probiotika pro deti

Nejlepší probiotika pro děti

3 nejlepší probiotické doplňky stravy pro děti a miminka

Hledáte ta nejlepší probiotika pro děti, která jsou na trhu dostupná ve formě doplňku stravy? Ačkoliv víme, že se vyplatí konzumovat především přirozeně probiotické potraviny (jako je kysané zelí nebo probiotické jogurty) jsou situace, kdy je lepší sáhnout po doplňku stravy. Zorientovat se mezi produkty na trhu a porozumět jejich složení a vůbec tomu, jak vybrat ty nejlepší, dá zabrat. My jsme se na dětská probiotika podívali pod drobnohledem a rádi vám poradíme s výběrem těch nejlepších.

Nejlepší probiotika pro děti

Custom ProbioticsGarden of LifeSeeking HealthSmidge Viridian
Infant FormulaPrimal Defense KidsProbiota InfantInfant ProbioticsSynerbio Mother and Baby
infantprimalprobiotaSmidgeviridian
Do obchoduDo obchoduDo obchoduDo obchoduDo obchodu
4 kmenů6 kmenů2+ kmenů7 kmenů1 kmen
25 mld CFU/1 dávka4 mld CFU/1 dávka5 mld CFU/1 dávka1,45 mld CFU/1 dávka10 mld CFU/1 dávka
cca 6 Kč/dencca 14 Kč/dencca 11 – 21 Kč/dencca 3 Kč/dencca 23 Kč/den
celá recenzecelá recenzecelá recenzecelá recenzecelá recenze

Na trhu najdete plno probiotik pro děti. Mnoho z nich však bude dochucených buďto přímo cukrem nebo různými sladidly, kterým se dost pravděpodobně chcete vyhnout. Proto je důležité číst si složení produktu. Doslazená probiotika sice budou děti konzumovat daleko dobrovolněji, jejich vliv na zdraví je však diskutabilní.

Vybrali jsme 5 probiotických doplňků stravy pro děti, které neobsahují cukr ani sladidla.

Vysoce účinný probiotický doplněk pro děti

1. Custom Probiotics Infant Formula

Custom Probiotics vyrábí probiotika v prášku pro děti od 6 měsíců do 4 let. Je tedy vhodný pro oprvadu malé děti a je zároveň vysoce účinný. Navíc neobsahuje žádné přísady, alergeny a jakéhokoliv doslazování. Na základě kombinca těchto vlastností jsme Infant Formula vyhodnotili jako nejlepší probiotikum pro děti.

V dávce probitoika najdete 25 miliard živých jednotek a ty se skládají ze 4 probiotických kmenů bakterií. Navíce je Infant Formula cenově velmi výhodnou volbou. Vpřepočtu az denní dávku zaplatíte 6 Kč.

Do obchodu

Probiotika s BIO banánovým práškem

2. Primal Defense for kids

Primal Defense for Kids je probiotikum ve formě prášku určené pro děti od 3 let. Vyrábí se s aromatem organického banánu a inulinem, jež se postarají o to, že má prášek lehce nasládlou chuť (jedná se však o přírodní doslazení). Je tak mnohem snažší probiotika dětem pravidelěn dávkovat. Inulin je navíc i prebiotikem.

Složení obsahuje unikátní směs čtyř kmenů pro podporu imunitního systému a zdraví trávícího ústrojí dětí. Neobsahuje žádná aditiva či škodlivé látky.

Do obchodu

Pro kojence a menší děti

3. Seeking Health Probiota Infant

Probiota Infant od Seeking Health je dalším probiotikem pro děti v prášku. Forma prášku je pro malé děti ideální, protože je možné je snadno přimíchat do mléka či jídla, které dítěti podáváme – a to obzvlášť pokud není doplněk nijak doslazovaný.

Tato probiotika neobsahují žídná aditiva ani cukry a jsou vhodná již pro kojence od 6 měsíců věku. Obsahuje více než 2 kmeny prospěšných bakterií a to v množství 5 miliard na dávku.

Do obchodu

Kvalitní probiotika za rozumnou cenu

4. Smidge Infant probiotika v prášku

Smidge Infant jsou dětská probiotika s nejvýhodnějším poměrem kvality a ceny. Jedna denní dávka vás vyjde cca na 3 Kč. Mimoto probiotika obsahují pestrou biodiverzitu v rámci typů bakteriálních kmenů. Obsahují totiž 7 různých kolonií, což je nejvíce mezi probiotiky z našeho TOP výběru.

