Eko plenky Moltex – RECENZE

Testovali jsme pleny z řady Pure & Nature

Moltex recenze

Hledáte značku jednorázových plen, která vašemu miminku sedne nejlépe? Šetrnou jak k pokožce, tak k životnímu prostředí? Ekologické pleny se dnes těší velké oblibě a jednu z předních značek na trhu – Moltex, jsme měli možnost otestovat i my v redakci. Jedná se o o prvního průkopníka v oblasti ekologických plen a to jim dává přes 60 let zkušeností, kdy mohli své produkty šperkovat k dokonalosti. Jak se jim to povedlo?

Testovali jsme ekologické plenky a natahovací plenkové kalhotky z nové řady Pure & Nature. Produkty této řady jsou vyrobené zcela bez rizikových složek, které se v jiných jednorázových plenách mohou vyskytovat. Vrstva plenek Pure & Nature, která přijde do kontaktu s dětskou pokožkou, je vyrobena pouze z přírodních látek a na místo chlóru, využívají k bělení v Moltexu kyslík. Z ekologického hlediska na nás tyto pleny působí dokonale. Jaká je však jejich funkčnost a jaké miminku poskytují pohodlí?

Testování a recenze

Pleny jsme používali na chlapečkovi ve věku 9 – 10 měsíců. Je nutno brát v potaz, že každé miminko je jiné a může mu vyhovovat něco jiného – jiné velikosti, střihy, materiál, apod.

Moltex Ekoplenky Pure & Nature

Klasickou eko plenu Moltex z řady Pure & Nature jsme testovali ve velikosti Midi (4 – 9 kg) – našemu chlapečkovi v průběhu 9. – 10. měsíce sedla perfektně! K plenám jsme ze začátku přistupovali s rezervou a neměli vysoká očekávání. Dá se totiž předpokládat, že když chceme maximalizovat jistou vlastnost produktu (zde důraz na ekologii), budeme muset ubrat jinde (např. na komfortu nebo funkčnosti). Opak byl však pravdou a nám se takto pod ruku dostaly zatím nejlepší jednorázové pleny, které jsme kdy měli tu čest vyzkoušet.

Na první pohled nás potěšil líbivý design – s kočičkama. Plenu jsme hned první den vyzkoušeli dát chlapečkovi na celou noc, aby jsme ji podrobili velkému zátěžovému testu. K našemu překvapení, ani trochu neprotekla. Chlapeček ji měl na sobě celých 12 hodin a nedošlo k žádné nepříjemné nehodě – což se nám většinou nepodaří ani s našimi oblíbenými látkovými plenami a už vůbec ne s žádnou jinou jednorázovou plenou, kterou jsme doposud zkoušeli. V následujících dnech jsme se ujistili, že se nejednalo o náhodu a plena je opravdu velmi spolehlivá a pojme velké množství tekutin.

Příjemnou vychytávkou je indikační proužek, který změnou barvy do modra ohlásí, že je plena mokrá. Indikační proužky můžete najít na plenách od spousty různých značek, ale často jsou jen na plenách pro ty nejmenší děti a novorozence. To, že Moltex dává tyto proužky i právě na velikost Midi nás velmi potěšilo.

Ta část pleny, která je v kontaktu se zadečkem, je zcela z přírodních ingrediencí. Nepřekvapilo nás tedy, že ani naše miminko nemělo po používání žádné opruzeniny.

 • Vnitřní vrstva ze 100% přírodních ingrediencí 
 • Běleno bez použití chlóru
 • Našemu miminku nezpůsobovaly žádné opruzeniny
 • Nikdy nám neprotekla
 • Vydržela bez protečení celou noc (12 hodin)
 • Indikační proužek i u větších plen
 • Krásný design s kočičkama
Lehce vyšší cena

Zjisti aktuální cenu

Moltex natahovací plenkové kalhotky Pure & Nature

Stejně jako klasické pleny Pure & Nature, i natahovací plenkové kalhotky této řady nás velmi příjemně překvapily. Testovali jsme je ve velikosti Maxi (7 – 12 kg) na 9 kilovém chlapečkovi.

