vibracni lehatka

Vibrační lehátka

5 nejlepších lehátek s vibrací

Zabavit miminko, které jen leží a kouká není vždycky jednoduché. Pokud k tomu navíc potřebujete zvládnout nějakou práci, uvařit, uklidit apod., oceníte pomocníka, který vám miminko na chvíli zklidní, zabaví nebo dokonce uspí. Ne každý má doma po ruce babičku nebo starší dítko, které by se miminku ochotně věnovalo. Výkonnými pomocníky, kteří mají čas vždycky, jsou vibrační lehátka. Miminko v něm můžete pohoupat, pustit mu vibrace, hudbu nebo zvuky z lesa.

Protože je na trhu velké množství různých lehátek, houpátek a houpaček, zaměřili jsme se na ně a vybrali ty nejlepší vibrační lehátka, která si maminky nejvíce chválí a která nejvíce kupují. Najdete je v našem výběru nejlepších vibračních lehátek pro rok 2024. A pokud byste nevěděli, jak takové lehátko vybrat a na co se zaměřit, přidáváme náš praktický manuál.

Nejlepší vibrační lehátka pro rok 2024

#1 Vibrační lehátko a houpátko v jednom

Vibrační lehátko Joie Dreamer

Vibrační lehátko od značky Joie Dreamer je ideální pro ty, kteří chtějí své miminko pohodlně houpat a zároveň ho nechat uklidnit vibracemi. Miminko do něj můžete pokládat od narození až do 13 kg. K maximálnímu pohodlí slouží tři různé sklony sezení a dvě nastavení opěrky nohou. Lehátko můžete nechat vibrovat (2 stupně vibrace), hrát 5 klasických melodií nebo vybrat jeden z 5 přírodních zvuků. A kdyby se děti přece jen nudily, zabaví je hrazdička se dvěma roztomilými hračkami. Toto dětské vibrační lehátko je nejen zábavné, ale i praktické. Maminky ocení možnost sejmout a vyprat potah lehátka i vnitřní vložku. O bezpečnost dítěte se postará bezpečnostní postroj s polstrováním. Vybírat můžete rovnou ze třech stylových a barevně neutrálních designů.

Zjistit aktuální cenu

#2 Veselé houpání a vibrování s tukanem a slonem

Bright Starts vibrační lehátko Toucan Tango Bouncer

Bezpečnost a zábava. Tak by se dala označit vibrační lehátka a houpátka od značky Bright Starts, která patří mezi nejoblíbenější. Design Toucan Tango Bouncer je veselý a pro děti bude radost trávit v něm čas. Toto vibrační lehátko lze používat od narození dítěte do jeho váhy 9 kg. Své miminko můžete houpat, zapnout mu vibrace pro uklidnění nebo 7 různých melodií, které se po 15 minutách automaticky vypnou. Kromě vibrací a houpání vaše dítko zabaví i 2 hračky tukana a slona na odnímatelné hrazdičce. Opěrka hlavy se dá v případě potřeby odejmout, stejně jako novorozenecká vložka z materiálů příjemných na dotek. Pokud se vám lehátko zašpiní, není problém potah sundat a vyprat jej v pračce. Bezpečnost vašeho miminka zajistí tříbodový pás a protiskluzové nožky.

Zjistit aktuální cenu

#3 Stylové lehátko pro moderní maminky a miminka

Vibrační lehátko Ingenuity Cuddle Lamb

Pokud chcete vibrační lehátko pro miminko v top barvách, které s vaším dítkem doslova poroste a přinese mu plno zábavy i pohodlí, vsaďte na toto od značky Ingenuity. Miminko do něj můžete pokládat – později posazovat – od narození až do 18 kg. K dokonalému pohodlí pro miminko slouží tři pozice, do kterých se dá nastavit. Pokud nechcete miminko houpat, stačí z konstrukce udělat vibrační lehátko. Kromě vibrací na něm spustíte i uklidňující zvuky přírody nebo jiné melodie. Nad hlavou miminka je kolotoč s hračkami, který lze odejmout. Pro ty nejmenší je v lehátku odstranitelná novorozenecká vložka, aby se jim leželo jako v hnízdečku. O jeho bezpečnost se postará pětibodový bezpečnostní systém. Tohle vibrační lehátko si zamilují děti i rodiče, nejen díky zábavě, kterou nabízí, ale i komfortu z měkkého a na dotek příjemného plyše.

