Látkové vs. jednorázové pleny

Velké srovnání látkových a jednorázových plen

latkove vs jednorazove pleny

Dětské pleny si za poslední desítky let prošly značným vývojem. Za našich prababiček žádné jednorázové plenky neexistovaly. Látkové pleny byly jedinou, zdaleka však komfortní, variantou. Ke konci 20. století se začaly do popředí dostávat plenky jednorázové a postupně se staly velkým hitem. Rodičům razantně zjednodušily celý přebalovací proces, a tak na dlouhou dobu ovládly trh. Dnes ovšem začínají opět získávat pozornost pleny látkové.

Je nutné říct, že jak látkové, tak jednorázové pleny dnes vypadají jinak než před lety. Každé si prošly svým vývojem a byly vyladěny k dokonalosti. Každé mají mezi rodiči své fanoušky i odpůrce. Tápete, které jsou ty ideální pro vás a vaše miminko? Pojďme si projít oblíbené značky a jejich hlavní rozdíly, výhody a nevýhody. Věříme, že po přečtení článku budete mít dilema „látkové vs. jednorázové pleny“ vyřešené.

Nejoblíbenější značky plen

Výrobců plen je na trhu mnoho a většina rodičů nezůstane jen u jedné značky. Vypsali jsme pro vás přehled těch nejoblíbenějších mezi českými maminkami. Vybírali jsme pro vás především české výrobce, ale i některé zahraniční, které by byla škoda opomenout.

U jednorázových plen je nutno poznamenat, že není jednorázová plena jako jednorázová plena. Některé značky se totiž pyšní nálepkou „EKO“ a mají tedy mnohem menší dopad na životní prostředí.

Látkové pleny

Bamboolik 🇨🇿

T-Tomi 🇨🇿

Petit Lulu 🇨🇿

Anavy 🇨🇿

Breberky 🇨🇿

Jednorázové pleny

Pampers 🇺🇸

Moltex 🇩🇪

Eco by Naty 🇸🇪

Kolorky 🇨🇿

Bella Happy 🇵🇱

TIP: Nevíte po jaké značce sáhnout? Projděte si naše recenze dětských plen.

Náklady

Náklady na dětské pleny jsou samozřejmě velmi individuální. Kdo chce, ušetří i na jednorázových, výběrem těch nejlevnějších plen na trhu. Kdo propadne látkovým plenám a není ochoten nakupovat z druhé ruky, může utratit jmění i za látkové. Obecně však více ušetříte, pokud půjdete cestou látkových plen. Pro někoho však tato počáteční investice může být spolu s náklady na dětskou výbavičku neúprosná. V takovém případě oceníte, když se cena za pleny rozloží po menších částkách během celého přebalovacího období, jako tomu je u plen jednorázových.

Látkové pleny

5 000 – 15 000 Kč

Jsou nevyčerpatelným zdrojem – dají se vyprat a znovu použít

Celkové náklady jsou výrazně nižší

Můžete je nakoupit i levněji na bazárcích a z druhé ruky

Využijete-li stejné pleny na více dětí, náklady klesnou na minimum

Když je už nepotřebuje, můžete je prodat a část nákladů se vám tak vrátí

Je možné si je zapůjčit a vyzkoušet zda vám vyhovují, než do nich investujete plnou částku

Vyšší počáteční investice

Mírně vyšší náklady na vodu – časté praní

Pokud si látkování zamilujete, je možné, že na něm utratíte jmění

Jednorázové pleny

20 000 – 25 000 Kč

Neinvestujete mnoho peněz na začátku, utracená částka se rozloží během celého přebalovacího období

Celkově o hodně vyšší náklady

Novorozeně spotřebuje v průměru 10 jednorázových plen denně

Investovaná částka se vám nijak nevrátí, pleny použijete a vyhodíte

Dopad na životní prostředí

V oblasti dopadu na životního prostředí jednoznačně vedou pleny látkové. Jedinou kolonkou, kde vychází úsporněji jednorázové, je spotřeba vody. To však nevynahradí všechny ty tuny odpadu a obrovskou spotřebu surovin a energie. Pokud vám tedy na environmentálním aspektu záleží, určitě sáhněte po látce, případně po speciálních ekologických jednorázových plenách (např. značek Moltex, Eco by Naty nebo Kolorky). Myslete na to, že i kombinování jednorázovek s látkovými udělá rozdíl.

Látkové pleny

Téměř žádný odpad

Netvoří odpad a životní prostředí zatěžují jen minimálně

Ideální pro „zero-waste“ domácnosti

Výrazně nižší sportřeba surovin (bavlna, prací prášek)

Spotřeba vody a energie při praní (ta je však zanedbatelná v porovnání se spotřebou pro výrobu jednorázových plen)

Jednorázové pleny

1 – 2 tuny odpadu

Nižší spotřeba vody než u látkových

Existují speciální ekologické jednorázové pleny, které nemají tak velký dopad na životní prostředí

Obrovské množství tuhého odpadu

Spotřeba surovin na výrobu dělá cca 250 kg na jedno dítě

Na výrobu se spotřebovává dřevo, ropa a různé chemikálie

Komfort

Pohodlí je důležité jak na straně rodiče, tak na straně miminka. Jednodušší proces přebalování vás určitě čeká při používání jednorázových plen. Žádné praní a věšení prádla navíc vám umožní váš čas využít efektivněji. Přebalování látkových plen je trochu náročnější proces, ale záleží i na typu systému dané pleny (nejjednodušší manipulace je s tzv. all-in-one plenou). Na druhou stranu látkování může být daleko pohodlnější pro miminko. Sami si představte, co by pro vás bylo pravděpodobně pohodlnější – mít celodenně u zadku šustivou umělou hmotu nebo bavlněné kalhotky (ženy si ekvivalentně mohou představit pohodlí vložka vs. menstruační kalhotky)?

