Co je to ta bezplenková komunikační metoda (nebo také jinými slovy přirozená hygiena miminek)? Znamená to, že dítě vůbec nenosí pleny? Kam tedy čůrá? Je to pracné? Jak začít? A k čemu je vlastně dobrá? To vše se dozvíte v našem dnešním článku.
Co je to bezplenková metoda?
Bezplenková (komunikační) metoda je postup, při němž miminko vedeme již od narození k tomu, aby se vyprazdňovalo přirozeně mimo plenu. Pomocí neverbálních signálů vysledujeme, kdy se miminku chce čůrat (nebo kakat) a v ten moment jej necháme vyprázdnit volně (např. do nočníku, záchodu či umyvadla).
Znamená to, že miminko vůbec nenosí plenu? Ne nutně. Plenu (ať už látkovou či jednorázovou) můžete normálně používat. Obzvlášť pokud s miminkem zrovna někam cestujete a nejste schopni mu zajistit prostředí, ve kterém je vhodné se přirozeně vyprázdnit mimo plenu. Plínku může mít vaše dítě „pro jistotu“ (obzvlášť pokud bezplenkovou metodu teprve trénujete) po celou dobu, kdy předpokládáte, že se miminku čůrat nechce. Jakmile zaregistrujete signál, plenu sundáte a miminko se vyprázdní volně. Pleny tedy používáte jako každý jiný rodič, jen je jejich spotřeba značně nižší.
Bezplenková metoda je pro dítě přirozená. Dítě instinktivně nechce čůrat do pleny, tak jako dospělý člověk nechce čůrat do kalhot – dítě cítí bariéru a proto aktivuje svěrače a drží vyprázdnění až do poslední chvíle1ČLÁNEK: Bezplenkovka pro začátečníky. Pokud bezplenkovou metodu nepraktikujeme, časem se dítě svěrače naučí povolovat i s nasazenou plenou, zvykne si. Ve výsledku jej tedy učíme vyprazdňovat se do pleny a za rok až dva jej to zase přeučujeme. Děti, na které byla aplikována bezplenková komunikační metoda, se na nočník později učit nemusí – už to umějí.
Jak začít s bezplenkovou komunikační metodou?
Kdy začít?
Ideální čas, kdy začít s bezplenkovou metodou je hned po narození. Jednak je výhodné, že se miminko naučí volně vyprazdňovat již od začátku svého života (není potřeba nic přeučovat), zároveň máte během šestinedělí prostor a čas se s miminkem sžít a naučit se jeho „vyprazdňovací“ signály rozpoznat. Tak či tak jste s novorozencem pořád, v těsném kontaktu, takže máte možnost vypozorovat ty nejjemnější signály.
Nikdy však není pozdě! Pokud už vaše malé miminko čůrá do plenek, neznamená to, že jste možnost k aplikaci této metody propásli. Můžete začít po pár dnech, týdnech nebo i měsících od porodu. Dokonce i pokud bezplenkovou metodu neaplikujete vůbec, jednou za čas dítě svou potřebu vyprázdnit se mimo plenu projeví. Sundání pleny vám tak může pomoci např. při bojkotu kojení.
Jak rozpoznat signály miminka?
Otázka ohledně rozpoznání signálů miminka při bezplenkové komunikační metodě je velmi častá. Není však jednoduchá k zodpovězení. Každé miminko je jiné a projevuje svou potřebu jiným způsobem. Základem pro rozpoznání těchto signálů je tedy pozorovat, vnímat a zkoušet.
Klasicky dává dítě najevo potřebu vylučovat určitým neklidem. Málokdo, kromě maminky, je schopen tento stav rozeznat. Často tento signál můžete zachytit v situaci, kdy je dítě nakrmené (nebo prs odmítá), je v náručí maminky (ideálně na kůži) a stejně pozorujeme určitý neklid. Miminko se může kroutit, fňukat, machát ručičkama… Pokud takový moment spatříte, zkuste sundat plenu a podržet miminko nad nočníkem nebo jej klidně nechat vyprázdnit v leže na nepromokavou podložku. Pokud se miminko vyčůrá – sláva, právě jste porozuměli jeho komunikaci.
