Barefoot boty Bohempia – RECENZE

Testovali jsme barefoot tenisky Kolda od značky Bohempia

bohempia recenze

Ačkoliv značka Bohempia nenabízí sortiment pro děti, neodolali jsme vyzkoušet pro vás alespoň barefoot boty pro dospělé – rodiče (ale samozřejmě i nerodiče). V redakci jsme si barefoot obuv celkově oblíbili a v podstatě nenazujeme nic jiného. Proto by byla škoda nesdílet naše zkušenosti také s vámi. Tentokrát to budou barefoot boty Bohempia – model Kolda, hned v několika barvách a velikostech. Jak jsme tedy s touto českou módní značkou z konopí spokojeni?

Testování a recenze

Boty byly testovány po dobu několika let dvěmi členy naší redakce. První dva páry nosíme už přes 2 roky, nový pár bot Kolda máme teprve pár měsíců.

Doručení a první dojem

Poprvé jsme si z eshopu Bohempia objednávali boty Kolda v růžové a olivové barvě. Botu jsme si předem nezkoušeli a vybírali podle tabulky, která je na webu uvedená, na základě popsaného měření. Tato velikost nám (resp. redaktorce Malgi) nakonec sedla perfektně. Určitě se proto nemusíte bát objednávat boty „na slepo“, pouze na základě popsaného měření chodidla.

K našemu nepříjemnému překvapení však přišly boty s vadou – gumová podrážka na růžových teniskách vypadala zepředu nevzhledně a u olivových také nebyla úplně dokonalá. Při obrácení se na podporu eshopu nám však bylo ihned vyhověno a boty byly vyměněny kus za kus. Ačkoliv jsme tedy boty museli měnit, musíme docenit ochotnou reakci zákaznické podpory a reklamační systém. Celá výměna proběhla v rámci dní na náklady eshopu.

Do pár dní přišly boty nové, které již měly podrážku dokonale zarovnanou. Barva odpovídala barvě na fotkách na eshopu – vše v pořádku.

Další (černý) model bot Kolda jsme objednávali před pár měsíci. Byla to už sázka na jistotu, protože nám tento model zkrátka sedl. Ačkoliv růžové i olivové boty stále dobře slouží (barva je po dvou letech možná mírně vybledlejší), byly potřeba i více neutrální boty, které lze ladit se všemi barvami a pro tento účel je černá dokonalá. Dohromady tedy máme 3 páry bot, které můžeme hodnotit.

Barefoot

Tenisky Kolda a spoustu jiných modelů značky Bohempia (např. Hoska, Orik nebo Velik) se řadí mezi tzv. barefoot boty. V sortimentu Bohempia však najdete i boty, které barefoot nejsou a řadí se k běžným teniskám s klasickou užší špičkou. My zde budeme hodnotit pouze naši zkušenost s barefoot botami této značky.

Na základě zkušeností s jinými barefoot značkami musíme říct, že se nejedná o nejtenčí podrážku na trhu. Například v porovnání s barefoot botami Be Lenka, necítíte při došlapu každý kamínek a hrbol tolik intenzivně. Díky tomu však obuv považujeme za vhodnější na chození do města (tenká podrážka je vhodná především na chůzi v přírodě) nebo pro barefoot začátečníky, kteří si na „bosou“ chůzi teprve zvykají.

Výhodné je, že bota se pro každou velikost vyrábí ve dvou variantách – s užší (ale stále dostatečně širokou) a širší špičkou. Širší variantu ocení majitelé širších chodidel, mezi které se řadíme i my – všechny páry bot Kolda máme v širší variantě. S rozhodováním, zda zvolit užší či širší špičku, vám taktéž pomůže postup měření na webu.

Kvalita materiálu a pohodlí

Výsadou značky Bohempia je právě její materiál. Textílie bot (ale i dalšího sortimentu). je totiž vyráběna z technického konopí a to lokálně v rámci ČR a Evropy. Tento módní kousek do šatníku (či botníku) tedy jistě ocení i fanoušci udržitelné módy.

Boty jsou moc pohodlné, hezky sedí na noze, zkrátka plní to, co od barefoot tenisek očekáváte. Jak jsme zmínili v úvodu, barva růžových bot po 2 letech mírně vybledla, ale za to může i několikanásobné praní (v ruce) a opětovné ušpinění. Olivové boty drží barvu poměrně dobře.

Ani u jednoho páru bot zatím nepozorujeme žádné opotřebení typu odlepená podrážka, prošoupané textílie, apod. Je pravda, že růžový model již vypadá trochu použitě, ale to také proto, že byl vskutku hojně použitý. Tenisky jsou zkrátka vhodné do města, nikoliv do přírody, do lesa, jak byly růžové využívány.

Černý pár bot zatím nemůžeme hodnotit, máme jej teprve chvilku a je využíván pouze na vycházky po městě (v suchu).

Design

Design nás na barefoot botách od Bohempia zaujal nejvíce. Na první pohled je nerozeznáte od klasických tenisek (obzvlášť pak užší BF model) a to je přesně to, co většina uživatelů barefoot obuvi hledá. Hledáte-li hezké moderní tenisky do města, které jsou barefoot, ale přesto na první pohled barefoot nevypadají – Bohempia je vaše značka!

Ačkoliv se boty Bohempia soustředí vyloženě na jeden styl bot – moderní městské tenisky (eleganci nebo sportovní styl zde nehledejte), v nabídce má velké množství modelů, variací a barev. To chválíme, protože milujeme značky, které se soustředí na jednu věc, kterou dělají pořádně. U jiných barefoot značek můžete možná najít větší výběr napříč různými styly, ale jen těžko byste jinde hledali větší výběr barefoot městských tenisek.

Cena

Cena je u všech barefoot bot mírně vyšší, než je tomu u klasických bot. Cena bot Bohempia je však srovnatelná s cenou tenisek známých značek jako jsou Adidas či Nike. Boty Bohempia jsou však naproti tomu vyráběny lokálně z udržitelných materiálů. Mezi barefoot botami se Bohempia rozhodně řadí k těm dostupnějším, protože cena za jeden pár barefoot tenisek dosahuje u jiných značek až k 5 tisíci korun. Barefoot Bohempia se tedy jeví jako skvělá obuv pro začátečníky ať už z hlediska pevnosti boty, tak její pořizovací ceny (je pochopitelné, že pokud teprve testujete vody barefoot, nechce se vám ihned investovat do těch nejdražších).

Shrnutí recenze

My boty Kolda od Bohempia doporučujeme všemi deseti. Kromě pár drobností nemáme v podstatě jedinou výtku a důkazem naší spokojenosti vám může být fakt, že jsme si ten stejný model objednali již po třetí.

  • Vhodné i pro barefoot začátečníky
  • Vhodné do města
  • Udržitelná móda
  • Barva u olivových tenisek zůstala stejná i po 2 letech
  • Pohodlné
  • Žádné viditelné opotřebení (při správném zacházení)
  • Podrážka není nejužší na trhu
  • Barva u růžových tenisek po 2 letech mírně vybledla

Zjistit aktuální cenu

Barefoot
Kvalita materiálu
Pohodlí
Design
Cena
4.8