satek na noseni deti

Šátek na nošení dětí

5 tipů na kvalitní nosící šátek pro miminko

Propadli jste kouzlu nošení dětí v šátku, nebo byste rádi s nošením začali? Tento fenomén si zamilovali rodiče po celém světě a my jako maminky to naprosto chápeme. A protože víme, že vybrat správný šátek na nošení dětí může být oříšek, udělaly jsme test na různé nosící šátky a vybraly ty nejkvalitnější, které se nám nejlépe nosily a byly pohodlné a plně funkční pro maminku/tatínka i pro miminko.

V našich tipech najdete pět kvalitních šátků na nošení dětí, a níže pak rady, jak nosící šátek vybrat. Zjistíte, jak se liší jednotlivé materiály, který je lepší na zimu a který na léto, jakou zvolit délku šátku atd.

5 tipů na nejlepší šátky na nošení dětí

#1 Kvalita a pohodlí na prvním místě

Šátek Be Lenka

Šátky na nošení dětí můžete sehnat v různých nádherných vzorech. Není přitom nutné omezovat se kvalitou nebo materiálem. Mezi nejkrásnější a zároveň nejkvalitnější z nich patří i nosící šátky od Be Lenka. Všechny šátky této značky jsou úžasné a stojí za vyzkoušení. My jsme se nechali zlákat orientálním vzorem šátku Shri Yantra, který je k dostání ve fialové nebo duhové barvě. Výhodu jsme spatřovali hned v několika bodech – šátek je ze 100% bavlny, takže bude skvěle sát pot. Zároveň nebude chladit, takže je vhodný jak na léto, tak na zimu. Je k dostání v různých délkách, má zkosené konce, takže se snadno uváže a uzel drží, aniž byste museli během nošení převazovat a není nutné šátek předem „zanosit“.

 • Vhodný od narození a pak po celé období nošení
 • Unese i větší děti, aniž by látka „povolila“
 • Není nutné ho předem „zanosit“
 • Zkosené konce tvoří cípy, které se snadno uvážou v pevný uzel
 • Je vyroben ze 100 % bavlny
 • Slovenská značka, lokální výroba

Do obchodu

#2 Extra snadné vázání pro ty nejmenší

Manduca Sling

Mnoho maminek váhá před pořízením šátku na nošení dětí kvůli složitému vázání. Víme, že když se to naučíme, je to pak snadné. Někoho to ale odradit může. Proto nás nadchl produkt značky Manduca – Manduca Sling, což je elastický nosící šátek, který je extrémně pohodlný, pevný a bezpečný a díky pružnosti se váže opravdu snadno a rychle. Manduca Sling je určený pro novorozence a miminka do 9 kg. Důvodem je pružnost látky – u těžších dětí by se mohl prověšovat. Vázání usnadňuje nášivka značky uprostřed šátku a barevně lemované kraje usnadňující orientaci, jak šátek patří. K dostání je navíc v mnoha barevných variantách.

 • Nosící šátek pro novorozence a miminka do 9 kg
 • Speciální elastická látka – žerzej, který pruží a zároveň je dostatečně pevný
 • Nesmírně měkký a jemný materiál – oproti jiným, tvrdým a drsným šátkům
 • Zúžené konce pro snadné vázání
 • Barevné označení pro jednodušší orientaci, jak šátek nastavit
 • Vhodný pro nošení na břiše i na boku

Do obchodu

#3 Měkoučké a pevné šátky i pro větší děti

Šátek Little Frog

Mezi naprosté „srdcovky“ patří šátky malé polské firmy Little Frog. Vyrábí vysoce kvalitní nosící šátky, které využijete v jakémkoli ročním období a můžete v nich nosit miminka od narození až po větší váhu. Máme vyzkoušené nošení i 15 kg dítěte. Jako TOP jsme vybrali silnější žakárový šátek ze 100 % bavlny, s gramáží 250g/m2. Tento šátek má zkosené konce, aby se snadněji vázal. Je potřeba ho občas povolit a převázat, ale to maminky zvládnou i s miminkem uvázaným na břiše, aniž by ho musely pokládat. Uzel drží perfektně, jen měkký materiál trochu povoluje (u těžších dětí). Není to však na úkor bezpečnosti. Pevnost šátku je perfektní. Šátek na nošení dětí Dark Aurora má navíc nádherný design a barvy, takže se stane i úžasným módním doplňkem.

