dospělým a starším dětem mohou zachutnat a jejich využití za chodu je bezkonkurenční. Kapsičku si můžete otevřít, dát si pár soust a poté ji zas uzavřít a schovat na později. Děti z kapsičky mohou pocucávat během cesty bez většího ušpinění a vám takové krmení ponechá většinu času volné ruce.

I u kapsiček doporučujeme sledovat složení. Na výběr kvalitní kapsičky bez přidaných cukrů jsme se již zaměřili v článku Kvalitní dětské příkrmy bez přidaných cukrů.

Další možností je zakoupit si omyvatelné kapsičky na jídlo a připravovat na cesty přesnídávky vlastní. Takto budete mít obsah kapsičky plně pod kontrolou.

4. Ovoce a zelenina v krabičce

Co může být zdravějšího než samotné ovoce a zelenina v nezpracované podobě? Na cestách se nemusíte omezit pouze na banány, které jsou pro svou lehce sejmutelnou slupku oblíbenou svačinou pro děti. Máte-li před cestou čas, nakrájejte zásobu toho nejoblíbenějšího ovoce a zeleniny do utěsnitelné svačinové krabičky, a jak budete mít po cestě chuť, stačí otevřít, dát si pár soust a krabičku pak opět zavřít.

zelenina a ovoce
Nakrájená zelenina a ovoce v utěsnitelných krabičkách

6. Jerky

I pro masožravce máme tip na rychlý zdravý snack, který lze zakoupit a není potřeba si jej předem připravovat. Jerky (tedy sušené maso v pytlíčku) je skvělou variantou pro milovníky masa – dospělé a starší děti. Pozor, menší děti by mohly mít problém sušené maso rozkousat.

Není však jerky jako jerky! Záleží na jeho způsobu zpracování a přidaných látkách. Chcete-li své sušené maso co nejzdravější, koukejte na složení. Nemělo by obsahovat vysoké množství nasycených mastných kyselin, glutamany, vysoký obsah sodíku ani přidaný cukr. Ideálně pokud maso pochází z menších lokálních farem a je v BIO kvalitě.

Skvělým příkladem je např. sušené maso Vilgain, jehož složení je: BIO hovězí maso, mořská sůl. Dále doporučujeme také jerky od Grizly se složením, které čítá pouze hovězí/krůtí maso a mořskou sůl.

5. Ovoce sušené mrazem

Nemáte-li čas ovoce krájet a skladovat do krabiček nebo zkrátka preferujete skladnější svačinku, doporučujeme se nazásobit lyofilizovaným ovocem – tedy ovocem sušeným mrazem. Takové ovoce si totiž zachovává i po vysušení svou chuť, vitamíny a minerály a zároveň vám dlouho vydrží v batohu i za nepříznivých teplot.

Široký výběr lyofilizovaného ovoce najdete např. na námi oblíbeném eshopu Grizly. Poslední dobou se lyofilizované ovoce těší velké oblibě a tak jej lze nalézt téměř v každém obchodě se zdravou výživou.

7. Ořechy a semínka

Perfektní svačinou na cesty – např. do letadla, jsou oříšky či semínka. Zobat je můžete během cesty podobně jako brambůrky, akorát že jsou zdravější a energeticky hodnotné. Nejzdravější variantou jsou samozřejmě oříšky a semínka bez jakéhokoliv dochucení, případně dochucené solí. Pozor na různé dochucované směsi či oříšky v těstíčku, které mohou obsahovat přidaný cukr, různé glutamny a éčka. Jako u všech svačinkových produktů, které zde doporučujeme – čím jednodušší složení, tím lépe. Pokud si chcete na cestách trochu více pochutnat a dopřát, můžete vyzkoušet i různé oříškové speciality jako třeba kešu v jogurtu či slaném karamelu – takové specialitky už však obsahují přidaný cukr, berte je spíše jako dezert, než-li plnohodnotnou svačinu.

orisky

Čeká-li vás dlouhá cesta, nespoléhejte se pouze na oříšky. Po konzumaci velkého množství oříšků by vám nemuselo být dobře. Doplňte je proto také např. zeleninou v krabičce nebo obloženým pečivem.