Neočekávali jsme tak spolehlivou savost jako u klasických plen ze stejné řady, ale i natahovací plena nakonec vydržela naprosto bez problému celou noc (12 hodin). Celkově natahovací plena přináší stejné výhody jako ta klasická – perfektní savost, důraz na ekologii, přírodní složení, krásný design a nechybí ani indikační proužek (ten u jiných značek u velkých velikostí není samozřejmostí). K tomu všemu jsou natahovací kalhotky perfektní pro akční, pohyblivé děti. Každá máma ví, že jakmile dítě začne lézt, je skoro nadlidský úkol, zapnout dítěti běžnou plenu. Natáhnutí plenkových kalhotek je v takové situaci mnohem jednodušší.

Po použití můžete plenu na bocích pohodlně roztrhnout a sundat. Rozhodně není potřeba použitou plenu opět stahovat přes nožky a riskovat ušpinění.

Celkově jsme z kalhotek nadšeni a zařadili bychom je mezi naši oblíbenou plenu pro akční plazící se dítě. Jelikož i předchozí klasická Moltex plena byla bez chybičky a získala si naše plné hodnocení, natahovacím kalhotkám bychom nejraději udělili 5,1 hvězdiček. Určitě však doporučujeme vyzkoušet obě varianty, ať posoudíte, která lépe sedí vám.

 • Vnitřní vrstva ze 100% přírodních ingrediencí 
 • Běleno bez použití chlóru
 • Praktické nasazování pleny u více pohyblivých dětí
 • Boky se dají jednoduše roztrhnout
 • Našemu miminku nezpůsobovaly žádné opruzeniny
 • Nikdy nám neprotekla
 • Vydržela bez protečení celou noc (12 hodin)
 • Indikační proužek i u větších plen
 • Krásný design s kočičkama
Lehce vyšší cena

Zjisti aktuální cenu


Proč používat eko plenky Moltex?

Co je tedy na plenkách Moltex jiné než na běžných jednorázových plenách a proč bychom měli eko plenky upřednostňovat?

100% přírodní ingredicence

Jak jsme již uvedli v recenzi, vnitřní část pleny je vyrobena ze zcela přírodních ingrediencí. Tím je plena vhodná i pro tu nejcitlivější pokožku miminka.

Bělení kyslíkem

Jeden z důvodů, proč běžné jednorázové pleny nejsou to nejvhodnější pro citlivou dětskou pokožku, je způsob, jakým jsou běleny. Jednorázové pleny jsou často běleny chlorem, což v nich bohužel zanechává malé množství toxického dioxinu. Na bělení plen Moltex se používá výhradně kyslík a jeho sloučeniny.

Biologicky rozložitelné a recyklovatelné

Plena je vyrobena z celulózy dřeva z šetrně obhospodařovaných lesů a bavlny. Tyto materiály jsou biologicky rozložitelné. Po použití produktu se tyto složky rozloží působením okolních vlivů na vodu,  oxid  uhličitý,  metan  a  další  vedlejší  produkty.

Uhlíková neutralita

Firma Moltex usiluje o uhlíkovou neutralitu. Dle současných plánů by celá výroba měla být uhlíkově neutrální v oblasti dopadu na klima do roku 2030. Aktuálně již uhlíkové neutrality dosáhly dvě výrobny Moltex.

Nulový odpad při výrobě

Při výrobě plen značky Moltex nevzniká žádný odpad, který skončí nevyužitý na skládce.

Závěr

Doporučili bychom pleny Moltex ostatním rodičům? Rozhodně, všemi deseti! Obzvlášť pak maminkám a tatínkům, kterým záleží na dopadu na životní prostředí nebo také pro miminka s velmi citlivou pokožkou. Rozhodně se u těchto eko plen nemusíte bát, že svým přírodním složením ztrácí na funkčnosti nebo komfortu.

Ekoplenky Pure & Nature
Natahovací kalhotky Pure & Nature
5