nejlepsi vitamin d pro deti

Nejlepší vitamin D pro děti

Vitamin D pro děti – SROVNÁNÍ

Vitamin D je nezbytnou součástí racionálního jídelníčku. V dětském věku je jeho úloha naprosto klíčová pro zdravý růst a vývoj dítěte. Stačí nám přijímat tento vitamin ze stravy a nebo je nezbytné ho suplementovat? Jak se ale zorientovat v široké nabídce těchto produktů?

V tomto článku jsme vybrali nejlepší vitamin D pro starší děti. Pokud tedy hledáte spíše produkty pro kojence, tento článek pro vás nebude tím pravým. Jako maminka dvou rošťáků moc dobře vím, jak obtížné může být, najít ten správný doplněk stravy, který nejen podporuje zdraví dětí, ale je také bez zbytečných aditiv a pro děti atraktivní ke konzumaci.

Srovnání 5 nejlepších přípravků s vitaminem D pro děti

Vybrali jsme pro vás pět nejlepších produktů s vitaminem D pro děti, které prošly naším přísným hodnocením, abyste měli jistotu, že vaše děti dostávají jen to nejlepší. A jak dopadlo srovnání vitaminů D pro děti? Podrobnosti zjistíte v naší tabulce a následných mini recenzích.

TrimeViridianGarden of LifeJamiesonTerranova Health
Kids DHA + D3/K2Viridikid Vitamin D DropsVitamin D3 medvídci BIOVitamín D3 žvýkací tabletyVitamin D3 pro děti
trimeviridianjamiesonvitamind3
Do obchoduDo obchoduDo obchoduDo obchoduDo obchodu
DHA, D3 a K2Přírodní produktBez cukruAlternativa pro malé vybíravcePřírodní produkt
400 IU400 IU800 IU400 IU400 IU
od 1 rokuod 1 rokuod 4 letod 2 letod 3-4 let
2 stlačení denně0,5 ml denně1 medvídek denně1 medvídek denně1 kapsle denně
cca 15 Kč/den cca 3 Kč/den cca 7 Kč/den cca 2 Kč/den cca 6 Kč/den
celá recenzecelá recenzecelá recenzecelá recenzecelá recenze

5 tipů na nejlepší vitamin D pro děti

3 účinné látky v jednom

1. Trime Kids DHA + D3/K2

Chytře navržená směs s obsahem tří nejčastěji chybějících nutrientů – omega-3 (DHA) + vitaminů D3 a K2 nezbytných pro zdravý vývoj dětí. Pokud je pro vás čistota produktu a složení na prvním místě s tímto produktem od české firmy Trime zcela jistě nešlápnete vedle. Produkt obsahuje  velmi dobře využitelnou formu vitamínu D, cholekalciferol, který se získává z čistě rostlinného zdroje – geneticky nemodifikované řasy Algae. Celý výrobní proces je pod maximální kontrolou kvality a čistoty, bez použití pesticidů nebo jiných kontaminujících látek.

Kyselina dokosahexaenová (DHA) pochází z řasy (Schizochytrium sp.) šetrně pěstované v uzavřené kultivaci, která minimalizuje riziko znečištění těžkými kovy a jinými kontaminanty.  DHA je nezbytná pro zajištění normálního vývoje nervové soustavy a podporuje správné fungování mozku, kognitivních funkcí, paměti a zraku. Velkým bonusem je praktické dávkování, pomocí stlačování pumpičky.

 • Aktivní látka: DHA, Vitamin D3 a K2
 • Forma: Olej
 • Věk: od 12 měsíců
 • Vlastnosti: Čisté složení, přírodní
 • Balení: 43 ml

Do obchodu

Vysoce čistý vitamin D3 pro děti

2. Viridikid Vitamin D drops

Hledáte kvalitní a složením skvělý vitamín D3 pro vaše děti? Vsaďte na Viridikid od značky Viridian. Jedná se o výbornou alternativu k běžným syntetickým vitamínovým doplňkům. Viridikid pochází z extraktu lišejníku, je na bázi slunečnicového oleje a je obohacený o přírodní pomerančový olej, díky kterému má příjemnou a lahodnou chuť. Všechny obsažené složky jsou 100 % aktivní. Jakmile v kapsli po umístění aktivní ingredience zbyde nějaký prostorvyplní se aktivní složkou – potravinou v přírodním stavu. Složky obsažené v produktu pochází z plodin a rostlin od malých lokálních producentů.