Do obchodu

#4 Vibrující houpačka pro náročné

Konvertibilní vibrující houpačka Ingenuity Wimberly

Vibrující houpačka Wimberly s melodií značky Ingenuity zvládne vše, co si jen dokážete představit. Vaše miminko pohoupe a třeba i uspí. Houpání si přitom můžete nastavit na konkrétní dobu – 30 minut, 45 nebo 60. Dokáže se automaticky otáčet, vibruje, hraje 12 melodií a 4 přírodní zvuky. Hlasitost lze nastavit, stejně jako 5 rychlostí houpání. Pokud chcete vaše miminko nechat spát, stačí nastavit tichý chod – technologie WhisperQuiet. Tato houpačka sice nepatří mezi nejlevnější, přesto je jedna z nejoblíbenějších. Není divu s tolika funkcemi. O bezpečnost miminka se postará bezpečnostní pás. Pohrát si miminko může s polohovatelným listem namísto hrazdičky se zavěšeným zvířátkem. Toto vibrační lehátko je vhodné od narození až do 9 měsíců věku.

Zjistit aktuální cenu

#5 Vibrační lehátko pro zábavu i relaxaci

Lorelli vibrační lehátko

Mezi nejoblíbenější vibrační lehátka patří i Lorelli, které je dostupné hned v několika barevných variantách – pro holky i kluky, nebo třeba neutrální Beige Foxy. Toto vibrační lehátko je vhodné pro děti od narození až do 18 kg, jako houpačka pak do 9 kg. Lze u něj nastavit dvě polohy opěrky zad, aretaci houpání a lze jej ponechat i jako stabilní lehátko bez houpání. Vaše miminko se zklidní díky vibracím, nebo mu můžete pustit některou z 10 druhů melodií a zvuků. Hrát si může i s hračkami zavěšenými na odnímatelné hrazdičce. Na bezpečnost vašeho miminka dohlídne tříbodový bezpečnostní pás.

Vibrační lehátko Lorelli patří mezi oblíbenou klasiku, která miminka zabaví, zklidní a je maximálně pohodlná díky měkkému polstrování sedátka.

Zjistit aktuální cenu

Jak vybrat vibrační lehátko pro miminko?

Budete mít miminko nebo už ho máte, a chcete pro něj nachystat to nejlepší pro zábavu i odpočinek? Řešíte, které vybrat? Je lepší kojenecká houpačka, vibrační lehátko, nebo obojí najednou? Tak se na to pojďme společně podívat. Ukážeme si, na co se při výběru dětského vibračního lehátka zaměřit, na co dát pozor i jaký je rozdíl mezi vibračním a houpacím lehátkem.

Nosnost – věk

Vibrační lehátka pro miminka jsou zpravidla určená od jejich narození. Měla by mít několik možností, jak nastavit – polohovat zádovou opěrku. Novorozeně nikdy do lehátka – houpátka neposazujte, vždy se snažte, aby co nejvíce leželo. Některá lehátka mají navíc novorozeneckou vložku, která je více uzpůsobena těm nejmenším a až povyrostou, dá se vyjmout.

Pokud zvolíte houpátko, neměl by být problém s nastavením polohy v leže. U houpátek a vibračních lehátek, které se dají dát do stabilní polohy jako křesílko však dávejte pozor, aby novorozenec skutečně neseděl, ale byl vždy položen a nedeformovala se mu páteř!

Maximální nosnost je určována někdy do 9 kg, 13 kg nebo některá lehátka mají dokonce nosnost do 18 kg. Tyto informace čtěte pozorně, protože někteří výrobci uvádí kila a jiní maximální věk dítěte – 9 měsíců apod. Rozdíl sice není velký, ale pro správné a bezpečné využití vibračního lehátka byste jej neměli přehlížet. Už proto, že především houpátka doporučují intenzitu houpání podle váhy dítěte.

Konstrukce

U konstrukce vibračního lehátka chtějte především pevnost a stabilitu. Je fajn, když je lehátko lehké a dobře se přenáší, ale u velmi lehkých lehátek si dobře kontrolujte stabilitu. Mohou mít tendenci se převrhnout či přetočit. Proto je vždy lepší, když je lehátko skutečně pevné a klidně i těžší. Nikdy nepřenášejte vibrační lehátko i s dítětem, byť dobře připevněným!

vibracni lehatka

Konstrukce se zpravidla liší od toho, zda se jedná o vibrační houpačku – houpátko, nebo o vibrační lehátko, které lze v případě potřeby stabilizovat nebo předělat na sedátko. Houpačky mají silnější konstrukci a jsou těžší (ale nemusí být) než vibrační lehátka a křesílka v jednom.

Pokud budete s vibračním lehátkem často cestovat, chtějte takové, které se dá dobře složit a zabere co nejméně místa. Ideální je, když se dá poskládat co nejvíce na plocho.

Bezpečnost

O bezpečnost vašeho miminka se starají především bezpečnostní pásy. Nejideálnější je, pokud jsou pětibodové. Většina vibračních lehátek však má tříbodový bezpečnostní systém. Nikdy nenechávejte miminko v lehátku bez dozoru, obzvlášť od chvíle, kdy se začne přetáčet, zvedat, sedat si apod.

Jak už jsme zmínili, nikdy nepřenášejte houpátko ani vibrační lehátko s dítětem uvnitř.

