ergonomicke nositko

Ergonomické nosítko

5 tipů na nejlepší ergonomická nosítka na trhu

Chystáte se nosit své miminko a hledáte ergonomické nosítko, které se dokonale přizpůsobí velikosti dítěte, bude podporovat jeho zdravý vývoj a zároveň se vám bude dobře nosit? Víme, že u nosítka je důležité bezpečí a pohodlí miminka, stejně jako možnost rychle jej nastavit a přizpůsobit postavě nositele. Jedině tak si může maminka s tatínkem dítě při nošení střídat. Zaměřili jsme se proto na nejlepší ergonomická nosítka, která jsou dostatečně pohodlná pro děti i rodiče.

Také jsme pro vás nachystali podrobný manuál, jak vlastně ergonomické nosítko vybrat. Na co se zaměřit, abyste vybrali to správné nejen pro vaše dítě, ale i pro sebe? Protože – ač si to možná nepřipouštíte – i na vás hodně záleží. Čím jednodušší použití a pohodlnější nošení pro vás bude, tím raději budete nosítko využívat.

Nejlepší ergonomické nosítko pro rok 2024

#1 Jednička na trhu

Nosítko Be Lenka 4ever

Be Lenka je slovenská značka, která se zabývá výrobou špičkové barefoot obuvi a ergonomických nosítek. My jsme se rozhodli do našeho srovnání umístit jedno z nejlepších nosítek, které tato značka nabízí – 4ever. Vhodné je pro děti od 3 měsíců a nosit v něm můžete pohodlně až do 3 let dítěte. U tohoto typu nosítka si můžete vybrat hned ze dvou druhů ramenních popruhů – klasické, ergonomicky tvarované, nebo široké s možností křížení. Nosítko nastavíte na velikost svého miminka velmi snadno – pomocí zádových stahovacích šňůrek. Horní část zádové opěrky pak ukrývá gumičky k nastavení šířky nosítka – opěrkou tak snadno zafixujete hlavičku i miminku, které ji ještě samo nedrží.

 • Nastavitelná výška zádové opěrky i délka popruhů
 • Padne skvěle na každou postavu – no nošení se bez porblému může střídat maminka i tatínek
 • Měkký a pohodlný bederní pás se přizpůsobí každé postavě
 • Na výběr dva typy ramenních popruhů (klasické a křížené)
 • Součástí je i slintáček a chrániče na ramenní popruhy
 • Kapuce vhodná proti sluníčku nebo hluku a chaosu z ulice + vám zajistí soukromí pro diskrétní kojení

TIP: Ergonomické nosítko Be Lenka 4ever jsme pro vás v redakci již testovali. Pokud vás zajímá více postřehů z testování, přečtěte si naši recenzi nosítka Be Lenka.

Do obchodu

#2 Ergonomické a rostoucí nosítko

Moisha Grow Florentine

Ergonomické nosítko Moisha Grow Florentine je vhodné pro děti od dvou měsíců až do cca 20 kg. 80 % jeho materiálu tvoří bavlna a 20 % polyester – Repreve. Popruhy tohoto nosítka jsou ergonomicky tvarovány a vytvořeny tak, aby se daly křížit. To přináší maximální pohodlí při nošení a maminky tak netrpí bolestí zad. Pomáhá i flexibilní bederní pás s možností nastavení podle postavy. Zádová opěrka nosítka je nastavitelná podle velikosti miminka a tedy rostoucí. Stejně tak je tomu u šířky sedu, která poskytuje dostatečnou pevnost a oporu jak pro zadeček, tak pro nožičky.

 • Vyrobené v ČR a na Slovensku z certifikovaných materiálů
 • Stahovací kapucka, která bezpečně fixuje hlavičku miminka
 • Rostoucí zádová opěrka a šířka sedu
 • Nastavitelné ramenní popruhy s možností křížení
 • Chrániče ramenních popruhů jsou součástí nosítka
 • Umožňuje diskrétní kojení

Zjistit aktuální cenu

#3 Jednoduchá a praktická, oblíbená i u tatínků

Manduca Wickelkinder Pure

Pokud hledáte rychle nastavitelné, praktické a pohodlné ergonomické nosítko, vsaďte na Manducu. Jejich řada PureCotton je známá čistým elegantním designem a sytými barvami. To hlavní je však bezpečí a pohodlí pro vaše miminko a rychlé nastavení. Vhodná je pro miminka od narození (má integrovanou speciální novorozeneckou vložku), až do cca 20 kg dítěte. Pro větší děti slouží jako dostatečná opora integrované prodloužení zadní části. Máme vyzkoušeno, že se dokonale přizpůsobí miminku i nositeli. Toto nosítko si oblíbili i tatínkové.

