adventni kalendar pro deti

Adventní kalendář pro děti

15 tipů na originální adventní kalendář

Děti se na Vánoce těší ze všech nejvíce a počítání posledních dnů do Štědrého dne může být v jejich očích nekonečné. Adventní kalendáře jsou skvělým způsobem, jak jim „zdlouhavé“ čekání něčím zpestřit a zařídit, aby se měli na co těšit každý jeden den v adventním období. Než tedy nakoupíte všechny dárky pro děti na Vánoce, zamyslete se nad tím, zda jim nepořídit originální adventní kalendář. Obchody jsou již plné těch klasických čokoládových – my vám však dnes chceme ukázat, jak se dá pojmout adventní kalendář pro děti originálně.

Máme pro vás tipy, jak na kalendáře, které můžete zakoupit v obchodech či online, tak návody na výrobu kalendářů vlastních – pro kreativní rodiče.

15 tipů na originální adventní kalendář pro děti

Velká nadílka zdravého i méně zdravého mlsání

1. Adventní kalendář MIXIT

Velkou oblibu si za poslední sezóny získal adventní kalendář od MIXIT. Je obrovský, designově krásně zpracovaný a za nás nejlepší adventní kalendář na trhu. V okýnkách najdete nejrůznější druhy pamlsků a letos je navíc tento obrovský kalendář zároveň i loutkovým divadlem. Ukrývají se tam jak zdravější varianty mlsání (např. kokosová kaše nebo mix oříšků), tak ty méně zdravé (např. čokoládové preclíky nebo dobrůtky ve slaném karamelu). Podle nás jde zkrátka o takový ideální kompromis mezi tím, jaký kalendář by chtěly děti a jaký by pro ně chtěly jejich rodiče. Spolu s čokoládou do sebe totiž dostanou alespoň i zdravou porci oříšků nebo sušeného ovoce. Navíc každý den přináší úplně jiný druh pochoutky, proto bude každé okýnko překvapením.

Do obchodu

Dárečky přímo od maminky a tatínka

2. Adventní kalendář z pytlíčků

Chcete dětem dopřát něco dobrého na zub, ale kalendáře naplněné tou nejlevnější mléčnou čokoládou nejsou přesně to, co si představujete? Chcete, aby byl obsah kalendáře pestřejší a zároveň mít nad ním jistou kontrolu? Žádný problém. Nakupte si hezké pytlíčky očíslované 1 – 24 (ti zručnější z vás si je mohou doma i jednoduše vyrobit) a naplňte je dárečky dle svého gusta. Můžete kombinovat zdravější i méně zdravé dobroty s různými malými hračkami či předměty. Vytvořit můžete také zcela zdravý adventní kalendář pro děti, který se v obchodech těžko shání. Nejlépe uděláte, když kalendář budete naplňovat průběžně a do příslušného pytlíčku vždy vložíte dáreček přes noc, když dítě spí. Zamezíte tak předčasnému nahlížení do dalších dnů, jako tomu někdy bývá u čokoládových kalendářů – některé děti jej jednoduše spořádají na posezení.

Do obchodu

Pro malé stavitele

3. Adventní kalendář z LEGA

Nechcete-li aby byl adventní kalendář pro děti jen zdrojem sladkostí a cukrovinek (těch je přeci jen v období Vánoc všude dostatek), můžete sáhnout po kalendáři plném hraček. Obzvlášť, pokud je vaše dítě milovníkem stavebnice LEGO, ocení tento speciální adventní kalendář plný LEGO hraček. Každé okénko kalendáře ukrývá sestavitelnou hračku, která se hodí jak na hraní, tak na výstavku. Pokud již doma nějakou LEGO stavebnici máte, hračky z kalendáře s ní půjde skvěle kombinovat. Vybírat můžete z několika verzí a tématik jako např. Harry Potter, Avengers nebo Star Wars.