Myslete však na to, že nejen každé miminko komunikuje svou potřebu jinak, ale tyto signály se mohou měnit i v průběhu měsíců u jednoho miminka. Je potřeba signálům neustále naslouchat a snažit se je učit a rozeznávat.
Později, když dítě začne vydávat zvuky a pokoušet se o svá první slova, může být potřeba na „záchod“ spojena také s konkrétním zvukem/slovíčkem („e-eee“, „ččč“, „a-a“). Verbální signál je mnohem spolehlivěji rozpoznatelný, proto k zvukovým signálům můžete miminko vést už od malička. Pokaždé když vykonává potřebu opakujte dítěti jedno konkrétní človíčko, které chcete mít s potřebou čůrání (nebo kakání) spojené. Po čase se dítě může snažit slovíčko opakovat právě před začátkem vykonání potřeby.
Kdy sundat plenu?
Ze začátku jen těžko signály miminka rozpoznáte (ať už je jakkoliv staré). Proto na začátek doporučujeme dávat dítě nad nočníček (umyvadlo, podložku, atd.) v určitých situacích, kdy lze předpokládat, že k vyprázdnění může dojít. Časem začnete signály sami lépe vnímat a pochopíte, kdy vaše miminko nočník doopravdy potřebuje.
V jakých situacích sundat plenu?
Jak dítě držet nad nočníkem?
Jak jsme již zmínili, je jedno jestli k vyprazdňování používáte nočník, kyblík, umyvadlo, záchod nebo podložku v leže. Mimo podložku, je však potřeba dítko u vyprazdňování přidržet. V tom případě chytněte miminko do klubíčka. Zády k sobě, opřené o vás, chytněte pod kolínky. Časem však přijdete na svůj způsob, protože jako vše v životě, je to velmi individuální.
Pokud se miminko vyprzdňuje během kojení, uzpůsobíte tomu i polohu, tak aby bylo příjemně vám i miminku. Můžete jej položit na klín a mezi nohami držet kyblík na vyprázdnění.
Nočník na bezplenkovou metodu
K vyprázdnění miminka můžete využít pomůcky, které již máte doma. Nemusíte kvůli bezplenkové metodě pořizovat žádné speciální náčiní. Skvěle poslouží jak čistý kyblík, tak nočník pro větší dítě nebo umyvadlo. Na začátek postačí vana či umyvadlo, časem možná sami naznáte, že odbíhat neustále do koupelny je nepraktické a tak přejdete na kyblíček/nočníček.
Pokud vyhledáváte specializované pomůcky, i ty na trhu existují. Můžete si pořídit nočník speciálně určený na bezplenkovou komunikační metodu (např. nočník PoPoLiNi). Takový nočník je pro tyto účely standardně nejlepší – velikostí, hloubkou, zaoblenými hranami… Opět, každému rodiči a miminku může vyhovovat úplně něco jiného.
Proč jít cestou bezplenkové metody?
Někdo by jistě mohl namítat „Proč?“. Není to zbytečné, když dítě může pohodlně počůrat plenu a odpadá tak všechna ta komunikační práce? Tato metoda rozhodně není pro každého (rodiče). Většina dá dnes stejně přednost plenám. Bezplenková metoda však přináší své výhody (i nevýhody) a je dobré je znát předtím, než se rozhodnete vydat jednou cestou či druhou.
Aplikování bezplenkové metody se může zdát náročné, ale ve výsledku je to snazší, než se na začátku může jevit. Jakmile si zavedete postupy a naučíte se rozpoznávat signály, je to vlastně velmi jednoduché.
Bezplenkovou metodu navíc nemusíte využívat neustále 24/7. Můžete nechat dítě vyčůrat do pleny, když to situace vyžaduje. Často maminky nechávají plenu svým dětem především na noc a poté kdykoliv je to potřeba. Bezplenková komunikační metoda lze zkrátka s plenami úplně pohodlně kombinovat.
