Desítka Harry Potter (hra) – RECENZE

Testovali jsme populární vědomostní hru Desítka - Harry Potter

Harry Potter Desitka recenze

Po několika dobrých ohlasech, které jsme na společenskou hru Desítka slyšeli, jsme si neváhali pořídit její speciální verzi s tématikou Harryho Pottera. Hru jsme již kupovali s tím, že nebude úplně pro žádné naše děti (Harryho zatím neviděli nebo je nezajímá), ale já osobně jsem velký fanoušek Harryho Pottera, takže to byl kup spíše pro mě a partnera. Jak se nám hra líbí? Doporučili bychom? A máme v plánu pořizovat další hry ze série Desítka?

Testování a recenze

Hru jsme hráli několikrát s partnerem a několikrát s kamarády – pouze v kruhu dospělých.

Shrnutí recenze

 • Hra je malá a kompaktní (možnost hrát na cestách nebo na místech bez stolu)
 • Opravdu zábavná forma vědomostní hry
 • Poměrně velké množství otázek (1000) a kartiček (100)
 • Různé typy otázek (např. obrázkové, ano/ne, s volnou odpovědí)
 • Jednoduchá pravidla, žádné složité vysvětlování
 • Hru lze hrát i pouze ve dvou lidech (2-4 hráči)
 • Není moc prostor na to, aby se vypadnutý hráč nudil (hned se zase vrací do hry)
 • Hra vhodná i pro lidi, co nečetli knihy
 • Můžete se rozhodnout jak dlouho budete hru hrát
 • Hra nás bavila hodně, určitě zvažujeme koupi dalších Desítek
 • Hra Desítka dostupná v mnoha verzích, pro děti např. verze JUNIOR
 • Hra je vhodná pouze pro fanoušky Harryho Pottera, kteří viděli všechny filmy
 • Hra se zaměřuje více na filmy, než na knihy (to však může být pro někoho výhoda a pro někoho nevýhoda)
 • Kartičky se v hrací krabičce vyměňují poměrně náročně, než přijdete na správný grif
 • Jakmile kartičky dojdou, hra nejde hrát ihned znovu dokola (musíte počkat, až zapomente odpovědi na otázky)
 • Není vhodná pro větší počet hráčů (max 4, případně týmy)

Zjistit aktuální cenu

První dojem a obsah balení

Po rozbalení krabice vás možná překvapí, jak kompaktní a malá samotná hra je. Krabice na hru má totiž hlasickou velikost a působí to tak, že tam toho uvnitř bude hodně nebo že hra sama o sobě je velká – opak je pravdou.

Kompaktnost této hry je perfektní. Nejen, když si hru chcete vzít s sebou někam na cesty, na návštěvu apod. (stačí vzít jen samotnou hru, krabici necháte doma), ale také usnadní samotnou hru doma. Hru nutně nemusíte hrát u stolu, můžete si ji předávat na gauči, ve vlaku nebo v autě a hra lze takto hrát naprosto pohodlně.

V krabici najdete mimo tuto herní krabičku jen návod, což přidává na zmíněné kompaktnosti (nepotřebujte žádné figurky, kartičky, kostku, vše je již uvnitř).

Pravidla a průběh hry

Hru můžete hrát ve 2-4 hráčích. Jeden z vás přečte nahlas otázku na vrchní kartě v hrací krabičce. Každá karta obsahuje otázku a deset možných odpovědí, které mohou být správné nebo nesprávné. Střídáte se v odpovídání. Pokud odpovíte správně, získáte bod (černý cuplík) a můžete odpovídat znovu, jak na váš přijde řada. Pokud odpovíte nesprávně, přijedete o všechny své body v tomto kole a do konce kola již neodpovídáte.

Na konci každého kola si hráči přičtou získané body pomocí počítadla umístěného v rozích hrací krabičky. A tak stále dokola, až do stanovoného počtu vítězných bodů. My vetsinou hráli do 15-20.