Produkt je vhodný již pro nejmenší děti od 12 měsíců věku. Spolupracujícím dětem můžete kapky dávkovat na lžičce přímo do úst. Pokud máte doma již starší děti, kterým produkt nechutná, zkuste přidat tento vitamin D do oblíbeného pití nebo jídla. Výhodou kapek a olejů s obsahem vitaminu D je jejich čisté složení, bez dalších přísad, cukru a konzervačních látek.

 • Aktivní látka: Vitamin D3
 • Forma: Kapky
 • Věk: od 12 měsíců
 • Vlastnosti: Čisté složení, přírodní
 • Balení: 30 ml

Do obchodu

Skvělá volba pro starší děti

3. Garden of Life Kids Organic Vitamin D3

Pokud máte doma starší děti, do kterých už není snadné dostat vitamin D ve formě oleje nebo kapek, zkuste medvídky od firmy Garden of Life. Jedná se o vitamin pro děti ve formě gumových medvídků s pomerančovou příchutí, který poskytuje vysoké množství vitamínu D3 (800 UI) z lišejníku. Výhodou tohoto produktu je, že neobsahuje žádný přidaný cukr ani sladidla či barviva. Obsahuje pouze přírodní látky. Nevýhodou tohoto produktu zůstává pouze věková hranice, která je omezena na 4 roky věku dítěte. Pokud, ale máte děti starší, tento produkt bude pro ně chutnou a atraktivní volbou.

 • Aktivní látka: Vitamin D3
 • Forma: Medvídci
 • Věk: od 4 let
 • Vlastnosti: Bez přidaných cukrů, sladidel a barviv
 • Balení: 60 ks

Do obchodu

Atraktivní forma pro děti od 2 let

4. Jamieson Vitamin D3 Kids žvýkací tablety jahoda

Pokud jste už zkoušeli hledat vitamin D v atraktivní formě pro menší děti určitě jste zjistili, že takových produktů na trhu moc není. Produkt od značky Jamieson je vhodný již pro děti od 2 let. Já sama, když jsem hledala produkt vhodný pro děti před nástupem do školky, byla jsem překvapená, že jich moc není. Z tohoto důvodu má zde své místo tento vitamin D. Jedná se o žvýkací medvídky, které se doporučuje od 3. let cucat, ale menší děti je mohou klidně rozkousat. Je vyroben z přírodních zdrojů, neobsahuje aspartam, umělé příchutě a barviva. Jeho nevýhodou je přidaný cukr ve formě dextrózy, což není nic jiného než glukóza neboli hroznový cukr. U nás to funguje tak, že když děti chtějí bonbon, dostanou místo toho tento vitamin. Mají super pocit, že mají bonbonek a já zas lepší den, že jsem vybrala „bonbon“ s rozhodně lepším složením.

 • Aktivní látka: Vitamin D3
 • Forma: Medvídci
 • Věk: od 2 let
 • Vlastnosti: Obsahuje glukózu
 • Balení: 100 ks

Do obchodu

Vitamin D3 obohacený superpotravinami

5. Terranova Health Vitamin D3 pro děti

Pokud stále nemáte jasno, jaký je nejlepší vitamín D pro děti, zkuste ten od britské firmy Terranova Health. Jedná se o doplněk stravy ušitý přímo na míru dětem. Kapsle jsou vyrobené z rýžových otrub, neobsahují lepek, laktózu ani přidaný cukr. Kapsle obsahují mimo vitaminu D, koriandr, dýňová semínka a spirulinu. Produkt není vhodný pro děti do 3. let a dávkování se uvádí dokonce pro děti od 4 let, proto pro menší děti, bych byla s tímto produktem opatrná. Mladší děti i tak mohou mít problém s polykáním kapslí. Obsah kapsle však můžete nasypat do oblíbeného nápoje, smoothie a nebo jogurtu.

