Domníváte se, že má vaše miminko alergii na mateřské mléko? Pozorujete souvislost mezi kojením a alergickou reakcí vašeho miminka? Je vám doporučováno přejít na hypoalergenní kojenecké mléko? Pak je náš článek mířený přímo pro vás.
Může být novorozenec alergický na mateřské mléko?
V první řadě chceme uvést na pravou míru, že alergie na mateřské mléko neexistuje1ČLÁNEK: Can babies be alergic to breastmilk?. Ano, vaše miminko může mít po mateřském mléku alergickou reakci, ale reakce je vždy v závislosti na konkrétním alergenu (nebo i více alergenů). Konzumuje-li kojící maminka kravské mléko a miminko je alergické na bílkovinu kravského mléka, pak se nějaká forma alergické reakce bude zcela určitě objevovat právě po kojení. Určitě to však neznamená, že má vaše dítě obecně alergii na mateřské mléko.
TIP: Přečtěte si více o tom, jak poznat potravinovou alergii v našem článku Potravinové alergie u miminek.
Nejběžnějším alergenem, který spouští alergické reakce u kojenců, je bílkovina kravského mléka. Mezi další běžné alergeny u miminek pak patří i proteiny ze sóji či jiných obilovin (potažmo lepek) nebo vaječný bílek. Je však naprosto běžné, že se u miminka objeví alergie na nějakou více specifičtější potravinu, jako např. rajčata, mrkev apod.
Jaká jsou řešení?
Prvním krokem by měla být návštěva pediatra, který udělá potřebné testy pro vyloučení jiných zdravotních komplikací, případně vám může poradit ohledně postupu léčení alergií.
Hypoalergenní umělé mléko
Jednou z možností, která je nejsnazší a nejrychlejší, je již zmíněný přechod na umělé mléko. Alergické reakce vašeho miminka vyskytující se po kojení to vskutku může vyřešit, ale nebyla by škoda přestat kojit, pokud jsou i jiné možnosti? Mateřské mléko má daleko více nenahraditelných složek oproti umělým mlékům – proto by umělé mléko mělo být až tou poslední možností.
Eliminační dieta
Chcete-li přijít alergii „na kloub“, zbavit se jejích projevů, neodstavovat miminko od mateřského mléka a navíc dát svému dítěti šanci, zbavit se alergie do budoucna úplně – doporučujeme vyzkoušet eliminační dietu. Je to v podstatě detektivní práce, kdy zjišťujete, který alergen je spouštěčem reakce u vašeho miminka. Velmi často pomůže eliminovat z jídelníčku maminky pouze kravské mléko a sóju. Pokud mléko a sóju vyřadíte a alergické projevy u miminka vymizí, máte vyhráno (jen je tedy potřeba po dobu kojení omezit daný alergen ve stravě maminky dlouhodobě). Pokud vysazení těchto dvou nejčastějších alergenů nepomůže, postupujete dále s vyřazením dalších alergenů, dokud nepřijdete na spouštěče projevů.
Pokud má vaše miminko alergii na nějaký ne velmi běžný alergen, bude poněkud obtížnější a zdlouhavější jej odhalit. Proto existují různé postupy, které doporučují maminkám vyřazovat potraviny z jídelníčků systematicky, podle předem nastavených pravidel. Jedním z nich je např. eliminační dieta podle Ludmily Jiříčkové, jejíž metoda se osvědčila spoustě maminkám.
TIP: Metodu Ludmily Jiříčkové zkoušela i maminka Pavla z naší redakce, jejíž syn měl jako miminko více potravinových alergií. Její příběh a zkušenost s kurzem Ludmily Jiříčkové jsme sepsali jako recenzi – Online kurz: Jak na potravinové alergie?
Poté co vysadíte potřebné množství alergenů ze stravy a alergické projevy miminka vymizí, je na čase postupovat opačně a potraviny do svého jídelníčku postupně vracet – vracet a testovat. Zařadíte zpět do jídelníčku jednu potravinu a sledujete, jak miminko reaguje. Pokud je vše v pořádku a žádné projevy nepozorujete, víte, že se jedná o bezpečnou potravinu a můžete ji nadále vy (i vaše miminko, pokud mu již dáváte příkrmy nebo pevnou stravu) konzumovat.
Pokud do svého jídelníčku vrátíte potravinu, po níž se alergické projevy u miminka opět objeví, víte, že potravinu je potřeba vyřadit z jídelníčku dlouhodobě.
Závěr
Mateřské mléko nemůže být pro miminko nikdy špatné (snad jenom opravdu ve výjimečných případech) a proto ani alergie na mateřské mléko není přesné pojmenování problému. Zdroj problému totiž není mateřské mléko samo o sobě. Mateřské mléko je pro kojence velmi blahodárné a má příznivý vliv na jeho imunitní systém a pozdější schopnost vypořádávat se s různými jinými alergeny2ČLÁNEK: 11 Benefits of Breastfeeding for Both Mom and Baby. Zdrojem problému jsou konkrétní alergeny, které se do mléka dostanou skrze potravu matky. Proto je vhodné začít hledat řešení právě tam.