plavky pro miminka

Plavky pro miminka

Nejlepší kojenecké plavky a plavky pro batolata

Plavání s miminky již od útlého věku se v poslední době stává oblíbenou aktivitou spousty rodičů. Letní sezóna si zase vyloženě žádá návštěvu koupaliště, ať už je vaše dítě jakkoliv staré. Z toho důvodu se vyplatí mít doma plavečky i pro toho nejmenšího člena domácnosti. Kojenecké plavky totiž z části poslouží i jako plena a tak se nemusíte obávat nehody přímo v bazénu. Jaké plavky pro miminka jsou ty nejlepší? Jaké značky máme odzkoušené a doporučujeme? Na to se podíváme v dnešním článku.

Nejlepší kojenecké plavky (plavky pro miminka)

#1 Vítěz našich testů

Kojenecké plavky Bambino Mio

Nejvíce se nám osvědčily plavky pro kojence od Bambino Mio. Oproti různým jiným plavkám nám přijde praktická šňůrka na stahování plavek. Stahovací šňůrkou docílíte toho, že plavečky přesně sednou právě vašemu batoleti nebo i menšímu miminku (oproti zapínání na patentky). Na výběr máte ovšem i z více velkostí (S, M, L, XL), takže se snad ani nemůže stát, že by vašemu miminku nebo i většímu batoleti nesedly. Plavečky dobře drží vodu, natahují se přes nohy (což je výhodné pro aktivní batole) a mají výběr z mnoha krásných designů.

Zajímá-li vás více detailů z testování těchto plaveček, přečtěte si naši recenzi plavek Bambino Mio.

Do obchodu

#2 Doporučují plavcké kurzy

Plavky pro miminka Splash About

Plavky značky Splash About jsou často doporučované přímo plaveckými kurzy v rámci Česka a Slovenska. Jedná se o skvělé první plavky pro miminko, pokud se chystáte účastnit plaveckého kurzu. Plavky jsou vyrobeny z elastického neoprenu v kombinaci s pásem z kaučokové tkaniny. Díky tomu zůstává veškerý obsah uvnitř.

Značka nabízí i celotělové dětské plavky, které lépe ochrání jemnou dětskou pokožku před UV zářením. Takové jsou proto vhodné např. na venkovní koupaliště nebo na dovolenou.

Do obchodu

#3 Rostoucí plavky pro miminka

Plavky pro miminka Bobánek

Plavky pro miminka sice nejsou příliš nákladnou záležitostí, ale děti rychle rostou. Pokud byste měli kupovat nové plavečky přibližně každých 6 měsíců, už se mohou prodražit. Proto nás nadchly plavky pro miminka Bobánek, které jsou doslova rostoucí. Můžete je nastavit na potřebnou velikost přepínáním patentků a tak jsou vhodné pro děti od 5 až do 15 kg. 

Tyto dětské plavky jsou ideální do krytého bazénu, na venkovní koupaliště i do moře. Nemusíte už do nich vkládat žádnou plenu, ani pod ně dávat plenu jednorázovou. Díky nastavitelným patentům jej snadno upevníte tak, aby jejich gumičky pevně obepínaly stehýnka, bříško i záda dítěte. Pročůrání sice nezabráníte, ale v případné “velké nehody” se nemusíte bát propuštění nečistot. Další výhodou je dostupnost mnoha designů. Snadno vyberete plavečky pro holčičku i chlapečka. 

Do obchodu

#4 Plenkové plavky, které těsní a neškrtí<br />

Plenkové plavky Imse Vimse

Pokud chcete kojenecké plavky, které se nenasáknou vodou, nebudou dítě táhnout ke dnu a budou po celou dobu ve vodě maximálně pohodlné, vsaďte na plenkové plavky Imse Vimse. Jsou vyrobeny ze 100 % polyuretanového laminovaného polyesteru (vnitřní část) a venkovní část pak tvoří z 80 % polyamid a ze 20 % elastan. Díky tomu jsou plavky pružné a zároveň neprodyšné. Kolem nožiček, bříška a zad dokonale drží a těsní, takže se nemusíte bát, že by do vody propustily nějaké nečistoty. Zároveň jsou ale gumičky i celé plavky pružné a pro děti pohodlné. 