 • Aktivní látka: Vitamin D3
 • Forma: Kapsle
 • Věk: od 4 let
 • Vlastnosti: Obsahuje další přínosné látky
 • Balení: 50 ks

Do obchodu

Jak vybrat vitamin D pro děti?

Pokud vybíráte nejlepší vitamin D pro děti, v první řadě byste se měli zaměřit na doporučený věk, od kdy je vhodné doplněk dětem nabízet. U nejmenších miminek se nejčastěji setkáme s vitaminem D ve formě kapek, které předepisuje ošetřující lékař. Tato forma je pro miminka nejlépe vstřebatelná, a také není problém kapky podávat na lžičce nebo přimíchat do mléka. Kapky nebo olej jsou ideální také pro starší děti, které tuto formu podání stále tolerují. Pokud, ale chcete pokračovat s podáváním vitaminu D i u starších dětí, které doplněk na lžičce už nechtějí, ideální volbou pro vás mohou být atraktivní medvídci nebo kapsle.

Proč by děti měli dostávat přípravky s vitaminem D?

Vitamin D je nezbytný pro zdravý vývoj a růst dětí, protože pomáhá tělu absorbovat vápník a fosfor, což jsou minerální látky klíčové pro stavbu silných kostí a zubů. Vitamin D podporuje mineralizaci kostí a tím pomáhá předcházet křivici a dalším problémům s kostmi. Tento vitamin má také klíčovou roli v podpoře imunitního systému.1REPORT:https://www.gov.uk/government/publications/sacn-vitamin-d-and-health-report

Zdroje a nedostatek Vitaminu D

Vitamin D má dvě formy, a to: ergokalciferol (vitamin D2), který se přirozeně nachází v rostlinách a kvasnicích a cholekarciferol (vitamin D3) nacházející se v tučných rybách. Vitamin D3 vzniká v našem těle také při vystavení se slunečním paprskům. Tímto způsobem tělo získává až 90 % vitaminu D a zbylých 10 % pochází ze stravy. Vzhledem k naší zeměpisné poloze, kde velkou část roku slunce nesvítí nebo není sluneční svit tak intenzivní se často doporučuje vitamin D doplňovat převážně v zimních měsících. Mnoha lidem pak také chybí ryby v jídelníčku. Spotřeba ryb by měla být pro každého alespoň 400 g týdně, což odpovídá 2-3 porcím. Spotřeba ryb je v Česku dlouhodobě nízká – pouhých 5,7 kg na osobu ročně. Pro srovnání, průměrná spotřeba v zemích EU je 22 kg na osobu. 2ČLÁNEK:https://www.fnbrno.cz/zdrava-ryba-aneb-proc-ji-vlastne-konzumovat/t5626

Podle American Academy of Pediatrics má zhruba 15 % dětí ve věku 1-11 let nedostatek vitaminu D. U starších dětí a dospívajících je to až 17 %. 3ČLÁNEK:https://publications.aap.org/pediatrics/article-abstract/124/5/1404/72130/Serum-25-Hydroxyvitamin-D-Levels-Among-US-Children?redirectedFrom=fulltext

Podle doporučení DACH, což jsou společné tabulky pro Německo, Švýcarsko a Rakousko by měl být denní příjem vitamínu D:

TIP: Zajímá vás jaké další vitamíny jsou na zvážení suplementovat u dětí? Podívejte se na náš článek Vitamíny pro děti.

Závěr

Vitamín D je nezbytnou součástí racionálního jídelníčku a jeho úloha je v dětském věku klíčová pro zdravý růst a vývoj nejmenších. Často není možné získat dostatečné množství vitamínu D pouze ze stravy, proto je doporučována jeho suplementace, zejména v zimních měsících. Pokud vybíráte nejlepší vitamin D pro děti zaměřte se na věkovou kategorii, formu podání, složení a čistotu produktu. V našem srovnání jsme se snažili vybrat to nejlepší pro každou věkovou kategorii a formu podání.