Dokonce i některé děti, které nejsou k volnému vyprazdňování vedené, mohou požadovat čas od času k vyčůrání sundání pleny. Můžete např. pozorovat, že miminka často začnou čůrat ihned po sudnání pleny během přebalování.
Výhody a nevýhody bezplenkové metody
- Přirozený způsob vyprazdňování
- Nižší (nebo žádná) spotřeba plen – ušetříte přírodu, peníze, snížíte četnost praní
- Podporuje přirozené kojení – možné řešení na bojkot kojení
- Můžete předejít bolení bříška, kolikám
- Snazší přechod na klasický nočník v pozdějším věku
- Vyhnete se opruzeninám a dalším vyrážkám, které jsou způsobeny setrváváním v počůrané plíně
- Naučíte se mnohem lépe porozumět svému miminku a jeho potřebám
- Ze začátku je tato metoda pracnější
- Neustále musíte sledovat miminko a kontrolovat, jestli vám nedává signál (ale to koneckonců dělají mámy tak či tak)
- Náročnější k provedení mimo domov
Přesto že mezi nevýhodami zmiňujeme náročnost provedení mimo domov, ani ta nakonec nemusí být tak velká, jak se zdá. Tak jako dospělý člověk, může miminko využít běžný záchod a ten je v naší společnosti dostupný téměř všude – ná návštěvě u známých, v čekárně u lékaře nebo v obchodním centru. S miminkem se zkrátka zavřete na WC a počkáte, až potřebu vykoná. Rozhodně nemusíte všude poletovat s kyblíčkem a chytat moč před zraky zvědavců na ulici (ačkoliv proč ne, komu to vyhovuje). Nemusíte nikomu nic vysvětlovat, zkrátka odejdete na WC.
Praktické tipy pro rodiče praktikující BKM
Vybírejte vhodné oblečení
Jaké oblečení je vhodné pro bezplenkovou komunikační metodu? Přeci takové, které lze rychle a jednoduše sundat a zase obléknout. Obzvlášť ze začátku novorozenec čůrá téměř neustále, takže rychlý přístup je základ. Je-li dostatečné teplo, bude ideální pouze tričko a plena, případně odepínatelné body. Každým dalším vrstvením si bezplenkovku jen komplikujete.
Pořiďte si kyblíček s vodotěsným víčkem
Pokud chcete brát bezplenkovou metodu opravdu vážně, doporučujeme pořízení kyblíčku/nočníku s uzavíratelným víkem. A to z toho důvodu, abyste tuto metodu mohli praktikovat i na cestách, v situacích, kde není dostupný záchod a zároveň nemáte možnost obsah kyblíčku ihned vylít. Jednoduše obsah utěsníte vodotěsným víkem a vyprázdníte později.
Nastudujte si BKM z více zdrojů
K tématu bezplenkové metody je dostupná velká spousta informací a jen těžko je pojmeme v jednom článku. Kdo se chce do tématu opravdu ponořit, doporučujeme pročíst knihu Bez plenky, článek na webu Přirozeného kojení – Bezplenkovka pro začátečníky nebo informace na instagramovém profilu laktační poradkyně Pavly Marečkové – Laskavě k dětem. Pokud nejste nadšení čtenáři, určitě můžete prohledat YouTube, kde najdete užitečná videa i v češtině (doporučujeme např. video s tipy od Markéty Sobotkové, které s vámi sdílíme níže). Zdrojů, ze kterých můžete čerpat je samozřejmě více. Pokud se vám téma studovat nechce, nevadí. V praxi stačí nastudovat základ (např. v tomto článku) a poté zkoušet a zkoušet doma. Informovanost však nikdy neuškodí.
Netvrdíme, že bezplenková metoda je jedinou správnou cestou, ani že je to řešení na všechny problémy s kojením nebo bolením bříška. Je to však jedna z možností, kterou stojí za to si nastudovat a poté se informovaně rozhodnout, zda je to něco, co stojí za vyzkoušení.