Tyto kojenecké plavky získali i certifikát od OEKO-TEX – Standard 100 Třídy 1 pro dětské výrobky. I díky tomu se můžete spolehnout, že pro své dítě pořizujete to nejlepší.

Výhodou je také snadné svlékání a oblékání plavek díky panentům pouze na jedné straně. Ze druhé nožky je jednoduše stáhnete.  

Do obchodu

#5 Vysoká kvalita za příjemnou cenu

Plenkové plavky Bamboolik

Rodiče, kteří se rozhodli pro klasické látkové pleny již nejspíš značku Bamboolik dobře znají. Nyní si představíme plenkové plavky, které jsou k dostání ve třech velikostech a různých designech, takže si na své přijdou kluci i holčičky. 

Kojenecké plavky Bamboolik se používají bez vkládací pleny. Můžete ji sice vložit, ale zbytečně nasákne vodou. Stejně jako jednorázové plavky do vody nedokážou plavky Bamboolik zadržet moč. Zabránit “velké nehodě” však dokážou skvěle. 

Tyto kojenecké plavky se dají rozepnout po obou stranách – na bocích dítěte, takže v případě, že se skutečně “velká nehoda” stane, nemusíte je stahovat a znečistit tak dítěti celé nožky. Jednoduše je rozepnete a sundáte. Prát se dají na 60 °C.  Tyto kojenecké plavky jsou vyrobeny ze 100 % polyesteru. 

Zajímá-li vás více detailů z testování těchto plaveček, přečtěte si naši recenzi plavek Bamboolik.

Do obchodu

Jak vybrat plavky pro miminka?

Plavky pro miminka jsou po někoho nezbytností po celý rok, jiné rodiče řeší jejich využití až v letních měsících. Ať už chodíte s dětmi plavat od kojeneckého věku do krytého bazénu, nebo využíváte teplé počasí na plovárnách a u moře, kojenecké plavky by vám doma neměly chybět. Jak je ale vybrat? Jakou zvolit velikost? A jaký materiál je nejlepší? Jaký je v plavkách rozdíl? A nestačily by jen jednorázové? 

Na vše se nyní podrobně podíváme, abyste věděli, jak správně kojenecké plavky vybrat, aby vyhovovaly vám i miminku. 

Jaké by měly být plavky pro miminko? 

Plavky pro miminko by měly v první řadě zabránit proniknutí nečistot do bazénu. Zapomeňte na to, že by zabránily proniknutí moči do vody. To nedokážou ani plavky látkové, ani jednorázové. Důležité však je, aby zadržely stolici. 

Měly by však být také pohodlné a pružné, aby se v nich dítě dobře pohybovalo, nikde ho neškrtily a netlačily. Kojenecké plavky, ve kterých se plena nacucá a potáhne dítě ke dnu rozhodně nejsou na těle pohodlné ani příjemné. 

Dbejte také na to, aby kolem stehýnek dítěte, bříška a zad dobře těsnily, ale neškrtily a netlačily. Poznáte to snadno – když po jejich sundání bude mít miminko na patřičných místech otlaky, plavky ho škrtí a rozhodně nejsou pohodlné. Také si můžete všimnout, že dítě plavky v těchto místech tahá. Ideální jsou plavky, kde se dá těsnost nastavit – buď povolením – posunutím patentů, nebo uvolněním šňůrky. 

Jaký zvolit materiál? 

Když budete kupovat plavky pro miminko, setkáte se nejčastěji se dvěma typy materiálu – neoprenem a polyesterem. Je některý z nich lepší? Jaké jsou výhody a nevýhody těchto materiálů? 

Neoprenové plavky

Plavky pro miminka vyrobené z neoprenu jsou ideální pro nejmenší děti. Dokonale obepnou tělíčko dítěte, ale jsou pružné, takže netlačí a neomezují v pohybu. Zároveň se dokážou dobře přizpůsobit objemu stehen, bříška a zad, takže nepropustí ani tzv. vaječinku, tedy stolici kojených dětí, které je občas náročné zabránit v protečení do bazénu. 

