Desková hra Activity Děti – RECENZE

activity deti recenze

Kdo by neznal legendární hru Activity, která je perfektní deskovkou jak pro rodinnou zábavu, tak jako party hra pro dospělé. Firma Piatnik, která hru Activity vyrábí, nabízí i variantu pro ty úplně nejmenší děti (od 4 let), tak aby hra byla dostupná i pro nečtěnáře. Přesně tato hra se nám nedávno dostala do rukou. Jedná se o hru Activity Děti a tato recenze vám zprostředkuje naši zkušenost.

Testování a recenze

Hru jsme hráli s našimi dětmi a neteřemi v rozmezí věku 5 – 10 let. Hry se vždy účastnili děti i dospělí.

První dojem a obsah balení

Hru najdete v červené krabici klasické velikosti. Uvnitř se nachází 2 figurky (sloni), části hrací desky a karty. Hrací desku je možné z půlkruhových částí poskládat dle libosti a fantazie (už to je pro děti zábavným prvkem, jednou je hrací deska kruh a jindy klikatá cesta).

Na jedné straně všech karet se nachází pojem (např. míč) a ten je znázorněn jak obrázkem pro menší děti, tak nápisem pro starší (a to dokonce v češtině a slovenštině). Na druhé straně karty je znázorněná barva.

Pravidla a průběh hry

Pravidla hry Activity Děti jsou z části podobná klasickým Activity pro dospělé. Hlavní gró celé hry je dokázat znázornit pojmy na kartičkách pomocí kreslení, vyprávění a nebo pantomimy. Ať už je vás jakýkoliv počet, rozdělíte se na dva týmy a každý tým dostane přidělenou figurku slona, kterou se pohybuje po hrací desce k cíli.

Týmy si na střídačku berou kartičky z balíčku a snaží se znázornit a uhodnout pojem (vždy jeden hráč znázorňuje a zbytek hádá). Pokud tým pojem správně uhodne, figurka slona se posune na nejbližší barvu z kartičky na hrací desce (na zadní straně kartičky je znázorněna konkrétní barva a tomu odpovídající barva je i na hrací desce).

Vyhrává ten tým, který se dostane co nejdříve k cíli.

Vhodnost pro malé děti

Hra nemá příliš striktní pravidla a je velmi uvolněná v tom, jakým způsobem je možné pohybovat s figurkou k cíli. V každém tahu je možné si vybrat, jestli chcete znázorňovat pomocí kresby, mluvení a nebo pantomimy. To je velké ulehčení právě pro nejmenší děti, které nemusí být v jednom konkrétním způsobu znázoňování přiliš zdatné (např. jim ještě nejde velmi dobře kreslit a nebo se stydí dělat pantomimu před zbytkem osazenstva). Mohou si zkrátka pokaždé vybrat na základě pojmu, který si vytáhnou.

Pokud hrajete již s mírně staršími dětmi a chcete si hru udělat zábavnější, aplikujte pravidlo, kdy je nutné zvolit způsob znázorňování ještě před líznutím kartičky.

Na vaší úvaze je také čas, který na hádání pojmu necháte. Je potřeba jej určit na začátku, úměrně věku a dovestem hráčů. Příliš krátký čas by je mohl stresovat a odvést jejich pozornost od znázorňování pojmu. V krabici tedy nenajdete klasické přesýpací hodiny s přesně určeným časem. Čas tím pádem ale musíte měřit s pomocí vlastních zdrojů (např. stopky na telefonu).

Hru je možné hrát pouze v rozdělení na dva týmy, což nás nejdříve trochu mrzelo, protože jsme měli v plánu hrát ji ve více lidech. Více týmů by však způsobovalo delší čekání, než se daný tým dostane na řadu a menší děti by tak snadno mohli ztratit pozornost. Pokud hrajete se staršími dětmi, můžete si vždy figurku přidat z jiné hry.

Hra je perfektně uzpůsobená dětem neškolákům, kteří neumějí číst ani počítat. Pojmy jsou znázorněné obrázky a po hrací desce se posouvá na základě barviček, nikoliv počtů.

Activity Děti není pouze klasickou hrou Activity s figurkami a hrací deskou. Activity Děti mají příběh – dvou slonů, kteří putují k vodě. Jejich trasu mohou děti složit před začátkem hry více různými způsoby. Hrací deska je veselá, barevná a plná příběhů, které si můžete u hry vyprávět.

Shrnutí recenze

  • Volnější pravidla
  • Hra s příběhem (slonů putujících pro vodu)
  • Obrázky s nápisem na kartičkách (vhodné pro čtenáře i nečtenáře)
  • Posouvání po hrací desce za pomocí barev (netřeba ovládání počtů)
  • Zábava pro menší děti i dospělé
  • Pro někoho až příliš volná pravidla (volba způsobu znázorňování)
  • Možnost hrát pouze ve dvou týmech (slouží však k udržení pozornosti malých dětí)
  • Absence přesýpacích hodin (čas se určuje/upravuje na základě věku hráčů)

Zjistit aktuální cenu

Desková hra Activity Děti odpovídá jejich určení (pro děti 4+) ale zabaví i starší děti. Pokud plánujete hrát pouze se staršími dětmi, které už umějí číst, doporučujeme spíše verzi Activity Junior, která neobsahuje žádné složité pojmy, ale pravdily už se více přibližuje dospělácké verzi. Pokud však máte doma sourozence, kdy jeden je stále v předškolním věku, pak se nemusíte bát, že by tato nejlehčí verze starší děti (nebo dokonce vás) nezabavila.