mely by deti pouzivat probiotika

Měly by děti brát probiotika?

Jsou probiotika takový zázrak? A jsou vůbec vhodná pro děti?

Ve světě suplementů a doplňků stravy jsou dnes probiotika oblíbeným pojmem. Jsou určeny na podporu zdravého střevního mikrobiomu. Mohou nám pomoci např. se střevními potížemi, kvasinkovými infekcemi nebo při a po léčbě antibiotiky. Spousty dospělých jedinců dnes využívá probiotické doplňky stravy bez jakýchkoliv negativních vedlejších účinků, jsou však taková probiotika bezpečná i pro děti?

TIP: Prohledněte si, jaká jsou ta nejlepší probiotika na trhu. Nebo se rovnou podívejte, jaké probiotické suplementy jsou ty nejlepší pro děti.

Měli byste probiotika zařadit do jídelníčku vašeho dítěte?

Děti si začínají budovat svůj mikrobiom už v děloze a dále během prvních let života. Má se za to, že právě nezdravý mikrobiom způsobuje některé druhy onemocnění. Proto probiotika mohou být pro udržení zdravého mikrobiomu klíčová. Věda kolem probiotik je však ještě v plenkách a v současnosti neexistují žádné přesné postupy, jak se zaručeně pomocí probiotik zbavit konkrétních onemocnění.

mely by deti brat probiotika

Pro potvrzení benefitů probiotik u dětí jsou potřeba ještě další studie. Už dnes však existují takové studie, které ohledně podávání probiotik dětem přináší slibné výsledky.

Zjistilo se např. že podávání probiotik novorozencům během prvních 3 let jejich života, snižuje pravděpodobnost vyvinutí kojenecké koliky, zácpy a refluxu1STUDIE: Probiotics to prevent or treat excessive infant crying: systematic review and meta-analysis. Jiná studie zase došla k závěru, že užívání probiotik snižuje výskyt onemocnění horních cest dýchacích. U dětí která užívala probiotika (oproti dětem, které měly placebo) byla menší absence ve škole a nižší četnost užívání antibiotik2STUDIE: Probiotics for preventing acute upper respiratory tract infections.

Existují spousty rodičů, kteří mají s podáváním probiotik svým dětem pozitivní zkušenosti, nejedná se však o oficiální podložené studie, na základě kterých by bylo možné dělat závěry. Zdravotní přínos probiotik navíc spočívá ve výběru cílených bakteriálních kmenů (nejlépe spolupracujících sítí kmenů). Mikrob, který pomáhá řešit jeden problém, nemusí být vůbec užitečný při problému jiném. Lidé v dnešní době této problematice do takové míry, aby dokázali rozhodnout vhodnost konkrétního kmene, nerozumí. Z toho důvodu neexistuje zatím žádné oficiální stanovisko ohledně doporučování probiotik dětem.

V současnosti suplementace probiotik funguje na základě užívání doplňku stravy. Takový doplněk obsahuje různé kmeny spolupracujících mikrobů. Doufáme, že nám právě tyto kmeny pomohou, ale není to zaručené – je to možné. Pokud nepomohou, můžeme vyzkoušet jiný suplement, protože složení různých značek probiotik se liší. U probiotik která jsou na trhu nehrozí žádné negativní vedlejší účinky. Proto je vhodné vyzkoušet jich více a na základě vlastní zkušenosti usoudit, které vám pomohly a které ne. U malých dětí je však těžší tohle vypozorovat, než na nás samotných.

Závěr

Ať už je vaše dítě zdravé a zvažujete preventivní doplňování probiotik nebo chcete probiotiky řešit nějaký problém, vždy situaci konzultujte s ošetřujícím lékařem. Mnoho lékařů vám probiotika samo doporučí např. během léčby antibiotiky. Nebojte se však lékaře zeptat na možnost užívání probiotik i pokud je sám nenavrhne.