Neopren má zároveň termoregulační funkci, takže dítě chrání před teplotními rozdíly. Nezaskočí ho tedy příliš studená voda ani přechod z velmi horkého venkovního vzduchu při pobytu u moře. 

Další výhodou je, že neopren nenasakuje vodu. Zůstane proto stále lehký a neomezí dítě v pohybu, ani ho nepotáhne ke dnu. 

Kojenecké plavky z polyesteru

Polyesterové plavky nejsou tak pevné, jako plavky z neoprenu, ale existuje více střihů, barevných variant i možností zapínání. Doporučují se především dětem, které již nemají vaječinku, protože se nemusí vždy podařit jejímu protečení. Ideální jsou tedy pro děti od 6 měsíců. 

Polyesterové plavky rychle schnou, takže dítě nebudete po chvíli na sluníčku navlékat do mokrých plavek. Můžete vybírat z různých velikostí, nebo velikost dítěti přizpůsobit pomocí patentů či šňůrky ke stažení. Ani tyto plenky nenasakují vodu, netěžknou a jsou po celou dobu ve vodě pro dítě dostatečně pohodlné, aniž by omezovaly jeho pohyb. 

Výhoda rostoucích kojeneckých plavek

Vedle běžných plavek pro miminka můžete narazit i na tzv. rostoucí kojenecké plavky. Ty mají zpravidla více řad patentek, takže je snadno přizpůsobíte dětské postavě a zapnete tak, aby dostatečně těsnily ale neškrtily. Tyto plavky také šetří váš rodinný rozpočet, protože se často dají zvětšovat podle růstu dítěte až do nějakých 15 kg (záleží, jakou značku a typ plavek zvolíte). Nebudete tak muset kupovat plavky pro miminko stále znovu každý rok. 

Plavky kombinované

Vedle klasických látkových plavek pro miminka můžete narazit i na plavky kombinované. Ty nechrání jen spodní část těla – tedy zabránění úniku stolice do vody – ale chrání i vrchní část těla dítěte. Můžete sehnat plavky na ramínka – např. pro holčičky, nebo i s rukávem. Spodní část těchto plavek může být z neoprenu a má tak vyšší ochrannou funkci, vrchní část pak může být z polyesteru nebo kombinací více materiálů. Jejich cílem je především chránit dítě před UV zářením. 

I tyto plavky však mají nevýhodu a to je jejich oblékání a svlékání, které jde podstatně hůře, než když sundáváte jen spodní díl. 

Jaký je rozdíl mezi jednorázovými a látkovými plavkami pro miminka

Možná si řííkáte, proč kupovat látkové plavky pro miminka, když existují i jednorázové. Jednorázové plavky jsou jistě pohodlné na použití především pro rodiče – po koupání je jednoduše vyhodíte, nemusíte je prát a nebudete nic řešit ani v případě “velké nehody”. Jenže mají také řadu nevýhod. 

Pokud chodíte plavat často – nejen přes léto, ale i během roku, může se vám nákup jednorázových plavek pro miminka prodražit. To je pak nejen neekonomické, ale i neekologické. Látkové plavky snadno vyperete, po donošení dáte dalšímu dítěti, nebo je prodáte. Investice se do nich tedy jednoznačně vrátí. Navíc cena za jejich pořízení není nijak vysoká. 

Hlavní nevýhodou jednorázových plavek je však jejich nasákavost,. V bazénu nasají více vody, než plavky látkové a tak jsou pro dítě těžké a nepříjemné na těle. Omezují jeho pohyb, často v nich nemůže ani pořádně chodit. 

Jednorázové ani látkové plavky nezabrání úniku moči do vody. Jejich hlavním úkolem je zabránit znečištění stolicí, což u jednorázových plen může být někdy problém. Především pro nejmenší děti s vaječinkou jsou jednorázové plenky často nedostatečné. 

Nyní již víte, jak správně plavky pro miminko vybrat. Ať už zvolíte některé z našeho TOP výběru, nebo vyberete jiné, věříme, že budou dobře sloužit a vy si s miminkem užijete plno krásných chvil při vodních radovánkách.