 • Měkoučký a poddajný šátek ze 100 % bavlny
 • Vhodný pro novorozence i větší děti
 • Skvěle saje pot, a je pohodlný v zimě i v létě
 • K dostání v různých délkách
 • Vyrobeno v malé polské firmě patřící designérce, která je sama vášnivou „nosnicí“

Do obchodu

#4 Měkoučký šátek s tenclem i pro těžší děti

Šátek Loktu She

Pokud hledáte šátek na nošení dětí, který bez problémů unese i těžší miminka, aniž by se povoloval nebo klouzal a zároveň nechcete tuhý materiál, který je nejprve potřeba „zanosit“, vsaďte na Loktu She. Tento nosící šátek jsme vybrali záměrně. Je skutečně měkký a poddajný, skvěle se nosí, rychle váže a je dostatečně pevný, takže bez problémů udrží i těžší miminka a větší děti. Vyroben je ze 70 % z bavlny a dalších 30 % tvoří tencel. Má vysokou gramáž – 305 g/m2 a je tkaný dvěma útky, takže působí plasticky a nadýchaně. I díky tomu je při nošení skutečně pohodlný. Tencel je materiál, díky kterému je skvěle odváděn pot, materiál v letních měsících příjemně chladí, a ještě je šetrný k životnímu prostředí.

 • Vhodný i pro nošení větších dětí a těžších miminek
 • Vyroben kombinací bavlny a tenclu
 • Skvěle odvádí pot – ideální pro letní období
 • Tkaný dvěma útky – triweave – je nadýchaný, měkký a působí plasticky
 • Vysoká gramáž – dostatečná pevnost
 • Zkosené konce pro rychlejší vázání a pevnější uzel

Do obchodu

#5 Bambusový luxus v precizním provedení

Moisha Classic

Jemný, pevný a pružný, takový je šátek na nošení dětí Moisha Classic. Nadýchanost a větší objem, kterými šátek působí, způsobuje filigránový vzor v atlasové vazbě. Díky tomu je šátek pohodlný na nošení, a přitom dokonale pevný. Vyzdvihnout musíme i materiál, který tvoří z 50 % egyptská bavlna a z 50 % bambusová viskóza. Šátky s bambusem jsou vhodné na letní období, protože jsou vzdušnější a budete se v nich méně potit. Výhodou je nejen prodyšnost, ale i to, že bambus je materiál antibakteriální. Další výhodou je jeho pružnost a zároveň pevnost – dobře se váže a uzel je velmi pevný. Látka se neprověšuje a není nutné ji často přitahovat – převazovat. Tento nosící šátek je určený pro děti do 9 kg, ale pokud zvolíte vrstvené vázání, můžete v něm nosit i těžší děti.

 • Luxusní šátek z egyptské bavlny a bambusové viskózy
 • Filigránový vzor v atlasové vazbě – měkký, pružný a zároveň pevný
 • Vhodný pro děti do 9 kg
 • Při vrstveném vázání lze nosit i těžší děti
 • Antibakteriální materiál, který je prodyšný, chladivý a dobře odvádí pot
 • Vzor je utkán tak, že šátek můžete nosit oboustranně

Do obchodu

Jak vybrat šátek na nošení

Nošení dětí v šátku je do jisté míry módní záležitost. To bezpochyby. Zároveň ale přináší i řadu výhod, které ocení aktivní maminky, ale i ty, které upřednostňují maximální kontakt se svým miminkem. V šátku máte totiž miminko přitisknuté pevně na svém těle, cítíte jeho teplo, měkkost, vůni, a ze stejných důvodů milují nošení i miminka. Teplo a bezpečí u maminky, zintenzivněné tlukotem jejího srdce děti uklidňuje. Kojící maminky zase ocení, že nošení dětí přispívá k tvorbě mléka.

