Chcete pro sebe a svého drobečka to nejlepší? Stravujete se zdravě, ale přemýšlíte, zda nemůžete udělat ještě něco navíc? Něco, čím podpoříte nejen své zdraví, ale třeba i kojení? Vaše tělo právě prošlo neskutečným procesem! Vydalo mnoho energie, aby na svět přivedlo nový život. Teď je potřeba se o sebe starat víc než kdy jindy a dodat tělu zpět potřebné živiny. Máme pro vás souhrnný přehled doplňků stravy, které po porodu (případně i v těhotenství) stojí za to zvážit. Na jaké vitamíny pro kojící ženy se tedy dívat?
V první řadě nezapomeňte vaše rozhodnutí probrat se svým lékařem. Každá žena je jiná a každé může vyhovovat naprosto rozdílná strava a taktéž suplementace. V našem článku probereme obecná doporučení ohledně vitamínů a doplňků stravy pro kojící ženy. Vysvětlíme si, proč se daný doplněk stravy doporučuje právě v tomto období a na co si dát při výběru konkrétního produktu pozor.
Nejlepší vitamíny pro kojící ženy
Multivitamíny na míru
Na trhu najdete spousty multivitaminovích komplexů maminkám speciálně na míru. Tyto vitamíny jsou většinou cílené na užívání v těhotenství, doporučuje se však pokračovat i po porodu a během kojení. Obsahují širokou škálu potřebných vitamínů a minerálů. V každém takovém produktu zpravidla najdete vitamin B (včetně kyseliny listové) C, někdy i D, A a K, hořčík, vápník, draslík, jód… Samy se podívejte na obsah jednotlivých produktů, vždy se od sebe mírně liší. Směrodatné je jak složení konkrétních nutrientů, tak jejich množství v jedné dávce.
Pokud tedy nepotřebujete ve vyšších dávkách doplňovat konkrétní vitamin či minerál a jde vám o celkovou podporu zdraví a imunity, vitaminové kompexy jsou perfektní volba. Jednoduše si „všechny“ potřebné vitamíny pro kojící dopřejete v jedné tabletce a nemusíte mít strach, že konkrétních nutrientů nemáte dostatek ve stravě. Pokud však víte, že máte např. nedostatek vitaminu D, doporučujeme zakoupit déčko samostatně – můžete si pak sama upravovat dávkování podle potřeby. To plati pro jakýkoliv vitamin či minerál.
Po kterém produktu tedy sáhnout? Nám se již dlouhodobě osvědčila značka Viridian, nejen pro jejich mateřsky orientované produkty. Všechny jejich výrobky si zakládají na kvalitě a čistotě složení a nenajdete v nich žádná problematická aditiva. S jejich „Pregnancy Complex“ multivitamínem nemůžete udělat krok vedle.
Železo
Železo patří mezi esenciální minerály a hraje zásadní roli při správném oksyličení organismu. Doplněním hladiny železa pak můžeme dosánout snížení míry únavy a vylepšní kognitivních funkcí.
Některé novopočené maminky mají po porodu deficit železa, obzvláště pokud trpěly během těhotenství na anémie. V takovém případě je na místě železo suplementovat i formou doplňku stravy. Samozřejmostí je i vhodná volba potravin bohatých na železo, jako je například červené maso nebo luštěniny. Pokud se vám však dostatečné množství železa nedaří získat přirozenou cestou, není nic jednoduššího než jej pořídit ve formě tablet nebo spreje. Pro lepší vstřebatelnost se doporučuje podávat s vitaminem C.
Jak tedy poznám, že mám nedostatek železa? Hlavním příznakem bývá únava a malátnost. Pokud tedy získáte podezření, doporučujeme zajít za svým ošetřujícím lékařem, který vám množství železa jednoduše zjistí z krve.
