Jak kojit, aby miminko bylo spokojené, dobře přibíralo a aby kojení bylo radost a ne trápení? Připravili jsme pro vás přehled nejdůležitějších bodů, díky kterým budete vědět, co je při kojení důležité.
8 tipů jak kojit – pohodově a bezproblémově
1. Kojte na požádání
Kdykoli miminko projeví zájem o kojení, nabídněte prso. Tento zájem se obvykle pozná podle toho, že miminko otáčí hlavičku (=hledá prso), vyplazuje jazýček, vrtí se, začíná být nervózní a cumlá si ručičky. Nečekejte, až miminko začne plakat. Toto je už projev velkého hladu nebo nepohody a často se stává, že musíte miminko nejprve uklidnit (například houpáním a chováním), aby se přisálo na prso.
Nedívejte se na hodinky, kolik času uplynulo od posledního kojení. Miminka se chtějí kojit často, prso je pro ně synonymem bezpečí, lásky a maminky. Navíc časté kojení pomáhá ke správné tvorbě mléka. Naopak jsou i miminka, kterým stačí méně časté kojení (třeba jednou za tři hodiny). Pokud si častěji prs nevezme, ale jinak je spokojené a přibírá, i to je kojení na požádání. Vy znáte své miminko nejlíp a pokud sledujete projevy zájmu o kojení a naplňujete je, nemůžete udělat chybu.
2. Neodpojujte miminko od prsu
Kojení se skládá ze dvou částí: aktivní pití = miminko polyká mléko a nenutritivní sání = tzv. „dudlání“. Tyto části se během jednoho kojení mohou i několikrát vystřídat, proto je důležité dudlající miminko neodpojovat od prsu, protože byste mu odepřely následný příjem mléka. Navíc během dudlání vyzrávají mozkové spoje a zároveň si dítě buduje pevný vztah s maminkou. Nebojte se, miminko si z Vás nedělá živý dudlík. Dudlík je náhrada prsu pro děti, která nemohou být kojena. Velkým pomocníkem může být šátek nebo nosítko, aby mělo miminko přístup k prsu kdykoliv a mohlo i dudlat, když bude potřebovat.
3. Kontakt je důležitý
Kojení je velmi ovlivňované mírou kontaktu matky s miminkem. Pokud chcete kojit bez problémů, doporučujeme miminko co nejméně odkládat a v prvních měsících života jej mít co nejvíce u sebe. Pomoci může šátek/nosítko, společné spaní a odpočívání společně s miminkem v náručí nebo na hrudi. Pokud máte miminko u sebe, mozek dostává signál: „Je tu mládě, musíš pro něj vyrobit mléko“. V případě, že je miminko stále odložené, přes den i v noci spinká samo a s maminkou se vůbec nemazlí, mozek tento signál nedostává a tvorba mléka se může snižovat.
TIP: Odtrhává se miminko od prsu, nechce se přisát, pláče? Přečtěte si více v našem článku o problematice bojkotu kojení.
4. Opatrně s dudlíkem
Kojené dítě dudlík nepotřebuje, k dudlání je určeno prso. Dudlík může způsobit zhoršené přisávání na prso, omezení kojení a tím horší přibírání (protože nahrazujete kojení dudlíkem) a nebo také kvasinkovou infekci bradavek. Toto je velmi individuální a ne každou ženu tyto komplikace vyvolané dudlíkem potkají. Obecně doporučujeme raději se dudlíku vyhnout a nebo jeho používání alespoň co nejvíce omezit a v situacích, kde to lze, raději nabídnout místo dudlíku prso.
5. Je-li nutný dokrm, zvolte správné médium
Dokrm je vhodné podávat buď kalíškem (může být obyčejný panák) nebo cévkou po prsu. Podávání láhví může způsobit následné odmítání prsu, neboť z láhve mléko teče lépe a konstantněji než z prsu. Na trhu je spousta značek láhví, najdeme i speciální láhve pro kojené děti, které údajně nenarušují kojení. Toto je však marketingový tah a je to mýtus. Žádná láhev se nikdy nemůže podobat prsu a to toho důvodu, že tok mléka z prsu se neustále mění. Chvíli mléko teče rychle, chvíli pomalu, pak neteče vůbec, potom se zase spustí a tak pořád dokola. Tohle žádná láhev neumí, proto pozor na reklamní slogany. S manipulací s kalíškem a cévkou vám může pomoci laktační poradkyně, stejně tak poradit, zda je dokrm nutný a nebo se dá situace řešit i jinak.
6. Stres blokuje kojení
Stresové hormony jdou proti hormonům, které ovlivňují kojení. Pokud je žena stažená a nervózní, mléko se nedostane k miminku. Proto je důležité se uvolnit, udělat si pohodu, nejlépe se uvelebit s miminkem na gauči nebo v posteli, dát si k sobě jídlo a pití a jen odpočívat, mazlit se, kojit a spát. Tímto způsobem se ženy nejlépe rozkojí.