U houpátek čtete pečlivě návod a nikdy nenastavujte houpání víc, než je doporučeno k aktuální váze dítěte. Mohlo by hrozit, že se houpačka převrhne, nebo dojde k jinému karambolu.

Polstrování – pratelný potah

Některá vibrační lehátka mají potah omyvatelný, což je ideální, protože řada maminek je využívá i k podávání prvních příkrmů, nebo dá miminku – batoleti do rukou lahvičku s mlékem, čajem apod. Omyvatelný materiál ale nemusí být pro miminko příjemný, může se potit, vznikají vyrážky. Lepší je klasický polstrovaný potah, který se dá snadno sejmout a vyprat. Většina vibračních lehátek už je dnes vyráběná tak, že potah sejmete a znovu natáhnete a upevníte na konstrukci během chviličky.

Některá vibrační lehátka navíc obsahují novorozeneckou vložku, která se lépe přizpůsobí anatomii těch nejmenších a zároveň je pro ně lehátko pohodlnější. Pamatujte však, že není vhodné, aby miminko trávilo ve vibračním lehátku či houpátku dlouhé hodiny. Měla by to být především pomůcka pro maminky, aby se dítě zklidnilo a chvíli zabavilo samo, a maminka si stihla uvařit nebo udělat jinou nutnou práci.

Funkce vibračního lehátka

Funkce vibračních lehátek se liší od toho, jaký typ zvolíte. Nejčastější jsou dětská vibrační lehátka, která můžete houpat ručně či nohou, dají se uvést do stabilní polohy a vytvoří třeba i křesílko na sezení pro větší děti. Druhou variantou jsou vibrační houpátka, tedy kojenecká lehátka, která mají hlavní funkci houpání – houpou se sami, vy nemusíte na houpátko ani sáhnout. Stisknete pouze tlačítko. Dětská houpátka mohou mít funkci vibrace, přehrávání hudby a zvuků apod, stejně jako vibrační lehátko, ale nemusí. Hodně houpaček na trhu přehrává hudbu, ale nevibruje.

Jaké funkce tedy můžete najít u vibračních lehátek? Především nastavení vibrace v různé intenzitě, puštění hudby – nastavených dětských melodií, popř. zvuků zvířátek, houpátka navíc mají funkci automatického houpání.

Vibrační lehátka se dají houpat nebo stabilizovat, mají několik poloh zádové nebo i nožní opěrky a zpravidla jim nechybí ani hrazdička se zavěšenými zvířátky. Na hrazdičce je u každého vibračního lehátka nějaká hračka již zavěšená, ale není na škodu hračky měnit a ideálně si zjistit, zda se dají k hrazdičce dokoupit originální hračky, které pak budou držet zavěšené a nebudou padat.

Vibrační vs. houpací lehátko

Rozdíl mezi vibračním lehátkem a houpacím lehátkem už jsme naznačili výše. Ve skutečnosti můžete na trhu zakoupit tři typy – vibrační lehátka, vibrační houpátka a houpačky. Jaký je v nich rozdíl?

Vibrační lehátko

Vibruje

Houpete jej ručně

Nastavení stabilní polohy

Možnost nastavit jako křesílko

Může hrát zvuky a melodie

Vibrační houpátka

Nastavení automatického houpání

Vibrují

Může hrát melodie a zvuky

Možnost stabilní polohy

Houpací lehátka pro kojence

Nevibrují

Můžou hrát melodie a zvuky

Automatické nastavení houpání

Možnost stabilní polohy

Proč (ne)pořídit vibrační lehátko?

V současné době existují dva tábory. V jednom maminky vychvalují vibrační lehátka a houpátka jako skvělou pomůcku, díky níž si stihnou uvařit, uklidit, a díky nimž se miminko zklidní nebo zabaví. Ve druhém táboře jsou maminky, které jsou zásadně proti. Poukazují na to, že kojenec neleží zcela rovně, že se mu nesprávně tvaruje páteř, že vibrační lehátka nejsou ergonomická, že jsou nestabilní a jsou nebezpečná.

Jak už jsme výše vysvětlili, pokud budete vybírat pečlivě a nebudete nechávat své miminko ve vibračním lehátku dlouho a bez dozoru, skutečně se může stát skvělou pomůckou pro rodiče, aniž by miminku jakkoli uškodilo. Podstatné také je dodržovat pokyny výrobců, nastavovat opěrku zad a polohu lehátka úměrně k věku dítěte atd.

Miminko se zklidní

Je to zábava a pomoc v jednom

Maminka získá trochu času pro své další nezbytné činnosti

Miminko si může zvyknout na uspávání houpáním

Miminko nesmíte nechat bez dozoru

Už víte, jaké vibrační lehátko pořídíte pro své miminko? Věříme, že s naším rádcem se vám podaří vybrat to nejlepší, které se stane oblíbencem vašeho miminka a zároveň vaším pomocníkem.