Dost už výhod. Ty už určitě dobře znáte, protože jste se rozhodly své miminko nosit a hledáte nejvhodnější šátek. Pojďme se tedy podívat, jak správně šátek na miminko vybrat.

Délka

Délka je jedno z nejdůležitějších kritérií, při vybírání šátku na nošení dětí. Mnoho maminek váhá, zda si vybrat krátký nebo raději dlouhý šátek. Délku vybírejte vždy podle své konfekční velikosti. Obchody, které nosící šátky prodávají, většinou uvádí tabulku, kde snadno podle velikosti určíte i správnou délku šátku. Štíhlé maminky mohou mít šátek kratší, ale myslete i na to, že nejspíš bude chtít nosit také tatínek. A tatínkova široká ramena a hrudník budou vyžadovat delší šátek.

Na ilustrativních fotkách často uvidíte modelky, které mají konce šátku krásně volně spuštěné za tělem. Pokud chcete s miminkem v šátku krásné fotky, je to fajn. Ale po praktické stránce zjistíte, že tahat za sebou při pohybu „ocas“ opravdu není moc pohodlné. Pokud zvolíte zbytečně dlouhý šátek, bude se vám špatně vázat – budete se do něj motat, šlapat si na konce apod., a také budete muset konce několikrát obtočit kolem pasu. A ani to není moc příjemné, obzvlášť v letních vedrech.

Vždy se proto řiďte svou konfekční velikostí, popř. i velikostí tatínka.

Gramáž a nosnost

Velice důležitá je gramáž šátku na nošení dětí, a to hned ze dvou důvodů – nosnost a prodyšnost. Šátky s vyšší gramáží jsou vhodné pro těžší děti. Můžete pak nosit klidně do tří let, pokud své dítko unesete a jemu to bude dělat dobře. V takovém případě doporučíme i zvolit delší šátek, protože těžší děti se pak snáze vážou na záda a pohodlněji se nosí.

Gramáž obecně udává, kolik šátek váží gramů na metr čtvereční látky. Univerzální gramáž je kolem 260 g/m2. Ty jsou zpravidla vhodné jak pro novorozence, tak pro těžší děti. U těžších a větších dětí ale mohou povolovat, prověšovat se a budete je muset během nošení povolit, přitáhnout a převázat. Proto se na nošení dětí nad 10 kg doporučují šátky s gramáží kolem 300 g/m2. Pro novorozence a malá miminka pak postačí gramáž 230 g/m2.

Gramáž také souvisí s tím, jak bude šátek na nošení dětí prodyšný, pevný, pružný apod. Čím vyšší gramáž, tím nižší prodyšnost. Proto pokud potřebujete hustěji tkaný šátek, vybírejte dobře také materiál.

Materiál

Mezi nejčastější materiály pro šátky na nošení dětí patří bavlna. Je praktická, příjemná, měkká, dobře se váže, pokud má dostatečnou gramáž, tak se neprověsí a nepovolí. Šátek ze 100 % bavlny o velké gramáži však může být zpočátku tuhý, tvrdý a nejspíš jej budete muset několikrát vyprat, vyžehlit a „onosit“, aby povolil. Doporučuje se nosit bez miminka, aby vazba povolila a změkla, byla poddajnější. Některé maminky na šátku i spí, aby změkl.

Proto je vhodné, když u šátků s vyšší gramáží zvolíte kombinaci bavlny s dalším materiálem. Využívá se většinou bambus, bambusová viskóza nebo tencel. Bambusová viskóza je pružná, pevná, ale zároveň je taková látka dostatečně prodyšná a antibakteriální. Proto jsou tyto šátky skvělé hlavně v létě, kdy potřebujeme dobře odvádět pot. Podobným způsobem se chová i tencel. Ten navíc dodá látce elasticitu, díky které se bude nejen dobře vázat, ale i pohodlně nosit.

