latkovani vybava

Látkovací výbava

Základní výbava pro látkování + doporučené a užitečné doplňky

Chystáte se vplout do světa látkování (= používat k přebalování dítěte látkové pleny)? Pak vás jistě zajímá, čím se do začátku vybavit. Jak se v jednotlivých typech plen a kalhotek vyznat? Jaká je doporučovaná základní látkovcí výbava pro novorozence? My vám s dnešním článkem pomůžeme se ve světe látkování lépe zorientovat.

TIP: Přečtěte si také Látkové vs. jednorázové pleny, Seznam českých látkových plen nebo Nejlepší látkové pleny.

Typy látkových plen

Než se pustíme do konkrétních rad, jaké pleny a kolik jich do začátku pořídit, pojďme si představit jednotlivé typy plen, na které v oblasti látkování narazíte.

Svrchní plenkové kalhotky

Svrchní kalhotky slouží jako nepropustná (ale prodyšná) vrchní vrstva látkového balení. Mohou se použít v mnoha kombinacích – např. s kalhotkovou, čtvercovou nebo vkládací plenou. Zapínání mohou mít na patentky, suchý zip a nebo mohou být i natahovací.

Kalhotkové pleny

Jedná se o savou vrstvu látkových plen. Používají se v kombinaci se svrchní vrstvou (svrchními kalhotkami). Jsou ušity do tvaru kalhotek se zapínáním na patentky nebo suchý zip a jsou tak velmi jednoduché na nasazení.

AIO (kapsové pleny)

AIO (All-In-One) jsou doslova pleny vše v jednom. AIO má v sobě zabudovanou jak savou vrstvu, tak svrchní, nepromokavou. Patří mezi nejjednodušší systému látkování – oblékáte ji a sundáváte stejně jako plenu jednorázovou. Do kategorie AIO patří taktéž kapsové pleny, které mají stejné vlastnosti jako klasická AIO, jen mají kapsu, do které se savá vrstva vkládá – není všitá. To vám umožní savou vrstvu během praní také vyndat a díky tomu celá plena rychleji uschne.

AI2

AI2 (All-In-2) plena je podobná jako AIO, jen s tím rozdílem, že savou vrstvu do ní musíme vložit. Její název si můžeme přeložit jako vše ve dvou, což naprosto vystihuje její fungování. Pro sestavení funkční pleny pro miminko totiž v rámci AI2 systému potřebujete přesně dvě položky. Sáve jádro (vkládací plenu) a svrchní kalhotky, ideálně v rámci jedné značky, aby mezi sebou byly kompatibilní.

Vkládací pleny

Vkládací pleny slouží jako savá vrstva látkových plen. Můžete je použít v rámci systému AI2 (spolu se svrchními kalhotkami) nebo pro zvýšení savosti jakékoliv látkové pleny. Vyrábí se z bambusu, bavlny, mikrovlákna ale i konopí. Existují také v různých tvarech – většinou buďto podlouhlé nebo tvarované do vykrojení kalhotek,

Čtvercové pleny

Čtvercové pleny jsou nestárnoucí klasika mezi plenami. Lze je používat i v dnešních modenrích plenkových systémech – poskládat ji a použít jako savou vrstvu pod svrchní kalhotky. V péči o miminko jsou univerzální a praktické, protože je můžete využít nejen při přebalování, ale třeba také jako podložku pod hlavičku miminka nebo jemný ručník sloužící na otření nečistot všech druhů. Na trhu najdete nejběžněji bavlněné a bambusové.

Vícevrstvé pleny

Vícevrstvé pleny jsou v podstatě poskládanou a sešitou variantou čtvercové pleny. Používají se jako savé jádro i jako vkládací plena a jejich hlavní výhodou je rychlé schnutí. Lze je skládat jinak pro chlapečky a jinak pro holčičky.

Separační pleny

Separační plena slouží jako první vrstva látkové pleny, která se dotýká přímo zadečku miminka. Na separační plenu přichází savá vrstva a nakonec svrchní. Slouží jako ochrana miminka před vlhkostí, aby bylo co nejvíce v suchu, i v případě použití pleny. Navíc usnadňuje práci při manipulaci s obsahem pleny. Separační plenu však není nutné používat. Obzvlášť pak pokud chcete dítě učit na nočník, je napomocné, aby pocit vlhkosti samo cítilo.