V doplňku stravy nenajdete žádná aditiva, doslazování a jsou vhodné pro vegany a vegetariány. Tentoprobiotický prášek je vhodný dokonce již pro miminka od narození.

Do obchodu

Pro miminka i těhotné ženy

5. Viridian Synerbio Mother and Baby

Viridian Synerbio Mother and Baby jsou probiotika v prášku navržena jak pro ty nejmenší děti, tak pro těhotné ženy. Značka Viridian se může pyšnit svým čistým zcela přírodním složením napříč širkou škálou svých potravinových doplňku. Není divu, že i jejich probiotika pro miminka a těhotné aptří mezi ty nejlepší na trhu.

Jedna denní dávka prášku obsahuje 10 miliard jednotek živých bakterií. Řadí se tedy mezi silnější probiotika v našem výběru. Oproti ostatním však nabízí pouze jeden probiotický kmen, kterým je Lactobacillus rhamnosus. Doplněný je však prebiotikem (FS2-60), který slouží jako potrava pro příznivé bakterie.

Do obchodu

TIP: Pokud se chcete o probiotikách dozvědět více informací, přečtěte si náš článek Jak fungují probiotika a mikrobiom, kde se mimo jiné dozvíte o přírodních zdrojích probiotik. Zajímat by vás mohl také článek s tipy na vitamíny pro děti a článek s názvem Jak posílit dětskou imunitu.

Kdy sáhnout po probiotickém doplňku stravy?

Konzumovat potraviny jako kysané zelí, jogurt nebo kefír může být velmi prospěšné pro střevní mikrobiom dítěte. Ne všechny děti však mohou tyto potraviny konzumovat. Řeč je především o kojencích, kteří terpve začínají objevovat svět pevné stravy. Pro kojená miminka proto existují speciální probiotické formule jako např. právě Infant probiotika v prášku vhodná pro děti již od 6 měsíců (neurčí-li lékař jinak).

Probiotické potraviny nemají zaručený úspěch ani u starších dětí, kterým tyto potraviny jednoduše nemusí chutnat. Pomoci si můžete probiotiky pro děti, které jsou lehce dochucené a děti by tak s jejich konzumací neměly mít problém – naopak. Pozor však na doslazování cukrem. Konzumace cukru spolu s probiotiky by mohla být kontraproduktivní. My pro tyto účely doporučujeme probiotika Primal Defense for Kids, které jsou „dochucované“ aromatem organického banánu.

Existuje více situací, kdy je doplňěk stravy vhodnější, než samotná potravina. Např. pokud tak doporučí lékař, pokud řešíte nějaký zdravotní problém a potřebujete konkrétní dávkování probiotika nebo po dobrání antibiotik. Pro doplněk stravy se jednoduše můžete rozhodnout také proto, že jeho dávkování je jednodušší a budete jej mít lépe pod kontrolou.

Probiotika mohou u dětí obzvláště pomoci při střevní chřipce, kdy mohou zkrátit dobu jejího trvání1AAP REPORT: Use of Probiotics and Prebiotics in Children. Výzkum JAMA Pediatrics zase ukazuje, že novorozenci, kterým jsou v prvních třech měsících života podávána probiotika, mají mnohem menší pravděpodobnost vyvinutí kojenecké koliky, zácpy a refluxu2STUDIE: Probiotics to prevent or treat excessive infant crying: systematic review and meta-analysis.

Časté otázky na téma probiotika a děti

Měly by děti brát probiotika?

Ať už je vaše dítě zdravé a zvažujete preventivní doplňování probiotik nebo chcete probiotiky řešit nějaký problém, vždy situaci konzultujte s ošetřujícím lékařem. Mnoho lékařů vám probiotika samo doporučí např. během léčby antibiotiky. Nebojte se však lékaře zeptat na možnost užívání probiotik i pokud je sám nenavrhne. Na téma, zda by děti měly brát probiotika jsme napsali celý článek, kde najdete podrobnější informace – Měly by děti brát probiotika?

Jak poznat kvalitní probiotika?

Řídíme-li se informacemi od výrobce, je důlěžité sledovat CFU (= množství aktivní bakterie ve vzorku), počet kmenů (počet různých druhů kmenů bakterií ve vzorku) a přítmonost prebiotik, které slouží jako strava pro probiotika a pomáhají jim se v novém prostředí uchytit. Více informací o tom, jak vybrat kvalitní probiotika najdete v článku Nejlepší probiotika.