Do obchodu

Pro nadšené kreativní děti

4. Kreativní adventní kalendář

Specializovaný adventní kalendář najdete snad v každé kategorii. Nám se zalíbil adventní kalendář určený primárně pro kreativní děti. Další skvělá varianta kalednáře, pokud dítě nechcete už před Vánoci každý den ládovat slaskostmi. V kalendáři najdete různé drobné předměty a hračky jako je např. razítko, nažehlovačka, zápísníček nebo také třpytivé sponky do vlasů (kalendář bychom tedy předně doporučili pro holčičky). Celý tento kalendář nese tématiku pohádkového městečka, jehož vánoční atmosféru si můžete vychutnat skrze povedené ilustrace.

Do obchodu

Pro mlsné jazýčky

5. Adventní kalendáře Chocolissimo

Pokud je vám už teď jasné, že to u vašich dětí bez čokoládového adventního kalendáře neprojde, zkuste vsadit alespoň na kvalitní zdroj čokolády. My rádi vybíráme čokoládové adventní kalendáře jak pro děti, tak pro dospělé, z široké nabídky Chocolissimo. Nám se moc líbí například Adventní kalendář MINI s čokoládou s rozomilými vánočními obrázky.

Do obchodu

Kouzelné vánoční čtení s interaktivní tužkou

6. Adventní kalendář Kouzelné čtení

Mají doma vaše děti kouzelnou tužku od Albi? Tato chytrá elektronická tužka „mluví“ a pomáhá dětem objevovat svět skrze interaktivní knížky a skládačky. V sérii Kouzelného čtení najedete právě i adventní kalendář pro děti. Je plný koled, básniček a vánočních pohádech – mimo jiné zde děti najdou na každý adventní den nový úkol. Pokud mluvící tužku od Albi doma nemáte, ale kalendář formou interaktivního čtení vás zaujal, můžete k Mikuláši pořídit jak kouzelný kalendář, tak mluvící tužku. Na Vánoce pak můžete věnovat další knížky ze série Kouzelného čtení a věřte, že děti budou nadšené.

Do obchodu

Oříšky a oříšková másla

7. Adventní kalendář Grizly

A co takhle kalendář nabitý oříšky, oříškovými másly, ovocem, ale i nějakými těmi sladkostmi? Velmi doporučujeme do rodin, kde jsou oblíbená právě oříšková másla, protože těch v tomto kalendáři najdete rovnou 9. Doporučujeme si jej objednat s dopravou až domů, protože má kolem 2 kg – a to je pořádná dávka dobrot.

Do obchodu

Pro mladé čtenáře

8. Adventní kalendář plný čtení pro děti

A co takhle kalendář plný pohádek a básniček? V tomto krásném adventním kalendáři najdete 24 malých knížeček s krátkou pohádkou na každý den. Ve výběru najdete hotové klasiky od světových autorů jako Andersen nebo Grimmové. Těšit se tak můžete třeba na Popelku, Žabího prince nebo Aladina. Nejlepší na tomto kalendáři je, že se dá používat znovu každý rok, takže dokud děti povídky neomrzí, můžete jej používat neustále dokola.

Do obchodu

Panenky nebo autíčka?

9. Adventní kalendář od Matella

Adventní kalendář pro děti plný hraček můžete pořídit i od Mattela. To znamená advent plný panenek Barbie (v balení je jedna panenka a postupně z okýnek získáváte kousky oblečení a doplňky), autíček Hot Wheels (kalendář naděluje autíčka a doplňky), ale i jiných hraček, které Mattel vyrábí. V nabídce najdete i kalendáře tématicky věnované aktuálním filmům a pohádkám. Pokud je tedy vaše dítě fanoušek některého z nich, kalendář s jeho oblíbenými hrdiny jej jistě potěší.

Do obchodu

Dávání a tvoření místo dostávání

10. Adventní zápisník

Zajímavým konceptem adventního kalendáře pro děti je Adventní zápisník. Ten děti během adventu přiměje tvořit a také výtvory darovat. V zápisníku najdou plno prostoru pro vlastní tvoření, ale také mnoho zábavných úkolů, rébusů, křížovek a legračních komiksů. Jedním z úkolů je např. vytvoření adventního kalendáře z pytlíčků (který uvádíme hned jako tip číslo jedna). Koupíte-li tento zápisníkový adventní kalendář, počítejte s tím, že budete doma v zápětí tvořit další z pytlíčků.

