probiotika pro deti

Nejlepší probiotika pro děti

3 nejlepší probiotické doplňky stravy pro děti a miminka

Hledáte ta nejlepší probiotika pro děti, která jsou na trhu dostupná ve formě doplňku stravy? Ačkoliv víme, že se vyplatí konzumovat především přirozeně probiotické potraviny (jako je kysané zelí nebo probiotické jogurty) jsou situace, kdy je lepší sáhnout po doplňku stravy. Zorientovat se mezi produkty na trhu a porozumět jejich složení a vůbec tomu, jak vybrat ty nejlepší, dá zabrat. My jsme se na dětská probiotika podívali pod drobnohledem a rádi vám poradíme s výběrem těch nejlepších probiotik pro děti.

Nejlepší probiotika pro děti

Na trhu najdete plno probiotik pro děti. Mnoho z nich však bude dochucených buďto přímo cukrem nebo různými sladidly, kterým se dost pravděpodobně chcete vyhnout. Proto je důležité číst si složení produktu. Doslazená probiotika sice budou děti konzumovat daleko dobrovolněji, jejich vliv na zdraví je však diskutabilní.

Vybrali jsme 3 probiotika pro děti, které neobsahují cukr ani sladidla.

1. Friendly Microflora

infant probiotika pro deti

Do obchodu

Probiotika v prášku pro děti od 6 měsíců do 4 let. Vysoce účinný probiotický doplněk stravy. Bez řádných přísad, alergenů a jakéhokoliv doslazování.

2. Primal Defense for kids

probiotika pro deti primal

Do obchodu

Probiotikum ve formě prášku určené pro děti od 3 let. Vyrábí se s aromatem organického banánu a obsahuje unikátní směs čtyř kmenů pro podporu imunitního systému a zdraví trávícího ústrojí dětí. 

3. Jarrow Jarro-Dophilus Infant

probiotika pro deti jarrow

Do obchodu

Probiotické kapky pro novorozence a kojence. Obsahují B. infantis – klíčové probiotikum, které je spojeno s lepším růstem, vývojem integrity střevní membrány a je zásadní pro rozvoj imunitních funkcí u kojenců.

TIP: Pokud se chcete o probiotikách dozvědět více informací, přečtěte si náš článek Jak fungují probiotika a mikrobiom, kde se mimo jiné dozvíte o přírodních zdrojích probiotik.

Kdy sáhnout po probiotickém doplňku stravy?

Konzumovat potraviny jako kysané zelí, jogurt nebo kefír může být velmi prospěšné pro střevní mikrobiom dítěte. Ne všechny děti však mohou tyto potraviny konzumovat. Řeč je především o kojencích, kteří terpve začínají objevovat svět pevné stravy. Pro kojená miminka proto existují speciální probiotické formule jako např. právě Infant probiotika v prášku vhodná pro děti již od 6 měsíců (neurčí-li lékař jinak).

Probiotické potraviny nemají zaručený úspěch ani u starších dětí, kterým tyto potraviny jednoduše nemusí chutnat. Pomoci si můžete probiotiky pro děti, které jsou lehce dochucené a děti by tak s jejich konzumací neměly mít problém – naopak. Pozor však na doslazování cukrem. Konzumace cukru spolu s probiotiky by mohla být kontraproduktivní. My pro tyto účely doporučujeme probiotika Primal Defense for Kids, které jsou „dochucované“ aromatem organického banánu.

Existuje více situací, kdy je doplňěk stravy vhodnější, než samotná potravina. Např. pokud tak doporučí lékař, pokud řešíte nějaký zdravotní problém a potřebujete konkrétní dávkování probiotika nebo po dobrání antibiotik. Pro doplněk stravy se jednoduše můžete rozhodnout také proto, že jeho dávkování je jednodušší a budete jej mít lépe pod kontrolou.

Probiotika mohou u dětí obzvláště pomoci při střevní chřipce, kdy mohou zkrátit dobu jejího trvání1AAP REPORT: Use of Probiotics and Prebiotics in Children. Výzkum JAMA Pediatrics zase ukazuje, že novorozenci, kterým jsou v prvních třech měsících života podávána probiotika, mají mnohem menší pravděpodobnost vyvinutí kojenecké koliky, zácpy a refluxu2STUDIE: Probiotics to prevent or treat excessive infant crying: systematic review and meta-analysis.

Časté otázky na téma probiotika a děti

Měly by děti brát probiotika?

Ať už je vaše dítě zdravé a zvažujete preventivní doplňování probiotik nebo chcete probiotiky řešit nějaký problém, vždy situaci konzultujte s ošetřujícím lékařem. Mnoho lékařů vám probiotika samo doporučí např. během léčby antibiotiky. Nebojte se však lékaře zeptat na možnost užívání probiotik i pokud je sám nenavrhne. Na téma, zda by děti měly brát probiotika jsme napsali celý článek, kde najdete podrobnější informace – Měly by děti brát probiotika?

Jak poznat kvalitní probiotika?

Řídíme-li se informacemi od výrobce, je důlěžité sledovat CFU (= množství aktivní bakterie ve vzorku), počet kmenů (počet různých druhů kmenů bakterií ve vzorku) a přítmonost prebiotik, které slouží jako strava pro probiotika a pomáhají jim se v novém prostředí uchytit. Více informací o tom, jak vybrat kvalitní probiotika najdete v článku Nejlepší probiotika.