 • Pohodlný nastavitelný bederní pás se sponou s trojitým jištěním
 • Nastavitelné polstrované ramenní popruhy
 • Výstřihy na nohy miminka jsou vycpané – neřežou do nožiček
 • Zadní část bez polstrování se maximálně přizpůsobí zádům vašeho dítěte
 • Opora hlavičky – nastavitelná skládací kapuce
 • Vysoký podíl konopí v látce – ideální na horké letní dny
 • Umožňuje diskrétní kojení

Zjistit aktuální cenu

#4 Nosítko s pohodlnými vázacími ramenními popruhy

Fidella FlyClick Plus

Fidella FlyClick Plus je ideální volbou pro rodiče, kteří chtějí rychle nastavitelné, pohodlné, ergonomické a rostoucí nosítko pro své miminko. Vhodné je od 3 měsíců až do 3 let, díky úpravě zádového panelu, který nastavíte podle velikosti dítěte. Je vlastně kombinací nosítka a šátku dohromady, protože má pevný a pohodlný bederní pás s oboustranně dotahovanou zadní přezkou, ale také polstrované ramenní popruhy, které se dají křížit a zavázat na zádech jako šátek. Díky tomu se nezdržujete nastavováním přezky a snadno a rychle uvážete popruhy podle své velikosti.

 • Šířka nosítka je od kolínka ke kolínku – dostatečná podpora nožiček do pozice M
 • Měkký bederní pás, který rychle dotáhnete pomocí bezpečnostní přezky
 • Rostoucí nosítko – šířka a výška zádového panelu se dá regulovat podle velikosti dítěte
 • Kapuce vhodná jako sluneční clona + umožňuje diskrétní kojení
 • Ramenní popruhy se nenastavují ale vážou, stejně jako nosící šátek

Zjistit aktuální cenu

#5 Maximální pohodlí pro děti i rodiče

Kibi EVO

Ergonomické a rostoucí je i kvalitní a designově krásné nosítko Kibi EVO. Je určeno pro děti od 4 měsíců do 3 let a je ušito v České republice. Odtud pochází patentovaný design i většina materiálů, z nichž je vyrobeno. Díky možnostem nastavení výšky a šířky zádového panelu roste spolu s vaším dítětem – vždy vše snadno nastavíte na aktuální velikost. Šířka opěrky zadečku pomáhá udržovat správnou pozici nožiček do písmene M. Pokud zrovna dítě pobíhá kolem, můžete nosítko srolovat do ruličky a upevnit k bedernímu pásu, aby vám nepřekáželo. Vypadá pak jako ledvinka.

 • Přídavná opěrka hlavičky pro lepší fixaci
 • Pohodlné nošení – polstrované a nastavitelné ramenní popruhy
 • Měkký bederní pás, který se přizpůsobí drobné mamince i statnému tatínkovi
 • Bederní pás má měkkou high-tech výplň – nadýchaná, flexibilní, vysoce pružná a prodyšná
 • Vyrobeno ze 100 % bavlny
 • Umožňuje diskrétní kojení

Zjistit akutální cenu

Jak vybrat ergonomické nosítko

Řešíte, jak vybrat nejvhodnější nosítko? Máte plnou hlavu termínů jako „ergonomické“, „rostoucí“ apod.? Pak se pojďte s námi podívat na jednoduchý manuál, jak vlastně nosítko pro dítě vybrat. Záleží nám totiž na tom, abyste byli spokojení a vaše miminko se nejen rádo nosilo, ale také aby zdravě rostlo.

Proč zvolit ergonomické nosítko?

U nosítka je více než důležité, abyste věděli, na co se při výběru dívat a jaké koupit. Cenu byste v tomto případě řešit vůbec neměli. Můžete samozřejmě narazit na nosítka za pár stovek, ale pozor – zpravidla se jedná o neergonomická nosítka, označovaná jako „visítka“. Poznáte je tak, že dítě nemá dostatečnou oporu zad, místo, aby mělo nožičky srovnané a podepřené do tvaru M, visí mu z nosítka dolů a rodiče nenosí děti směrem k sobě nýbrž od sebe. Takové nosítko je sice levné, ale vašemu dítěti může značně poškodit páteř, kyčle atd.