TIP: S pohodlnou kojící polohou vám může pomoci náš článek Jak kojit s kojícím polštářem.
7. Dobře jezte a pijte
Dobré jídlo a pití souvisí s bodem č. 6 – když jsme najezení, cítíme se dobře, máme sílu a energii. Pro kojící ženu to platí dvojnásob, protože její tělo vydává energii do tvorby mléka. Nemusíte jíst a pít nějaké nadměrně velké porce. Vaše tělo Vám napoví. Řiďte se hladem a žízní.
8. Pokud něco neklape, pozvěte si laktační poradkyni
Není ostuda se poradit s odborníkem, pokud máte pocit, že něco není v pořádku. Poradkyně vás uklidní, povzbudí a dá vám tipy, jak situaci zlepšit. Doporučujeme poradkyně z Přirozeného kojení. Existuje však více přístupů ke kojení a vám může sednout jiný, než maminkám z naší redakce. Pomoc můžete hledat např. i u poradkyň v Laktační lize nebo spolku Mamila.
TIP: Zaujaly vás tipy od laktační poradkyně Pavly Marečkové? Více tipů najedete na jejím instagramovém účtu Laskavě k dětem. Také doporučujeme její článek Kojící polohy na jejím blogu.
Kojení je velmi intuitivní. Naslouchejte svému miminku, dopřejte si čas sehrát se a nebojte se jej hodně mazlit a dát mu vše, co potřebuje. Uteče to rychle a zůstane Vám krásný a láskyplný vztah se svým dítětem.
Nejčastější otázky ohledně kojení
Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje plně kojit alespoň do 6 měsíců, s příkrmy pak do 2 let a déle. V ideálním případě nechte miminko kojit tak dlouho, dokud se kojit chce.
Mateřské mléko je svým složením to nejlepší, co můžete miminku nabídnout. Není proto důvod přestávat kojit hned, jak dítě začne konzumovat pevnou stravu. Kojení navíc nefunguje pouze jako strava, ale je pro miminko také formou uklidnění a navozuje u něj pocit bezpečí.
Kojení tedy doporučujeme ukončit přirozeně, v momentě kdy budete samy cítit, že nastal čas, ideálně až po druhém roku života dítěte.
Jak jsme již psali výše, kojte na požádání. Neexituje žádný správný harmonogram na kojení. Některá miminka se chtějí kojit často v krátkých intervalech, některá zas delší dobu ale méně. Žádný interval není špatný. Miminko od prsu neodpojujte a prs mu nabídněte kdykoliv jej potřebuje.
Kojení lze podpořit mnoha způsoby. Nejefektivnější je však blízký kontakt maminky a miminka kůže na kůži. Máte-li problém s kojením, miminko se kojit nechce a pláče, doporučujeme přečíst náš článek a bojkotu kojení.
Maminky mají v různých situacích strach, že ztrácí mléko. Typicky ve chvílích, kdy se přestanou nalévat prsa, nedokážou nic odsát a nebo se dítě u prsu vzteká. Toto však nejsou známky toho, že se ztrácí mléko. Nalévání prsou časem přirozeně ustává, protože se mléka tvoří podle potřeb miminka – ne navíc jako na začátku. Odsávání taktéž neříká nic o produkci mléka. Některé ženy dokáží odsát, některé neodsají ani kapku, přesto mléko mají a kojí úspěšně několik let. Vztekání u prsu značí obvykle to, že miminko potřebuje změnit polohu při kojení nebo se mu chce čůrat/kakat (o tom si přečtěte více v článku o bezplenkové metodě). O mléko se dá přijít jen jediným způsobem: když začnete dokrmovat umělým mlékem, postupně dokrmu přidáváte a kojení naopak ubíráte, až přestanete kojit úplně. I tak je mléko v prsou po skončení kojení několik měsíců, někdy i let.
Některá miminka odříhnutí vyžadují, jiná ne. Pokud se miminko po kojení kroutí a je nespokojené, zkuste jej dát odříhnout – buď přes rameno nebo v poloze na tygříka. Jestliže miminko po kojení usne, není důvod jej trápit a nutit jej odříhnout, když nepotřebuje. Odříhnutí není prevence blinkání – naopak manipulace s děťátkem do vertikálu může blinkání způsobit.
Existuje více poloh při kojení – příčná, fotbalová, vleže a další. Neexistuje žádná správná poloha, nejdůležitější je, aby byla příjemná vám i miminku. Pokud máte nějaký problém s kojením, ať už bolestivé bradavky nebo bojkot kojení, doporučujeme zkusit tzv. savčí polohu. Je to poloha, která miminku umožní samopřisátí. Při této poloze máte miminko u sebe břichem na břichu, podobně jako při bondingu po porodu. Pro inspiraci jak na to se můžete podívat do fotogalerie Přirozeného kojení. Miminko má kojení pod kontrolou, může uplatnit vrozené reflexy a je na prsu aktivním příjemcem mléka – nikoliv pasivním.