Do obchodu

Adventní kalendář vlastní výroby

11. Přihrádkový kalendář k dotvoření

Zaujal vás adventní kalendář z pytlíčků, ale říkáte si, že to stále není úplně ono? Např. se bojíte, že se do pytlíčků nevlezou všechny dárečky, které před Vánoci plánujete nadělit? Pak můžete preferovat větší adventní kalendář tvořený papírovými přihrádkami. Nejlepší na tom je, že jej nemusíte pracně doma vyrábět (i když samozřejmě můžete), stačí si adventní šuplíčky zakoupit již předchystané. Vy se pak můžete kreativně vyřádit na jejich zdobení a číslování a během adventu přihrádky postupně plnit sladkostmi (či jinými dárečky).

Do zdobení navíc můžete zapojit i samotné dítě. Pokud je dítě obzvlášť kreativní a malování jej baví, můžete mu kreslení a psaní čísel na adventní kalendář zadat jako takový malý předvánoční úkol.

Do obchodu

Adventní kalendář vlastní výroby

12. Adventní kalendář s příběhem

Letos se nám moc zalíbila také tato adventní sada s příběhem. Obsahuje vše potřebné k vytvoření i naplnění adventního kalendáře. Je navržen tak, aby dítě provázel příběhem po celých 24 dní. První den dostane dítě dřevěného skřítka, kterého postupně obléká, staví mu domeček, vybavuje ho nábytkem a nádobím, vypráví mu příběhy a mnoho dalšího. Během této cesty se dozví i o dalších postavách, naučí se vařit čaj z jehličí a získá informace o důležitosti pitného režimu. Bude tvořit, stavět a přemýšlet. Na Štědrý večer si zachová vlastnoručně vyrobený domeček s dřevěnými dekoracemi obsahující skřítkovskou rodinku.

Do obchodu

Oříšky v domečkách od NutWorld

13. Adventní kalendář DOMEČKY s oříšky

Adventní kaledář v podobě malých domečků je velmi oblíbenou volbou mezi rodiči. Papírové domečky vydají za krásnou designovou vánoční dekoraci a malým dětem udělají stejně velkou radost. V prodejně NutWorld si takový kalendář můžete zakoupit hned ve třech variantách. Buďto pořídíte pouze domečky, které doma naplníte čímkoliv jen chcete nebo si vyberete ze dvou možných náplní – Sladká a All in. V té sladké na vás čeká plno sladkého, ale zároveň zdravého (nebo alespoň zdravějšího) mlsání. Příkladem vám mohou být medvídci bez cukru nebo banánky v jogurtu. All in je pak nabitá různými typy oříšků a směsí.

Do obchodu

Sada bižuterie a sponek

14. Adventní kalendář pro dívky

Pokud hledáte kalendář, který bude vyloženě dívčí a udělá radost malým i větším holčičkám, pak doporučujeme adventní kalendáře plné bižuterie a vlasových doplňků. Letos jsou na trhu např. krásné s tématikou Harryho Pottera nebo také více princeznovské – z Ledového království. V okénkách najdete gumičky, řetízky, náramky, sponky a řetízky – to vše s tématikou konkrétní pohádky.

Do obchodu

Vymalovávání na každý den

15. Omalovánkový adventní kalendář

Jako skvělá náhrada za sladkosti v adventním kalendáři nám přišly i omalovánky. Na každý den před Vánoci jeden obrázek k vymalování. Nabízí se různé druhy. Nás moc zaujal kalendář s čísílky (ty jsou skvělé pro malé školáky), kdy se maluje a spojuje na základě čísel. Případně pro menší děti jsou perfektní omalovánky se samolepkami.

Do obchodu

Věříme, že ať už zvolíte jakoukoliv formu adventního kalendáře, děti budou mít obrovskou radost. Každá sladkost, povídka či dáreček jim totiž zpříjemní čekání na vytouženého Ježíška. A pokud chcete potěšit i sami sebe, podívejte se na naše tipy na adventní kalendáře pro dospělé.