Vitamin D
Vitamin D je jedním z klíčových vitaminů pro naše celkové zdraví. Přirozeně ho naše tělo získává skrze pokožku vlivem slunečního záření. Relax na vysluněném balkóně nebo zahrádce v čase mezi kojením a přebalováním tedy rozhodně doporučujeme! Vitamin D lze získat i z potravin, ovšem takových není příliš mnoho. Nedostatkem proto trpíme nejvíc v zimě, kdy se slunečnímu záření vystavujeme minimálně a to se zpravidla podepíše na naší imunitě. Důležité je však podotknout, že deficitem trpí většina populace během celého roku. Zeptejte se samy sebe, kolik času denně trávíte na sluníčku? Velká část populace je přes den zavřená v kanceláři a když se dostane k večeru ven, sluneční záření už není tak intenzivní, aby nám dodalo potřebnou denní dávku.
Tip: Přečtěte si více o důležitosti vitaminu D.
Dostatek vitaminu D potřebujete jak vy, tak vaše miminko. Váš doktor vám pravděpodobně doporučil dávat dítěti kapičky s obsahem vitaminu D. Nezapomínejte však, že déčko nezbytně potřebujete i vy. Pokud bude mít dostatek vitaminu maminka, dostane svůj příděl i miminko skrze mateřské mléko.
Podle studie z roku 2015 se kojenci dostane doporučená denní dávka vitaminu D skrze mateřské mléko, pokud se denní dávka matky drží kolem 6400 IU.
Vitamin B12
Suplementace vitaminu B12 se vysoce doporučuje matkám vegetariánkám, vegankám a ženám, které nekonzumují příliš mnoho živočišných potravin. Taková strava totiž zpravidla vede k deficitu vitaminu jak u matky, tak u miminka. Nedostatek vitaminu B12 pak může mít přímý vliv na kvalitu mateřského mléka1STUDIE: Nutritional management of the breastfeeding dyad. Z toho důvodu je důležité přijímat vitaminu dostatek, ať už z potravin nebo z doplňků stravy
Mezi suplementy na trhu najdete vitamin B12 ve formě kapslí, kapiček nebo spreje. Samy si zvolte, jaká možnost je pro vás nejkomfortnější. U některých produktů pak narazíte na pojem lipozomální vitamin. Ten má zaručit nejlepší možnou vstřebatelnost vitaminu.
Omega-3 (DHA)
DHA (docosahexaenoic acid) je omega-3 nenasycená mastná kyselina, která hraje zásadní roli při vývoji dětského mozku, očí a nervového systému. Stěžejni je však i pro správnou funkci dospělého organismu. Tělo si omega-3 není schopné vytvářet samo, proto je nutné jej přijímat dostatek stravou či suplementy.
Významnou roli hraje poměr kyselin omega-3 a omega-6, který bychom se měli snažit udržovat vyrovnaný. To však není v dnešní době vůbec jednoduché (průměrný poměr v Evropě je 12:1). Lidé často konzumují spoustu omega-6 skrze smažená jídla a nezdravé tuky. Naopak živočišné tuky s obsahem omega-3 zařadí zřídkakdy. Omega-6 jsou přitom označovány jako PROzánětlivé a jejich dlouhodobý nadbytek může způsobovat i chronické záněty.
Tip: Přečtěte si více o důležitosti poměru omega-3 a omega-6.
Svůj příjem omega-3 zvýšíte zařazením mořských plodů, ryb a domácích vájec do svého denního jídelníčku. Z rostlinných potravin vám pak dobře poslouží také chia nebo lněná semínka. Aby byl zajištěn optimální příjem omega-3, doporučuje se jíst tučné ryby alespoň 2x týdně. Pokud nejste schopni získat dostatek omega-3 stravou, doplněk stravy je na místě.
Pokud jste se rozhodly pro multivitaminový komplex, abyste pokryly všechny důležité nutriční potřeby svého těla, podívejte se na složení konkrétního výrobku. Většina těhotenských multivitaminů omega-3 neobsahuje, a proto jej doporučujeme suplementovat samostatně. Je možné koupit si kapsle s obsahem omega-3, výborným zrojem je však např. olej z tresčích jater.