Na druhou stranu, většina látkových plen je objemněší a to některým rodičům příliš nevyhovuje (některým miminkům to může vadit).

Komfort látkových plen také spočívá v tom, že nikdy nedojdou. U jednorázových plen musíte stále myslet na to, ať máte dostatečnou zásobu. Nemusíme ani říkat, jak nekomfortní je, když pleny dojdou v ten nejméně vhodný moment.

V zahraničí existují tzv. plenkové servisy. Ty vaše látkové pleny vyzvedávají v pravidelných itervalech jednou za pár dní, dovezou vám čisté a špinavé vyperou – a tak pořád dokola. Je to perfektní řešení pro vytížené rodiče, kteří nechtějí produkovat takové množství odpadu, jako při použití jednorázovek. V České republice tyto služby zatím úspěch neměly a v současnosti tu takový servis neexistuje. Zůstává nám tedy jen doufat, že se v budoucnu podaří plenkový servis rozjet i zde.

Látkové pleny

Budete-li používat pleny all-in-one , jejich nasazování a sundávání bude stejně jednoduché jako u jednorázových

Nemohou dojít, stačí vyprat a máte další zásoby

Není s nimi taková práce jako před lety (nemusí se vyvařovat, žehlit…)

Větší pohodlí pro vaše miminko

Existuje více různých plenkových systémů – můžete si vybrat ten, který vám nejvíce vyhovuje

Některé dokáží poskytnout lepší těsnění než jednorázové

Existují i extra tenké (méně objemnější) látkové pleny

Strávíte více času praním a věšením prádla

Nevhodné na cestování

Neexistence plenkových servisů v ČR

Jednorázové pleny

Jednoduše se nasadí a sundají

Nemusíte je prát, jednoduše je vyhodíte

Není s nimi skoro žádná práce navíc

Jednoduchý proces přebalování je výhodný při cestování

Vhodné pro vytížené rodiče

Jsou zpravidla méně objemné a to může být pro některá miminka pohodlnější

Je potřeba mít zásoby, aby nedošly ve chvíli, kdy se do obchodu dostat nemůžete

Zdraví

Zdraví dítěte je zaručeně pro všechny rodiče tím nejdůležitějším. Naštěstí v dnešní době se do prodeje nedostanou žádné pleny, které by byly zásadně a viditelně zdraví škodlivé. Nejbezpečnější a nejpřirozenější jsou však určitě pleny složené z přírodních materiálů bez přidaných chemikálií. Takové pleny existují jak mezi látkovými, tak jednorázovými – u jednorázových plen je to však pouze menšina na trhu. Mnohé jednorázovky, které koupíte v supermarketu, obsahují chemické látky v jejich absorbční vrstvě a z důsledku bělení. O míře jejich škodlivosti se vedou diskuze. Citlivějším miminkům mohou jednorázové pleny způsobovat opruzeniny.

Tip: Přečtěte si více o škodlivosti chemických látek jednorázových plen.

Možná vám váš lékař doporučil široké balení plen (objemnější látkové pleny nebo plena navíc) na podporu správného vývoje kyčlí. Tato metoda je však zastaralá a zkušení ortopedové u dětí s nevyvinutými kyčlemi doporučují spíše volné balení1ČLÁNEK: Co dělat, když nám ortoped doporučí široké balení?. Často se totiž mylně uvádí, že látkové pleny jsou pro vývoj kyčlí lepší, než tenké jednorázové pleny.

Látkové pleny

Většina plen je pouze z přírodních materiálů

Lepší termoregulační schopnost

Jednorázové pleny

Existují ekologické pleny z přírodních materiálů

Většina běžných a cenově dostupnějších plen není z přírodních materiálů a obsahuje různé škodlivé chemické látky

Vyšší riziko opruzenin

Estetika

Pokud vás baví vzory, barvy a móda, látkové pleny vás nadchnou. Můžete objevovate téměř nekonečné množství motivů a plenkových variací. Plena funguje v podstatě jako kus oblečení, je možné je tady ladit s oblečením miminka i maminky. Koho baví móda, jistě si zamiluje i látkování. Vzorované veselé pleny nabízí i některé jednorázové značky (např. ekologické pleny Kolorky). Barvy jsou však přirozeně výraznější na látce.

Látkové pleny

Spousty různých barevných možností a vzorů

Fungují jako módní doplněk, můžete je ladit se zbytkem oblečení – ideální pro rodiče, které baví móda

Spousty maminek pleny díky široké variabilitě vzorů prostě baví

Jednorázové pleny

Na trhu existují značky, které si zakládají i na designu pleny (např. Kolorky)

Většinou „nudné“ bílé pleny

Neplní estetický účel, pouze praktický

Závěr – látkové vs. jednorázové pleny?

Nakonec si každý sám musí poskládat své preference a priority, vyzkoušet více druhů a nakonec vybrat, které jsou to pravé ořechové na míru pro vás. Každé plínky mají své výhody a nevýhody. Doufáme, že po přečtení našeho článku, máte o přednostech každých z nich přehled, abyste mohli udělat to vaše rozhodnutí. Které látkové vs. jednorázové pleny vedou u vás?