Naším tipem je vybavit se menšími balíčky různých druhů oříšků. Mít tedy v zásobě např. jeden pytlík kešu oříšků, jeden pytlík para ořechů a další pytlík slunečnicových semínek. Případně si můžete zakoupit již hotový mix (v takových případech však zkontrolujte složení, zda v mixu není něco, co by vám vadilo).

8. Těstovinový salát

Je možné, že se potřebujete vybavit na delší cestu a nějaká malá svačina vás zkrátka nezasytí. Např. pokud cestujete přes poledne, je lepší mít v batůžku obědovou alternativu. Na místě je pak právě těstovinový salát, protože skvěle chutná, dá se připravit na spoustu zdravých způsobů a konzumuje se za studena.

testovinovy salat
Těstovinový salát je možné konzumovat za studena

Chcete-li nutriční hodnotu vašeho těstovinového salátu povýšit na maximum, můžete k přípravě využít zdravější těstoviny – např. celozrnné těstoviny nebo těstoviny z červené čočky a cvrččí mouky. Zdravý a nutrienty naplněný salát vytvoříte i z klasických těstovin, stačí jej doplnit o kvalitní maso a zeleninu.

9. Vajíčkové muffiny

O vydatnou svačinu, snídani, ba i dokonce oběd, se vám vždy spolehlivě postará vajíčko. Obsahuje spoustu vitaminů, minerálů a především vás zasytí. Vajíčkový recept, který se nám na cesty osvědčil nejlépe, jsou vajíčkové muffiny. Je naprosto jednoduchý, jen potřebujete muffinovou formu. Pak už jen vezmete vajíčko, sýr a další ingredience, které zrovna máte v ledničce (může to být zelenine, tuňák, uzený losos, šunka, sušená rajčata…), smícháte je v misce, duchutíte, vlijete do příslušných formiček a dáte na 15 minut péct.

vajickove muffiny
Vajíčkové muffiny lze dělat na tisíc způsobů

Hotové muffiny následně uschováte do krabičky a na cestě rozdáte všem členům posádky. Muffin se dá jíst rukou, chutná dobře i studený a neušpiní vás ani vaše okolí (počítáme, že cestujete s dětmi).

10. Jedlý hmyz na cesty

Vzít si s sebou jako svačinu na cesty cvrčky nebo červíčky je vskutku originální a asi takovou mňamku běžně na rodinných výletech neuvidíte. V poslední době se však hmyzí pochoutky těší čím dál větší oblibě a proto nesmí v našem výčtu chybět. Např. takoví červíci od WormUP jsou zdrojem kvalitních bílkovin, nenasycených mastných kyselin a jsou bez cukru, hormonů i éček. K tomu všemu moc dobře chutnají (ozkoušeno v redakci).

cervici
Solení červíci od WormUP

Ačkoliv tušíme, že spoustu lidí se hmyzu štítí (jak v přírodě, tak na talíři), doporučujeme, ať dáte této mňamce šanci. Pro děti to navíc může být zábava, ba i dokonce dobrodružství.

11. Kaše na cesty

Ovesné a různé jiné cereální (i ne-cereální) kaše jsou také skvělou svačinou na cesty. Ačkoliv se nejedná o jídlo vhodné přímo do auta nebo do letadla, na cestách, kde máte k dispozici kuchyňku, přijdou vhod – obzvlášť, pokud toužíte po teplém, rychlém a zdravém jídle. Poslouží v místě destinace, při pobytech na chatě, na návštěvách apod.

Mezi kaše, které jsou vhodné už pro ty nejmenší děti, patří i naše oblíbené kozí kaše Naše-Mléko. Populární jsou také zdravé kaše od značky Bombus, které stačí zalít horkou vodou a svačinka, která zahřeje v bříšku, je na světě.

bombus kase
Kaše od značky Bombus jsou vhodné na přípravu jak s mlékem, tak s vodou

12. Ořechové máslo v tubě

Podobně jako ovocné kapsičky, i ořechové pasty a másla je možné za cesty pohodlně „pocucávat“ – je to tedy ideální svačina na cesty. Lze je totiž zakoupit v uzaviratelných tubách – třeba přímo do značky Grizly. Oříšková másla chutnají skvěle i bez přidaných cukrů, a ačkoliv si můžete zakoupit třeba arašídový krém v tubě se slaným karamelem, my dáváme přednost 100% lískoořískovému máslu bez dalších extra dochucovadel.