Jelikož se jedná o téma na delší povídání, nebudeme se tady o tom více rozepisovat. Více informací a podrobnější srovnání najdete v našem dalším článku o tzv. „visítkách„.

nositko na deti

Rostoucí ergonomické nosítko

Ergonomická nosítka jsou většinou vyrobena tak, že postupně rostou s vašimi dětmi. Proto často najdete označení rostoucí. Můžete samozřejmě narazit i na nosítka, která jsou určena jen pro určitý věk, ale pokud už jste se rozhodli investovat do nošení svého miminka, vyplatí se využít právě to rostoucí. U těchto nosítek se dá nastavit jak výška zádového panelu, tak šířka panelu pod zadečkem. Tak zajistíte, že bude vaše dítko vždy ve správné poloze – záda ergonomicky prohnutá a nožičky pod kolínky správně podepřené a lehce zdvihnuté (poloha písmene M).

Rostoucí ergonomická nosítka mají také kapuci nebo panel, kterým lze vyztužit krček a hlavičku miminka, které ještě samo hlavu nedrží. Zajistíte tak, že se jeho páteř nepoškodí a zároveň mu bude nošení pohodlné, stejně jako v šátku.

Většina nosítek je vhodná od 3 měsíců dítěte, ale najdete i taková, která se dají využít od narození. Např. námi testovaná Be Lenka má verzi nosítka pro novorozence – Mini, do které bezpečně vložíte i novorozence a zafixujete mu správně páteř, hlavičku i nožky.

Jaké vlastnosti má mít ergonomické nosítko

Nyní už jsme zmínili většinu vlastností, které by ergonomické nosítko mělo mít, aby zajistilo vašemu miminku bezpečné a pohodlné nošení. Pojďme si je tedy ještě shrnout.

 • Nastavitelný ergonomický zádový panel
 • Nastavitelnou šířku panelu pod zadečkem
 • Dostatečnou podporu nožiček – od kolínka ke kolínku
 • Podporu krku a hlavy – fixace hlavičky pro miminka, která ji ještě sama nedrží
 • Ideální je, pokud je látka dostatečně pevná, ale prodyšná (hlavně v letních měsících)
 • Doplňky, jako kapuce proti slunci, slintáčky – ochrany ramenních popruhů apod.
 • Mělo by splňovat parametry ergonomického nosítka, nikoliv „visítka„.

Ergonomické nosítko ale musí být pohodlné i rodičům, protože nosit dítě delší dobu znamená velkou zátěž na vaše záda, krční páteř a ramena. Pojďme se nyní podívat, co by ještě měla nejlepší ergonomická nosítka mít.

Pohodlí pro nosiče – polstrované ramenní popruhy a bederní pás

Abyste po půl hodině nošení neskučeli bolestí zad a neustále si nerovnali ramenní popruhy, myslete i na své zdraví a pohodlí. Kvalitní ergonomické nosítko by mělo mít měkké, polstrované a ideálně rovněž ergonomické ramenní popruhy, které by se měly snadno nastavovat na správnou velikost. Některé se nastavují pomocí přezky, jiné se stáhnou podobně, jako šátek a zavážou za zády. Vždy je dobré, když jsou ramenní popruhy dostatečně široké. Pro lepší zpevnění na zádech se doporučují popruhy, které lze na zádech překřížit (to však vždy záleží na preferencích nosícího rodiče).

Také bederní pás a jeho nastavení je důležité. Zajišťuje jednak bezpečnost dítěte, ale také vám pomáhá vyrovnávat váhu. Měl by být měkký, pevný a snadno nastavitelný. Ideální jsou posuvné přezky, u kterých nastavíte správnou délku pouhým tahem.

Na materiálu záleží

Při výběru nosítka myslete i na kvalitní materiál. Ideální je, aby byl dostatečně pevný, pružný a poddajný – přizpůsobil se tělíčku dítěte. Měl by ale být prodyšný, aby se v něm miminko zbytečně nezpotilo. Kdo už někdy dítě nosil, ať už v šátku nebo nosítku, jistě si dobře pamatuje obtisk upoceného tělíčka na svém tričku. Vhodné je, když je látka 100 % bavlna. Na letní měsíce se pak doporučuje kombinace bavlny s konopím, které tolik nehřeje a zajistí lepší prodyšnost. Látka by také měla vydržet časté praní, protože i když pořídíte chrániče na ramenní popruhy, zašpinění někdy zkrátka nezabráníte.

Vybrali jste už ergonomické nosítko, které bude vám i vašemu děťátku dělat radost dlouhé měsíce a roky? Nebo se ještě rozmýšlíte? Věříme, že s našimi tipy bude výběr kvalitního nosítka jednoduchý.