Tréninkové kalhotky

Tréninkové kalhotky (nebo také učící plenky) jsou určeny již pro větší děti/batolata, která se učí na nočník, ale využijí je také rodiče malých miminek, kteří se rozhodnou pro bezplenkovou komunikační metodu. Lze je použít na doma, ale i jako pojistku do školky. Existuje několik typů tréninkových kalhotek, na některé musíte použít svrchní kalhotky, jiné mají již nepropustnou svrchní vrstvu integrovanou. Tyto kalhotky nenahrazují klasickou látkovou plenu – nejsou dostatečně savé.

Plenkové plavky

Plenkové plavky již nepatří mezi tu úplně základní látkovací výbavu, ale je dobré vědět, že exsitují. Jsou to v podstatě plavy pro miminka, které slouží zároveň jako plena (především má chránit před únikem pevného obsahu pleny do bazénu). Můžete zakoupit jak plavky na zapínání (patentky) nebo natahovací na gumu.

Doporučené doplňky k látkování

Látkovací výbava má i spoustu užitečných doplňků. Nejsou nutností, ale mohou vám ulehčit práci, zvýšit pohodlí miminka nebo jinak pomoci při přebalování.

Užitečné doplňky k látkování:

  • Snappi sponka – slouží k lepšímu uchycení savé vrstvy plenky (např. čtvercové pleny, kalhotkové pleny, atd.)
  • Tunýlek – slouží k uchycení čtvercové pleny
  • Krytky na patentky – slouží k zakrytí patentku, aby dítě netlačil na zádech

Jak kombinovat látkové pleny?

Přehled v jednotlivých typech látkových plen do látkovací výbavy tedy máme. Pojďme se nyní podívat na to, jak je možné pleny kombinovat, tak abyste vytvořili jedno funkční přebalení. Různé varianty přebalení najdete v naší přehledné infografice.

infografika: latkovani vybava varianty prebaleni

Obecně se doporučuje mít doma k dispozici kolem 25 variant přebalení1ČLÁNEK: Vše o látkových plenkách. Počítá se s 8 přebalováními denně a 2-3 dny na praní a schnutí. Čím méně plánujete prát, tím větší počet přebalovacích variant potřebujete.

Základní látkovací výbava pro novorozence

A teď tedy dochází k otázce, jakými látkovými plenami se vybavit, čekáte-li miminko a s látkováním nemáte předchozí zkušenost?

Bohužel, exaktní návod neexistuje. Každému rodiči i každému miminku vyhovuje jiný typ plen a proto počítejte s tím, že budete na začátku trochu experimentovat. Nepořizujte hned úplně celou látkovací výbavu (nemluvě o tom, že miminko brzy z novorozenecké velikosti vyroste). Vyzkoušejte každý druh pleny a otestujte, který nejvíc vyhovuje vám. Další pleny už pak budete pořizovat dle vlastní zkušenosti a nebudete potřebovat žádné externí rady.

Výběr vhodné látkové pleny záleží na:

  • Učůranosti miminka – pro „učůranější“ miminka je potřeba vyšší savost pleny
  • Možnostech sušení/praní – více savé pleny déle schnou
  • Pohlaví miminka – některé pleny mohou více vyhovovat holčičkám a jiné chlapečkům (spíše však záleží na konkrétním poskládání pleny)
  • Věk dítěte – na začátku přebalujeme častěji, novorozenec tedy spotřebuje více plen denně
  • Finančních možnostech – např. čtvercové pleny jsou jako savá vrstva levnější než kalhotková plena (myslete na to, že pleny můžete pořizovat i z druhé ruky či podědit po rodině/kamarádkách)

Testovací sady látkových plen

Spousta značek na trhu látkových plen nabízí základní testovací balíček, který za zvýhodněnou cenu nabízí set různých typů plen. Vy si tak jednoduše můžete otestovat, která kombinace plen vám sedí nejlépe a později dokoupit pouze vámi osvědčené modely.

Prohlédnout testovací sadu

Často kladené dotazy k látkování

Co to je látkování?

Pojem látkování se ustálil v komunitě rodičů, kteří k přebalování svých dětí používají látkové pleny. Pokud látkujete, znamená to, že vaše dítě nosí pouze (nebo převážně) látkové pleny.