Doplňky stravy na podporu růstu vlasů
Ačkoliv je mateřství bezmezným zdrojem štěstí a radosti, nese s sebou i důsledky, které nám úsměv na tváři rozhodně nevykouzlí. Mnoha ženám po porodu začnou vypadávat vlasy více, než tomu bylo v „normálním“ stavu, což má z logiky věci za následek menší objem a hustotu vlasů. Některé ženy padání ani nezaznamenjí, jiné však doslova trpí a hledají způsoby, jak růst vlasů co nejvíce podpořit.
Poporodní „ztráta vlasů“ je naštěstí pouze dočasná. Je způsobena hormonálními změnami a po nějaké době se u většiny žen vrátí do normálu. To je rozhodně dobrá zpráva, ale co dělat, než se tak stane?
Nenechte se nachytat různými předraženými doplňky stravy na podporu růstu vlasů. Pokud je ztráta vlasů způsobena hormonálně, ani ten nejdražší vlasový vitamin vás nedovede ke kýženému efektu. Určitě si dejte záležet ať máte dostatek proteinu, kyseliny listové, zinku a vitaminů A, C, D a E. Společně se podílejí na zdravém růstu vlasů a nehtů. Nezapomeňte se také správně starat o vlasy a vlasovou pokožku zvenčí.
Pokud tedy plánujete investovat do doplňku stravy, nemusí to být krok špatným směrem. Máte-li např. deficit zinku, jeho doplnění formou pilulek můžete vidět i na stavu svých vlasů a nehtů. Nevíte-li si rady, po které značce vlasového doplňku stravy sáhnout, můžete náhlédnout do našeho srovnání vitamínů na vlasy, kde se podrobněji věnujeme i problematice vypadávání vlasů po porodu.
Pokud vám žádný doplněk stravy nepomáhá, nevěšte hlavu. Vlasy zase začnou růst, nové a o to silnější a zdravější.
Proč jsou vitaminy pro kojící ženy tolik důležité?
Těhotenství je náročný proces, který značně vyčepává zdroje mnoha živin v těle. Jde hlavně o kyselinu listovou, vápník a vitamin B62STUDIE: Nutrition Services in Perinatal Care: Second Edition. Navíc během kojení jsou doporučované dávky mnoha vitaminů a minerálů ještě vyšší, než během těhotenství. Mít perfektně vybalancovaný jídleníček, který obsahuje všechny kýžené složky, pak není vůbec jendoduché.
Pravdou je, že pojídání tu a tam nějaké té pilulky vám kvalitu mateřského mléka výrazně neovlivní. Pokud však máte hladiny všech potřebných minerálů a vitaminů dlouhodobě v normě, vaše tělo prosperuje, je zdravé a důsledkem toho pak produkuje to nejkvalitnější mléko. Nemusíme vám však ani připomínat, že na zdaví nemá vliv jen výživa, ale i psychická (ne)pohoda a kvalitní spánek. A protože o kvalitním dlouhém spánku si my matky můžeme nechat jenom zdát, stojí za to vybalancovat to super kvalitní stravou a případně vhodnou suplementací.
Jak dlouho doplňky stravy užívat?
Vitaminy a doplňky stravy které jste uznaly za vhodné (a skonzultovaly se svým lékařem) doporučujeme užívat po celou dobu kojení. Tam bychom ale rozhodně nekončili. Obzvlášť pokud se budete snažit o dalšího potomka, vaše tělo bude potřebovat opět pořádnou dávku živin. Pokud chcete najet opět na „normální“ režim, určitě se nevzdávejte svých vitaminů – tělo potřebuje výživu pořád. Můžete však upravit složení a místo multivitaminu pro těhotné/kojíci ženy, sáhnout po tom „běžném“. Pokud se však rozloučíte s doplňky stravy, nezapomeňte jíst ovoce, zeleniny a zdravé tuky.