Design a vychytávky

Na závěr jsme si ponechali to, co naopak maminky zaujme jako první – design. Šátky na nošení dětí jsou vyráběny v nádherných barvách a designech, takže si můžete vybírat podle libosti. Pokud chcete pouze jeden nosící šátek, je vhodnější jednobarevný šátek v neutrálních tónech, který se hodí pro každého. Stejně tak berte v úvahu barvu, pokud bude chtít nosit i tatínek. Křiklavě růžová by mu asi radost neudělala. Některé maminky si šátků během nošení nakoupí více. Volí šátky na léto a na zimu, ale i podle toho, jaké nosí šaty, nebo v zimě bundu. Vzory a barvy šátků jsou totiž natolik pestré, že si je můžete skvěle sladit s celým outfitem.

Zkosené konce – cípy

Zmínit musíme také různé vychytávky pro nošení a vázání nosících šátků. Jednou z vychytávek jsou zkosené konce šátku. Zatímco dříve měly šátky konce rovné a uzel pak byl zbytečně velký, tlustý a špatně se vázal, novější šátky už mají konce zkosené. Uzel se pak váže lépe, nedržíte v ruce zbytečně mnoho materiálu, také lépe drží uvázaný a oceníte to i ve chvíli, kdy potřebujete miminko „odložit“ i s šátkem. Uzel snáze rozvážete a miminko položíte do kočárku či postýlky, aniž byste jej budili.

Šátky, v nichž se nebudete potit

Vychytávkou jsou i zmíněné materiály. Nač si na léto kupovat teplý šátek, ve kterém se budete potit vy i miminko, když si můžete pořídit lehoučký a provzdušněný šátek z bambusu nebo tenclu? Myslete na to, ať se vám nosí co nejpohodlněji.

Nosící šátky vhodné i ke sportu

Další vychytávkou jsou pružící a elastické látky. Některé maminky nemají rády, když jsou v šátku „svázané“ a špatně se hýbou. Pokud chcete s šátkem chodit, cvičit, nebo se věnovat úklidu, oceníte elastický šátek na nošení dětí, který se přizpůsobí vašemu pohybu a nebude vás omezovat.

Ergonomické nosítko vs. šátek

Na závěr bychom se měli také zmínit, jaký je rozdíl mezi nosícím šátkem a ergonomickým nosítkem. Každý z těchto produktů má své pro a proti. Někteří rodiče upřednostňují nosítko, jiní šátek.

Ergonomické nosítko

 • Upevnění dítěte do nosítka je otázka pár sekund
 • Tatínkové dávají přednost nosítku, kvůli snadnější obsluze
 • Dítě není na těle matky/otce tak pevně přitisknuté
 • Vhodnější na cesty – šátek při vázání můžete courat po zemi, což je nehygienické
 • Rodič není tak pevně „svázaný“ a může se svobodněji hýbat
 • Vhodnější pro batolata a větší děti
 • Nošení na břiše i na zádech

Šátek na nošení dětí

 • Miminko je přitisknuté pevně na matčině/otcově těle
 • Dítě má větší pocit bezpečí – může se cítit, jako u maminky v bříšku – ideální pro novorozence
 • Podpora laktace
 • Rychlejší a snadnější zklidnění a uspání miminka
 • Rodič má volnější ruce – nemusí miminko v šátku přidržovat
 • Ideální pro miminka, která ještě nedrží sama hlavičku – v šátku ji lépe zpevníte, než v nosítku
 • Vhodné pro nošení na břiše, boku i zádech
 • Na cesty není tak praktický – můžete konce šátku vyválet ve špíně a prachu na zemi

Více o tom, který produkt na nošení vybrat se dozvíte v samostatném článku – Nosítko nebo šátek?

Nyní už víte, jak vybrat správný šátek na nošení dětí, jakou zvolit velikost, gramáž i materiál. Vybrali jsme také pět šátků, které jsou pro nás TOP, mají vynikající kvalitu, rychle se vážou a skvěle se s nimi nosí. Věříme, že si nosící šátky zamilujete stejně, jako my.