oriskove kremy
Oříšková másla v praktické tubě – ideální svačina na cesty

13. Vysokoprocentní čokoláda

Klasická mléčná čokoláda se spoustou cukru a nižším obsahem kakaa není zrovna to, co bychom doporučili jako zdravou svačinu – spíš jako levný zdroj rychlé energie na cesty. Kvalitní vysokoprocentní čokoláda je však úplně jiná pohádka. Pokud vyberete s obsahem alespoň 70% kakaa a více, určitě nemusíte mít po jejím snězení výčitky. Na trhu existují i čokolády se 100% obsahem kakaa a ty neobsahují cukr vůbec žádný. Dle vlastní chuti si zvolte, jaký je váš ideální poměr zdraví/chuť (někdo příliš hořkou čokoládu nesnese – obzvlášť děti) – rozumně zvolené procento kakaa však potěší jak tělo, tak chuťové buňky.

Nejen procenta kakaa jsou vlastností, na kterou se při výběru čokolády díváme. Výsledná chuť a kvalita záleží také na procesu výroby a zdroji kakaových bobů. Když jde o vysokoprocentní čokolády, rádi se díváme po značkách jako AJALA CHOCOLATE nebo Míšina čokoláda. Pro milovníky opravdu hořké čokolády zase doporučujeme vyzkoušet přímo kakaové boby.

14. Humus

Lahodnou náhradou lehkého oběda vám může být také humus, který si buďto můžete sami uvařit z cizrny (tato možnost bude rozhodně nejzdravější), bez práce si však můžete pořídit již humus hotový. Zakoupíte jej téměř v každém supermarketu či obchodě se zdravou výživou. Při koupi určitě zkontrolujte složení – opět se držíme pravidla, čím méně ingrediencí, tím zdravější. V humusu určitě nemusí být cukr nebo různá umělá dochucovadla.

Hummus se běžně konzumuje s pečivem, klasicky s pita chlebem. I bez pečiva to však jde! Nakrájejte si do krabičky k humusu syrovou mrkev na úzké proužky a nabírejte humus místo na chleba na zeleninové tyčinky.

humus

15. Kefír

Kefír je zdravá mléčná pochoutka plná prospěšných probiotik. Ačkoliv nejlepší kefír je ten, co si vyrobíte doma, na cesty se vám pravděpodobně bude víc hodit kupovaný – v praktickém uzavíratelném balení. Chcete-li od kefíru to nejlepší, vyberte takový kefír, který není ničím dochucovný (slazené kefíry v supermarketech mají většinou do opravdového kefíru daleko). Pro kvalitní kupovaný kefír zavítejte raději do obchodu se zdravou výživou.

Pokud se rozhodnete vyrobit si vlastní (a ten pak na cestu nalít do uzaviratelných lahví), doporučujeme začít s mléčnou kulturou od WUGI. S pomocí WUGI totiž kefír zvládne vyrobit jednoduše každý. Akorát pak myslete na to, že by kefír v láhvi na cestu neměl být příliš dlouho v teplém prostředí. V nejlepším případě byste z kefíru měli jogurt, v tom horším mléčný produkt, který by určitě žádný člen vaší posádky konzumovat nechtěl. Máte-li možnost kefír uchovat v chladu, pak i domácí kefír bude výborná svačina na cesty.

Doufáme, že vám naše svačinové tipy s přípravou na vaši cestu pomohly. Svačina na cesty, obzvlášť na delší a s dětmi, určitě není něco, co bychom doporučovali podceňovat. A poslední tip na závěr – prozkoumejte možnosti koupě jídla během cesty nebo v místě destinace. Není potřeba zásobovat se na každou denní dobu, pokud víte, že je cestou nějaká vyhlášená restaurace, která stojí za návštěvu. Po delší době sezení v autě či autobuse určitě oceníte i pauzu na jídlo s posezením, která vám dodá energii na další část cesty.