Hratelnost

Pravdila jsou velmi jednoduchá a každý je vždy pochopí rychle, stačí začít hrát a je vše jasné. To považuji za výhodu, protože kolikrát zažijete, že s vámi vaši kamarádi nechtějí nějakou hru hrát, protože se jim nechtějí učit nová složitější pravidla.

Pár vědomostních her už doma máme, ale forma Desítky je podle mě zatím nejzábavnější z nich. Musíte vždy vážit odpověď, zda jste si doastatečně jisti, abyste riskli doposud získané body nebo si zkrátka musíte tipnout, protože jste pozadu. Většinou je tak u hry plno emocí a rozmýšlení, jestli na otázku odpovědět nebo hrát na jistotu. Kdo má tento způsob her rád, moc doporučuji!

Výhodné je i to, že si sami dopředu nastavíte počet vítězných bodů. Hra tedy může trvat 10 minut nebo hodinu, podle toho, na čem se domluvíte a na co máte čas a chuť.

Když hráč vypadne (odpoví špatně na otázku), je pryč jen do konce kola a poté se zase vrací do hry. Jedno kolo netrvá dlouho a tak se nestane, že by se vypadnutý hráč delší dobu nudil (jako tomu je u her, kdy hráči postupně vypadávají nadobro ze hry, jako např. Bang!)

Karty a otázky

Karet je v zásobníku poměrně dost. Je jich 50, ale jsou oboustranné, takže můžeme počítat jako 100. Každá obsahuje 10 otázek. Hra nám tedy nabízí 100 hratelných kol. Jen je škoda, že jakmile vám karty dojdou, musíte hru na delší dobu odložit, poslat dál nebo nahradit jinou hrou z řady Desítky. Pokud totiž hru hrajte stále ve stejném složení lidí, a projdete všechny otázky, pravděpodobně si je budete poté (alespoň částenčně) pamatovat.

Otázky nám přišly zábavné. Odkazují se sice především na filmy Harryho Pottera, než na knihy, naštěstí u nás doma jsme fanoušci jak knih, tak filmů. Otázky jsou z větší části poměrně lehké odpovědět. Většina jsou tedy lehké otázky, u spousty dalších musíte více přemýšlet (obzvlášť pokud nemáte příliš dobrou paměť na názvy a jména, jako já) a jen málo těch opravdu těžkých. Záleží však samozřejmě na tom, jak moc znáte Harryho Pottera, pro někoho pochopitelně otázky těžké být mohou.

Každopádně si myslím, že takové rozložení náročnosti otázek je ideální. Vždycky je zábava, když jsou v každém kole nějaké více samozřejmé odpovědi a ty se postupně vyberou a zůstanou tam jen ty těžší nakonec. Zároveň jsem si také vědoma toho, že pokud bys hra obsahovala jen super těžké otázky na absolutní detaily z knih, s velkým množstvím lidí v našem okolí bychom si tuto hru nezahráli.

Mechanika hry je velmi zajímavá a teď, po odehrání několika her, se mi líbí. Ze začátku bylo náročnější cuplíky z herní krabičky vytahovat, a taktéž výměna karet byla náročnější, než se cuplíky (asi bych to řekla tak, že) vycvakaly a šly zacvkávat a odělávat snáze a než jsme se naučili ten správný grif na výměnu karet.

Zjistit aktuální cenu

Závěr recenze

Já hru zbožňuji a moc mě baví, takže mohu určitě doporučit všemi DESETI. Určitě už koukám po dalších hrách ze série Desítka a doufám, že mě otázky budou bavit stejně tak, jako ty z Harryho Pottera. Ačkoliv to úplně nedoporučuji jako hru pro děti, jen pro ty, které Harry opravdu bavil. Vnímám, že cílovkou této hry jsme spíše my, mileniálové a zde tedy hra měla úspěch.

Pro děti zkuste tuto hru ve verzi JUNIOR.